ταχυκαρδιες χωρίς προφανή λογο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Δεν καπνίζω οχι...Μου συμβαίνει και τώρα κάποιες στιγμές μέσα στην ημέρα αλλα δεν ανεβάζω πάρα πολλούς..μονο 2 φορές είχα ανεβάσει 180 και πάνω...θα κάνω και αιματολογικές ναι...αν ήξερα ότι ήτανε σίγουρα απο το άγχος θα μπορούσα να το διαχειριστώ αλλα ακόμη δεν ξέρω με βεβαιότητα τι είναι....να σου κάνω ακόμη μια ερώτηση...πόση ώρα σου κράταγε αυτή η ένταση και η ταχυκαρδια? Και εσένα σε έπιανε σε ανυπωπτες ώρες χωρίς να είχες αγχωθεί για κάτι εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή...Ή μονο όταν αγνωνοσουν για κάτι?
    ανυποπτες ωρες κυριως.....για κατι μηνες μετα μου περασε....και μου περασε όταν αρχισα να μην δινω σημασια...πηγα σε έναν ψυχιατρο και με καθησυχασε και το ξεπερασα....πιστευω λογω αγχους είναι και σ εσενα.....
    τωρα να σ πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποση ωρα κραταγε νομιζω κατω από λεπτο η εκει κοντα.....
    να ξερεις οσο επικεντρώνεσαι εκει και το σκέφτεσαι τοσο θα διογκώνεται το πρόβλημα εάν είναι κριση αγχους η κατι τετοιο.....πρεπει να χαλαρώσεις και να σταματήσεις να το σκέφτεσαι...
    επισης θα σου προτεινα να ψαξεις και να μαθεις να κανεις ασκήσεις ηρεμιας κατι σαν γιογκα η οτιδήποτε τετοιο πιστευω θα εχει θετικη επιδραση πανω στον οργανισμο σου...
    επισης οντως τσεκαρε και το φαρμακο για το ασθμα να δεις τι παρενέργειες κανει γτ πολλα από αυτά εχουν παρενεργειες

  2. #17
    Από όσο ξέρω και εγω,όλες οι εισπνοές για το ασθμα έχουν κάποιες παρενέργειες αλλα δυστηχως δε μπορω να τις κόψω ποτέ διότι το ασθμα δεν "γιατρευεται" ποτε...οπότε δεν μπορώ να εξακριβωσω αν είναι όντως από την εισπνοή διότι δεν μπορώ να την σταματήσω....περίπου 1 λεπτό μόνο σου κράταγε η ταχυκαρδια? Εμένα συνήθως 10 λεπτά με ένα τέταρτο μου κρατάει..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Από όσο ξέρω και εγω,όλες οι εισπνοές για το ασθμα έχουν κάποιες παρενέργειες αλλα δυστηχως δε μπορω να τις κόψω ποτέ διότι το ασθμα δεν "γιατρευεται" ποτε...οπότε δεν μπορώ να εξακριβωσω αν είναι όντως από την εισπνοή διότι δεν μπορώ να την σταματήσω....περίπου 1 λεπτό μόνο σου κράταγε η ταχυκαρδια? Εμένα συνήθως 10 λεπτά με ένα τέταρτο μου κρατάει..
    κοιτα δεν θυμαμαι ακριβως τον χρονο ισως ηταν παραπανω από 1 λεπτο δεν το θυμαμαι γτ εχει 5-6 χρονια από τοτε...
    δεν σου ειπα να κοψεις τις εισπνοες...απλα να διαβασεις το χαρτακι με τις οδηγιες να δεις για παρενέργειες... μετα ισως το αντικαταστησεις με καποιο άλλο.
    σου κραταει αρκετα ...αλλα ξερω και γνωστο μου που του κρατανε τοσο λογω αγωγης....
    να ξερεις όταν σου ερχονται αυτές οι ταχυκαρδίες αμα το σκέφτεσαι εντονα θα σου είναι πιο εντονες πρεπει να χαλαρωνεις

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Από όσο ξέρω και εγω,όλες οι εισπνοές για το ασθμα έχουν κάποιες παρενέργειες αλλα δυστηχως δε μπορω να τις κόψω ποτέ διότι το ασθμα δεν "γιατρευεται" ποτε...οπότε δεν μπορώ να εξακριβωσω αν είναι όντως από την εισπνοή διότι δεν μπορώ να την σταματήσω....περίπου 1 λεπτό μόνο σου κράταγε η ταχυκαρδια? Εμένα συνήθως 10 λεπτά με ένα τέταρτο μου κρατάει..
    Αν ενα σπρευ για ασθμα σου προκαλει ταχυκαρδιες, δεν μπορει ο γιατρος να σου γραψει καποιο αλλο? Αφου δεν το εψαξες γιατι κανεις υποθεσεις απο μονη σου?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #20
    Savatage το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει και τον γιατρό όπου μου είπε πως δεν πυστευει να είναι από τις εισπνοές...Επίσης έχω αλλάξει πολλά είδη εισπνοων τα 3 Τελευταία χρονιά...Όλα τα σπρέι άσθματος εχουνε ως βασικα συστατικά κορτιζόνη και β2 διεγερτες...στις παρενέργειες γράφουν για ταχυκαρδια όλα...Όμως και να προκαλείται από το σπρέι δεν γίνεται να μου γράψει άλλη διότι και η άλλη επιβάλλεται να έχει β2 και όχι μόνο σκέτη κορτιζόνη γιατί οι β2 είναι αποτελεσματικοί για το ασθμα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Savatage το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει και τον γιατρό όπου μου είπε πως δεν πυστευει να είναι από τις εισπνοές...Επίσης έχω αλλάξει πολλά είδη εισπνοων τα 3 Τελευταία χρονιά...Όλα τα σπρέι άσθματος εχουνε ως βασικα συστατικά κορτιζόνη και β2 διεγερτες...στις παρενέργειες γράφουν για ταχυκαρδια όλα...Όμως και να προκαλείται από το σπρέι δεν γίνεται να μου γράψει άλλη διότι και η άλλη επιβάλλεται να έχει β2 και όχι μόνο σκέτη κορτιζόνη γιατί οι β2 είναι αποτελεσματικοί για το ασθμα...
    Αυτες τις ταχυκαρδιες που λες τις εχεις εδω και 3 χρονια?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #22
    Όχι δεν κατάλαβες....άσθμα έχω 3 χρονια...ταχυκαρδιες πάντα είχα από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου...Δηλαδή και από όταν πήγαινα σχολείο ακόμα είχα 100 110...Τον τελευταίο μήνα όμως έτυχε να κάνω δύο φορές 180 σφυγμους...Για αυτό και έγραψα εδώ αυτό το ποστ μήπως και πάρω και κάποιες ιδέες από άλλα άτομα για να καταλάβω είναι κρίση πανικου και να το αφήσω εκεί...Ή Κάτω άλλο ώστε να επεκταθώ σε εξετάσεις...

  8. #23
    Xfactor απο αγωγή για το ασθμα εννοείς? ( για τον γνωστό σου)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Όχι δεν κατάλαβες....άσθμα έχω 3 χρονια...ταχυκαρδιες πάντα είχα από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου...Δηλαδή και από όταν πήγαινα σχολείο ακόμα είχα 100 110...Τον τελευταίο μήνα όμως έτυχε να κάνω δύο φορές 180 σφυγμους...Για αυτό και έγραψα εδώ αυτό το ποστ μήπως και πάρω και κάποιες ιδέες από άλλα άτομα για να καταλάβω είναι κρίση πανικου και να το αφήσω εκεί...Ή Κάτω άλλο ώστε να επεκταθώ σε εξετάσεις...
    Αμα ειναι κριση πανικου γιατι να το αφησεις εκει? Εχεις απευθυνθει σε ψυχιατρο?
    Σε ρωτησα για τα 3 χρονια που κανεις αλλαγές στα σπρευ, μηπως και καποιο απο τα προηγουμενα δε σε πειραζε τοσο.
    Αλλα απο ο,τι μου λες δεν εχεις ξεκαθαρισει με τους γιατρους αν το σπρευ σου προκαλεσε τις τελευταιες εντονες ταχυκαρδιες ή κατι αλλο.
    Στην οικογενεια μου εχουμε ιστορικο θυρεοειδιτιδας ολοι. Ο υποθυρεοειδισμος μπορει να προκαλεσει ταχυκαρδιες και οταν ρυθμιστει με σωστη δοση θυροξινης, σταματανε. Επισης, η αδελφη μου ειχε περασει μια μεγαλη με περιοδο με ταχυκαρδιες που νομιζε οτι ηταν απο το θυρεοειδη αλλα τελικα ηταν απο το σπρευ για το ασθμα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Xfactor απο αγωγή για το ασθμα εννοείς? ( για τον γνωστό σου)
    όχι δεν εκανε αγωγη με ασθμα..εκανε αγωγη για ψυχικο νοσημα...και μαλιστα ο γιατρος του ειχε χορηγησει και ιντεραλ για τις ταχυκαρδίες....
    παντως μην ανησυχεις....εφόσον περασες και τις καρδιολογικες με επιτυχια δεν είναι κατι σοβαρο....
    χθες σου ηρθε καμια ταχυκαρδια?

  11. #26
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αμα ειναι κριση πανικου γιατι να το αφησεις εκει? Εχεις απευθυνθει σε ψυχιατρο?
    Σε ρωτησα για τα 3 χρονια που κανεις αλλαγές στα σπρευ, μηπως και καποιο απο τα προηγουμενα δε σε πειραζε τοσο.
    Αλλα απο ο,τι μου λες δεν εχεις ξεκαθαρισει με τους γιατρους αν το σπρευ σου προκαλεσε τις τελευταιες εντονες ταχυκαρδιες ή κατι αλλο.
    Στην οικογενεια μου εχουμε ιστορικο θυρεοειδιτιδας ολοι. Ο υποθυρεοειδισμος μπορει να προκαλεσει ταχυκαρδιες και οταν ρυθμιστει με σωστη δοση θυροξινης, σταματανε. Επισης, η αδελφη μου ειχε περασει μια μεγαλη με περιοδο με ταχυκαρδιες που νομιζε οτι ηταν απο το θυρεοειδη αλλα τελικα ηταν απο το σπρευ για το ασθμα.
    Τελικά τι είχε γίνει της έγραψε κάποια άλλη εισπνοή? Μόλις άλλαξε εισπνοή της περάσανε οι ταχυκαρδιες?

  12. #27
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    όχι δεν εκανε αγωγη με ασθμα..εκανε αγωγη για ψυχικο νοσημα...και μαλιστα ο γιατρος του ειχε χορηγησει και ιντεραλ για τις ταχυκαρδίες....
    παντως μην ανησυχεις....εφόσον περασες και τις καρδιολογικες με επιτυχια δεν είναι κατι σοβαρο....
    χθες σου ηρθε καμια ταχυκαρδια?
    Έχω 2 μερες δεν μ έχει πιάσει ταχυκαρδια...Ναι συμφωνώ κάτι σοβαρό δεν είναι...Όμως το πρόβλημα αν υπάρχει θα είναι στο ηλεκτρικό σύστημα της καρδιας...θα δω πως θα πάει και αν συνεχίσουν οι ταχυκαρδιες θα το συζητήσω με τον γιατρό ώστε να μου δώσει με ξεκάθαρη απάντηση...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Έχω 2 μερες δεν μ έχει πιάσει ταχυκαρδια...Ναι συμφωνώ κάτι σοβαρό δεν είναι...Όμως το πρόβλημα αν υπάρχει θα είναι στο ηλεκτρικό σύστημα της καρδιας...θα δω πως θα πάει και αν συνεχίσουν οι ταχυκαρδιες θα το συζητήσω με τον γιατρό ώστε να μου δώσει με ξεκάθαρη απάντηση...
    μακαρι και να μην σε ξαναπιασει..κανε και τα τελευταια τσεκ και όλα καλα θα πανε. γτ στην ηλικια σου θα επρεπε να σε ανησυχουν και να ασχολείσαι με αλλα πραγματα και όχι θεματα υγειας και δεν το λεω ειρωνικα εννοω ότι εισαι πολύ μικρη για να σε καταβαλουν προβλήματα υγειας...

  14. #29
    Δίκιο έχεις σε αυτά που λες...απλώς κάποιες φορές μπορεί να σου τυχαίνει κάτι...το θέμα είναι να μην χάνουμε την λειτουργικότητα μας και να το ξεπερνάμε σ ευχαριστώ για τις απαντησεις σου

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Δίκιο έχεις σε αυτά που λες...απλώς κάποιες φορές μπορεί να σου τυχαίνει κάτι...το θέμα είναι να μην χάνουμε την λειτουργικότητα μας και να το ξεπερνάμε σ ευχαριστώ για τις απαντησεις σου
    συμφωνω
    παρακαλω

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Σκεψεις θανατου χωρις λογο
    By ftnxtzdk in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 24
    Last Post: 28-12-2017, 18:12
  2. Όταν τα πράγματα ζορίζουν χωρίς προφανή λόγο
    By margkw in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2016, 11:55
  3. Στεναχωρια η θλιψη χωρις λογο.
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2015, 21:29
  4. Χωρισμος χωρις προφανη αιτια..
    By marianna1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 06-05-2014, 20:14
  5. κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο
    By stellou1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2010, 19:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •