Δεισιδαιμονιες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    εσυ εισαι οκ στη σχεση αυτη? αν εισαι, τελος. δεν πρεπει να σε ενοχλει κανενα σχολιο τους.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Αν δεν γουσταρα την γυναικα μου ή αν δεν γουσταρε αυτη εμενα θα ειχαμε χωρισει οποτε για να ειμαστε μαζι τοσα χρονια κατι σημαινει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ασυνειδητα σου μεταφερουν ενοχες, γι αυτο τρελαινεσαι. Αν τυχον πάθει κατι το παιδι τωρα η σε 2 χρονια πχ και εννοειται δεν εχει καμια σχεση με τις δεισιδαιμονίες, καταλαβαινεις τι θα γινει ετσι? Θα σε βαλουν στην διαδικασια να νοιωσεις ενοχες για την εστω και μια στο εκατομμυριο πιθανοτητα να ισχυει η δεισιδαιμονία, διοτι η δεισιδαιμονία στην ουσια ειναι πίστη και η πιστη αναφέρεται παντα σε κατι που ποτε δεν μπορεις να εισαι πρακτικα απολυτα σιγουρος αν ισχυει η οχι.
    Οποτε τους γραφεις μαζι με τις δεισιδαιμονίες εφοσον εισαι σιγουρος για τον εαυτο σου οτι και αυτη η αμελητεα πιθανοτητα εχει εκμηδενιστει και δεν θα σε επηρεασει ποτε.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Σιγα σιγα θα το ξεχασουν και επειδη θα μετακομισω παλι πιστευω θα γλυτωσω απο αυτο το πραγμα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by kostasgeo View Post
    Καθολου ασκοπο..σε λεω λοιπον οτι το παιδι μου εχει αποκτησει τοσα αντισωματα για αυτον τον λογο και αυτο μας το εχει πει γιατρος που ενω αλλα παιδια στο σχολειο ολη την ωρα αρρωστα ειναι η δικια μας υπαρχουν χρονιες που δεν εχει αρρωστησει καθολου..πραγμα ασυνηθιστο για παιδια..και στο εξωτερικο τι νομιζεις οτι κανουν?πιστευουν αυτα με τις 40 μερες?
    Φυσικά και ισχύει σε πολλές χώρες του εξωτερικού. Ψάξε για "cuarentena después del parto", "lying-in" ή για "postpartum confinement" για να δεις και σε άλλες γλώσσες τις απαντήσεις.

    Οι 40 μέρες που λένε αφορούν κυρίως την μητέρα (postpartum period), όχι τόσο το παιδί. Είναι περίπου όσο κρατάνε τα λόχεια της γυναίκας. Τα λόχεια, πέρα από τα σωματικά (πόνος, αίματα, επούλωση μήτρας και περινεοτομής), είναι και ψυχολογική επούλωση. Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχει η επιλόχειος κατάθλιψη, κτλ.

    Διάβασε κι αυτή τη συνέντευξη μιας καθηγήτριας γυναικολογίας-μαιευτικής του Πανεπιστημίου της Utah. Έχει πολύ ενδιαφέρον.
    Last edited by mila; 24-01-2018 at 19:25.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Συμφωνω αλλα οχι ετσι οπως το κανουμε εμεις στην ελλαδα για θρησκευτικους λογους..και περισσοτερο ολο αυτο βγηκε απο τα παλια χρονια ως δικαιολογια των γυναικων για να μην πηγαινουν στα χωραφια να δουλεψουν..αλλα ο καθε ανθρωπος και η καθε γυναικα που γενναει ειναι διαφορετικη..αλλη μπορει να ποναει, ψυχολογικα να ειναι χαλια και αλλη μια χαρα οπως η δικια μου που απο την πρωτη μερα βγηκε εξω μια βολτιτσα το τετραγωνο (πρωτη μερα δεν εννοω που γεννησε αλλα που γυρισαμε σπιτι)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by kostasgeo View Post
    Συμφωνω αλλα οχι ετσι οπως το κανουμε εμεις στην ελλαδα για θρησκευτικους λογους..και περισσοτερο ολο αυτο βγηκε απο τα παλια χρονια ως δικαιολογια των γυναικων για να μην πηγαινουν στα χωραφια να δουλεψουν..αλλα ο καθε ανθρωπος και η καθε γυναικα που γενναει ειναι διαφορετικη..αλλη μπορει να ποναει, ψυχολογικα να ειναι χαλια και αλλη μια χαρα οπως η δικια μου που απο την πρωτη μερα βγηκε εξω μια βολτιτσα το τετραγωνο (πρωτη μερα δεν εννοω που γεννησε αλλα που γυρισαμε σπιτι)
    Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι η γυναίκα σου μπορεί κι από την 4η μέρα να αισθανόταν καλά. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

    Όσο για την Ελλαδίτσα που την κατηγορείς, μάλλον δεν έψαξες τι γίνεται αλλού: στην Κίνα για ένα μήνα η γυναίκα δεν κάνει να λουστεί, να κάνει μπάνιο, να ανέβει σκάλες, να διαβάσει βιβλία, και πολλά άλλα (πηγή). Επομένως το να μην βγεις έξω, που λέμε στην Ελλάδα, είναι πολύ light μπροστά σε αυτά που λένε σε άλλες χώρες. :)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Θα σας πω μια προσωπικη ιστορια και βγαλτε τα συμπερασματα μονοι σας. Ο γιος μου 30 ημερων και εκλαιγε συνεχεια ενα βραδυ.Λογικο λες για ενα μωρο...Η θεια μου ερχεται επισκεψη και λεει αχ το παιδι ειναι ματιαγμενο για αυτο κλαιει. Το "ξεματιαζει"....Το κλαμα του συνεχιζει να ειναι τοσο εντονο που φοβηθηκα και το πηγα στο νοσοκομειο. Βουβωνοκοιλη και αμεσως εγχειρηση. Τι θα γινοταν αν ακουγα τη θεια περι ματιαγματος;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Κοιτα δν ειμαστε και σαν την σαουδικη αραβια το ιρακ κτλ αλλα αφου θελουμε να λεγομαστε ευρωπαιοι πρεπει λιγο να εκσυγχρονιστουμε σε καποια θεματα..φυσικα και δν συμφωνω με αυτα που γινονται και εδω αλλα και οπου αλλου γινονται σε αυτο το θεμα..ουτε ειναι απαραιτητο το μωρο και η μανα να κατσουν 40 μερες ουτε και να βγει στις 10 πχ που το κανα εγω..ο καθενας οπως νιωθει καμια γυναικα δν ειναι υποχρεωμενη να ακολουθει τις παραδοσεις της χωρας της.ειτε ειναι απο την ελλαδα ειτε απο την νιγηρια

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Αυτο παλι με το ματι αλλο πραγμα...ειμαι 25 χρονων και δν εχω ζητησει ποτε μου να με κανουν ξεματιασμα..για την ακριβεια οταν το ακουγα απο μικρος γελουσα..αμα με ποναει κατι περνω ντεπον και περναει..η κορη μου 5 χρονων εφτασε και σε αυτα τα χρονια υπηρξαν φορες που οταν καμια φορα εκλαιγε πολυ κυριως οταν ηταν αρρωστη γνωστοι μου ελεγαν οτι ειναι ματιασμενη και πηγαιναν να την ξεματιασουν..δεν τους αφησα ποτε ειτε τους σταματουσα ειτε την επερνα και εφευγα..επερνε το φαρμακο που επρεπε να παρει και σταματουσε..δν θα αρχισω να πιστευω και σε φαντασματα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •