να τον παντρευτω????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    να τον παντρευτω????

    Καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους μας!

    Συγνωμη αν σας ζαλιζω,αλλα ειστε οι πιο καταλληλοι για το προβλημα μου.Εγω συνεχιζω να τα εχω-με πολλα σκαμπανεβασματα-με το παιδι που εχε καποιου ειδους-μακαρι να ξερα-ψυχωση.Το οτι του σταθηκα και τον αγαπαω τον εκανε να μου μιλησει για γαμο,και οτι αποταμειευει,και να παω στος δικους του να μιλησουμε.Ρε παιδια,βοηθηστε με,μπορει να κιδυνευσω να τον παντρευτω??ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΣΧΕΙ>..κατα διαστηματα,τον πιανουν κατι κρισεις παρανοϊκες,το καλοκαιρι επαθε 2 τετιες.,η μια κρατησε 1 βδομαδα,νομιζε οτι τον κηνυγουν οι σεκιουριτι σε δουλια του,και ειχε κλειστει σε γραφειο και δεν εβγαινε.ουτε απτο σπιτι εβγαινε.Σιγουρα δεν παιρνει φαρμακα τωρα,γιατι ειναι τουρμπο ερωτικα,αλλα και γενικα,δουλευει ,οδηγει,και στις διακοπες,ειχε αντοχες,και ξενηχτης οταν ηταν παλι ηταν-εδειχνε -νορμαλ,οδηγουσε και αυπνος,και κουρασμενος χωρις συμπτωμα..μπορει να εχει ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ΅Σ στα 35 του??Η εχει καποια αλλη ψυχωση??αρνειται ακομα τον γιατρο και οτι εχει κατι.μου λεει να τον αγαπαω οπως ειναι και να τον εμπιστευομια..τι να κανω??μπορει να ειναι σχιζοφρενης και να εχει διπλη ζωη???
    Όλοι έχουμε ψυχή και καρδιά που πονάει..
    και οι άρρωστοι και οι υγιεις..
    Όσοι δεν ναρκώνουν τα αισθήματα τους με φάρμακα,ΠΟΝΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by deppy

    αρνειται ακομα τον γιατρο και οτι εχει κατι.

    οχι.


    ΥΓ..... ασχετο αλλα σχετικο.
    Ο γαμος ειναι απο μονος του επικίνδυνη υποθεση...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    EΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ.
    ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ.
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΡΩΤΑΣ ΕΜΑΣ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Οχι. Φύγε με ελαφρά πηδηματάκια. Αν σου τύχαινε μέσα στο γάμο μπορεί να σου έλεγα κάτσε λίγο να το παλέψετε μαζί, να βοηθήσεις τον άντρα που αγάπησες, κλπ. Τώρα γιατί να πας γυρεύοντας?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Καταρχάς ο άνθρωπος αυτός πρέπει να πάει στον γιατρό. Απο τη στιγμή που θα ακολουθήσει μια φαρμακευτική αγωγή για κάποιο διάστημα θα μπορεσει να ζεί κανονικότατα. Συγνώμη κιόλας , αλλά μην ισοπεδώνουμε ότι έχει να κάνει με την ασθένεια.

    nature, μπορεί εσύ να έχεις τον ιδανικό άντρα, με άριστη ψυχική υγεία, αλλά απαντήσεις του στύλ φύγε επειδή είναι σχιζοφρενής δείχνουν άγνοια όσον αφορά την ίδια την ασθένεια...

    deppy, δεν είσαι υποχρεωμένη να τον παντρευτείς αλλά θα βοηθούσε πολύ να τον έπερνες απο το χέρι και να τον πήγαινες στον γιατρο...απλά και καθαρά, το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας είναι προς τιμή μας..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by vince
    Καταρχάς ο άνθρωπος αυτός πρέπει να πάει στον γιατρό. Απο τη στιγμή που θα ακολουθήσει μια φαρμακευτική αγωγή για κάποιο διάστημα θα μπορεσει να ζεί κανονικότατα. Συγνώμη κιόλας , αλλά μην ισοπεδώνουμε ότι έχει να κάνει με την ασθένεια.

    nature, μπορεί εσύ να έχεις τον ιδανικό άντρα, με άριστη ψυχική υγεία, αλλά απαντήσεις του στύλ φύγε επειδή είναι σχιζοφρενής δείχνουν άγνοια όσον αφορά την ίδια την ασθένεια...
    Συμφωνώ. Το πρόβλημα βέβαια εδώ είναι ότι και η deppy έχει άγνοια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πως μπορουμε να ξερουμε οτι ειναι σχιζοφρενης?
    Κατα διαστηματα ολος ο κοσμος ειναι φευγατος.
    Deppy δεν πιστευω να ειναι ο ιδιος που μας ελεγες παλια ε?
    Αν ειναι αλλος και ανησυχεις μηπως δεν ειναι ψυχικα υγιης...μηπως ειναι ανασφαλεια δικη σου?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πριν απαντησει καποιος ας ριξει μια ματια στις δημοσιευσεις της Deppy.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Vince κανείς δεν έχει ιδανικό άντρα ούτε ιδανική γυναίκα, ούτε άριστη ψυχική υγεία, αυτό το είπα γιατί δεν θέλει το άτομο να πάει σε γιατρό.
    Σέβομαι την κάθε ασθένεια αλλά η κοπέλλα ζητάει τη γνώμη μου και της είπα αυτό που θα έλεγα και στη κόρη μου. Εσύ για την κόρη σου τι θα ευχόσουν?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by nature
    Vince κανείς δεν έχει ιδανικό άντρα ούτε ιδανική γυναίκα, ούτε άριστη ψυχική υγεία, αυτό το είπα γιατί δεν θέλει το άτομο να πάει σε γιατρό.
    Σέβομαι την κάθε ασθένεια αλλά η κοπέλλα ζητάει τη γνώμη μου και της είπα αυτό που θα έλεγα και στη κόρη μου. Εσύ για την κόρη σου τι θα ευχόσουν?
    Θα της ευχόμουν το καλύτερο σαφέστατα. Ξέρεις, προτού ασθενήσω ήμουν προκατειλημένος για τους ψυχικά πάσχοντες. Όμως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι σχιζοφρενής αλλά και χίλια ακόμα πράγματα. Δεν είναι σωστό να κρίνουμε κάποιον μόνο και μόνο απο μια ασθένεια. Πιστεύω οτι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεδομενου οτι σχιζοφρενεια παρουσιαζεται στο 1% του πληθυσμου και μου φαινεται οτι η deppy πεφτει ολο σε περιπτωσεις με κανει να αμφιβαλλω για πολλα...περισσοτερο για ανασφαλεια το κοβω...αν και δεν ειναι αδυνατον να εχει δικιο.
    Ειναι κατι που δεν μπορουμε να απαντησουμε.

    Nature...θα ευχομουν το καλυτερο,η σχιζοφρενεια ειναι αρκετα σοβαρη ασθενεια για αυτον που την εχει αλλα αν παιρνει τα φαρμακα του τοτε δεν βλεπω κανεναν λογο αν ειναι \"καλος\" ανθρωπος να εμποδισεις την κορη σου να παντρευτει καποιον με σχιζοφρενεια.
    Εκτος φυσικα αν εχουν δικιο περι της κληρονομικοτητας,αλλα και τοτε υπαρχουν xψζ ασθενειες κληρονομικες πολυ πιο σοβαρες.
    Αν ειναι δυνατον ομως να διαλεγουμε τον συντροφο μας με βαση το DNA του κατα καποιο τροπο....εννοω ειναι απαραδεκτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Δεν έχω μελετήσει σε βάθος τη σχιζοφρένεια. Συμφωνώ ότι μπορεί να είναι υπέροχος άνθρωπος.
    Από όλες μου τις φίλες νομίζω πως τη πιο καλή καρδιά την έχει μία με σοβαρή ψυχ πάθηση που παίρνει βέβαια τα φάρμακά της. Είπαμε όμως η κοπέλλα ζήτησε τη γνώμη μας και νομίζω πως έχω δικαίωμα να της απαντήσω όχι μόνο με γνώμωνα την επιστήμη αλλά και με τη καρδια μου. Η κοπέλλα θα ζηγύσει τις γνώμες μας, αυτό άλλωστε ζήτησε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εδω μπαινει η προκαταληψη...αν η μονη σου επαφη με ανθρωπο με σοβαρη ψυχικη ασθενεια ειναι μια φιλη σου και αυτη εχει καλη καρδια τοτε γιατι εισαι αρνητικη?Ενταξει εχεις επαφη και με εμας διαμεσου του φορουμ αλλα δεν ειναι ισως πραγματικη επαφη...το καταλαβαινω.

    Τιποτα προσωπικο...nature, απλως εχουμε αντιθετη αποψη και ισως να εχουμε αντιθετη αποψη γιατι ετσι μας βολευει εμας σαν ασθενεις απο αυτην την ασθενεια.Σιγουρα και εγω θα προτιμουσα το ταιρι μου να σφυζει απο υγεια...αλλα δεν θα ηταν και το must που θα ζητουσα απο μια σχεση.

    Οσον αφορα την Depy δεν νομιζω οτι αν ηξερε με σιγουρια οτι εχει σχιζοφρενεια το ατομο που αγαπαει οτι θα συνεχιζε μαζι του, ο κοσμος να γυριζε αναποδα...συμφωνα με τα προηγουμενα μυνηματα της.
    Τι να πω Depy...follow your heart.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    nature το ερωτημα ειναι αν η κορη σου ειχε ψυχικες διαταραχες και σε ρωτουσε ο γαμπρος τι θα ελεγες .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    deppy εσυ νοιωθεις ετοιμη για γαμο;τον αγαπας;εισαι ετοιμη να μοιραστεις την ζωη σου;αυτα τα πραγματα τα ξερεις μεσα σου,δεν ρωτας γυρω γυρω να σου πουν τι νοιωθεις και ουτε πιεζεσαι απο τον δεσμο σου για γαμο.οταν θελεις εναν ανθρωπο δια βιου το γνωριζεις μεσα σου καλα και δεν εχεις καμια αμφιβολια.αν εχεις αφησε λιγο χρονο να περασει και το ξανασυζητας με τον εαυτο σου σε 2-3 μηνες

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •