Κριτηρια επιλογης ψυχιατρου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 85
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Ξέχασες να ρωτήσεις το βασικότερο:

    Έχετε πετύχει ποτέ ψυχίατρο / ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή ο οποίος να ισχυρίζεται ότι έχει αποθεραπεύσει οποιονδήποτε για οτιδήποτε;
    Σε ποια ειδικοτητα πηγαινεις και σου λεει ο γιατρος ποσους εχει αποθεραπευσει? Σε παθολογο? Σε γαστρεντερολογο? Σε ορθοπεδικο? Σε ωτορινολαρυγγολογο? Σε παιδιατρο? Σε ογκολογο? Σε νευρολογο? Ποτε κανεις δε μου εχει κανει τετοια δηλωση.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πρωτα απ'όλα είναι παθήσεις δίχως ίαση οι περισσότερες. Στην καλύτερη διαχειρίσιμες με θετικά αποτελέσματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σε ποια ειδικοτητα πηγαινεις και σου λεει ο γιατρος ποσους εχει αποθεραπευσει? Σε παθολογο? Σε γαστρεντερολογο? Σε ορθοπεδικο? Σε ωτορινολαρυγγολογο? Σε παιδιατρο? Σε ογκολογο? Σε νευρολογο? Ποτε κανεις δε μου εχει κανει τετοια δηλωση.
    Α ναι... Ερχόμαστε στο θέμα της αποτελεσματικότητας της ιατρικής πρακτικής. Για τον ορθοπεδικό η σπασμένη κνήμη η οποία ξαναμπήκε στη θέση της και μετά από μήνα επουλώθηκε προκειμένου να μπορεί ο ασθενής να ξαναπερπατήσει χωρίς να πηγαίνει κάθε εβδομάδα στον ορθοπεδικό είναι απόδειξη ότι υφίσταται μια κάποια θεραπευτική ικανότητα στους ορθοπεδικούς.

    Για τον γαστρεντερολόγο, η θεραπεία της συστροφής του εντέρου μετά την ελεγχόμενη αφυδάτωση της 76χρονης την οποία στο ιδιωτικό νοσοκομείο θέλανε - με την συναίνεση των συγγενών - να χειρουργήσουν θέτωντας σε κίνδυνο τη ζωή της, είναι και αυτό ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Για τον παθολόγο, η αποθεραπεία από κάποια βαριά ίωση ή λοίμωξη είναι επίσης ένδειξη ότι υφίσταται μια κάποια θεραπευτική ικανότητα.

    Για τον ΩΡΛ ο οποίος σε συμβούλεψε να βάλεις μερικές σταγόνες ελαιόλαδο σε ένα αυτί ερεθισμένο από το κερί του ακουστικού πόρου, και το οποίο σιγά σιγά καθάρισε χάρη στο λάδι επίσης είναι ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Για τον παιδίατρο ο οποίος ορθά διέγνωσε π.χ. τις μαγουλάδες κάποιου παιδιού και έδωσε τις κατάλληλες συμβουλές ή και φάρμακα, επίσης είναι ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Για τον ογκολόγο, είτε αυτός είναι χειρούργος ή παθολόγος ο όγκος ο οποίος π.χ. αφαιρέθηκε επιτυχώς ή ακτινοβολήθηκε επιτυχώς, είναι επίσης ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Και αντίστοιχα, για τον νευρολόγο ο οποίος π.χ. σωστά διέγνωσε υπερκόπωση και πρότεινε ξεκούραση στον ασθενή, επίσης είναι ενδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Χωρίς να ισχυρίζομαι ότι στις παραπάνω ειδικότητες και παραδείγματα δεν υφίσταται ΚΑΙ παλιανθρωπιά και αισχρή εκμετάλλευση, τα παραπάνω αφορούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ασθένειες / παθήσεις / διαταραχές του σώματος μας, τα οποία επιβεβαιώνονται εργαστηριακά, με κλινικές εξετάσεις στον ίδιο ασθενή ακόμα και αν εκείνος υποβληθεί σε αυτές σε διαφορετικές χώρες (π.χ. Ελλάδα και Ιαπωνία). Οι εξετάσεις δεν θα διαφέρουν και οι γνωματεύσεις - παρότι μπορούν να αποκλίνουν - δεν θα είναι διαφορετικές σε οτι αφορά τα βασικά τα οποία θα είναι προιόν των κλινικών δοκιμών.

    Στην ψυχιατρική κλινικές δοκιμές όμως δεν υφίστανται επειδή οι ψυχίατροι ΕΠΕΛΕΞΑΝ να μην γίνουν νευρολόγοι που είναι το πλησιέστερο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ αντικείμενο. Γι' αυτό και ο άλλος [ψυχίατρος] συνταγογραφεί "με το καλημέρα". Και αν θέσεις υπό κρίση την συνταγογράφηση του, ρωτώντας "γιατί μου γράφεις φάρμακα;" εκείνοι θα καταφύγουν στην γνωστή ΥΠΟΘΕΣΗ και όχι πραγματικότητα της "χημικής ανισορροπίας" την οποία διερευνούν +50 χρόνια αλλά δεν έχουν βρει ακόμα. Ακόμα χειρότερα, αν του πεις να σου γράψει εξετάσεις προκειμένου να δεις και εσύ την περίφημη "χημική ανισορροπία" εκείνοι θα σου πουν - χωρίς να έχεις κάνει οποιαδήποτε εξέταση - ότι "οι εξετάσεις σου θα είναι φυσιολογικές". Παρόλα αυτά, θα επιμείνουν να πάρεις τα φάρμακα γιατί χωρίς αυτά δεν θα μπορείς να κοιμηθείς, να συγκεντρωθείς, να ηρεμήσεις κλπ.

    Αν θες, να στο θέσω και αλλιώς:

    Αν έχεις "κάτι" το οποίο ανιχνεύεται στο ΚΝΣ (Κεντρικό Νευρικό Σύστημα) σου εργαστηριακά, αυτό αποτελεί αντικείμενο του νευρολόγου και όχι του ψυχίατρου και άσε τους ψυχίατρους να κουνάνε μαγνητικές και αξονικές τομογραφίες εγκεφάλων όλη μέρα [και νύχτα αν θέλουν]. Οι νευρολόγοι δεν είναι μ****** να μοιραστούν το αντικείμενο τους με αεριτζήδες.

    Οι ψυχίατροι ασχολούνται λοιπόν με την προσωπικότητα... και σε ότι αφορά την προσωπικότητα όλα είναι φλου. Και δεν το λέω εγώ, αλλά ο Emil Kraepelin ο οποίος είχε πει ότι "η διάκριση μεταξύ φυσιολογικών και θνησιμαίων (morbid) συμπεριφορών είναι αδύνατη".

    Γι' αυτό και αν κάποιος επισκεφτεί όχι έναν αλλά πέντε διαφορετικούς ψυχίατρους και - περιγράφοντας τα ίδια συμπτώματα - αποκομίσει πέντε διαφορετικές διαγνώσεις, η ψυχιατρική αδυνατεί να σου πει ποιά από αυτές είναι σωστή ή έστω σωστότερη από τις άλλες. Για την ψυχιατρική και οι πέντε διαγνώσεις είναι σωστές... ή αν προτιμάς καμία δεν είναι λάθος.

    Αυτό όμως απλά δεν γίνεται γιατί ο ασθενής δεν μπορεί να γίνει χίλια κομμάτια προκειμένου να δοκιμάσει πάνω του ο κάθε ******* την εκάστοτε ******* του.

    Το πλέον παράλογο είναι η ίδια η ένταξη της ψυχιατρικής στην ιατρική ως ειδικότητα. Θεωρητικά βασιστήκανε πάνω στην πεποίθηση του J.C. Reil περί ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής προκειμένου για την ένταξη της ως "ιατρική" ειδικότητα. Αδυνατώντας όμως να ορίσουν την ψυχή με επιστημονικά και σαφή κριτήρια - και γνωρίζοντας ότι θα κατέληγαν στην ίδρυση άλλης μιας θρησκείας ή στην καλύτερη των περιπτώσεων φιλοσοφικού ρεύματος - εγκατέλειψαν τον ορισμό της ψυχής με τις γνωστές αυθαιρεσίες του Wilhelm Wundt ο οποίος δήθεν "γνωριζε" ότι δεν υφίσταται ανθρώπινη ψυχή... Το ιατρικό status όμως, το οποίο απέκτησαν νωρίτερα με την πεποίθηση του J.C. Reil περί ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής, δεν το απαρνήθηκαν!

    Εάν τώρα, εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος, θέλει να πιστεύει ότι η ψυχιατρική είναι επιστήμη μετά από τέτοια κωλοτούμπα, με γειά σας με χαρά σας. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η ΠΙΣΤΗ ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής δεν είναι το ίδιο με την ΓΝΩΣΗ μη-ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής την οποία διατείνονται οι ακόλουθοι του Wilhelm Wundt, Watson, B.F. Skinner και πάει λέγοντας. Στην τελική, ο θρησκευόμενος ή ο ιερέας δεν χρωστάει να αποδείξει οτιδήποτε γιατί απλά ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ σε κάτι και βάσει αυτού θεμελιώνουν ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Για τους ψυχίατρους όμως - και μερικούς νευροεπιστήμονες με μεγάλο στόμα - Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ μη-ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής προκειμένου για την θεμελίωση επιστήμης και όχι θρησκείας ή φιλοσοφικού ρεύματος είναι απαραίτητη.

    Όταν λοιπόν με το καλό, η ψυχιατρική ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι είναι επιστήμη (που δεν είναι) με σαφή και λογικά θεμέλια, τότε ίσως και να της επιτρέψω να δοκιμάσει να ενταχθεί στην ιατρική ως ειδικότητα. Μέχρι τότε, μπορώ να την δείχνω με το δαχτυλο και να γελάω με το πόσο ξεβράκωτη είναι ως θρησκεία... γιατί για φιλοσοφικό ρεύμα σύμφωνα με τον συγχωρεμένο τον Δ. Βασιλόπουλο, δεν κάνει, επειδή άφησε πίσω το θεμελιώδες ερώτημα "τι είναι η ψυχή".
    Last edited by M87; 19-01-2018 at 10:22.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω αλλαξει 4 ψυχιατρους , κανεις δεν καταφερε τιποτα στην κτθλψη μου , αλλα αποκομισα γνωσεις πανω στην φαρμακολογια και φυση της κτθλψης , που πλεον με κανουν να εχω παρει την κατασταση στα χερια μου , και ναχω τον ψυχιατρο μου ως απλο συμβουλο, για συνδυασμους φαρμακων .......οταν παω , δεν εχουμε να πουμε και τιποτα , πηγαινω σε αυτον 7 χρονια , τι αλλο να πουμε ? τα ζαναξ μου γραφει , που εχω βρει μονος τροπο να τα κοψω .....που σε αυτα με εθισε ο προηγουμενος ψυχιατρος ( τρεχα-γυρευε ) .....
    δεν πιστευω πλεον σε ψυχιατρους , αυτοι ειναι πιο βαρεμενοι απο μας ........η αδιαφοροι .....και ποτε δεν θα σου προτεινουν εναλλακτικες θεραπειες ( διατροφη ) .......

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω αλλαξει 4 ψυχιατρους , κανεις δεν καταφερε τιποτα στην κτθλψη μου , αλλα αποκομισα γνωσεις πανω στην φαρμακολογια και φυση της κτθλψης , που πλεον με κανουν να εχω παρει την κατασταση στα χερια μου , και ναχω τον ψυχιατρο μου ως απλο συμβουλο, για συνδυασμους φαρμακων .......οταν παω , δεν εχουμε να πουμε και τιποτα , πηγαινω σε αυτον 7 χρονια , τι αλλο να πουμε ? τα ζαναξ μου γραφει , που εχω βρει μονος τροπο να τα κοψω .....που σε αυτα με εθισε ο προηγουμενος ψυχιατρος ( τρεχα-γυρευε ) .....
    δεν πιστευω πλεον σε ψυχιατρους , αυτοι ειναι πιο βαρεμενοι απο μας ........η αδιαφοροι .....και ποτε δεν θα σου προτεινουν εναλλακτικες θεραπειες ( διατροφη ) .......
    Macgyver παρότι θα σου απαντήσω δεν σημαίνει και ότι μιλάω για σένα συγκεκριμένα γιατί δεν σε ξέρω και δεν έχω και τίποτα να χωρίσω μαζί σου.

    Θεωρώ ότι δεν έχεις πάρει τίποτα άλλο στα χέρια σου πλην του συνταγολογίου του ψυχίατρου όπου το συμπληρώνεις εσύ αντί για αυτόν.

    Επί της ουσίας δεν έχεις επιλύσει κάποιο από τα ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ σου προκειμένου να αισθανθείς "λιγότερη" κατάθλιψη. Όσο είσαι χρήστης του συνταγολογίου του, όλοι [α. β. γ.] θα είστε ευτυχισμένοι:

    α. Εσύ που ενδεχομένως δεν χρειάζεται να αντιμετωπίσεις κάποια μεγάλη και δύσκολη αλήθεια και αντί αυτού μέρα μπαίνει, μέρα βγαίνει "σκεπάζεις" το πρόβλημα με φάρμακα καταστρέφοντας την υγεία σου*.
    β. Ο ψυχίατρος που θα παίρνει το κατιτίς του από την φαρμακοβιομηχανία μέσω της μηνιαίας ιατρικής βίζιτας.
    γ. Και ο φαρμακοβιομήχανος που είσαι χρήστης των σκευασμάτων του.

    * Ειδικά σε ότι αφορά ψυχοφάρμακα δεν νομίζω ότι μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι κάνουν οποιοδήποτε σωματικό ή ψυχικό "καλό".

    Στην παραπάνω κατάσταση "κερατάς και δαρμένος" είναι μόνο ο ασθενής ο οποίος όχι μόνο πληρώνει αλλά δεν γίνεται και καλά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eτσι ακριβως ειναι , Μ87 .....................................

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    Last edited by maksilari; 19-01-2018 at 20:46.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω αλλαξει 4 ψυχιατρους , κανεις δεν καταφερε τιποτα στην κτθλψη μου , αλλα αποκομισα γνωσεις πανω στην φαρμακολογια και φυση της κτθλψης , που πλεον με κανουν να εχω παρει την κατασταση στα χερια μου , και ναχω τον ψυχιατρο μου ως απλο συμβουλο, για συνδυασμους φαρμακων .......οταν παω , δεν εχουμε να πουμε και τιποτα , πηγαινω σε αυτον 7 χρονια , τι αλλο να πουμε ? τα ζαναξ μου γραφει , που εχω βρει μονος τροπο να τα κοψω .....που σε αυτα με εθισε ο προηγουμενος ψυχιατρος ( τρεχα-γυρευε ) .....
    δεν πιστευω πλεον σε ψυχιατρους , αυτοι ειναι πιο βαρεμενοι απο μας ........η αδιαφοροι .....και ποτε δεν θα σου προτεινουν εναλλακτικες θεραπειες ( διατροφη ) .......
    Mac ισως λογω του εθισμου σου στα ζαναξ να μην ησουν σε θεση να το συνειδητοποιησεις, αλλα εκεινη η ψυχιατρος που ειχε αρνηθει να σου γραψει την υπερογκη ποσοτητα που της ειχες ζητησει, ηταν ισως η μονη εντιμη ψυχιατρος που ειχες επισκεφτει. Μπορει να θυμωσες επειδη σου αρνηθηκε αυτο που ζητησες και σε ειρωνευτηκε, ομως εκεινη πηγε να σου κανει ενα καλο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    [color="#000000"]Και αντίστοιχα, για τον νευρολόγο ο οποίος π.χ. σωστά διέγνωσε υπερκόπωση και πρότεινε ξεκούραση στον ασθενή, επίσης είναι ενδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Χωρίς να ισχυρίζομαι ότι στις παραπάνω ειδικότητες και παραδείγματα δεν υφίσταται ΚΑΙ παλιανθρωπιά και αισχρή εκμετάλλευση, τα παραπάνω αφορούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ασθένειες / παθήσεις / διαταραχές του σώματος μας, τα οποία επιβεβαιώνονται εργαστηριακά, με κλινικές εξετάσεις στον ίδιο ασθενή ακόμα και αν εκείνος υποβληθεί σε αυτές σε διαφορετικές χώρες (π.χ. Ελλάδα και Ιαπωνία). Οι εξετάσεις δεν θα διαφέρουν και οι γνωματεύσεις - παρότι μπορούν να αποκλίνουν - δεν θα είναι διαφορετικές σε οτι αφορά τα βασικά τα οποία θα είναι προιόν των κλινικών δοκιμών.

    Στην ψυχιατρική κλινικές δοκιμές όμως δεν υφίστανται επειδή οι ψυχίατροι ΕΠΕΛΕΞΑΝ να μην γίνουν νευρολόγοι που είναι το πλησιέστερο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ αντικείμενο. Γι' αυτό και ο άλλος [ψυχίατρος] συνταγογραφεί "με το καλημέρα". Και αν θέσεις υπό κρίση την συνταγογράφηση του, ρωτώντας "γιατί μου γράφεις φάρμακα;" εκείνοι θα καταφύγουν στην γνωστή ΥΠΟΘΕΣΗ και όχι πραγματικότητα της "χημικής ανισορροπίας" την οποία διερευνούν +50 χρόνια αλλά δεν έχουν βρει ακόμα. Ακόμα χειρότερα, αν του πεις να σου γράψει εξετάσεις προκειμένου να δεις και εσύ την περίφημη "χημική ανισορροπία" εκείνοι θα σου πουν - χωρίς να έχεις κάνει οποιαδήποτε εξέταση - ότι "οι εξετάσεις σου θα είναι φυσιολογικές". Παρόλα αυτά, θα επιμείνουν να πάρεις τα φάρμακα γιατί χωρίς αυτά δεν θα μπορείς να κοιμηθείς, να συγκεντρωθείς, να ηρεμήσεις κλπ.

    Αν θες, να στο θέσω και αλλιώς:

    Αν έχεις "κάτι" το οποίο ανιχνεύεται στο ΚΝΣ (Κεντρικό Νευρικό Σύστημα) σου εργαστηριακά, αυτό αποτελεί αντικείμενο του νευρολόγου και όχι του ψυχίατρου και άσε τους ψυχίατρους να κουνάνε μαγνητικές και αξονικές τομογραφίες εγκεφάλων όλη μέρα [και νύχτα αν θέλουν]. Οι νευρολόγοι δεν είναι μ****** να μοιραστούν το αντικείμενο τους με αεριτζήδες.
    Πες μας λοιπον με ποιο τροπο μπορει ο νευρολογος να θεραπευσει την ψυχωση, την καταθλιψη, τη σχιζοφρενεια, την ΙΨΔ και γενικοτερα ολες τις ψυχικες ασθενειες? Κοιταζοντας τις μαγνητικες και τις αξονικες θα παρει σωστοτερες αποφασεις απο ο,τι ενας ψυχιατρος?

    Οι ψυχίατροι ασχολούνται λοιπόν με την προσωπικότητα... και σε ότι αφορά την προσωπικότητα όλα είναι φλου. Και δεν το λέω εγώ, αλλά ο Emil Kraepelin ο οποίος είχε πει ότι "η διάκριση μεταξύ φυσιολογικών και θνησιμαίων (morbid) συμπεριφορών είναι αδύνατη".

    Γι' αυτό και αν κάποιος επισκεφτεί όχι έναν αλλά πέντε διαφορετικούς ψυχίατρους και - περιγράφοντας τα ίδια συμπτώματα - αποκομίσει πέντε διαφορετικές διαγνώσεις, η ψυχιατρική αδυνατεί να σου πει ποιά από αυτές είναι σωστή ή έστω σωστότερη από τις άλλες. Για την ψυχιατρική και οι πέντε διαγνώσεις είναι σωστές... ή αν προτιμάς καμία δεν είναι λάθος.

    Αυτό όμως απλά δεν γίνεται γιατί ο ασθενής δεν μπορεί να γίνει χίλια κομμάτια προκειμένου να δοκιμάσει πάνω του ο κάθε ******* την εκάστοτε ******* του.
    Με ποιο τροπο ακριβως εφτασες στο συμπερασμα οτι για το ιδιο ψυχικο νοσημα, 5 ψυχιατροι θα δωσουν 5 διαφορετικες διαγνωσεις??
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    εχεις παει σε σαπιους ψυχιατρους...ενας καλος ψυχίατρος..κανει και ψυχαναλυση..επισης στον χωρο αναμονης εισαι μονος σου..και αυτό το φροντιζει ώστε να μην συμπιπτουν ραντεβού....και εννοείται ενημερωνει για τα φαρμακα οτιδήποτε ακομα και παρενεργειες

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    εχεις παει σε σαπιους ψυχιατρους...ενας καλος ψυχίατρος..κανει και ψυχαναλυση..επισης στον χωρο αναμονης εισαι μονος σου..και αυτό το φροντιζει ώστε να μην συμπιπτουν ραντεβού....και εννοείται ενημερωνει για τα φαρμακα οτιδήποτε ακομα και παρενεργειες
    Εσενα η εμπειρια σου απο ψυχιατρους πώς ηταν?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εσενα η εμπειρια σου απο ψυχιατρους πώς ηταν?
    φοβερη.....
    με βοηθησε παρα πολύ να ξεπερασω το θεμα που ειχα..και με την σωστη αγωγη...και με τον επαγγελματισμο..και εδειχνε να μ βλεπει σαν ανθρωπο όχι σαν χρημα..
    ουτε με "εξεθεσε" γτ παντα ημουν μονος σστον χωρο αναμονης...ουτε εδειχνε να βαριεται...πηγαινα και με κραταγε περιπου 40 λεπτα...και γενικοτερα προσπαθουσε να μ βοηθησει ακομα και με "ακυρα" θεματα από αυτό που ειχα

    εσυ τι θεμα εχεις και θες να πας?

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Πες μας λοιπον με ποιο τροπο μπορει ο νευρολογος να θεραπευσει την ψυχωση, την καταθλιψη, τη σχιζοφρενεια, την ΙΨΔ και γενικοτερα ολες τις ψυχικες ασθενειες? Κοιταζοντας τις μαγνητικες και τις αξονικες θα παρει σωστοτερες αποφασεις απο ο,τι ενας ψυχιατρος?
    Κανένας νευρολόγος ή νευροχειρουργός δεν νομίζω ότι θα δεσμευτεί για τα κάτωθι:

    α. Ότι οι παραπάνω παθήσεις / νόσοι / διαταραχές / σύνδρομα ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.
    β.
    Ότι οι παραπάνω παθήσεις / νόσοι / διαταραχές / σύνδρομα ΕΧΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ.
    γ.
    Ότι οι παραπάνω παθήσεις / νόσοι / διαταραχές / σύνδρομα ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ / ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.

    Αν υπήρχε οργανικό υπόβαθρο θα ασχολιόμασταν με την εντοπισμένη κυτταρική δυσλειτουργία / βλάβη το οποίο θα ήταν αντικείμενο του νευρολόγου / νευροχειρουργού και όχι του "
    ψυχίατρου".

    Το ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται την δυσμενή κατάσταση κάποιων συνανθρώπων μας οι οποίοι υποφέρουν από τα παραπάνω πουλώντας τους ναρκωτικά(*1), πουτάνες, τσιγάρα, ζάχαρη, τρόφιμα τα οποία δεν χρειάζονται, ρούχα / παπούτσια / αντικείμενα που επίσης δεν χρειάζονται, δάνεια για όλα τα παραπάνω καθώς επίσης και "
    ψυχοφάρμακα" αφ' ενός δεν μου κάνει εντύπωση και αφ' ετέρου - ειδικά για τα ψυχοφάρμακα - δεν σημαίνει ότι είναι και ιατρική πράξη η χορήγηση τους... ΕΚΤΟΣ και αν θες να θεωρήσουμε και τον οινοπαραγωγό ως φαρμακοβιομήχανο, τις ταβέρνες / μπαρ / κάβες ψυχιατρικές κλινικές και όλους όσους προανέφερα "ψυχίατρους, ο καθένας με την δική του προσέγγιση".

    Καθότι συχνά άνθρωποι με ψυχικά προβλήματα (νόσοι; / σύνδρομα; / διαταραχές; / παθήσεις;) γίνονται αλκοολικοί ή καταλήγουν να εξαρτώνται - κάποτε τουλάχιστο - από μορφίνη, ο Freud σκέφτηκε να θεραπεύσει τις παραπάνω εξαρτήσεις υποκαθιστώντας τις με κοκαίνη. Έγραψε και διατριβή [Ueber Coca] υποστηρίζοντας ότι δεν προκαλεί εθισμό η χρήση της και έκανε και πειράματα στον ίδιο του τον εαυτό... μέχρι που εθίστηκε.

    Κρατηθείτε να μην πέσετε από την καρέκλα σας από τα γέλια, γιατί ο εξαρτημένος στην κοκαίνη Freud, έγραψε και δημοσίευσε ότι η κοκαίνη δεν προκαλεί εθισμό. Άλλο που έφτασε στο σημείο να ζητήσει από συνάδελφο του, να του ανοίξει την μπουκωμένη μύτη του με νυστέρι γιατί πλέον δεν μπορούσε να ρουφήξει λουκουμόσκονη (ανάσα βλέπετε, έπαιρνε και από το στόμα). Ούτε και έχει σημασία που οι τότε φαρμακευτικές Parke, Davis & Co. (ΗΠΑ) και E. Merck (Γερμανία) τον "χρηματοδότησαν" για την συγγραφή του συγκεκριμένου πορνογραφήματος κυρίως σε είδος, με την μορφή "δειγμάτων". Που το έχουμε ξαναδεί αυτό...; Α, ναι. Σε αστυνομικές περιπέτειες όπου τα βαποράκια μοιράζουν δείγματα στα υποψήφια θύματα τους.

    Ο Ernst von Fleischl-Marxow φυσιολόγος και φίλος του Freud ο οποίος έπαιρνε μορφίνη για την αντιμετώπιση χρόνιων πόνων του αντίχειρα, όταν εθίστηκε στην κόκα χάρη στον Freud, βρέθηκε να ξοδεύει 6.000 μάρκα το μήνα και τελικά πέθανε στα 45 του. ΙΔΟΥ ΠΕΔΙΟΝ ΔΟΞΗΣ ΛΑΜΠΡΟΝ!

    Πέρα από τα παραπάνω, εγώ θά ήθελα να ζητήσω από μερικούς "
    ψυχίατρους", και "νευροεπιστήμονες" να αξιολογήσουν μια μαγνητική εγκεφάλου ανθρώπου ο οποίος έχει "κόψιμο" να δω τι μ******* θα πουν σχετικά με την "ψυχική ασθένεια" την οποία θα διαγνώνουν εκείνη τη στιγμή.


    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Με ποιο τροπο ακριβως εφτασες στο συμπερασμα οτι για το ιδιο ψυχικο νοσημα, 5 ψυχιατροι θα δωσουν 5 διαφορετικες διαγνωσεις??
    Θες να μου πεις - έμμεσα φυσικά - ότι αν πάω σε πέντε διαφορετικούς ψυχίατρους, περιγράφοντας στον καθένα τα ίδια συμπτώματα, ότι θα πάρω πέντε ΙΔΙΕΣ διαγνώσεις; Με πόσα πειράματα τύπου Rosenhan, τα οποία αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από τον έμμεσο ισχυρισμό σου θα πειστείς Savatage;
    Last edited by M87; 19-01-2018 at 19:23.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Θες να μου πεις - έμμεσα φυσικά - ότι αν πάω σε πέντε διαφορετικούς ψυχίατρους, περιγράφοντας στον καθένα τα ίδια συμπτώματα, ότι θα πάρω πέντε ΙΔΙΕΣ διαγνώσεις; Με πόσα πειράματα τύπου Rosenhan, τα οποία αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από τον έμμεσο ισχυρισμό σου θα πειστείς Savatage;
    Δε μου απαντησες ευθεως πανω σε αυτο που σε ρωτησα. Εσυ αυτο το συμπερασμα το εβγαλες διαβαζοντας πειραματα?
    Θα πας σε 5 ψυχιατρους και θα περιγραψεις οτι σου μιλαει η τηλεοραση, θα σου βγαλουν 5 διαφορετικες διαγνωσεις? Και ξαναρωταω, εσυ συγκεκριμενα πώς εφτασες σε αυτο το συμπερασμα?
    Οσο για τις πληροφοριες που καθε τοσο αναφερεις στις δημοσιευσεις σου για τον Φρουντ και αλλους, πεσμας εσυ μια αλλη ιατρικη ειδικοτητα στην οποια ποτέ κανείς επιστημονας δεν εκανε φαουλ, μια ειδικοτητα στην οποια δε χρηματιζονται, δεν αναφερουν ψευδη ή λανθασμενα αποτελεσματα/συμπερασματα. ΜΙΑ ΠΕΣ, ετσι για να στο κανω ευκολο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Α ναι... Ερχόμαστε στο θέμα της αποτελεσματικότητας της ιατρικής πρακτικής. Για τον ορθοπεδικό η σπασμένη κνήμη η οποία ξαναμπήκε στη θέση της και μετά από μήνα επουλώθηκε προκειμένου να μπορεί ο ασθενής να ξαναπερπατήσει χωρίς να πηγαίνει κάθε εβδομάδα στον ορθοπεδικό είναι απόδειξη ότι υφίσταται μια κάποια θεραπευτική ικανότητα στους ορθοπεδικούς.

    Για τον γαστρεντερολόγο, η θεραπεία της συστροφής του εντέρου μετά την ελεγχόμενη αφυδάτωση της 76χρονης την οποία στο ιδιωτικό νοσοκομείο θέλανε - με την συναίνεση των συγγενών - να χειρουργήσουν θέτωντας σε κίνδυνο τη ζωή της, είναι και αυτό ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Για τον παθολόγο, η αποθεραπεία από κάποια βαριά ίωση ή λοίμωξη είναι επίσης ένδειξη ότι υφίσταται μια κάποια θεραπευτική ικανότητα.

    Για τον ΩΡΛ ο οποίος σε συμβούλεψε να βάλεις μερικές σταγόνες ελαιόλαδο σε ένα αυτί ερεθισμένο από το κερί του ακουστικού πόρου, και το οποίο σιγά σιγά καθάρισε χάρη στο λάδι επίσης είναι ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Για τον παιδίατρο ο οποίος ορθά διέγνωσε π.χ. τις μαγουλάδες κάποιου παιδιού και έδωσε τις κατάλληλες συμβουλές ή και φάρμακα, επίσης είναι ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Για τον ογκολόγο, είτε αυτός είναι χειρούργος ή παθολόγος ο όγκος ο οποίος π.χ. αφαιρέθηκε επιτυχώς ή ακτινοβολήθηκε επιτυχώς, είναι επίσης ένδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    Και αντίστοιχα, για τον νευρολόγο ο οποίος π.χ. σωστά διέγνωσε υπερκόπωση και πρότεινε ξεκούραση στον ασθενή, επίσης είναι ενδειξη θεραπευτικής ικανότητας.

    είναι η ψυχή".
    Παραβλεπεις ως συνηθως το προφανες.
    Σε τοσες ιατρικες ειδικοτητες που παρεθεσες, οι ενδειξεις μιας καποιας θεραπειας ειναι ΑΠΤΕΣ γιατι ΑΠΤΕΣ ειναι και οι ενδειξεις του προβληματος.
    Οταν δειξει η ακτινογραφια ενα σπασμενο οστο, φυσικα η θεραπεία ειναι να κολλησει το οστο...
    Η μονη σωστη αναλογια απο οσα αναφερεις ειναι με τον νευρολογο, οπου θεραπεια θεωρεις το οτι ο ασθενης αισθανεται πια, καλα.
    Οπως εκει , ετσι και με τις ψυχικες παθησεις ο ασθενης δεν αισθανεται ΚΑΛΑ χωρις να εχει καποιο σπασμενο οστο.
    Οποτε μιλας για θεραπεια οταν και ΑΝ καποτε αισθανθει ΚΑΛΑ η εστω ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο πριν.
    Οπως ηδη σου ειπε ο σειριος και πολλοι απο μας παλαιοτερα, ΠΟΛΛΕΣ απο τις ψυχ. Παθησεις ειναι χρονιες, οποτε εκει δεν μιλαμε για ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ, αλλα για ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο πριν, για μια βιωσιμη λειτουργικοτητα.
    Ολα τα αλλα οπως τις αναφορες στην αρχη της ψυχαναλυσης οταν η ψ.θεραπεια εχει δεκαετιες προοδου, η την βραχυκυκλωμενη συζητηση περι ψυχης ενω ολοι ξερουν οτι δεν εξεταζεται ψυχη αλλα η προσωπικοτητα, το συναισθημα και η συμπεριφορα, τα λες εκ του πονηρου για την αεναη συνεχιση του ΑΓΟΝΟΥ σκεπτικου σου.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2016, 20:28
  2. Λιγο απο ολα.... με δυσκολια επιλογης θεματος.
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 05-05-2010, 17:14
  3. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57
  4. Με ποια κριτήρια κλειδώνει ένα θέμα ?
    By sabb in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 22-02-2009, 22:35
  5. Θεραπεία επιλογής για άγχος, διαταραχή πανικού
    By NikosD. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2006, 17:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •