καταθλιψη και στρατός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12

    καταθλιψη και στρατός

    Kalispera,

    edw kai 3 xronia kanw yixotherapeia h opoia me voithise poly ayta ta xronia kai apo kei pou hmoun konta se antikatathliptika xapia
    prin 3 xronia twra eime arketa pio dynatos kai exw vrei ton eayto mou.
    Ligo-ligo hrthe kai to thema tou stratou sthn mesh kai den kserw akrivws ti na kanw... apo thn mia exw anavoli gia alla tria xronia apo thn allh eine mia kalh periodos na paw ton fetino xrono...
    Fovame me thn eisagwgh mou ston strato oti tha ksanapesw kai tha gremisw kapoia pragmata kai oti tha niwsw kleistofovika ekei.
    Epeidh kserw ton eayto mou mporei na katsw kai 3 meres kai na thelw na thn kanw oposdipote, an ginei kati tetoio den kserw pws tha adidrasw...

    exei kaneis kamia symvoulh h' kamia antistoixh empeiria?

    Euharistw!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Αν δεν αντεχεις μπορεις να παρεις νεα αναβολη.
    Παντως να ξερεις πως τα φαρμακα που παιρνεις πρεπει να τα εγκρινει και ο στρατιωτικος γιατρος.
    Αυτο ξερω οτι ισχυει. Τωρα αν γινεται και στην πραξη δεν το γνωριζω.

    Και αν γινεται λυπησου μας και γραφε με ελληνικους χαρακτηρες
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    γιατι δεν ρωτας για ι5.ο στρατος ειναι λιγο απαιτητικος απο αποψη ψυχολογιας.αναλογα και σε ποια μοναδα θα πεσεις βεβαια και ποια ατομα θα σε περιτριγυριζουν.Συμβουλη μου να το ψαξεις καλα πριν αποφασισεις.και εννοειται πως θα αναφερεις το θεμα σου,για ευνοικοτερες συνθηκες,αν αποφασισεις να καταταγεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Αν μπορείς πήγαινε αεροπόρια, έχει πολύ καλύτερες εξόδους...
    Αν δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα βγές Ι , οι συνθήκες είναι πολύ καλύτερες κι εγώ Ι4 βγήκα...
    Αν δεν μπορείς ούτε με Ι πάρε αναβολή ακόμα και απαλλαγή , δεν είναι ντροπή!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    Originally posted by MANTHES
    Αν δεν αντεχεις μπορεις να παρεις νεα αναβολη.
    Παντως να ξερεις πως τα φαρμακα που παιρνεις πρεπει να τα εγκρινει και ο στρατιωτικος γιατρος.
    Αυτο ξερω οτι ισχυει. Τωρα αν γινεται και στην πραξη δεν το γνωριζω.

    Και αν γινεται λυπησου μας και γραφε με ελληνικους χαρακτηρες
    Μια δευκρίνηση ημουνα κοντά στο να πάρω χάπια αλλά Δεν πήρα..

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    Originally posted by GreenPeyote
    Αν μπορείς πήγαινε αεροπόρια, έχει πολύ καλύτερες εξόδους...
    Αν δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα βγές Ι , οι συνθήκες είναι πολύ καλύτερες κι εγώ Ι4 βγήκα...
    Αν δεν μπορείς ούτε με Ι πάρε αναβολή ακόμα και απαλλαγή , δεν είναι ντροπή!!!!
    Το Ι4 τι σου εξασφαλίζει ακριβώς? μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικά?

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Το I4 είναι το ίδιο με το Ι3 άοπλο αλλά καλύτερο ως προς τισ ειδικότητες που σου δίνουν. Στην αεροπορία αν είσαι Ι4 κανονικά η μόνη ειδικότητα που μπορούν να σου δώσουν είναι ταιστής γερακιών...))) Αλήθεια!!!! Βέβαια δεν τηρείται το γράμμα του νόμου στο στρατό και σε βάζουν σε άλλες ειδικότητες ανάλογα με τις ανάγκες που έχει η μονάδα αλλά και πάλι υπάρχει ευνοική μεταχείριση... Το σίγουρο είναι οτι δεν κάνεις σκοπιές με όπλο όντας Ι4 όμως μπορεί να σε βάλουν να κάνεις σκοπιές άοπλος...
    Πάντως από αεροπορία που ξέρω αν είσαι Ι βγαίνει σχετικά εύκολα η θητεία ακόμα και με ψυχολογικές δυσκολίες...Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάς σε μεγάλη μονάδα(βλέπε βύσμα). Συνήθως μία μέρα είσαι μέσα και μία έξω δλδ ουσιαστικά 6 μήνες υπηρετείς... Ελπίζω να βοήθησα...

  8. #8
    Πάρε απαλλαγή.Δεν πρόκειται κανένας να το εκτιμήσει αν πας από εκεί μέσα.Ο στρατός με προβλήματα σαν τα δικά μας γνώμη μου είναι πως δεν πρόκειται να μας κάνει καλό.Το αντίθετο μπορεί.Δεν υπάρχει λογική στο στρατό.Εγώ τώρα του χρόνου πάω για απαλλαγή.Πέρυσι έκανα το λάθος και παρουσιάστηκα στρατόπεδο
    για την πρώτη μου αναβολή.Έκατσα τρεις μέρες μέσα περιμένοντας να πάμε νοσοκομείο.Με την κατάθλιψη και τους πανικούς που είχα μου φάνηκαν αιώνες.Ξέρεις τι κατάλαβα αυτές τις τρεις μέρες?Δεν τους καίγεται καρφί για το τι έχεις.

    Υ.Γ.ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    ico αν δεν πάς όμως δεν μπορείς να ξέρεις... Μπορεί ο guitar να το έχει μεγαλοποιήσει στο μυαλό του και αν πάει να δει οτι δεν τον πειράζει και τόσο...
    Κατά τα άλλα συμφωνώ οτι η ψυχική υγεία έρχεται πρώτα!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    Ενταξεί η αλήθεια είναι οτι έχω ενα κονε οποτε θα μαι μετα την εκπαιδευση αθήνα λογικα και θα κάνω καμια υπηρεσία γραφείου.
    Για να είμαι ειλικρινής όμως και οι 15 μέρες της εκπαίδευσης μου φαίνονται βουνό...

    Ιco Πως ήτανε μέσα τα πράγματα μπορείς να πεις λίγο αναλυτικά τις μέρες που έκατσες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    εμενα μου φαινεται σαν κατασκηνωση ο στρατος. προσφατα απολυθηκε ενας συμμαθητης μου και μου ελεγε οτι ειναι κολλεγιο, δεν καταλαβε τιποτα, απλα υπαρχουν και μερικοι σπαστικοι. και αυτο εχω ακουσει γενικα. πιο χαλαρα ειναι να πας στρατο παρα ενα χρονο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. αλλα βεβαια, οταν εισαι σε ευαισθυτη περιοδο ολα φαινοται βουνα ε..

  12. #12
    Εγώ προσωπικά τις ημέρες που έκατσα δεν άντεχα με τίποτα.Βέβαια θα μου πεις 7 χρόνια με κατάθλιψη και διαταραχή πανικού πως να άντεχα.(παίρνω και φάρμακα όλα αυτά τα χρόνια)Λοιπόν εκεί μέσα είναι όλοι για τη πάρτη τους.Γενικά είναι δύσκολα μην φανταστείς καψώνια και τέτοια.Αυτά δεν υπάρχουνε πλέον.(υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις)Εγώ πολύ απλά δεν μπορώ να πάω στρατό.ΤΕΛΟΣ.

    Εδώ καλά καλά δεν μπορώ να είμαι μακριά από το σπίτι.Θα σου πρότεινα να πας να δεις για λίγες μέρες και αν δεν μπορείς πάρε αναβολή μέσα από το στρατόπεδο.Εμένα πάντως η περσινή περιπέτεια με το στρατό και όλο το άγχος που έφαγα μου έκαναν κακό.Με γύρισαν πίσω.Δεν είναι τυχαίο που πέρασα πρόσφατα το δεύτερο μεγάλο καταθλιπτικό με σωματοποιημένη μορφή επεισόδιο.

    Φέτος πέρασα το ίδιο άγχος με την δεύτερη αναβολή και πάω του χρόνου για απαλλαγή.Φίλε όπως και να το δεις είναι ρίσκο για μένα άτομα με ψυχολογικά προβλήματα να πηγαίνουν.Τώρα εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου οπότε βλέποντας και κάνοντας.

    Πλέον όμως με το 15 (μιλάω πάντα για αυτούς που έχουν πραγματικό πρόβλημα)όσοι το παίρνουν δεν έχουνε πρόβλημα σχετικά με τη δουλειά στο μέλλον.Οι εποχές έχουν αλλάξει προ πολλού.

  13. #13
    Κανένα δίλημμα.Μιλάμε για την υγεία σου φίλε.
    Το όνομά μου είναι στράτος.Ένας άνθρωπος γεννημένος σε λάθος εποχή.........

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    παιδια θα ηθελα την συμβουλη σας σε κατι παραπλήσιο...

    Εχω ψυχολογικα προβλήματα αλλα όχι κάποιο χαρτι κλπ..

    Δεν επερνα χαπια η κατι τετοιο. Είναι να μπω στρατο αλλα σκεφτομαι για απαλαγη!
    -Τι μπορω να κανω αφου δεν εχω καποιο χαρτι οτι επερνα φαρμακα?
    -Πως μπορω να τους πεισω να μου δωσουν Ι5 ωστε να μην παω?
    -Πρεπει να παω Δρομοκαιτειο να κλείσω κάποιο ραντεβου η κατι τετοιο?

    -Πως θα πείσω το γιατρο εκει του Δρομοκαιτειου η οποιου δημοσιου νοσοκομειου παω οτι δεν την παλευω για στρατο?

    Αν ξέρει κάποιος κατι θα ημουν ευγνόμων.

    Σας Ευχαριστω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Στο τέλος θα τη πέσει το υπουργείο άμυνας στο φόρουμ για τις συμβουλές...:PPP

    Έχω έναν φίλο που πήρε αναβολή από το ναυτικό. Η διαδικασία που ακολούθησε είναι η εξής:

    Παρουσιάστηκε κανονικά με τους νεοσύλλεκτους τη μέρα που έλεγε το χαρτί (χωρίς να πάρει ρούχα και πράγματα μαζί του ?)
    Πήγε στο γιατρό της μονάδας και του εξήγησε γιατί θέλει αναβολή...
    Έφυγε την ίδια μέρα και πήγε σε ένα στρατολογικό γραφείο νομίζω όπου πήρε την αναβολή για 1 χρόνο.
    Μετά από ενα χρόνο πήγε πάλι στο γραφείο και πήρε αναβολή πάλι για 1 χρόνο
    Τώρα δεν ξέρω ακριβώς αλλά νομίζω οτι στις 3 αναβολές παίρνεις απαλλαγή...
    (Άν βέβαια δεν πάρεις αναβολή κατευθείαν αλλά μπείς στη μονάδα και κάτσεις μετά αλλάζει η διαδικασία νομίζω και πρέπει να πάς στο στρατιωτικό νοσοκομείο κ.τ.λ.)


    Y.Γ. Εμείς δλδ που πήγαμε και υπηρετήσαμε τη μαμά πατρίδα ήμασταν μακακες???? (Πλάκα κάνω...:PPPPP)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •