Προβλήματα με τις δουλειές μου κατά καιρούς...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Καλλιθεα
    Posts
    8

    Προβλήματα με τις δουλειές μου κατά καιρούς...

    Καλημέρα στην ομάδα. Έχω διαγνωσθεί με ΙΨΔ εδώ και 7 χρόνια . Έχω πάρει φάρμακα , έχω κάνει συνεδρίες, τα έχω σταματήσει, τα έχω ξαναρχίσει κλπ κλπ. Πέρα από τα της διαταραχής μου, ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής του καθενός είναι η δουλειά του. Την δουλειά μου γενικά την κατατάσσω σε δεύτερη μοίρα αν και είναι απαραίτητη για τα έξοδα κλπ κλπ
    Απλά είναι ένα κομμάτι της ζωής μου στο οποίο έχω θέμα και θέλω να βρω απαντήσεις σχετικά με το αν σχετίζεται με την ψυχολογία μου.

    Έχω τελειώσει τεχνικός Η/Υ και δικτύων και μετά το στρατό έπιασα δουλειά κατευθείαν.

    Πάντα γενικά στις δουλειές μου ήθελα να μαθαίνω τα πάντα, να προσπαθώ να κάνω τα πάντα για να μην εξαρτιέμαι από κανέναν. Πάντα γενικά είχα ένα θέμα να ξυπνήσω το πρωί και το σημαντικότερο να είμαι στην ώρα μου στην δουλειά. Αλλά δεν με πείραζε να κάτσω παραπάνω , δεν με πείραζε να πάω πχ ένα σαββάτο να τακτοποιήσω πχ τον χώρο μου και να οργανώσω την επόμενη εβδομάδα.

    Γενικά δεν μου αρέσουν οι δουλειές που αυτό που κάνω δεν με ευχαριστει και δεν απασχολεί το μυαλό μου. Δεν μπορώ δηλαδή την καθιστική δουλειά. Δεν μπορώ τις δουλειές που πχ μπορεί να έχω δουλεια 2 ώρες και μετά να κάθομαι. Ήμουν σε μια εταιρια 6 χρόνια που από τις 8 ώρες ειχα δουλειά τις 2. Και καθιστικη δουλειά. Αυτό με σκότωσε και κάθισα 6 χρόνια λόγω των χρημάτων. Αυτό με σκότωνε καθημερινά γιατί καθόμουν και σκεφτόμουν συνεχώς όταν δεν είχα δουλειά τα άγχη που είχα με την ΙΨΔ.
    Δηλαδή δεν μπορώ να είμαι σε μια δουλειά μόνο για τα χρήματα. Δηλαδή αν κάποιος μου πει πάρε 3000 ευρώ το μήνα και κάτσε σε ένα γραφείο όπου για 2 ώρες θα σφραγίζεις έγγραφα και τις υπόλοιπες 6 θα καθεσαι δεν θα το κάνω γιατί ξέρω πλέον ότι αυτό θα με σκοτώσει. Δηλαδή δεν μπορώ πχ να σκέφτομαι ότι δεν αποδίδω και να κάθομαι να εκμεταλλεύομαι την κατάσταση παρόλο που μπορεί το αφεντικό να μην μου λέει τίποτα

    Αυτά μου βγήκαν τώρα στην τωρινή μου δουλειά. Μια δουλειά στην οποία δεν έχω το άγχος να είμαι στην ωρα μου το πρωί. Δεν έχω την πίεση που πρέπει για να αποδώσω αν και προσπαθώ να κάνω πράγματα. Αλλά η συγκεκριμένη εταιρία παρόλο που έχει τεχνογνωσία είναι στημένη γύρω από ένα άτομο το οποίο ασχολείται με όλες τις κατηγοριες προϊόντων τις οποίες δεν ξέρω εγώ. Και με πειράζει αυτό γιατί δεν μπορώ να βρω τρόπους να βοηθήσω. Και παράλληλα δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη δουλειά. Είναι πέρα από αυτό που έχω σπουδάσει και γενικότερα δυσκολεύομαι να δουλέψω σε εταιρίες στις οποίες δεν κάνω κάτι τεχνικό. Βέβαια είμαι και τεχνικός εδώ, και στην προηγούμενη δουλειά που ήμουν και χαίρομαι όταν πρέπει να λύσω ένα τεχνικό πρόβλημα , να φτιάξω ένα μηχάνημα, εναν υπολογιστή η ένα δίκτυο.
    Αλλά γενικά εδώ τώρα που είμαι είναι γενικά στημένη η εταιρία γύρω από ένα άτομο, πουλάμε 15-20 διαφορετικές κατηγορίες προϊόντων τις οποίες δεν έχω την διάθεση να κάτσω πλέον να τις μάθω γιατί θα γεμίσω το μυαλό μου με ένα σωρό πληροφορίες πάλι.

    Και γενικά δεν μπορώ να δουλέψω όταν δεν έχω πίεση. Αν πχ είμαι σε ένα μαγαζί σαν τεχνικός και μου φέρει ένας πελάτης υπολογιστή θα τον φτιάξω άμεσα. Αν όμως έρθει πχ ένας γνωστός και μου φέρει ένα μηχάνημα να το φτιάξω πχ σπίτι κατά πρώτον δεν μπορώ να φτιάξω κάτι στο σπίτι λόγω ανασφάλειας με κάποιες καταστάσεις και το αναβάλλω συνεχώς

    Δεν ξέρω γενικά τι να κάνω. Δεν είμαι ο άνθρωπος που θέλει να έχει μια δουλειά για να βγάζει τα προς το ζην και να πηγαίνει αυτές τις 8 ώρες με το ζόρι να δουλέψει. Θέλω να με ευχαριστέι αυτό που κάνω. Θέλω να βοηθάω κόσμο και να δίνω λύσεις σε τεχνικά θέματα

    Είχα σκεφτεί κατά καιρούς να ανοίξω κάτι δικό μου. Αλλά ο λόγος που δεν το έχω κάνει είναι γιατί φοβάμαι ότι από την στιγμή που θα είμαι εγώ το αφεντικό δεν θα εχω απόδοση και θα αναβάλλω συνεχώς επισκευές και στο τελος θα το κλείσω.

    Λίγο μπερδεμένα τα είπα.
    Η ουσία είναι ότι δεν μου αρέσει να δουλευω κάπου όπου θα κάθομαι, κάπου οπου θα κάνω κατι που δεν με ευχαριστεί. Το μόνο που θέλω ειναι το τεχνικό κομμάτι, η επαφή με κόσμο και να δίνω λύσεις.. η γυναικα μου από την αλλη μου λεει μη φυγεις από την δουλειά.Και γενικά η ίδια η ζωή σου λέει οτι μην αφήσεις την δουλειά σου αυτους τους δύσκολους καιρούς.Τι να κάνω ρε γαμώτο.
    Πέρα απο τα ψυχολογικά μου είναι σημαντικό και αυτό.
    Προτιμώ δηλαδή να φτιάχνω υπολογιστές και να δίνω λύσεις 15 ώρες την ημέρα για 500 ευρώ παρά να είμαι καπου που δεν μου αρέσει για 5 ώρες και να παιρνω 1000 ευρώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Καθόλου μπερδεμένα δεν τα λες... Μπορεί να ακούγονται παράλογα για την πλειοψηφία που απλά θέλει να τα ξύνει στη δουλειά, αλλά για κάποιον που αγαπάει αυτό που κάνει, δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που λες.

    Δύο απορίες έχω:
    -Γιατί δεν θες να μάθεις για τις 15-20 κατηγορίες προϊόντων που λες; Λόγω του ότι είναι άσχετο του αντικείμένου σου, ή για κάποιο άλλο λόγο;
    -Μπορώ να καταλάβω γιατί αναβάλεις μια δουλειά που υποσχέθηκες να κάνεις για έναν φίλο (δεν θα πληρωθείς, δεν θα σου θυμώσει, κτλ.), αλλά γατί θεωρείς ότι είναι πίεση να παραδόσεις τη δουλειά σε έναν πελάτη της εταιρείας που δουλεύεις κι όχι σε έναν πελάτη που θα είχες ως ελεύθερος επαγγελματίας; Λόγω απόλυσης στην πρώτη περίπτωση;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Καλλιθεα
    Posts
    8
    Είμαι γενικά ένας άνθρωπος ψυχαναγκαστικός. Έχω θέματα αρκετά που σχετίζονται με την ηθική. Δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτό το μοτίβο που ακολουθούν όλοι και λένε μια δουλειά να έχουμε και ας είναι ότι να ναι. Και γενικά δεν μπορώ να κάνω κάποια δουλειά μόνο για το χρήμα. Ακόμα και προσπάθειες μέσω ιντερνετ που είχα κάνει στο παρελθόν για κάτι έξτρα με σκοπό να φτιάξω μια σελίδα που μπορεί να βοηθήσει τον κόσμο σε κάποιον τομέα πχ τα παράταγα γιατί είχε μπει ήδη ο παράγοντας χρήμα στην μέση.

    Γενικότερα σε μια δουλειά κάθισα για τα χρήματα 5,5 χρόνια και πιεζόμουν αρκετά όταν δεν είχα δουλειά να κάνω. Δεν μου άρεσε γενικά η δουλειά αλλά όταν πρόσφερα με την σειρά μου και είχα δουλειά να κάνω ήμουν καλά. Απλά ήταν η πρώτη δουλειά γραφείου που έπιασα στην ζωή μου και χωρίς επαφή με κόσμο η με πελάτες και δεν μπόρεσα να την συνηθίσω ποτέ. Δήλωσα το καλοκαίρι του 2015 οτι θα σταματήσω μιας και είχαμε κανονίσει να φύγουμε για επαρχία.

    Τελικά με απέλυσαν τον Φλεβάρη του 2016 λόγω του ότι είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον να φύγω για επαρχία. Ετσι και εφύγα αλλιώς λόγω των χρημάτων που έπαιρνα δεν θα είχα πάρει την απόφαση να φύγω. Έτσι ήρθα στην επαρχία τον Μάρτη του 2016 . Η γυναικα μου με τα παιδιά ήταν από τέλος καλοκαιριού του 2015.

    Γενικότερα και εδώ στην επαρχία που ηρθα δουλεψα αμέσως σαν τεχνικός σε μια εταιρία , δεν με κράτησαν και αμέσως βρηκα δουλειά σαν διαχειριστής ενός νέου eshop . Παράλληλα στην εταιρία που ήμουν είχα και την τεχνική υποστήριξη , προσπαθούσα να βοηθήσω σε αρκετούς τομείς, έκατσαν μέσα στο διάστημα αυτό βέβαια αρκετά προβλήματα και οικονομικα και υγείας και γενικότερα πιέστηκα αρκετά ψυχολογικά από τότε , γέμισα ανασφάλειες πολλές , νεύρα , υπήρχαν μέρες που δεν είχαμε να φάμε και γω καθόμουν και πιεζόμουν σε μια δουλειά η οποία δεν μου άρεσε 100% αλλά τουλάχιστον είχα δουλειά να κάνω.

    Τον Ιούλιο έφυγα από εκει αλλά συνεχίζω και βοηθάω την παραπάνω εταιρία γιατί έχω κρατήσει καλές σχέσεις και δεν έχουν πάρει άλλο άτομο για την θέση μου. Πάω 2-3 φορές την εβδομάδα και βγάζω κάτι έξτρα

    Στην εταιρία που είμαι τωρα γενικά ήρθα φορτσάτος αλλά το θέμα είναι ότι ναι μεν υπάρχει τεχνογνωσία αλλά δεν υπάρχει οργάνωση και ταυτότητα στην εταιρία. Είναι 15-20 κατηγορίες πολύ ειδικές που απαιτούν μηχανολογικές γνώσεις και εμπειρία χρόνων για να μπορέσω να τις μάθω. Έχει μαζευτεί και αρκετό στοκ προϊόντων τόσα χρόνια, γενικά δεν υπάρχει συνεννόηση και τους παρακαλάω τελευταία να μου δίνουν δουλειές να κάνω . Γενικά είναι στημένη λάθος η εταιρία τόσα χρόνια έφερναν πράγματα ενώ δεν είχαν ας το πούμε δημιουργήσει κάποιο δικτυο πωλήσεων με αποτέλεσμα να εχει συσσωρευτεί αρκετό στοκ , να έχουν καταπιαστεί με 20-30 διαφορετικές κατηγορίες πραγμάτων άσχετες η μια με την άλλη και γενικά δεν μπορώ να μπω σε μια σειρά γιατί δεν υπάρχει μια σειρά και ένα "οραμα" .


    Γενικά σπίτι , δεν μπορώ να κάνω πράγματα λόγω τεράστιας ανασφάλειας ψυχολογικής , λόγω των παιδιών , λόγω του ότι δεν θέλω να δουλευω από το σπίτι, λόγω αρκετών πραγμάτων
    Δεν το σκέφτομαι λογω της απόλυσης. Αλλά έχω ένα τεράστιο φιλότιμο μέσα μου και μια τεράστια ηθικη ικανοποίηση όταν τελειώνω κάτι και δίνω μια λύση σε έναν πελάτη . Ολο αυτό ειναι αυθόρμητο και δεν σκέφτομαι οτι πρεπει να το κάνω για να μην με διώξουν.
    Όταν μου αρέσει κάτι δεν απασχολώ τον εαυτό μου με άλλες σκέψεις οτι πρέπει, ότι θα με διώξουν.

    Γενικά πάντως ειμαι χαμένος, δεν μπορώ να ισσοροπήσω και λόγω της ΙΨΔ θέλω να ειμαι τέλειος σε όλα και να έχω έλεγχο σε ολα. Δεν τα καταφέρνω. Γενικά έχω αρκετες εκκρεμότητες έχω αφήσει πολλά πράγματα τα οποία δεν εχω κάνει εδώ και καιρό . Θα κάνω ένα γενικότερο ποστάρισμα με αυτά που με απασχολούν. Ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ταυτιζομαι στον τροπο που αντιμετωπιζεις την εργασια κσι ειμαι ακομα χειροτερη και ψυχαναγκαστικη και τελειομανης με ΙΔΨ και ανικανοτητα να κανω κατι που δε μου αρεσει .αρρωσταινω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Είμαι χαζό και με διώχνουνε από όλες τις δουλειές.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 15-06-2017, 19:14
  2. Με διώχνουνε από όλες τις δουλειές.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 15-04-2016, 22:54
  3. Προβληματα με τις δουλειες.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 08-12-2012, 19:39
  4. εχω γινει το παιδι για ολες τις δουλειες
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2009, 21:12
  5. Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ??
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 149
    Last Post: 17-11-2007, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •