Κριτηρια επιλογης ψυχιατρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    Κριτηρια επιλογης ψυχιατρου

    Εχουμε συζητησει κατα καιρους τα κριτηρια επιλογης ψυχοθεραπευτη. Μεσα σε αυτα εχουμε αναφερει πολλες φορες οτι πρεπει να εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης που να κλεινει η πορτα ωστε ο ενας ασθενης να μην πεφτει μουρη με μουρη με τον αλλον, αλλα και να μην ακουει την προηγουμενη συνεδρια.
    Οι ψυχιατροι θεωρουν οτι εξαιρουνται απο τετοιους κανονες?
    Δεν εχω παει σε πολλους. Σε μολις 2. Την πρωτη την "απελυσα" επειδη ηταν φραγκοφονιας και οταν πηγαινα για συνταγογραφηση μονο νευριαζε και κατεβαζε μουτρα και εμενε μουγκη, μην παει και κανει καμμια ερωτηση για το πώς τα παω αφου θα επαιρνε μονο 10€ της συνταγης. Επισης, την τελευταια φορα προσπαθησε να με αναγκασει να κανουμε ολοκληρη συνεδρια, εβγαλε το σημειωματαριο ενω της ειπα οτι πηγα για συνταγη και παρολο που ξερει οτι κανω σε ψυχολογο ψυχοθεραπεια καθε εβδομαδα, ηθελε να παρει κι αυτη ντε και καλα τα 50 ευρουλακια της.
    Δεν εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης και ο ενας πεφτει πανω στον αλλον. Ειναι Αθηναια και ερχεται καθε δευτερο παρασκευοσαββατο για ραντεβου στην επαρχια. Επισης, ειναι απο αυτες που ρωτανε με νοημα "Χρειαζεστε αποδειξη?"
    Μου εγραφε το εφεξορ χωρις να με εχει ενημερωσει για πιθανες παρενεργειες ουτε για το μικρο χρονο ημιζωης του φαρμακου και τα συμπτωματα αποσυρσης που προκαλουνται ακομα και αν ξεχασεις εστω μια δοση.
    Οφειλω να της αναγνωρισω ομως οτι την πρωτη φορα που πηγα ειχε παρει υπερπληρες ιστορικο για καθε ενδεχομενο και ειχε κρατησει σημειωσεις και φακελο για τα παντα.

    Ενας αλλος ψυχιατρος που πηγα τωρα προσφατα για την περιπτωση της γιαγιας μου, ηρθε προσφατα απο τη Σουηδια, το οποιο φροντισε να διαφημισει. Ουτε αυτος εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης, παρολο που ειναι και ψυχοθεραπευτης. Ηταν ντυμενος σα να πηγαινε σε τουρνουα γκολφ και ειχε πολυ στυλακι "Εμεις στο εξωτερικο δε φοβομαστε να δινουμε μεγαλυτερες δοσεις απο τα πιο ενεργα φαρμακα ενω στην Ελλαδα φοβουνται αυτα και υπερσυνταγογραφουν ζαναξ". Το ιστορικο που πηρε ηταν ελλιπεστατο, δεν εδωσε καμμια συμβουλη για τον ψυχολογικο παραγοντα που παιζει τεραστιο ρολο ειδικα σε ατομα με ανοια και βαρια καταθλιψη και ενω μου εγραψε το ρεμερον, δε μου ειπε οτι ανοιγει την ορεξη και ολοι παχαινουν με αυτο ουτε οτι καποια στιγμη σταματαει η δραση του αποτομα.
    Στο τελος ρωτησε κιολας αν ειναι να κοψει μικροτερη αποδειξη απο τα 50€ που πηρε για λιγοτερο απο 20 λεπτα εργασιας και χωρις να παρει πληρες ιστορικο.

    Εχετε πετυχει ποτε ψυχιατρο με ξεχωριστο χωρο αναμονης?
    Εχετε πετυχει ποτε ψυχιατρο που ενημερωνει αναλυτικα για τη χρηση των φαρμακων?
    Εχετε πετυχει ψυχιατρο που οταν το ραντεβου ειναι για συνταγογραφηση, λεει και 2 ρημαδοκουβεντες με τον ασθενη?
    Εχετε πετυχει ψυχιατρο που κοβει αποδειξεις για τα 50-60-70-80€ που μολις ζητησε?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ που πάσχω από σχιζοφρένεια τον γιατρό που πηγαίνω μετά την 2η υποτροπή μου μου τον συνέστησε η ψυχολόγος που πήγαινα όταν άρχισα να υποτροπιάζω.
    Έχει ξεχωριστό χώρο αναμονής και δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσει κάποιος τι λες εκτός και να κρυφακούει έξω από την πόρτα :P
    Για τις παρενέργειες των φαρμάκων δεν έχω συναντήσει γιατρό που να λέει τις ακριβείς παρενέργειες.
    1ον είναι πολλές και δυσβάσταχτες και αν το έκαναν βούκινο από την αρχή κανείς δεν θα ξεκινούσε αγωγή.
    2ον δεν ξέρει στον καθένα πως θα λειτουργήσει το φάρμακο. Τώρα να άρχιζε να διαβάζει το χαρτί με τις πιθανές παρενέργειες θα ήταν κάπως όλο αυτό.
    Για τη λειτουργία του φαρμάκου νομίζω καλό είναι να υπάρχει ενημέρωση.
    * Μου παίρνει 30 ευρώ και πηγαίνω 1-2 φορές τον χρόνο. Βρίσκεται σε άλλο νομό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Επίσης κάτι που παρατήρησα. Πριν την λήψη της αγωγής δεν γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για συνοσηρότητα με άλλη πάθηση ή κάποιο άλλο πρόβλημα όπως αλλεργία.
    Ακόμα και τώρα μετά από 5 χρόνια ενώ του είπα ότι θέλω να κάνω εξετάσεις αίματος και να με κατατοπίσει σχετικά με αυτό δεν το κάναμε. Θα το πράξω στο επόμενο ραντεβού.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Α παλι καλα υπαρχουν και ψυχιατροι με ξεχωριστο χωρο αναμονης, ειχα αρχισει να αμφιβαλλω μηπως θεωρουν οτι εξαιρουνται!

    30€ παιρνει μαζι με συζητηση για το πώς τα πας, πώς νιωθεις, τι συνεβαινε το διαστημα που δε σε εβλεπε κλπ συν τη συνταγη?

    Οι παρενεργειες ειναι τρομακτικες οντως και δε συμβαινουν ολες σε ολους. Ωστοσο αν προκειται καποιος να συνταγογραφησει πχ το εφεξορ- βενλαφαξινη δεν πρεπει να σε ρωτησει εστω αν εχεις εντερικα θεματα/προβληματα? Αν εχεις ηδη υπερταση ή υποταση δεν πρεπει να σε ρωτησει και να σου πει να ξερεις οτι αν το ξεχασεις μια μερα, κατευθειαν θα εχεις συμπτωματα αποσυρσης?
    Γιατι πρεπει να τα μαθαινουμε απο το ιντερνετ ολα αυτα?
    Ή πχ με το ρεμερον, αν εχεις ιστορικο ανεβοκατεβασματα κιλων ή αν εχεις ορθοπεδικα προβληματα, προβληματα κυκλοφοριας αιματος, καρδιολογικα κλπ, δεν πρεπει να το λαβει υποψην πριν χορηγησει ενα φαρμακο που μπορει να σε κανει να παρεις 10 κιλα?
    Δεν ξερω, τα εχω παρει γενικως...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Επίσης κάτι που παρατήρησα. Πριν την λήψη της αγωγής δεν γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για συνοσηρότητα με άλλη πάθηση ή κάποιο άλλο πρόβλημα όπως αλλεργία.
    Ακόμα και τώρα μετά από 5 χρόνια ενώ του είπα ότι θέλω να κάνω εξετάσεις αίματος και να με κατατοπίσει σχετικά με αυτό δεν το κάναμε. Θα το πράξω στο επόμενο ραντεβού.
    Αααα μπραβο! Αλλο κι αυτο που ξεχασα να το γραψω. Στα @@ τους οι εξετασεις. Δεν ξερω κανεναν που να γραφει εξετασεις ή εστω να ζηταει να δει αυτες που εχει κανει ο ασθενης σε αλλους γιατρους. Αν θυμαμαι καλα, το λαντοζ ανεβαζει τη χοληστερινη(διορθωστε αν κανω λαθος). Επισης, προβληματα διαθεσης, συγκεντρωσης και μνημης μπορουν να προκληθουν και απο ελλειψεις β12, d, φυλλικου οξεως
    Αλλα δε φαινεται να τους ενδιαφερει καθολου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ναι είναι με 1 ώρα συζήτηση συμβουλευτικού χαρακτήρα. Την τιμή αυτή την έχει γιατί ήμουν φοιτητής κ νυν άνεργος. Ισως κάνει μια εξαίρεση γιατί έχω κ όμορφα μάτια τι να πω :P

    Eύλογα τα ερωτήματα για την χρήση των φαρμάκων και των παρενεργειών.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε τη νιαζει που την απελυσες θα βρει αλλη για να εχει σημειοματαριο σημαινει οτι μαλον δε κοιμαται και πολυ και πηγαινει στο γραφειο κουτουλωντας ντουπ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε τη νιαζει που την απελυσες θα βρει αλλη για να εχει σημειοματαριο σημαινει οτι μαλον δε κοιμαται και πολυ και πηγαινει στο γραφειο κουτουλωντας ντουπ...
    Εχεις επισκεφτει ποτέ ψυχιατρο?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εχεις επισκεφτει ποτέ ψυχιατρο?
    εχω γνωρισει καπιους γιατρους και οπως καταλαβαινεις μαλον δε εκτιμησα και πολυ την ηλικρινεια τους :-) απλα με πειραξε που σκεφτηκαν α αυτος φαινεται υποχωρητικος και θα κανει οτι θελουμε

    ναι εγω υποχωρω συνεχεια μεχρι να κανω μπαμ και αυτο μαλον δε μπορεσαν να το καταλαβουν ε δεν ειμαι και ο πιο ευκολος ανθρωπος που υπαρχει το ξερω αλλα δε το συνηστω σε καπιον να με φουντωσει γιατι μετα θα σκεφτεται τι ηθελα και το εκανα στα κανονικα μου ειμαι φοβερα ηρεμος οπως η θαλασσα που ειναι λαδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μπραβο βρε σεριε τη βγαζεις με δυο επισκεψεις το χρονο μια χαρα σε βρισκω, εμενα με παρακουλουθουν μια φορα το μηνα, πηγαινω σε μια κινητη μοναδα ψυχικης υγειας, κατι μεταξη δημοσιο και ιδιωτικος τομεας, δεν μου παιρνουν λεφτα, βλεπω το ψυχιατρο πεντε δεκα λεπτα και φευγω, ερχονται βδομαδα παρα βδομαδα στο νοσοκομειο της περιοχης και παω εκει και τους βρισκω.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μπραβο βρε σεριε τη βγαζεις με δυο επισκεψεις το χρονο μια χαρα σε βρισκω, εμενα με παρακουλουθουν μια φορα το μηνα, πηγαινω σε μια κινητη μοναδα ψυχικης υγειας, κατι μεταξη δημοσιο και ιδιωτικος τομεας, δεν μου παιρνουν λεφτα, βλεπω το ψυχιατρο πεντε δεκα λεπτα και φευγω, ερχονται βδομαδα παρα βδομαδα στο νοσοκομειο της περιοχης και παω εκει και τους βρισκω.....
    Πας με το βιβλιαριο υγειας σου δηλαδη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εχουμε συζητησει κατα καιρους τα κριτηρια επιλογης ψυχοθεραπευτη. Μεσα σε αυτα εχουμε αναφερει πολλες φορες οτι πρεπει να εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης που να κλεινει η πορτα ωστε ο ενας ασθενης να μην πεφτει μουρη με μουρη με τον αλλον, αλλα και να μην ακουει την προηγουμενη συνεδρια.
    Οι ψυχιατροι θεωρουν οτι εξαιρουνται απο τετοιους κανονες?
    Δεν εχω παει σε πολλους. Σε μολις 2. Την πρωτη την "απελυσα" επειδη ηταν φραγκοφονιας και οταν πηγαινα για συνταγογραφηση μονο νευριαζε και κατεβαζε μουτρα και εμενε μουγκη, μην παει και κανει καμμια ερωτηση για το πώς τα παω αφου θα επαιρνε μονο 10€ της συνταγης. Επισης, την τελευταια φορα προσπαθησε να με αναγκασει να κανουμε ολοκληρη συνεδρια, εβγαλε το σημειωματαριο ενω της ειπα οτι πηγα για συνταγη και παρολο που ξερει οτι κανω σε ψυχολογο ψυχοθεραπεια καθε εβδομαδα, ηθελε να παρει κι αυτη ντε και καλα τα 50 ευρουλακια της.
    Δεν εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης και ο ενας πεφτει πανω στον αλλον. Ειναι Αθηναια και ερχεται καθε δευτερο παρασκευοσαββατο για ραντεβου στην επαρχια. Επισης, ειναι απο αυτες που ρωτανε με νοημα "Χρειαζεστε αποδειξη?"
    Μου εγραφε το εφεξορ χωρις να με εχει ενημερωσει για πιθανες παρενεργειες ουτε για το μικρο χρονο ημιζωης του φαρμακου και τα συμπτωματα αποσυρσης που προκαλουνται ακομα και αν ξεχασεις εστω μια δοση.
    Οφειλω να της αναγνωρισω ομως οτι την πρωτη φορα που πηγα ειχε παρει υπερπληρες ιστορικο για καθε ενδεχομενο και ειχε κρατησει σημειωσεις και φακελο για τα παντα.

    Ενας αλλος ψυχιατρος που πηγα τωρα προσφατα για την περιπτωση της γιαγιας μου, ηρθε προσφατα απο τη Σουηδια, το οποιο φροντισε να διαφημισει. Ουτε αυτος εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης, παρολο που ειναι και ψυχοθεραπευτης. Ηταν ντυμενος σα να πηγαινε σε τουρνουα γκολφ και ειχε πολυ στυλακι "Εμεις στο εξωτερικο δε φοβομαστε να δινουμε μεγαλυτερες δοσεις απο τα πιο ενεργα φαρμακα ενω στην Ελλαδα φοβουνται αυτα και υπερσυνταγογραφουν ζαναξ". Το ιστορικο που πηρε ηταν ελλιπεστατο, δεν εδωσε καμμια συμβουλη για τον ψυχολογικο παραγοντα που παιζει τεραστιο ρολο ειδικα σε ατομα με ανοια και βαρια καταθλιψη και ενω μου εγραψε το ρεμερον, δε μου ειπε οτι ανοιγει την ορεξη και ολοι παχαινουν με αυτο ουτε οτι καποια στιγμη σταματαει η δραση του αποτομα.
    Στο τελος ρωτησε κιολας αν ειναι να κοψει μικροτερη αποδειξη απο τα 50€ που πηρε για λιγοτερο απο 20 λεπτα εργασιας και χωρις να παρει πληρες ιστορικο.

    Εχετε πετυχει ποτε ψυχιατρο με ξεχωριστο χωρο αναμονης?
    Εχετε πετυχει ποτε ψυχιατρο που ενημερωνει αναλυτικα για τη χρηση των φαρμακων?
    Εχετε πετυχει ψυχιατρο που οταν το ραντεβου ειναι για συνταγογραφηση, λεει και 2 ρημαδοκουβεντες με τον ασθενη?
    Εχετε πετυχει ψυχιατρο που κοβει αποδειξεις για τα 50-60-70-80€ που μολις ζητησε?
    Ξέχασες να ρωτήσεις το βασικότερο:

    Έχετε πετύχει ποτέ ψυχίατρο / ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή ο οποίος να ισχυρίζεται ότι έχει αποθεραπεύσει οποιονδήποτε για οτιδήποτε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εχει καταγραψει το αμκα μου και με σημειωνει καθε φορα που παω, δεν ξερω πως πληρωνεται κατι με ευρωπαικα προγραμματα, πραγματικα δε ξερω, ειναι σε ολλο το νομο πανε και σε αλλες πολης και μεγαλα χωρια και βλεπουν ασθενεις........, στη πολη μου ειναι καθε δευτερα μονο.......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ο γιατρος που με βλεπει εχει και ιδιωτικο ιατρειο, παιρνει 50 ευρο την επισκεψει, εχει ξεχωριστο χωρο αναμονης, τωρα 4 χρονια μια φορα των ειδα ιδιωτικα και πληρωσα, μου την εκατσε καλα....... κατα τα αλλα εχουμε καποια χημεια τον παιρνω τηλεφωνο αποτε τον χρειαστω καλα παμε γενικος... πρεπει να ειναι 60αρις βεβαια εχει πολυ εμπειρια αλλα μαλλον στα επομενα χρονια θα χρειαστω αλλον.......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Α παλι καλα υπαρχουν και ψυχιατροι με ξεχωριστο χωρο αναμονης, ειχα αρχισει να αμφιβαλλω μηπως θεωρουν οτι εξαιρουνται!

    30€ παιρνει μαζι με συζητηση για το πώς τα πας, πώς νιωθεις, τι συνεβαινε το διαστημα που δε σε εβλεπε κλπ συν τη συνταγη?

    Οι παρενεργειες ειναι τρομακτικες οντως και δε συμβαινουν ολες σε ολους. Ωστοσο αν προκειται καποιος να συνταγογραφησει πχ το εφεξορ- βενλαφαξινη δεν πρεπει να σε ρωτησει εστω αν εχεις εντερικα θεματα/προβληματα? Αν εχεις ηδη υπερταση ή υποταση δεν πρεπει να σε ρωτησει και να σου πει να ξερεις οτι αν το ξεχασεις μια μερα, κατευθειαν θα εχεις συμπτωματα αποσυρσης?
    Γιατι πρεπει να τα μαθαινουμε απο το ιντερνετ ολα αυτα?
    Ή πχ με το ρεμερον, αν εχεις ιστορικο ανεβοκατεβασματα κιλων ή αν εχεις ορθοπεδικα προβληματα, προβληματα κυκλοφοριας αιματος, καρδιολογικα κλπ, δεν πρεπει να το λαβει υποψην πριν χορηγησει ενα φαρμακο που μπορει να σε κανει να παρεις 10 κιλα?
    Δεν ξερω, τα εχω παρει γενικως...
    Αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση με φίλη που την έστειλε η ψυχολόγος σε ψυχίατρο και εκείνος με την σειρά του της έγραψε κατευθείαν αντικαταθλιπτικό ενώ η κοπέλα είχε να κάνει εξετάσεις αίματος ή γενικά να πάει σε γιατρό τουλάχιστον 10 χρόνια οπότε φυσικά και δεν γνώριζε αν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας για τα συμπτώματα κατάθλιψης που είχε όπως θυρεοειδή ή κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον της είπε να κάνει και εξετάσεις αλλά ....αφού της συνταγογράφησε το αντικαταθλιπτικό. Ούτε νομίζω να της είπε οποιαδήποτε πληροφορία για τα χάπια γιατί μετά μόνη της έψαχνε πληροφορίες στο ιντερνετ μιας και η κοπέλα δεν είχε ξαναπάρει παρόμοια φάρμακα και δίσταζε.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2016, 20:28
  2. Λιγο απο ολα.... με δυσκολια επιλογης θεματος.
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 05-05-2010, 17:14
  3. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57
  4. Με ποια κριτήρια κλειδώνει ένα θέμα ?
    By sabb in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 22-02-2009, 22:35
  5. Θεραπεία επιλογής για άγχος, διαταραχή πανικού
    By NikosD. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2006, 17:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •