Δεισιδαιμονιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14

    Δεισιδαιμονιες

    Οσοι απο εσας εχετε παιδια και μολις ειχατε γεννησει εσεις ή η γυναικα σας (για τους αντρες)υπηρχαν ατομα στο περιβαλλον σας που σας ελεγαν αυτο δεν πρεπει να το κανεις γιατι θα παθει κατι το μωρο το αλλο δεν κανει να το κανεις γιατι το μωρο θα γινει βρικολακας και διαφορα τετοια?οπως πχ η μανα και το μωρο δεν πρεπει να βγουν για 40 μερες απο το σπιτι οπως δεν πρεπει να ερχεται κοσμος στο σπιτι και αλλα πολλα..γιατι τωρα που καναμε το δευτερο παιδι μας και ενω το βγαλαμε εξω κιολας απο τις πρωτες 10 μερες, η γυναικα μου πηγε στην δουλεια της μετα απο 20 μερες αφου ενιωθε ετοιμη και γερη και καθομουν εγω με το μωρο, ερχοταν κοσμος στο σπιτι για να μας δει, ολοι μας λενε οτι δεν κανει ενω αυτα στην μεγαλη μου κορη τα καναμε και τελικα δεν επαθε τπτ..βεβαια τοτε μεναμε μακρια απο τους δικους μας και δεν τα ειχαμε αυτα και τωρα που ζουμε κοντα τους τα εχουμε..εχω παρατηρησει οτι αυτα τα λενε ανθρωποι σχετικα μεγαλοι σε ηλικια που ζουσαν σε αλλες εποχες οι πιο νεοι οπως εγω που ειμαστε 25αρηδες δεν τα πολυπιστευουμε αυτα και εγω προσωπικα δεν τα δινω καμια σημασια γιατι ολο τα αντιθετα κανω αλλα οταν σε πριζουν το κεφαλι καθε μερα τοτε τρελαίνεσαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτα ειναι μπουρδες κατωτατου νοητικου επιπεδου , ακομη και το χτυπα ξυλο ξερεις πως βγηκε ? τον μεσαιωνα , οι ανθρωποι που ζουσαν στο δασος , πιστευαν οτι τα κακα πνευματα ζουν στους κορμους των δεντρων , και πριν πουν κατι καλο , για να μην το ακουσουν τα κακα πνευματα , χτυπαγαν με ξυλα τους κορμους των δεντρων για να φυγουν τα κακα πνευματα .......οπως δεισιδαιμονιες και προληψεις θεωρω το ποδαρικο το νεο ετος , τα γουρια της πρωτοχρονιας, και το σπασιμο του ροδιου .......
    ακομη και μια μαυρη γατα να περασει μπροστα σου , παει να πει οτι το ζωο παει καπου ................................................!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Τπτ απο ολα αυτα που λες δεν πιστευα ποτε μου οπως και αλλα πολλα που με ελεγαν οπως για κατι ψαλιδακια κατι με τις παντοφλες με τα μαχαιρια (μπορει να τα εχεις ακουσει και εσυ)κτλ κτλ..απλα απο την στιγμη που μετακομισαμε λογω της δουλειας της γυναικας μου κοντα στο σοι μας και καναμε την μικρη, μας εχουν τρελανει ακομα και απο τοτε που ηταμ εγκυος και ολα αυτα θελεις δεν θελεις σε επηρεαζουν λιγο ή πολυ..βεβαια παλι δεν τα ακολουθουμε καθολου αλλα υπαρχει αυτο το αλλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το ξερω , δεν ταγραψα για σενα ....................................γενικως ταγραψα ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,429
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα ειναι μπουρδες κατωτατου νοητικου επιπεδου , ακομη και το χτυπα ξυλο ξερεις πως βγηκε ? τον μεσαιωνα , οι ανθρωποι που ζουσαν στο δασος , πιστευαν οτι τα κακα πνευματα ζουν στους κορμους των δεντρων , και πριν πουν κατι καλο , για να μην το ακουσουν τα κακα πνευματα , χτυπαγαν με ξυλα τους κορμους των δεντρων για να φυγουν τα κακα πνευματα .......οπως δεισιδαιμονιες και προληψεις θεωρω το ποδαρικο το νεο ετος , τα γουρια της πρωτοχρονιας, και το σπασιμο του ροδιου .......
    ακομη και μια μαυρη γατα να περασει μπροστα σου , παει να πει οτι το ζωο παει καπου ................................................!
    Αυτά που αναφέρεις τα κάνουμε καμιά φορά με το ποδαρικό κλπ... Φέτος τα ξεχάσαμε όμως... Λες γι' αυτό ν' αρρώστησε ο Τζέρυ; :p (πλάκα κάνω)... Αυτό με το να χτυπάω ξύλο το κάνω ασυναίσθητα όταν κάποιος λέει ότι θα συμβεί κάτι κακό...

    Μ' αυτό που είπες για τη μαύρη γάτα, δεν μπορώ ν' αντισταθώ και να μην βάλω αυτή την εικόνα γιατί συμφωνώ απόλυτα:

    http://www.lovethispic.com/uploaded_...our-Path.jpg?1

    Κώστα, σοβαρά μιλώντας τώρα προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι... Δεν έχω παιδιά αλλά δεν πιστεύω ότι θα συμβεί τίποτα κακό αν βγάλεις το μωρό έξω πριν σαραντίσει αρκεί φυσικά να είναι ντυμένο ζεστά και να μην έχει πολύ κρύο για να μην αρρωστήσει και να μην είναι σε χώρο με πολύ κόσμο γιατί τα νεογέννητα δεν έχουν επαρκή αντισώματα απ' όσο ξέρω... Κατά τα άλλα, αυτό με τις σαράντα μέρες είναι από την εκκλησία, αν θέλεις σου εξηγώ περισσότερα, αλλά αν και χριστιανή δεν θεωρώ ότι αν δεν κάνεις αυτό που προστάζει θα πάθει κάτι το παιδί... Όπως λες, αυτά τα τηρούσαν με ευλάβεια τα παλιά χρόνια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειμαι προληπτικος , Κυκνε , καθοοοοολου , και τα κοροιδευω αυτα .............. καλο αυτο με την μαυρη γατα , καπου τοχα διαβασει , να που το βρηκες .....ειμαστε προιοντα των σκεψεων μας , αμα σκεφτομαστε αρνητικα , αρνητικα πραματα θαρθουν στην ζωη μας , ισχυει και το αντιθετο φυσικα .......και δεν ειναι κακες καλα και ντε οι αναποδιες , εξελισσομεθα σαν ανθρωποι μεσω αυτων ..............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,429
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ειμαι προληπτικος , Κυκνε , καθοοοοολου , και τα κοροιδευω αυτα .............. καλο αυτο με την μαυρη γατα , καπου τοχα διαβασει , να που το βρηκες .....ειμαστε προιοντα των σκεψεων μας , αμα σκεφτομαστε αρνητικα , αρνητικα πραματα θαρθουν στην ζωη μας , ισχυει και το αντιθετο φυσικα .......και δεν ειναι κακες καλα και ντε οι αναποδιες , εξελισσομεθα σαν ανθρωποι μεσω αυτων ..............
    Ναι, το κατάλαβα ότι δεν είσαι προληπτικός γι' αυτό και το έβαλα αυτό με τη μαύρη γάτα γιατί έχει πλάκα :) Το είπε κάποιος Groucho Marx αλλά δεν ξέρω ποιος ήταν και βαριέμαι να γκουγκλάρω τώρα...

    Τώρα για το συσχετισμό του τι σκεφτόμαστε και το τι θα έρθει στη ζωή μας δεν ξέρω αν είναι απόλυτος, άσχημα πράγματα δυστυχώς πάντα συμβαίνουν ακόμα και στους θετικούς ανθρώπους απλά αυτοί ίσως τα αντιμετωπίζουν πιο εύκολα... Τώρα για το αν είναι κακή μια αναποδιά, εξαρτάται απ' την αναποδιά και το συμβάν, για παράδειγμα ο θάνατος είναι κάτι δυσβάσταχτο και δεν σου προσφέρει τίποτα σαν άνθρωπο ούτε συναισθηματικά ούτε στην εξέλιξη σου πιστεύω...

    Ούτε κι εγώ είμαι προληπτική, είχα και μαύρη γάτα... Απλά κάποια πράγματα όπως αυτό με το χτύπημα του ξύλου τα κάνω ασυναίσθητα σχεδόν, αυτόματα λόγω συνήθειας... Η μαμά μου το κάνει χωρίς κι αυτή να είναι προληπτική κι έτσι κάπως το συνήθισα κι εγώ, ίσως κι αυτή να το πήρε από τη δική της μαμά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,771
    δεν ειναι ακριβως Δεισιδαιμονιες εχουν λογικη αρκετα απο αυτα. πχ η μητερα δεν εβγαινε 40 μερες απο το σπιτι γιατι υπηρχε κινδυνος να παθει λοιμωξη σε εποχες που δεν υπηρχαν ουτε αντιβιωτικα το ιδιο και το νεογνο κινδυνευε απο τον αφαλο να μολυνθει.

    το να βγαλετε ενα νεογνο βολτα ειναι εντελως ασκοπο, οπως θα εχετε προσεξει κοιματε συνεχεια αντιθετα αυξανονται οι πιθανοτητες προβληματων. με αυτα δεν παιζουμε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post


    Τώρα για το συσχετισμό του τι σκεφτόμαστε και το τι θα έρθει στη ζωή μας δεν ξέρω αν είναι απόλυτος, άσχημα πράγματα δυστυχώς πάντα συμβαίνουν ακόμα και στους θετικούς ανθρώπους απλά αυτοί ίσως τα αντιμετωπίζουν πιο εύκολα... Τώρα για το αν είναι κακή μια αναποδιά, εξαρτάται απ' την αναποδιά και το συμβάν, για παράδειγμα ο θάνατος είναι κάτι δυσβάσταχτο και δεν σου προσφέρει τίποτα σαν άνθρωπο ούτε συναισθηματικά ούτε στην εξέλιξη σου πιστεύω...

    Ο θανατος δεν ειναι αναποδια , σιγουρα , κι ομως , αν σκεφτουμε γιατι πενθουμε , πενθουμε για τον θανοντα ? μα δεν ξερουμε αν πηγε καπου καλυτερα ο θανων ................. πενθουμε για μας , επειδη θα μας λειψει ............. διαφωνω με τον τροπο που γινονται οι κηδειες , δεν παω σε καμμια , γιατι να παω , για να στεναχωρηθω κι εγω παρασυρομενος απο τους αλλους ? αμα δεν πας στις κηδειες των αλλων , ουτε αυτοι θαρθουν στην δικη σου ...............!! δεν ειναι τυχαιο που φυλες στον λεγομενο τριτοκοσμικο κοσμο, δεν πενθουν για τον νεκρο , ακομη και στην Νεα Ορλεανη συμβαινει αυτο ......... ο θανατος , κατι τοσο παγκοσμιο , δεν μπορει ναναι κακο , ειναι η συνεχεια της ζωης με αλλη μορφη , κατ εμε ..........οχι οτι δεν θα στεναχωρηθω αν χασω καποιον κοντινο μου ανθρωπο φυσικα , αλλα δεν θελω αλλους στην κηδεια του ..... ωραια κουβεντα πιασαμε !!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Οπως ειπα και πιο πανω στην μεγαλη μου κορη οταν γεννηθηκε την βγαλαμε απο το πρωτο 10ημερο φυσικα καλα ντυμενη και ο γιατρος μας ειχε πει οτι ειναι καλυτερα εξω που ο αερας ειναι καθαρος παρα μεσα που ολες οι αρρωστιες κολλανε ετσι..γιατι ολοι κολλαμε απο τις ιωσεις που τριγυρναν σε κλειστους χωρους και οχι απο το κρυο.απο κει και περα το θεμα της εκκλησιας εγω και η γυναικα μου δεν μας ενδιαφερει καθολου γιατι αν και βαφτισμενοι δεν πιστευουμε..ουτε γαμους εχουμε κανει ουτε βαφτισια στην μεγαλη κορη ουτε τπτ οποτε και αυτα που λεει δεν μας νοιαζουν για να τα ακολουθουμε

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Καθολου ασκοπο..σε λεω λοιπον οτι το παιδι μου εχει αποκτησει τοσα αντισωματα για αυτον τον λογο και αυτο μας το εχει πει γιατρος που ενω αλλα παιδια στο σχολειο ολη την ωρα αρρωστα ειναι η δικια μας υπαρχουν χρονιες που δεν εχει αρρωστησει καθολου..πραγμα ασυνηθιστο για παιδια..και στο εξωτερικο τι νομιζεις οτι κανουν?πιστευουν αυτα με τις 40 μερες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,429
    Quote Originally Posted by kostasgeo View Post
    Οπως ειπα και πιο πανω στην μεγαλη μου κορη οταν γεννηθηκε την βγαλαμε απο το πρωτο 10ημερο φυσικα καλα ντυμενη και ο γιατρος μας ειχε πει οτι ειναι καλυτερα εξω που ο αερας ειναι καθαρος παρα μεσα που ολες οι αρρωστιες κολλανε ετσι..γιατι ολοι κολλαμε απο τις ιωσεις που τριγυρναν σε κλειστους χωρους και οχι απο το κρυο.απο κει και περα το θεμα της εκκλησιας εγω και η γυναικα μου δεν μας ενδιαφερει καθολου γιατι αν και βαφτισμενοι δεν πιστευουμε..ουτε γαμους εχουμε κανει ουτε βαφτισια στην μεγαλη κορη ουτε τπτ οποτε και αυτα που λεει δεν μας νοιαζουν για να τα ακολουθουμε
    Ναι, οκ, αυτό που ήθελα να πω με την εκκλησία είναι ότι έτσι λένε ότι δεν κάνει να βγάλεις το μωρό έξω πριν τις σαράντα μέρες αλλά εγώ πιστεύω ότι και να το βγάλεις τίποτα κακό δεν θα γίνει...
    Μάλλον το οικογενειακό σας περιβάλλον πρέπει να πιστεύει υπέρ του δέοντος γι' αυτό και σας ζαλίζουν εν μέρει... Το σέβομαι ότι δεν πιστεύετε... :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Χαχα οχι δεν ειναι και πολυ της εκκλησιας απλα επειδη ολα αυτα που εχω κανει μεχρι τωρα στη ζωη μου οπως το οτι εκανα πολυ μικρος παιδι το οτι η γυναικα μου ειναι μεγαλυτερη μου το οτι βγαζει πιο πολλα λεφτα απο μενα και αλλα πολλα τους φαινονται παραλογα και περιεργα και με πανε κοντρα σε πολλα θεματα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    γουελκαμ μπακ του δε 60ς...δλδ θελανε να προτζεκταρουν πανω σου τα δικα τους ονειρα? σιμς λετζιτ. η γιαγια μου ηταν 5 χρονια μεγαλυτερη απτον παπου μου. και μιλαμε για τα 40ς. παραλογα αυτα δεν ειναι. ασυνηθιστα για ελλαδα ναι. οχι και πολυ ασυνηθιστα πλεον..αλλα ας πουμε για το ρουν των γεγονοτων..οτι ειναι...αλλα μεχρι εκει. ολα τα αλλα ειναι λιγο...περιεργα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    14
    Οπως το ειπες στην ελλαδα ειμαστε ακομα χρονια πισω σε σχεση με την υπολοιπη ευρωπη..η μανα μου ειναι 10 χρονια μικροτερη του μπαμπα μου και οταν με περναει η δικια μου εμενα σχεδον 10 χρονια τους φαινεται παραλογο..και οχι μονο στους δικους μου αλλα και σε κοσμο που δεν τον ξερω

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •