ταχυκαρδιες χωρίς προφανή λογο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Καλησπέρα και σε εσένα σ ευχαριστώ για την απαντηση σου...Δηλαδή την είχες διαπιστώσει την ταχυκαρδια σου ότι ήτανε υπερκοιλιακη με κάποιο καρδιογραφημα? Ο γιατρός δεν σου έδωσε κάποια αγωγή για την ταχυκρδια? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορούσες να μου περιγράψεις πως ξεκινάει η υπερκοιλακη ταχυκαρδια δλδ ξεκινάει απότομα από τους πχ 80 στους 200 συγμους η ανεβαίνουν σταδιακά? Και ποση ωρα σου κραταγε?
    Δεν έχει κανενα νόημα πραγματικά να τρέφεις με περισσότερες πληροφορίες την εμμονή σου, το τρέφεις οσο ψαχνεις πληροφορίες τέτοιες , αμα τα τσεκ απ ειναι καλά ψάχνεσαι αλλού και ησυχάζεις..Είχα σίγουρα υπερκοιλιακές η ακριβής περιγραφή ταιριαζε μονο στην υπερκοιλιακή ταχυκαρδία του γιατρού..Είναι ακινδυνη μη φοβάσαι

  2. #32
    Αν δεν το είχες διαπιστώσει με καρδιογράφημα τότε δεν επρόκειτο Για υπερκοιλιακη ταχυκαρδια...το λέω επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξακριβώσεις..απλά για να λέμε τα πράγματα όπως είναι...οπότε αν θέλεις εξήγησε μου στο πως καταλήγεις ότι ήτανε υπερκοιλιακη...Και να σου πω ότι δεν το βγάζω εγω απο το μυαλο μου μήπως ήτανε η δική μου υπερκοιλιακη είναι λεγόμενα του γιατρου

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Αν δεν το είχες διαπιστώσει με καρδιογράφημα τότε δεν επρόκειτο Για υπερκοιλιακη ταχυκαρδια...το λέω επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξακριβώσεις..απλά για να λέμε τα πράγματα όπως είναι...οπότε αν θέλεις εξήγησε μου στο πως καταλήγεις ότι ήτανε υπερκοιλιακη...Και να σου πω ότι δεν το βγάζω εγω απο το μυαλο μου μήπως ήτανε η δική μου υπερκοιλιακη είναι λεγόμενα του γιατρου
    Την είχε καταγράψει το χόλτερ τη μία, και κανα δυο μικρές επίσης...Ναι για να στο λέω είμαι σίγουρος οτι πρόκειται για υπερκοιλιακή με εξετάσεις εργαστηριακές, κλινικό έλεγχο, και 2 γιατρούς..Είναι κατα κύριο λόγο απο στρες, δε θα το καταλάβεις διότι απλά σου εχει γίνει εμμονή αλλά σου λέω αλήθεια.Αν είχε πρόβλημα το ηλεκτρικό συστημα της καρδιάς θα είχες πολύ ωρα και θα το είχες καταλάβει

  4. #34
    Η υπερκοιλακη δεν προκαλείται από στρες σε καμία περίπτωση...Είναι ένα παραπάνω ενεργό ηλεκτρικό δεματιο της καρδιας (λόγια του γιατρού) ...πολυ ώρα μου κραταει και μένα όταν με πιανει..Στο τέταρτο περίπου...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Η υπερκοιλακη δεν προκαλείται από στρες σε καμία περίπτωση...Είναι ένα παραπάνω ενεργό ηλεκτρικό δεματιο της καρδιας (λόγια του γιατρού) ...πολυ ώρα μου κραταει και μένα όταν με πιανει..Στο τέταρτο περίπου...
    Το στρες ενεργοποιει μεσω του συμπαθητικου-παρασυμπαθητικου συστηματος υπερκοιλιακή ταχυκαρδία(λόγια ψυχιάτρου αλλά και καρδιολόγου σε νοσοκομείου),η οποία είναι ακίνδυνη, ΑΛΛΑ και εκεί που υπάρχει υπόστρωμα και άλλες αρρυθμιες..
    Αυτή είναι η πιο αθώα αρρυθμία

  6. #36
    Δεν παίρνεις κάποια αγωγή για την ταχυκαρδια?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    βανουλα πως παει ..σου ξαναηρθαν?

  8. #38
    Ναι χθες το πρωί ξαναειχα ταχυκαρδία...Χωρίς όμως να εχω νιωσει αγχωμένη και χωρις να έχω πάρει εκείνη την στιγμή κάποια εισπνοή για το ασθμα....τι να πω ποιος ξέρει τι μπορεί να είναι...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Ναι χθες το πρωί ξαναειχα ταχυκαρδία...Χωρίς όμως να εχω νιωσει αγχωμένη και χωρις να έχω πάρει εκείνη την στιγμή κάποια εισπνοή για το ασθμα....τι να πω ποιος ξέρει τι μπορεί να είναι...
    εγω και καμια ταχυκαρδια η αρρυθμια να με πιανει δεν δινω σημασια...
    σου εχω ξαναπει ισως ο φοβος σου να σε κανει πιο ευαλωτη..
    με τον καρδιολογο ξαναμιλησες?

  10. #40
    Ευτυχώς αρρυθμιες δεν έχω καθόλου....Ίσως και ο φόβος πλέον να προκαλεί πιο έντονη την ταχυκαρδια...ξαναμιλησα με τον γιατρό...Μου είπε να βάλω ξανα χολτερ μήπως και πετύχουμε την ώρα που έχω ταχυκαρδια...οπότε περιμένω να δω αν θα τύχει να έχω οταν θα βάλω χολτερ....
    Last edited by deleted_member16022018; 02-02-2018 at 18:21.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Δεν παίρνεις κάποια αγωγή για την ταχυκαρδια?
    Γειά σου!!
    Οχι γιατί και που έπαιρνα ιντεράλ πιο παλιά απά βελτιωνε τις εκτακτες που είχα, και λίγο τις ταχυκαρδίες αλλά το πρόβλημα ηταν αλλού..

  12. #42
    Γεια σου κ σε εσενα Πλέον δεν κάνεις υπερκοιλιακη ταχυκαρδια?

  13. #43
    Τελικά ξανα έβαλα χολτερ αλλα και πάλι δεν βρέθηκαν ευρήματα....οι περισσότεροι σφυγμοι που ανέβασα μέσα στη μέρα ήτανε 160 σφυγμοι...Χωρίς ομως να έχω κάνει κάτι κουραστικό ώστε να ανέβουν τόσο,μόνο θυμάμαι ότι εκείνη την στιγμή που είχα 160 είχα νιώσει κάπως σαν δύσπνοια σαν να μου κοβοτανε η ανασα και μετά ανεπαίσθητα ανέβηκαν...Ο γιατρός είπε πως είναι φυσιολογική η συγκεκριμένη ταχυκαρδια...Όμως για να πω την αλήθεια άλλες μέρες νιώθω να ανεβάζω και παραπάνω από 160, και χθες που ξαναεβαλα χολτερ δεν έτυχε να κάνω από αυτή τη μεγάλη ταχυκαρδια που συνήθως νιώθω αυτή που σίγουρα είναι πάνω από 180...Εσύ τι πιστεύεται? Είναι δυνατόν μια κριση πανικου να ανεβάσει 160 και 180 χωρίς να νιωθεις όμως ιδιατερα αγχωμένος?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Τελικά ξανα έβαλα χολτερ αλλα και πάλι δεν βρέθηκαν ευρήματα....οι περισσότεροι σφυγμοι που ανέβασα μέσα στη μέρα ήτανε 160 σφυγμοι...Χωρίς ομως να έχω κάνει κάτι κουραστικό ώστε να ανέβουν τόσο,μόνο θυμάμαι ότι εκείνη την στιγμή που είχα 160 είχα νιώσει κάπως σαν δύσπνοια σαν να μου κοβοτανε η ανασα και μετά ανεπαίσθητα ανέβηκαν...Ο γιατρός είπε πως είναι φυσιολογική η συγκεκριμένη ταχυκαρδια...Όμως για να πω την αλήθεια άλλες μέρες νιώθω να ανεβάζω και παραπάνω από 160, και χθες που ξαναεβαλα χολτερ δεν έτυχε να κάνω από αυτή τη μεγάλη ταχυκαρδια που συνήθως νιώθω αυτή που σίγουρα είναι πάνω από 180...Εσύ τι πιστεύεται? Είναι δυνατόν μια κριση πανικου να ανεβάσει 160 και 180 χωρίς να νιωθεις όμως ιδιατερα αγχωμένος?
    Καλησπέρα σου!
    Ναι είναι δυνατόν μια κρίση πανικού να ανεβάσει και 180 τους παλμούς, στην ουσία σαλτάρει το νευρικό σύστημα και εκκρίνει το σώμα αδρεναλίνη που μαστιγώνει την καρδιά.Εχω να κάνω τουλάχιστον 2 χρόνια ταχυκαρδία(τουλάχιστον!) και εκτός απ τα λεγόμενα του ψυχιάτρου μου αλλά και ενός καρδιολόγου,το εχω διαπιστώσει έμπρακτα ο ίδιος ότι είναι το αγχος διότι με τα αγχολυτικά και τα αντικαταθλιπτικά έγινα ΠΟΛΥ καλύτερα..Δεν έχεις τπτ αν οι εξετάσεις δε δείχνουν κάτι..Είχα βαρέσει και γω τέτοιες ταχυκαρδίες.
    Είναι κρίμα να βασανίζεσαι πραγματικά.
    Οχι άλλες εξετάσεις σε καρδιολόγους αλλού είναι το θέμα, στο νευρικό σου σύστημα.
    Πολύ φιλικά

  15. #45
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Καλησπέρα σου!
    Ναι είναι δυνατόν μια κρίση πανικού να ανεβάσει και 180 τους παλμούς, στην ουσία σαλτάρει το νευρικό σύστημα και εκκρίνει το σώμα αδρεναλίνη που μαστιγώνει την καρδιά.Εχω να κάνω τουλάχιστον 2 χρόνια ταχυκαρδία(τουλάχιστον!) και εκτός απ τα λεγόμενα του ψυχιάτρου μου αλλά και ενός καρδιολόγου,το εχω διαπιστώσει έμπρακτα ο ίδιος ότι είναι το αγχος διότι με τα αγχολυτικά και τα αντικαταθλιπτικά έγινα ΠΟΛΥ καλύτερα..Δεν έχεις τπτ αν οι εξετάσεις δε δείχνουν κάτι..Είχα βαρέσει και γω τέτοιες ταχυκαρδίες.
    Είναι κρίμα να βασανίζεσαι πραγματικά.
    Οχι άλλες εξετάσεις σε καρδιολόγους αλλού είναι το θέμα, στο νευρικό σου σύστημα.
    Πολύ φιλικά
    Σ ευχαριστω για την απάντηση σου και τον χρόνο σου...εφόσον είναι κρίση πανικου τότε απλά θα σταματήσω να του δίνω σημασία μέχρι να αποδυναμωθεί από μόνο του....να σαι πάντα καλά και εύχομαι και εσύ να μην ξαναεχεις ταχυκαρδιες

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Σκεψεις θανατου χωρις λογο
    By ftnxtzdk in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 24
    Last Post: 28-12-2017, 18:12
  2. Όταν τα πράγματα ζορίζουν χωρίς προφανή λόγο
    By margkw in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2016, 11:55
  3. Στεναχωρια η θλιψη χωρις λογο.
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2015, 21:29
  4. Χωρισμος χωρις προφανη αιτια..
    By marianna1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 06-05-2014, 20:14
  5. κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο
    By stellou1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2010, 19:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •