ταχυκαρδιες χωρίς προφανή λογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    ταχυκαρδιες χωρίς προφανή λογο

    Καλησπέρα σας!! Ειμαι 20 χρονων...γενικα απο μικρη ημουν και ειμαι αγχώδης..βέβαια η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο ήμουν πολύ καλά...είχα κάποιες ταχυκαρδιες όταν αγνωνομουν αλλα τις καταλαβαινα ότι ήτανε από το άγχος και πέφτανε αμέσως ανέβασα 130 σφυγμους περίπου..Πριν ένα μήνα όμως έπαθα κάτι περίεργο όταν γύρισα από έξω το βράδυ και ξάπλωσα χωρίς να έχω αγχωθεί για τίποτα...άρχισα να νιώθω την καρδια μου να χτυπάει τρελά...είχα γύρω στους 180 σφυγμους και τρομερή δυσπνοια...πήρα αμέσως inderal και μετά από ενα τέταρτο αρχίσανε να πέφτουνε...αυτο το πράγμα το ξαναεπαθα άλλες 2 φορές...πήγα σε καρδιολογο και χολτερ έκανα triplex όλα κκαλα..Αλλά ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να ήταν ταχυκαρδια υπερκοιλιακη...Και επειδή όταν είχα βάλει το χολτερ μπορεί να μην την πέτυχε την υπερκοιλιακη ταχυκαρδια...(εξετάσεις θυρεοειδή εχω κάνει Όχι όμως αιματος) εχω αγχωθεί πολύ γιατί το χειρότερο είναι πως δεν ξέρεις τι ακριβώς έχεις ώστε να το αντιμετωπισεις κατάλληλα...θα ήθελα να ρωτήσω έχει νιώσει κανεις σας πριν την ταχυκαρδια έντονο κάψιμο και δύσπνοια στο στηθος? Όταν λέω καψιμο δεν εννοώ πάνω στην καρδια αλλα στα πνευμονια κάπως...? Και έχεις κανεις υπερκοιλιακη ταχυκαρδια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    (εξετάσεις θυρεοειδή εχω κάνει Όχι όμως αιματος)
    Τι εννοεις? Κανε ενα σωστο ολοκληρωμενο ελεγχο θυρεοειδους αδενα, υπερηχο και αιματολογικες tsh, ft3, ft4
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Έχω κάνει εξετάσεις προσφατα θυροειδη tsh είναι σε φυσιολογικά επίπεδα...Και αιματολογικές πριν 1 χρονο...πιστεύετε ότι χρειάζονται ξανά αιματολογικές?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    παιρνεις καποια αγωγη? ειχες πιεις κατι πριν το παθεις αυτό? μηπως εκανες γυμναστικη?

  5. #5
    Από φάρμακα παίρνω μονο για το ασθμα μου...Και τίποτε άλλο...καμία φορά όταν με πιάνει πολύ ταχυκαρδια μπορεί να πάρω inderal...Όχι όταν με πιάνει δεν είχα κάνει γυμναστική...το θέμα είναι ότι ακόμη δεν μου έχει ξεκαθαρίσει ούτε ο γιατρός αν πρόκειται για κρίση πανικου ή υπερκοιλιακη ταχυκαρδια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Μηπως ειχες πιει καφε η καποιο ενεργειακο ποτο? με το αγχος πως τα πας?
    επισης αν ελενξες θυροειδή και είναι καλος πρεπει να κανεις και αιματολογικες εξετασεις να δεις τους ηλεκτολυτες σου.....
    επισης αν δεις και δεν σ καλυπτει η απαντηση τ γιατρου σ να πας και σ αλλον.......
    το εχεις ξαναπαθει στο παρελθον?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ωπα και κατι σημαντικο...εχεις χρονιο ασθμα? ο γιατρος σ το ξερει? διαβασε τις οδηγιες να δεις πιθανες παρενέργειες ισως να σχετίζεται και μ το ασθμα...π.χ να σ επιασε μια κριση ασθματος....δεν ξερω δεν είμαι ειδικος απλα λεω

  8. #8
    Έχω τα τελευταία 3 χρονια άσθμα...Αλλά όχι δεν φάνηκε σαν κρίση ασθαματος...Η υπερβολική ταχυκαρδια είναι το κύριο πρόβλημα....Γενικά είμαι αγχώδης κάποιες περίοδοι της ζωης μου...Τώρα έχω αγχωθεί γιατί προσπαθώ να βρω από που προέρχονται οι ταχυκαρδιες....Εσύ έχεις βιώσει ποτέ κρίση πανικου για να δω τα συμπτώματα μήπως και βρω κοινά στοιχεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Έχω τα τελευταία 3 χρονια άσθμα...Αλλά όχι δεν φάνηκε σαν κρίση ασθαματος...Η υπερβολική ταχυκαρδια είναι το κύριο πρόβλημα....Γενικά είμαι αγχώδης κάποιες περίοδοι της ζωης μου...Τώρα έχω αγχωθεί γιατί προσπαθώ να βρω από που προέρχονται οι ταχυκαρδιες....Εσύ έχεις βιώσει ποτέ κρίση πανικου για να δω τα συμπτώματα μήπως και βρω κοινά στοιχεια
    βεβαίως εχω βιωση.....με ειχε πιασει ταχυκαρδια ,ζαλη σαν να εχανα την γη κατω από τα ποδια μου και μούδιασμα......επισης μια πειροδο της ζωη μ με πιανανε μουδιάσματα στα χερια και στο κεφαλι από το αγχος.....
    νομιζω μαλλον με κριση πανικου μοιαζει....που ηταν ετοιμη να σ βγει.....
    εισαι νεα στην ηλικια?" γτ αμα εισαι κατω από 35 λογικα δεν θα είναι κατι σοβαρο....

  10. #10
    Είμαι 20 χρονων...Η καρδιά μου πάντως είναι αριστη και στο τριπλεξ και στο χολτερ που είχα βάλει..με το ηλεκτρικό της σύστημα δεν είμαι σίγουρη τι γίνεται και βασικά ούτε ο γιατρός δεν είναι σίγουρος γιατί δεν έτυχε ποτέ να πιάσουμε σε καρδιογράφημα την ώρα που έχω την ταχυκαρδια...είχες μετρηθεί ποτέ μέχρι πόσο είχανε ανέβει οι δικοί σου σφυγμοι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ενταξει αμα εχεις κανει και τις εξετασεις τοτε εισαι μια χαρα πανω στο ανθος της ηλικιας σου...επισης κανε αιματολογικες για να δεις ηλεκτολυτες...
    όχι δεν ειχα μετρηθει π0οτε αλλα ηταν πολύ εντονο....
    τσιγαρο κανεις?
    στο αγχος θα οφείλεται πρεπει να χαλαρώσεις......
    τωρα εχει καιρο να σ ξαναπιασει?
    επισης να ξερεις ότι οσο περισσοτερο το σκέφτεσαι τοσο πιο πολύ θα πληασιαζεις ώστε να το ξαναπαθεις...

  12. #12
    Δεν καπνίζω οχι...Μου συμβαίνει και τώρα κάποιες στιγμές μέσα στην ημέρα αλλα δεν ανεβάζω πάρα πολλούς..μονο 2 φορές είχα ανεβάσει 180 και πάνω...θα κάνω και αιματολογικές ναι...αν ήξερα ότι ήτανε σίγουρα απο το άγχος θα μπορούσα να το διαχειριστώ αλλα ακόμη δεν ξέρω με βεβαιότητα τι είναι....να σου κάνω ακόμη μια ερώτηση...πόση ώρα σου κράταγε αυτή η ένταση και η ταχυκαρδια? Και εσένα σε έπιανε σε ανυπωπτες ώρες χωρίς να είχες αγχωθεί για κάτι εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή...Ή μονο όταν αγνωνοσουν για κάτι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Υπαρχει καποιο σπρευ για το ασθμα που προκαλει ταχυκαρδιες σαν παρενεργεια, πολλοι γιατροι δεν το ξερουν. Αν παιρνεις καποιο σπρευ, ψαξτο μηπως σου προκαλει ταχυκαρδιες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Δεν καπνίζω οχι...Μου συμβαίνει και τώρα κάποιες στιγμές μέσα στην ημέρα αλλα δεν ανεβάζω πάρα πολλούς..μονο 2 φορές είχα ανεβάσει 180 και πάνω...θα κάνω και αιματολογικές ναι...αν ήξερα ότι ήτανε σίγουρα απο το άγχος θα μπορούσα να το διαχειριστώ αλλα ακόμη δεν ξέρω με βεβαιότητα τι είναι....να σου κάνω ακόμη μια ερώτηση...πόση ώρα σου κράταγε αυτή η ένταση και η ταχυκαρδια? Και εσένα σε έπιανε σε ανυπωπτες ώρες χωρίς να είχες αγχωθεί για κάτι εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή...Ή μονο όταν αγνωνοσουν για κάτι?
    Καλημέρα σου..
    Καταρχήν είμαι παθών και στα 2, κρίσεις πανικού ,αλλά και υπερκοιλιακή ταχυκαρδία..Η υπερκοιλιακή μ έπιανε σε καταστάσεις εντονου στρές ενώ τα χόλτερ, οι υπέρηχοι και τα καρδιογραφήματα ήταν καλά..
    Είμαι απο την εμπειρία μου σίγουρος οτι εχεις αγχωδη διαταραχή ...Δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά μόνο οι ψυχίατροι αναγνωρίζουν κατευθείαν το πρόβλημα ενω οι καρδιολόγοι αναλώνωνται μόνο στις εξετάσεις που αναγνωρίζουν οι ίδιοι χωρίς να λένε οτι πρόκειται για μια πάθηση του νευρικού συστήματος στην ουσία.
    Με τα αγχολυτικά και τ αντικαταθλιπτικά είδα τρομερή βελτίωση που για μένα δειχνει την ψυχογενή φύση του προβλήματος..Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια απο ειδικό είναι πραγματικά κρίμα να σπαταλήσεις χρόνια που εχασα με καρδιολόγους εφόσον οι εξετάσεις σου είναι καθαρές..

  15. #15
    Καλησπέρα και σε εσένα σ ευχαριστώ για την απαντηση σου...Δηλαδή την είχες διαπιστώσει την ταχυκαρδια σου ότι ήτανε υπερκοιλιακη με κάποιο καρδιογραφημα? Ο γιατρός δεν σου έδωσε κάποια αγωγή για την ταχυκρδια? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορούσες να μου περιγράψεις πως ξεκινάει η υπερκοιλακη ταχυκαρδια δλδ ξεκινάει απότομα από τους πχ 80 στους 200 συγμους η ανεβαίνουν σταδιακά? Και ποση ωρα σου κραταγε?
    Last edited by deleted_member16022018; 30-01-2018 at 07:24.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σκεψεις θανατου χωρις λογο
    By ftnxtzdk in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 24
    Last Post: 28-12-2017, 19:12
  2. Όταν τα πράγματα ζορίζουν χωρίς προφανή λόγο
    By margkw in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2016, 12:55
  3. Στεναχωρια η θλιψη χωρις λογο.
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2015, 22:29
  4. Χωρισμος χωρις προφανη αιτια..
    By marianna1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 06-05-2014, 21:14
  5. κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο
    By stellou1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2010, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •