Πρόταση για ανοιχτό ή κλειστό προφίλ στο φόρουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Πρόταση για ανοιχτό ή κλειστό προφίλ στο φόρουμ

    Για όσους διάβασαν το θέμα με τις διαγραφές κτλ στο οποίο συμμετείχε και μας απάντησε και ο Aeon θα είδαν την πρόταση μου σχετικά με την ασφάλεια και την διατήρηση της ανωνυμίας των μελών του φόρουμ.

    Προσωπικά θεωρώ οτι ένα μικρό βήμα που μπορεί να γίνει, είναι να δοθεί η δυνατότητα σε κάθε μέλος να διατηρεί κλειστό ή ανοιχτό το προφίλ του ανάλογα με το τι θέλει. Το κλειστό προφίλ (που σημαίνει ότι δεν θα μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει αναζήτηση στις δημοσιεύσεις μου ακόμα κι αν δεν είναι καν μέλος του φόρουμ) θεωρώ οτι θα "προστατεύσει" κάπως από κακόβουλες αναζητήσεις που πιθανόν να οδηγούν σε ταυτοποίηση κάποιων μελών.

    Όλοι εδώ πολλές φορές μοιραζόμαστε προσωπικές ιστορίες, βιώματα, γεγονότα από την καθημερινότητα μας κτλ. Οποιοσδήποτε αυτή τη στιγμή είναι απλά ως επισκέπτης στο φόρουμ και πέσει έστω τυχαία σε κάποια δημοσίευση που κάτι του θυμίσει από την δική του ζωή, μπορεί με μια απλή αναζήτηση στο προφίλ του κάθε χρήστη να βρει όλες του τις δημοσιεύσεις και επομένως αν είναι γνωστός του, μπορεί να τον ταυτοποιήσει πανεύκολα! Με το κλείσιμο του προφίλ (δεν μιλώ σε καμιά περίπτωση για κλειστό φόρουμ!) αυτό μπορεί να αποφευχθεί και έτσι να προστατεύεται κάπως η ιδιωτικότητα και η ταυτότητα των μελών.

    Σε κάθε περίπτωση, αυτός που κακόβουλα θέλει να ψάξει, θα εξακολουθεί βεβαίως να μπορεί να το κάνει με χίλιους τρόπους, όμως θα είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο.

    Επειδή ο Aeon μας είπε πως αυτό αν το ζητήσουμε πολλοί, πιθανόν να μπορεί να γίνει και σίγουρα θα μεταβιβαστεί από εκείνον, προτείνω λοιπόν όσοι συμμετέχουμε στο φόρουμ και είμαστε πολλοί, να πούμε την γνώμη μας εδώ μιας και είναι ένα θέμα που μας αφορά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    ειμαι πραγματικα ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.
    εχεις δικιο οτι αν καποιος σε υποψιαστει για γνωστο του, αν διαβασει ΟΛΑ τα μνμτα σου ειναι πολυ πιθανο, συδυαζοντας ολα τα στοιχεια που εχεις δωσει να σε αναγνωρισει, χωρις να λες ονοματα κλπ.

    απο την αλλη χανεται η ευχερεια του "καλοβουλου" ψαξιματος, που ειναι κατι που χρησιμοποιειται παρα πολυ στο φορουμ. πχ καποιος να εχει ακριβως το δικο σου θεμα και να δει ολες τις δημοσιευσεις σου, η να του αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι και να θελει να δει μνμτα σου.

    ισχυει παντα, οτι αυτος που θελει τοσο πολυ να σε ψαξει ειτε με κλειστο ειτε με ανοιχτο προφιλ, μπορει να το κανει με την αναζητηση του γκουγκλ, οποτε δεν ξερω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Εγώ ψηφίζω το κλειστό προφίλ...

    Ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειμαι πραγματικα ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.
    εχεις δικιο οτι αν καποιος σε υποψιαστει για γνωστο του, αν διαβασει ΟΛΑ τα μνμτα σου ειναι πολυ πιθανο, συδυαζοντας ολα τα στοιχεια που εχεις δωσει να σε αναγνωρισει, χωρις να λες ονοματα κλπ.

    απο την αλλη χανεται η ευχερεια του "καλοβουλου" ψαξιματος, που ειναι κατι που χρησιμοποιειται παρα πολυ στο φορουμ. πχ καποιος να εχει ακριβως το δικο σου θεμα και να δει ολες τις δημοσιευσεις σου, η να του αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι και να θελει να δει μνμτα σου.

    ισχυει παντα, οτι αυτος που θελει τοσο πολυ να σε ψαξει ειτε με κλειστο ειτε με ανοιχτο προφιλ, μπορει να το κανει με την αναζητηση του γκουγκλ, οποτε δεν ξερω...
    Δεν έχεις ιδέα πόσοι άνθρωποι εκεί έξω δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν σωστά τον γκουγκλι!
    Και σταματώ εδώ γιατί δεν θέλω να τους δίνω ιδέες :Ρ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν έχεις ιδέα πόσοι άνθρωποι εκεί έξω δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν σωστά τον γκουγκλι!
    Και σταματώ εδώ γιατί δεν θέλω να τους δίνω ιδέες :Ρ
    το ξερω. ειναι βεβαιο οτι πολλοι δεν μπορουν να το κανουν.
    αλλα ο κακοβουλος ειναι αυτος που θα το ζαλισει παραπανω. ο καλοβουλος θα παραιτηθει ευκολα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εγω συμφωνω με τη δυνατοτητα να επιλεγει ο χρηστης αν θελει να εχει ανοιχτο η κλειστο προφιλ.
    Ετσι εξισορροπειται και η ανυσυχια σου ρεμεντυ. Καποιοι που θεωρουν οτι ο συνδιασμος των θεματων τους τους "ζωγραφιζει" συγκεκριμενα για καποιον γνωστο μπορουν να επιλεξουν να εχουν κλειστο προφιλ, ενω καποιοι που δεν εχουν τετοιο προβλημα μπορει να επιλεξουν ανοιχτο προφιλ. Δεν χρειαζεται να υποθετουμε το χειροτερο, πως ολοι θα επιλεξουν κλειστα προφιλ. Προσωπικα συμφωνω με αυτο που λες για τις καλοβουλες αναζητησεις και αν δεν ειχα τον φοβο της ταυτοποιησης λογω του συγκεκριμενου συνδιασμου των θεματων μου θα επελεγα να το αφησω ανοιχτο. Οποτε ισως το να δωθει η επιλογη στον καθε χρηστη ειναι μια μεση λυση, που βοηθαει οπου χρειαζεται και δεν εμποδιζει εντελως και τις καλοβουλες αναζητησεις σε καποια προφιλ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το ξερω. ειναι βεβαιο οτι πολλοι δεν μπορουν να το κανουν.
    αλλα ο κακοβουλος ειναι αυτος που θα το ζαλισει παραπανω. ο καλοβουλος θα παραιτηθει ευκολα.
    Σκέψου το κι αλλιώς : θα απαλλαγούμε από τους ηλίθιους κακόβουλους!
    Ασε που θα βελτιωθεί και λίγο προσπαθώντας. Καλό θα του κάνουμε στην ουσία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγώ παιδιά ότι θέλετε εμένα όλοι ξέρουν ότι έχω πρόβλημα άρα ότι θέλετε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Remedy, πες πως καποιος που δεν ειναι μελος διαβαζει ενα θεμα σου που τον ενδιαφερει και τον βοηθαει στο συγκεκριμενο προβλημα που εχει. Εχεις κλειστο προφιλ, δεν μπορει να δει τα αλλα θεματα σου. Εντωμεταξυ τυχαινει να σε ξερει και υποψιαζεται ποια εισαι. Τι αναζητηση ακριβως μπορει να κανει σε μηχανη αναζητησης για να βρει το προφιλ σου απο τη στιγμη που ειναι κλειστο η τα αλλα θεματα σου;
    Εγω μολις εκανα αναζητηση "e-psychology forum remedy" και μου εβγαλε απλα το τελευταιο θεμα στο οποιο απαντησες. Κανενα αλλο θεμα σου, κανενα αλλο ποστ σου. Δεν ειμαι ειδικος σε θεματα διαδικτυου και ηλεκτρονικων υπολογιστων, ιιιισως υπαρχει τροπος οπως λες, αλλα σιγουρα δεν ειναι καθολου ευκολο. Οποτε το "μπορει να σε βρει και με αναζητηση στο γκουγκλ" δεν ειναι θεωρω ευσταθες επιχειρημα για να μην εφαρμοστει η επιλογη του να εχει κανεις κλειστο προφιλ αμα θελει. Ισα ισα η αναζητηση που μολις εκανα δειχνει οτι αυτο θα ηταν μια πολυ ωραια γραμμη αμυνας για την προστασια της ανωνυμιας των μελων χωρις να κοστισει στη σελιδα επισκεψιμοτητα με βαση το οποιο συγκεκριμενο προβλημα εχει καποιος. Αμα εχω ανοιξει πχ θεμα για καταθλιψη και αλλο θεμα για χωρισμο και τριτο περι ανεμων και υδατων, καποιος που εχει καταθλιψη και κανει αναζητηση για καταθλιψη θα το δει το σχετικο θεμα που εχω ανοιξει, θα επισκεφτει τη σελιδα, και δεν χρειαζεται να δει τι αλλο εχω η δεν εχω γραψει. Και αααμα του αρεσει τοσο πολυ πια η γραφη μου και μπει στη διαδικασια να φτιαξει προφιλ, παλι κερδος δεν ειναι αυτο για το φορουμ;;; Αρα που ειναι το προβλημα;
    Απο εκει και περα μεσα στο φορουμ μπορει ο καθε χρηστης να επιλεγει αν θελει να φαινεται το προφιλ του σε ολα τα μελη η μονο σε φιλους του...στην περιπτωση με τον φιλο με τη καταθλιψη, θα μπορω να αποφασισω εγω αν με πειθει ως πραγματικο και οχι ως κακοβουλο/μουφα μελος και αν θελω να του προσφερω προσβαση στα αλλα θεματα μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Remedy, πες πως καποιος που δεν ειναι μελος διαβαζει ενα θεμα σου που τον ενδιαφερει και τον βοηθαει στο συγκεκριμενο προβλημα που εχει. Εχεις κλειστο προφιλ, δεν μπορει να δει τα αλλα θεματα σου. Εντωμεταξυ τυχαινει να σε ξερει και υποψιαζεται ποια εισαι. Τι αναζητηση ακριβως μπορει να κανει σε μηχανη αναζητησης για να βρει το προφιλ σου απο τη στιγμη που ειναι κλειστο η τα αλλα θεματα σου;
    Εγω μολις εκανα αναζητηση "e-psychology forum remedy" και μου εβγαλε απλα το τελευταιο θεμα στο οποιο απαντησες. Κανενα αλλο θεμα σου, κανενα αλλο ποστ σου. Δεν ειμαι ειδικος σε θεματα διαδικτυου και ηλεκτρονικων υπολογιστων, ιιιισως υπαρχει τροπος οπως λες, αλλα σιγουρα δεν ειναι καθολου ευκολο. Οποτε το "μπορει να σε βρει και με αναζητηση στο γκουγκλ" δεν ειναι θεωρω ευσταθες επιχειρημα για να μην εφαρμοστει η επιλογη του να εχει κανεις κλειστο προφιλ αμα θελει. Ισα ισα η αναζητηση που μολις εκανα δειχνει οτι αυτο θα ηταν μια πολυ ωραια γραμμη αμυνας για την προστασια της ανωνυμιας των μελων χωρις να κοστισει στη σελιδα επισκεψιμοτητα με βαση το οποιο συγκεκριμενο προβλημα εχει καποιος. Αμα εχω ανοιξει πχ θεμα για καταθλιψη και αλλο θεμα για χωρισμο και τριτο περι ανεμων και υδατων, καποιος που εχει καταθλιψη και κανει αναζητηση για καταθλιψη θα το δει το σχετικο θεμα που εχω ανοιξει, θα επισκεφτει τη σελιδα, και δεν χρειαζεται να δει τι αλλο εχω η δεν εχω γραψει. Και αααμα του αρεσει τοσο πολυ πια η γραφη μου και μπει στη διαδικασια να φτιαξει προφιλ, παλι κερδος δεν ειναι αυτο για το φορουμ;;; Αρα που ειναι το προβλημα;
    Απο εκει και περα μεσα στο φορουμ μπορει ο καθε χρηστης να επιλεγει αν θελει να φαινεται το προφιλ του σε ολα τα μελη η μονο σε φιλους του...στην περιπτωση με τον φιλο με τη καταθλιψη, θα μπορω να αποφασισω εγω αν με πειθει ως πραγματικο και οχι ως κακοβουλο/μουφα μελος και αν θελω να του προσφερω προσβαση στα αλλα θεματα μου.
    Καλέ μην εξηγήσουμε τώρα από μόνοι μας εδώ πώς μπορεί να μας βρει κάποιος!!!
    Αυτό που λέει η Ρεμ γίνεται, με πιο σύνθετη αναζήτηση κι αν επιμείνει κάποιος κι έχει και κάμποσο χρόνο να σπαταλήσει, γίνεται αλλά ας μη το αναλύσουμε άλλο γιατί τώρα όποιος δεν το ξέρει, θα του το δώσουμε έτοιμο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εβαλες ενα poll βρε ελισαβετ μπας και υπαρξει συμμετοχη και απο αυτους που βαριουνται να εκφρασουν αποψη. Τελοσπαντων.
    "Ψηφιζω" ναι στην επιλογη ανοιχτου ή κλειστου προφιλ για καθε μελος. Εγω ανοιχτο θα το αφησω, αλλα αν ανοιγα θεματα για σοβαρα προσωπικα μου ζητηματα, θα το ηθελα κλειστο. Ωραια προταση κοριτσια.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Εγώ όπως ανέφερα και στο άλλο θέμα θεωρώ καλή τη λύση της δυνατότητας επιλογής ανοιχτού ή κλειστού προφίλ από το εκάστοτε μέλος, αν μπορεί να γίνει αυτή η προσθήκη στις ρυθμίσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εβαλες ενα poll βρε ελισαβετ μπας και υπαρξει συμμετοχη και απο αυτους που βαριουνται να εκφρασουν αποψη. Τελοσπαντων.
    "Ψηφιζω" ναι στην επιλογη ανοιχτου ή κλειστου προφιλ για καθε μελος. Εγω ανοιχτο θα το αφησω, αλλα αν ανοιγα θεματα για σοβαρα προσωπικα μου ζητηματα, θα το ηθελα κλειστο. Ωραια προταση κοριτσια.
    Ναι κι άλλος το ανέφερε και είπα να το κοιτάξω εκείνη την ώρα για να δω πως γίνεται με το poll αλλά το ξέχασα κι από οτι είδα μετά με το edit δεν μπορείς να το προσθέσεις.
    Ε να επιβεβαιώσω και το επιχείρημα μου οτι μερικοί βαριόμαστε να ψάχνουμε κάτι που δεν το ξέρουμε ήδη :Ρ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ε να επιβεβαιώσω και το επιχείρημα μου οτι μερικοί βαριόμαστε να ψάχνουμε κάτι που δεν το ξέρουμε ήδη :Ρ
    Μπααχαχαχαχαχχααχ ΘΕΑ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Συμφωνώ εν μέρη. Όντως θα το θεωρούσα ιδανικό απλά σκέφτομαι και τα κατά. Πχ ένας που τρολάρει συνεχώς και τα νέα μέλη δεν τον ξέρουν.
    Ή κάποιος που σε κάθε καινούργιο του θέμα πχ παρουσιαζόταν ως κάτι διαφορετικό. Οπότε δεν ξέρω αν θα ταν καλή ιδέα. Καλύτερα αν κάποιος θέλει ύστερα όμως από επικοινωνία με την διαχείριση να μπορεί να διαγράψει κάποιο θέμα του.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πληροφορίες για κλειστό πρόγραμμα ΚΕΘΕΑ
    By Antriana in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-2012, 09:49
  2. ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΥΘΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 244
    Last Post: 24-09-2011, 21:55
  3. Ανοιχτό Ψυχοθεραπευτικό Κέντρο
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2008, 02:17
  4. ΑΝΟΙΧΤΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
    By effie in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2006, 12:48
  5. ΑΝΟΙΧΤΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
    By MARTZI in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2005, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •