θελω αντικαταθλιπτικο κ δεν μου δινουν!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    θελω αντικαταθλιπτικο κ δεν μου δινουν!!!!!!!

    απαιτω να παρω αντικαταθλιπτικο κ δεν μου δινει ο γιατρος!! θελει να το παλεψω μονη μου...ΕΓΩ ΟΜΩΣ επειδη με βλεπω κ με ξερω νιωθω οτι δεν ειμαι σε ισορροπια...ειμαι ευαλωτη κ νιωθω οτι ειμαι σε μια φκριζα ζωνη αναμεσα σε στρες κ καταθλιψης..
    δηλαδη πρεπει να πεσω στα ταρταρα μου ειπε για να μου δωσει φαρμακο.προς το παρον μου ειπε οτι επειδη δεν εχω κανει αποσυρση δεν προκειται να μου δωσει.
    εγω ομως θυμαμαι οτι ημουν καλυτερος ανθρωπςο με το αντικαταθλιπτικο μου, δλδ ισορροπημενη, το μυαλο μου ηρεμο κ γενικα μια αισιοδοξια για τη ζωη..
    πλεον νιωθω γκριζα, βαρετα, αχρωμα κ φοβαμαι καθε μερα πως θα ξυπνησω..
    αυτος δεν ειναι λογος να παρει καποιος αντικαταθλιπτικο?
    ξεκινησα κ ψυχοθεραπεια...αλλα επειδη τα χω φαει στη μαπα ολα αυτα..κ με ξερω καλα..
    ξερω οτι χωρις το φαρμακο μου δεν υπαρχει σταθεροτητα στον εγκεφαλο μου.
    κ πλεον ουτε αυτα που εκανα με ευχαριστουν ιδιαιτερα..ειμαι 1 μηνα ετσι..δλδ πρεπει να φτασω για αυτοκτονια για να μου δωσουν φαρμακο???αι σιχτιρ..πια!
    μου ρχεται να παω να το παρω μοναχη μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις γιατρο!!! Και εγω οταν επισκεφθηκα τον πρωτο μου γιατρο που ημουν τιγκα στο αγχος δεν ηθελε να με δωσει αγχολυτικο και ηθελε να το παλεψω μονος μου! Με αποτελεσμα να τραβαω τα μαλλια της κεφαλης μου μεχρι να δω βελτιωση απο τα αντικαταθλιπτικα....Ειναι καποιες καταστασεις που δεν συμφωνουν γιατροι και ασθενεις...Αλλος γιατρος για μενα, μου εγραφε αντιψυχωτικο για να κοιμαμαι...Φαρμακα ιδιαιτερα βαρια και σε καμια περιπτωση δεν θα επρεπε να τα παιρνει καποιος που δεν εχει ψυχωση...Εφοσον, εσυ θεωρεις οτι σου χρειαζεται, απλα χτυπας αλλη πορτα!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΜΜΜ λες ε?επειδη αυτος εχει δει ολα μου τα επεισοδια..ειναι κ φιλος..δεν θελει να με τιγκαρει στο φαρμακο απ οτι καταλαβα..βεβαια δεν με εχει αφησει ετσι..μου χει δωσει ζαναξ για 10 μερες κ σημερα ειναι η δευτερη μερα που το παιρνω..κ θα ξαναμιλησουμε.
    θεωρω οτι το παει συντηρητικα...απλα μου δινει οταν με δει ταβλα..
    δεν ξερω με εχει μπερδεψει κιολας.
    σε καμια περπτωση δεν θα μου δινει αντιψυχωτικο για το αγχος, εφοσον παιρνω ενα ζαναξ μικρουλι 0,5 κ νταγκλαρω απιστευτα...αν επαιρνα κατι πιο βαρυ θα επεφτα κρεβατι κ δεν θα κουνιομουν.
    κ γενικα κ το λαντοζ μου το δινει μονο 20mg κ μου λεει οτι ειναι πολυ μικρη δοση..ομως με πιανει αμεσως κ γινομαι καλα αφου κανει επιπεδα..δεν ξερω ρε παιδια..ας το αφησω τελικα λιγο κ να δω ξερω γω..
    ευτυχως εχουμε επιλογη θεραπειας δε λετε?αλλιως τι θα καναμε?πως θα την παλευαμε?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αν ειναι μια απλη καταθλιψη, αν στην αξιολογει ετσι ο γιατρος σου ,τοτε ισως μπορεις να κανεις λιγο υπομονη...Διαφορετικα, πολλες φορες αν μια απλη καταθλιψη δεν αντιμετωπιστει εγκαιρως μπορει να γινει βαρια....και τοτε ειναι πολυ δυσκολο να βγεις απο αυτην, ακομα και αν παιρνεις φαρμακα!!! Εγω για παραδειγμα, ειμαι απο αυτους που ακομα παλευουν να βγουν απο αυτην!!! Και ας εχω αλλαξει τοσα σκευασματα

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΜΜΜ λες ε?επειδη αυτος εχει δει ολα μου τα επεισοδια..ειναι κ φιλος..δεν θελει να με τιγκαρει στο φαρμακο απ οτι καταλαβα..βεβαια δεν με εχει αφησει ετσι..μου χει δωσει ζαναξ για 10 μερες κ σημερα ειναι η δευτερη μερα που το παιρνω..κ θα ξαναμιλησουμε.
    θεωρω οτι το παει συντηρητικα...απλα μου δινει οταν με δει ταβλα..
    δεν ξερω με εχει μπερδεψει κιολας.
    σε καμια περπτωση δεν θα μου δινει αντιψυχωτικο για το αγχος, εφοσον παιρνω ενα ζαναξ μικρουλι 0,5 κ νταγκλαρω απιστευτα...αν επαιρνα κατι πιο βαρυ θα επεφτα κρεβατι κ δεν θα κουνιομουν.
    κ γενικα κ το λαντοζ μου το δινει μονο 20mg κ μου λεει οτι ειναι πολυ μικρη δοση..ομως με πιανει αμεσως κ γινομαι καλα αφου κανει επιπεδα..δεν ξερω ρε παιδια..ας το αφησω τελικα λιγο κ να δω ξερω γω..
    ευτυχως εχουμε επιλογη θεραπειας δε λετε?αλλιως τι θα καναμε?πως θα την παλευαμε?
    Πόσες φορές παίρνεις zanax την μέρα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μονο μια το πρωι , ενα χαπακι των 0.5 κ βαραω κατι νταγκλες !! κ με κραταει ηρεμη ολη μερα...δεν εχω παραπονο..

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μονο μια το πρωι , ενα χαπακι των 0.5 κ βαραω κατι νταγκλες !! κ με κραταει ηρεμη ολη μερα...δεν εχω παραπονο..
    Εντάξει τότε.
    Αν σε κρατάει ήρεμη,δεν χρειάζεσαι άλλο.
    Απλά να μην σκέφτεσαι αρνητικά πράγματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    αν ειναι μια απλη καταθλιψη, αν στην αξιολογει ετσι ο γιατρος σου ,τοτε ισως μπορεις να κανεις λιγο υπομονη...Διαφορετικα, πολλες φορες αν μια απλη καταθλιψη δεν αντιμετωπιστει εγκαιρως μπορει να γινει βαρια....και τοτε ειναι πολυ δυσκολο να βγεις απο αυτην, ακομα και αν παιρνεις φαρμακα!!! Εγω για παραδειγμα, ειμαι απο αυτους που ακομα παλευουν να βγουν απο αυτην!!! Και ας εχω αλλαξει τοσα σκευασματα
    εγω κανω μειζονα καταθλιπτικα πολυ βαρια!! οταν λεμε βαρια οχι αστεια! χασιμο κιλων, μηδεν επικοινωνια με κανεναν, κρεβατωμα, αφυπνιση απο τις 5 κ τρεμουλα μονο ! 24 ωρες!
    εκει μου δινει ναι..κ μετα απο 45 μερες τα βλεπω ολα τοσο ομορφα....βγαινω ευκολα απο το λουκι .....απλα αργω λιγο.
    τωρα μου ειπε οτι εχω δυσθυμια..δλδ...ηπια κατασταση με στρες κ οχι κλινκη καταθλιψη.
    με ειδε στολισμενη, βαμμενη να κανουμε κ χιουμορ...οποτε μου λεει "οχι ρε συ..δεν εισαι για φαρμακο...αστο λιγο να δουμε πως θα παει"..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν διαφερεις και πολυ με εμενα, μονο που εγω περα απο την κρεββατοφιλια, δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα...Και δυστυχως με την αγωγη δεν εχω βγει ιδιαιτερα απο αυτην την κατασταση...!! Ακομα, προσπαθω να τα δω ολα χαρουμενα και ωραια...!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    απαιτω να παρω αντικαταθλιπτικο κ δεν μου δινει ο γιατρος!! θελει να το παλεψω μονη μου...ΕΓΩ ΟΜΩΣ επειδη με βλεπω κ με ξερω νιωθω οτι δεν ειμαι σε ισορροπια...ειμαι ευαλωτη κ νιωθω οτι ειμαι σε μια φκριζα ζωνη αναμεσα σε στρες κ καταθλιψης..
    δηλαδη πρεπει να πεσω στα ταρταρα μου ειπε για να μου δωσει φαρμακο.προς το παρον μου ειπε οτι επειδη δεν εχω κανει αποσυρση δεν προκειται να μου δωσει.
    εγω ομως θυμαμαι οτι ημουν καλυτερος ανθρωπςο με το αντικαταθλιπτικο μου, δλδ ισορροπημενη, το μυαλο μου ηρεμο κ γενικα μια αισιοδοξια για τη ζωη..
    πλεον νιωθω γκριζα, βαρετα, αχρωμα κ φοβαμαι καθε μερα πως θα ξυπνησω..
    αυτος δεν ειναι λογος να παρει καποιος αντικαταθλιπτικο?
    ξεκινησα κ ψυχοθεραπεια...αλλα επειδη τα χω φαει στη μαπα ολα αυτα..κ με ξερω καλα..
    ξερω οτι χωρις το φαρμακο μου δεν υπαρχει σταθεροτητα στον εγκεφαλο μου.
    κ πλεον ουτε αυτα που εκανα με ευχαριστουν ιδιαιτερα..ειμαι 1 μηνα ετσι..δλδ πρεπει να φτασω για αυτοκτονια για να μου δωσουν φαρμακο???αι σιχτιρ..πια!
    μου ρχεται να παω να το παρω μοναχη μου.
    Γλυκιά μου προσπάθησε προφανώς δεν θέλει να σε φορτώσει στα φάρμακα και αυτός.. υπομονή !!!!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΜΜΜ λες ε?επειδη αυτος εχει δει ολα μου τα επεισοδια..ειναι κ φιλος..δεν θελει να με τιγκαρει στο φαρμακο απ οτι καταλαβα..βεβαια δεν με εχει αφησει ετσι..μου χει δωσει ζαναξ για 10 μερες κ σημερα ειναι η δευτερη μερα που το παιρνω..κ θα ξαναμιλησουμε.
    θεωρω οτι το παει συντηρητικα...απλα μου δινει οταν με δει ταβλα..
    δεν ξερω με εχει μπερδεψει κιολας.
    σε καμια περπτωση δεν θα μου δινει αντιψυχωτικο για το αγχος, εφοσον παιρνω ενα ζαναξ μικρουλι 0,5 κ νταγκλαρω απιστευτα...αν επαιρνα κατι πιο βαρυ θα επεφτα κρεβατι κ δεν θα κουνιομουν.
    κ γενικα κ το λαντοζ μου το δινει μονο 20mg κ μου λεει οτι ειναι πολυ μικρη δοση..ομως με πιανει αμεσως κ γινομαι καλα αφου κανει επιπεδα..δεν ξερω ρε παιδια..ας το αφησω τελικα λιγο κ να δω ξερω γω..
    ευτυχως εχουμε επιλογη θεραπειας δε λετε?αλλιως τι θα καναμε?πως θα την παλευαμε?
    γνωμη μου ταπεινη, εμπιστεψου το γιατρο....εγω παιρνω περισοτερα απο εσενα κ δε με πιανει τιποτα..ουτε κοιμαμαι, ειμαι κ τσιτα, κ εχω κ κρισεις πανικου, κ βαρος στο στηθος...αφου σε παρακολουθει τοσο καιρο κατι ξερει..κ μενα ο δικος μου δε μου δινε, χαλαρα στην αρχη. τωρα μου τα αυκησε λιγο κ αυτο γιατι δε κοιμαμαι κ γιατι εχω συχν τρεμουλο απο τα νευρα μου...κ μου ειπε θα μου τα ελλατωσει συντομα...κανε υπομονη!το να ζητας δε σημαινει οτι το εχεις πραγαματικα αναγκη..κ αυτος σιγουρα βλεπει καλυτερα...εξαλλου σε πιανουν μια χαρα αυτα που παιρνεις..αστα να κανουν τη δουλεια τους...τι θες?να σε φορτωσει να κοιμασαι ολη μερα κ να σερνεσαι?υπομονη καλη μου!εκεινος ειναι γιατρος, αστον να κανει τη δουλεια του... φιλικα παντα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μονο μια το πρωι , ενα χαπακι των 0.5 κ βαραω κατι νταγκλες !! κ με κραταει ηρεμη ολη μερα...δεν εχω παραπονο..
    η δράση του είναι περίπου 5 ώρες... το ότι πιστεύεις ότι σου κρατάει όλη μέρα είναι και λίγο μέσα στην φαντασία

    μου το είχε κάνει και εμενα γιατρός να μην μου επιτρέπει να πάρω αντικαταθλιπτικά και εγώ πήγα στο φαρμακείο και πήρα μονος μου το cipralex 20mg... βασικά στην ουσία μονος μου κατάλαβα τι έχω και τι ακριβώς χρειαζόμουνα για να γίνω καλά..! γνώμες από γιατρούς δεν θα ήθελα ποτε ξανά...

    το περνώ νιώθω καλά... δεν έχω σκοπό να το σταματήσω ποτε... :P

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    η δράση του είναι περίπου 5 ώρες... το ότι πιστεύεις ότι σου κρατάει όλη μέρα είναι και λίγο μέσα στην φαντασία

    μου το είχε κάνει και εμενα γιατρός να μην μου επιτρέπει να πάρω αντικαταθλιπτικά και εγώ πήγα στο φαρμακείο και πήρα μονος μου το cipralex 20mg... βασικά στην ουσία μονος μου κατάλαβα τι έχω και τι ακριβώς χρειαζόμουνα για να γίνω καλά..! γνώμες από γιατρούς δεν θα ήθελα ποτε ξανά...

    το περνώ νιώθω καλά... δεν έχω σκοπό να το σταματήσω ποτε... :P
    Απορία: σε τι βοηθάει το cipralex ; κ το δίνουν χωρίς συνταγή γιατρού;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by User6494 View Post
    Απορία: σε τι βοηθάει το cipralex ; κ το δίνουν χωρίς συνταγή γιατρού;
    φυσικά και το δίνουνε χωρίς συνταγή γιατρού..!

    με βοηθησε να σταματήσουνε η σπασμοί... είχα πολύ σοβαρό stress που μου δημιουργούσε μυοκλονικούς σπασμούς σε σημείο που δεν μπορούσα να κάνω τίποτα στην ζωή μου...

    ο γιατρός έλεγε ότι με το αντικαταθλιπτικό θα το κανεις χειρότερο το πρόβλημα σου.. έλα όμως που δεν του έδωσα σημασία... ήμουνα τόσο σίγουρος που είπα θα κάνω τον γιατρό να παραμιλάει... έτσι λοιπόν μου πέρασε το πρόβλημα... όλα πλέον είναι καλύτερα... εκτος από μερικές ενόχλησης που σε αυτό οφείλεται ο θυροειδής hashimoto...

    είχα μείνει σε νοσοκομείο μέσα για 1μηνα και με κοιτάζανε νευρολόγοι να δούνε τι μου συμβαίνει...! το μονο πρόβλημα που καταλάβανε είναι ότι η περίπτωση μου είναι σπανια... δεν έχουνε ξαναδεί άτομο με τόσο έντονο άγχος... το πιο τρελό ότι μου ανέβαζε το άγχος 39 πυρετό... γιαυτο ψάχνανε η γιατροί... :P

    έχω πέραση παρα πολύ ταλαιπωρία στην ζωή μου που πλέον δεν θέλω να θυμάμαι αυτά που έζησα...

    πλέον έχω πάθει κάτι πολύ περίεργο που εύχομαι να φταίει ο θυροειδής και εδώ... ξεχνάω τα πάντα... σκαλώνω πολλές φορες και δεν θυμάμαι πράγματα... όλη μέρα νιώθω κουρασμένος...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μετα απο πολλα χρονια , και πολυ μελετη, διαφωνωμε την χρηση ψυχοφαρμακων ,για κτθλψη , η για αγχος ...........για πιο σοβαρες ασθενειες , δεν ξερω .....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 22-09-2015, 21:58
  2. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!!
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 20-05-2013, 22:25
  3. Φοβάμαι ότι είμαι βαριά άρρωστη και δεν δίνουν σημασία...
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-2012, 14:27
  4. Replies: 2
    Last Post: 14-03-2011, 11:04
  5. Τραγουδια που μας δινουν κουραγιο....!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2010, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •