Φοβία εγχείρησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    4

    Φοβία εγχείρησης

    Φίλοι μου καλησπέρα. Εν συντομία θα σας πω την ιστορία μου και το πρόβλημα μου. Στο παρελθόν η μητέρα μου είχε καρκίνο στο στήθος κι αντιμετωπίσαμε μία δύσκολη κατάσταση. Μετά απ αυτό εγω έπαθα κρίσεις πανικού που με ταλαιπώρησαν για χρόνια έως ότου πήρα φαρμακευτική αγωγή κ συνήλθα. Σήμερα μετά από τοσ α χρόνια δεν έχω κρίσεις ομως πάντα φοβάμαι μην επανέλθουν. Μέχρι τώρα ήμουν ήρεμη ομως ένα πρόβλημα υγείας μου επανέφερε το άγχος. Κι εδώ η κατασταση γίνεται λίγο πιο σύνθετη. Λόγω αλλεργίας έκανα χρόνια χρήση οτριβιν κ έτσι πλεον πρέπει να κανω επέμβαση για να συνέλθω. 2 γιατροί που πήγα μου βρήκαν κ ένα μικρό πρόβλημα στο διάφραγμα.. Το πρόβλημα ποιο είναι τωρα ; τοσ α χρόνια είχα συμβιβαστεί με το σπρει κ δεν μ ενοιαζε..ομως βρήκα τον έρωτα της ζωής μου κ ήλθε στο προσκήνιο το να κάνουμε οικογένεια.. ομως όπως μ ενημέρωσαν οι γιατροί αν είσαι έγκυος δεν μπορείς να παίρνεις τέτοια φάρμακα. Από τότε άρχισε το μαρτύριο μου .. Η χαρά μου για μια μελλοντική εγκυμοσύνη έγινε απόλυτο άγχος.. Κι ενώ το θελω δεν εχω χαρά Γιατί θα με αναγκάσει να κάνω κάτι που το θεωρώ επώδυνο και το φοβάμαι... Στην εγχείριση του διαφράγματος με φοβίζει το μετεγχειριδικο στάδιο που σου βάζουν κάτι γάζες στη μύτη κ φοβάμαι ότι θα μπορώ να πάρω ανάσα κ θα πάθω κρίσεις.. προσπάθησα ν αναπνέω απ το στόμα για να δω πως θα είναι κ αγχώνομαι τρελα.. οοολα τα θετικά συναισθήματα που είχα έχουν μετατραπεί σε άγχος.... για να μην σημειώσω ότι εκεί που είχα χάσει κιλά τρώω παλι αλόγιστα και δεν μπορώ να βάλω τον εαυτό μου σε τάξη.. ένας φαύλος κυκλος που κάθε μέρα μου χαλάει κ πιο πολύ τη διάθεση .[emoji22] . Θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας. Αν κάποιος το έχει περάσει...πως ηταν η εγχείριση.....καθε σχόλιο ευπρόσδεκτο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Την εχει κανει ο κολλητος μου αυτην την εγχειρηση , διαφραγμα μυτης , προ 30 ετων , που δεν υπηρχαν τα σημερινα μεσα , δεν ηταν και τιποτα , ειχε οντως γαζες στην μυτη , δεν επαθε κρισεις πανικου , πως σουρθε αυτο ? απλως ανεπνεε απ το στομα ..........στην εξαγωγη της γαζας πονεσε καπως , αλλα τωρα την κανουν με λειζερ , που δεν ποναει , τοτε εμπαινε μαχαιρι ......
    μια εγχειρηση ρουτινας ειναι .......... καμμια εγχειρηση δεν ειναι κατι ευχαριστο , αλλα πλεον ειναι ολες ευκολες αυτες που παλαιοτερα ηταν ολοκληρη ιστορια .......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Την εχει κανει ο κολλητος μου αυτην την εγχειρηση , διαφραγμα μυτης , προ 30 ετων , που δεν υπηρχαν τα σημερινα μεσα , δεν ηταν και τιποτα , ειχε οντως γαζες στην μυτη , δεν επαθε κρισεις πανικου , πως σουρθε αυτο ? απλως ανεπνεε απ το στομα ..........στην εξαγωγη της γαζας πονεσε καπως , αλλα τωρα την κανουν με λειζερ , που δεν ποναει , τοτε εμπαινε μαχαιρι ......
    μια εγχειρηση ρουτινας ειναι .......... καμμια εγχειρηση δεν ειναι κατι ευχαριστο , αλλα πλεον ειναι ολες ευκολες αυτες που παλαιοτερα ηταν ολοκληρη ιστορια .......
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου.. όταν περνούσα τις κρίσεις πανικού ένα σύμπτωμα κάποιες φορές ήταν η δυσπνοια...Ετσι λοιπόν τα έχω συνδέσει στο μυαλό μου ότι αν μου κλείσεις τη μύτη θα τρελαθώ... ( Οχι για Δαφνί απλά θ αγχωθω υπερβολικά). Δεν φοβάμαι όλο το χειρουργείο κ μου έχει κολλήσει αυτό στο μυαλο. Κι αυτή η σκέψη λειτουργεί σαν ανασταλτικός παράγοντας για να κάνω το χειρουργείο συν ότι με το άγχος που με γεμίζει δεν χαίρομαι γενικά άλλες στιγμές κ το έχω ρίξει κ στο φαΐ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα παθαινεις κρισεις πανικου , η λογικη παει περιπατο , και ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι οτι αν σου κλεισουν την μυτη , θα τρελλαθεις ........................ καλυτερα που το ριχνεις στο φαι , αν αυτο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα .............. ισως ενας γιατρος να σουδινε κατι να ηρεμησεις , απαγορευεται να συστηνουμε φαρμακα ........................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    κανεις λαθος, απο το στομα αναπνεεις πολυ καλυτερα απο οτι απο την μυτη.ξαναδοκιμασε να επιβεβαιωσεις. το στομα εχει πολυ μεγαλυτερο ανοιγμα για αναπνοη οταν λαχανιαζουμε απο εκει αναπνεουμε.θα ελεγα οτι το ανοιγμα του στοματος ειναι τεραστιο εν σχεση με της μυτης

Similar Threads

  1. OXI ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ!!!!
    By MARO_86 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 47
    Last Post: 12-06-2015, 09:17
  2. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 20:45
  3. Φοβια για HIV
    By astros in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 10-10-2011, 02:11
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •