καταθλιψη και στρατός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Ξέρεις μήπως τι τους είπε ο φιλος σου?

    Τι πρόβλημα επικαλέστηκε?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    42
    Originally posted by Bang
    Ξέρεις μήπως τι τους είπε ο φιλος σου?

    Τι πρόβλημα επικαλέστηκε?
    Μην προβληματίζεσαι για αυτό, τίποτα δεν χρειάζεται, απλά θα πας και θα μιλήσεις με τον στρατιωτικό γιατρό και θα του πεις ακριβώς αυτό που σε απασχολεί. Νιώθεις πως δεν θέλεις να πας στρατό; Θα του το πεις έτσι απλά και θα σου την δώσει την αναβολή. Αν είναι αυτό που θέλεις, αν αντιθέτως θέλεις να υπηρετήσεις αλλά φοβάσαι μήπως είναι δύσκολο για εσένα, πάλι θα του το πεις για να σε βοηθήσει. Ότι και αν σε απασχολεί λοιπόν απλά και όμορφα θα το συζητήσεις μαζί του.

    Δεν χρειάζεται ούτε να τον \"κοροιδέψεις\" ούτε τίποτα, η δουλειά τους είναι αυτή φίλε μου, να βοηθάνε όσους χρειάζεται. Και αν ακούς από δεξιά και αριστερά για άλλους που πήγαν και κατάφεραν να πάρουν αναβολή/απαλλαγή \"κοροιδεύοντας\" τους γιατρούς απλά σκέψου μόνο πως μήπως δεν είναι τελικά τόσο χαζοί οι γιατροί και πως είδαν ότι όντως είχαν πρόβλημα αυτοί και την χρειάζονταν στ\' αλήθεια.

    Γενικά (χωρίς να αποκλείω τις εξαιρέσεις) όσοι πάνε και ζητάνε αναβολή κάτι τους απασχολεί και έχουν μεγάλο άγχος. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν απλά (εγωιστικά) δεν σκέφτονται να πάνε ποτέ να ζητήσουν και περιμένουν να τελειώσει η θητεία τους και να πάνε σπίτια τους.

    Εγώ πήγα στρατό και τον τελείωσα ενώ υπέφερα από υπερβολικό άγχος και κατάθλιψη, δεν τα κατάφερα με την πρώτη και πήρα 6μηνη αναβολή στην μέση της θητείας μου, δεν άντεξα. Ξαναπήγα όμως μετά από το 6μηνο και την συνέχισα μέχρι που την τελείωσα. Όμως τώρα μετά από τόσα χρόνια βλέποντας πίσω μου το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να πάω κατευθείαν στον γιατρό και να του πω ΑΚΡΙΒΩΣ όλα αυτά που με απασχολούσαν, είμαι σίγουρος πως και θα με βοηθούσε αλλά και δεν θα πέρναγα όλη αυτή την ταλαιπωρία.

    Ώρες ώρες σκέφτομαι πως αν θα τους το ζητούσα ίσως να με βάζανε και σε κάποιο νοσοκομείο για πλήρη θεραπεία καθόλη την διάρκεια της θητείας μου, αυτό θα ήταν πιστεύω η καλύτερη λύση γιατί είμαι σίγουρος πως έτσι αντί για αρνητική επίδραση θα είχα αντιθέτως θετική και ίσως ακόμα και θεραπευτική.

    Αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. ουφ.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by GreenPeyote


    Τώρα δεν ξέρω ακριβώς αλλά νομίζω οτι στις 3 αναβολές παίρνεις απαλλαγή...

    - οντως στιε 3 αναβολες παιρνεις απαλλαγη.


    Y.Γ. Εμείς δλδ που πήγαμε και υπηρετήσαμε τη μαμά πατρίδα ήμασταν μακακες???? (Πλάκα κάνω...:PPPPP)

    - μιας και ρωτας, ΝΑΙ.
    :P

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Originally posted by Bang
    Ξέρεις μήπως τι τους είπε ο φιλος σου?

    Τι πρόβλημα επικαλέστηκε?
    Από οτι μου είπε πήγε στο γιατρό της μονάδας και του είπε πως νιώθει οτι αν μπεί στρατό θα πεθάνει!
    Βέβαια μπορεί να μου λέει και αρλούμπες αλλά όντως έχει πολύ φόβο για το στρατό γιατί μάλλον υποβόσκει κάτι ψυχολογικό. Γενικά ο φίλος μου δεν παρακολουθείται από κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο αλλά έχει τρόμο για το στρατό και όχι μόνο... Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να πείς κάτι ιδιαίτερο απλώς την αλήθεια...

    Πρός το κρίνο:
    (- μιας και ρωτας, ΝΑΙ.
    :P)

    no comments...! lol

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Θέλω να σας ευχαριστησω παιδια για τις απαντησεις.
    Και ενας φιλος μου ελεγε το ιδιο. Αν δεν την παλευεις και μονο στη σκεψη μην πας. Αν πας στο γιατρο να του πεις την αληθεια βαζοντας και λιγη σαλτσα....
    τωρα δεν ξερω ειμαι σε χοντρο διλλημα...
    αυτα θα πρεπει να τα κανω μονος συμπαρασταση δεν ξερω απο που θα εχω..... επισης δεν ξερω καποιον σε καποια κλινικη ψυχιατρικη για να μου γραψει το πρωτο βοηθητικο χαρτι ωστε να εχω ενα \"εφοδιο\" μαζι μου στον στρατιωτικο γιατρο.......
    εχει κανεις καμι συμβουλη επι αυτου?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Φιλε πηγαινε σε εναν ιδιωτη εν αναγκη να σου γραψει ενα χαρτι να εχεις κατι να παρουσιασεις. Και δεν ειναι αναγκη να παρουσιαστεις μπορεις πριν να πας στο φρουραρχειο και να ζητησεις αναβολη παρουσιαζοντας δικαιολογητικά. Εγω απο ιδιωτη ειχα χαρτι και πηρα 2 χρονια αναβολη. Καλη τυχη οτι και αν αποφασισεις.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Winston Μan μπορεις να μου δωσεις κάποιες λεπτομερειες παραπανω σε τι γιατρο πηγες (εννοω ψυχολογο η ψυχιατρο)
    το χαρι τι ελεγε πανω-κατω καθώς και στο φρουραρχειο τι τους λεω?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by Bang
    Winston Μan μπορεις να μου δωσεις κάποιες λεπτομερειες παραπανω σε τι γιατρο πηγες (εννοω ψυχολογο η ψυχιατρο)
    το χαρι τι ελεγε πανω-κατω καθώς και στο φρουραρχειο τι τους λεω?
    Ειχα χαρτια απο δυο ψυχιατρους-ιδιωτες. Ο ενας πρωην στρατιωτικος γιατρος το χαρτι του ειχε μεγαλυτερη βαρυτητα. Πηγα στο φρουραρχειο με αυτα τα χαρτια ΠΡΙΝ παρουσιαστω και ζητησα αναβολη για λόγους υγείας. Απο κει και περα σου λενε αυτοι τι να κανεις και ακολουθεις τις οδηγιες τους. Τα χαρτια που ειχα ελεγαν οτι επασχα απο βαρια κοινωνικη φοβια και δεν μπορουσα να υπηρετησω. (Αυτα για τη δικη μου περιπτωση) Πηρα 2 χρονια αναβολή.

    Αθηνα μενεις? Αν ναι μπορω να σου συστησω το γιατρο μου αυτον. Εχει βαρυτητα το χαρτι του γιατι ειναι πρωην αρχιατρος οπως είπα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by Bang
    Winston Μan μπορεις να μου δωσεις κάποιες λεπτομερειες παραπανω σε τι γιατρο πηγες (εννοω ψυχολογο η ψυχιατρο)
    το χαρι τι ελεγε πανω-κατω καθώς και στο φρουραρχειο τι τους λεω?
    Ειχα χαρτια απο δυο ψυχιατρους-ιδιωτες. Ο ενας πρωην στρατιωτικος γιατρος το χαρτι του ειχε μεγαλυτερη βαρυτητα. Πηγα στο φρουραρχειο με αυτα τα χαρτια ΠΡΙΝ παρουσιαστω και ζητησα αναβολη για λόγους υγείας. Απο κει και περα σου λενε αυτοι τι να κανεις και ακολουθεις τις οδηγιες τους. Τα χαρτια που ειχα ελεγαν οτι επασχα απο βαρια κοινωνικη φοβια και δεν μπορουσα να υπηρετησω. (Αυτα για τη δικη μου περιπτωση) Πηρα 2 χρονια αναβολή.

    Αθηνα μενεις? Αν ναι μπορω να σου συστησω το γιατρο μου αυτον. Εχει βαρυτητα το χαρτι του γιατι ειναι πρωην αρχιατρος οπως είπα.
    Σου έχω στειλει ενα μηνυμα για να μου πεις λεπτομερειες, τσεκαρε το.

    Σε ευχαριστω!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    την δευτερα παρουσιαστικα , και εχθες εφυγα με αναβολη ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ .... για ενα χρονο και εγω φιλε , απλα τρελενομουνα μεσα , εχω καποια οικογενιακα προβληματα και εκει μεσα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΥΤΟΜΕ ..... οσο και αν προσπαθουσα .... το μερος με κατεστρεψε και με ταρακουνισε ασχιμα ... απο την τριτη το απογευμα και μετα με εποιαναν τα κλαματα σινεχια ..... σκεφτομουνα το εξω και τα προβληματα μου .... σινεβαλε και το περιβαλον που ηταν ψιλοχαλια .... και αποφασισα να βγω , να βρω βοηθεια και να μην ξαναπατισω εκει μεσα ....

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Ο στρατός σίγουρα είναι απαιτητικός αλλά εγώ πήγα με κατάθλιψη και τα κατάφερα... με αρκετά μεγάλη δυσκολία φυσικά!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •