Προβληματική καθημερινότητα, πως να την αλλάξω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    5

    Προβληματική καθημερινότητα, πως να την αλλάξω;

    Σήμερα χτύπησα ξανά 90 κιλά, δηλαδή περίπου 20-25 παραπάνω απ'όσο θα έπρεπε για το ύψος μου. Με ενοχλεί πολύ ,αφού έχω ανάγκη μια σχέση με το αντίθετο φύλλο και θέλω και να γυμναστώ, αλλά δεν το θεωρώ εφικτό με τόσα κιλά. Ειδικά το τρέξιμο.
    Γενικά πάντα ήμουν παχύς/χοντρός αλλά με διακυμάνσεις. Πριν από δύο χρόνια είχα πέσει κάτω από 70 κιλά, αλλά με χτύπησε κατάθλιψη λόγω συγκυριών, και όχι μόνο τα ξαναέβαλα, αλλά για ένα διάστημα ήμουν σχεδόν βουλιμικός με πολλές και συχνές κρίσεις υπερφαγίας.
    Τώρα πλέον μένω με τους γονείς μου και αυτό πιστεύω είναι ένα από τα πράγματα που με αποτρέπουν από τις κραιπάλες που έκανα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα λύθηκε.
    Η μάνα μου δεν κατανοεί ή δεν νοιάζεται για το πρόβλημά μου. Δεν ξέρω τι από τα δύο. Αλλά επειδή είμαι άνεργος, δεν έχω λεφτά για να αγοράζω φαγητό, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορώ να επιλέγω τι τρώω. Έχω να φάω λαχανικά 2 εβδομάδες. Πέρα από αυτό, το να είμαι όλη μέρα στο σπίτι δεν βοηθάει πολύ την κατάσταση. Ούτε και η μάνα μου που με προτρέπει να φάω κάθε λίγο και επιμένει υπερβολικά σε αυτό παρά την γκρίνια μου.
    Και φυσικά η ανεργία με κρατάει στο σπίτι, στο σπίτι χοντραίνω, και εντείνεται η ανασφάλεια/άγχος που με αποτρέπει από το να βρω δουλειά.

    Πως στο διάολο να βγω από αυτόν τον φαύλο κύκλο; Δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι, τόσο για οικονομικούς λόγους αλλά εν μέρη και για ψυχολογικούς. Δεν θέλω να μείνω μόνος μου μέχρι να έρθω τελείως στα ίσια μου. Δεν μπορώ να βρω δουλειά λόγω άγχους και ανασφάλειας που καλλιεργήθηκαν για πολύ καιρό. Δεν έχω και κανέναν λογικό άνθρωπο να κουβεντιάσω. Το βάρος είναι συνέπεια της καθημερινότητας. Πώς να αλλάξω την καθημερινότητά μου προς το καλύτερο;

  2. #2
    Πως να την αλλάξεις? Όλα είναι στο μυαλο μας...Εμείς αποφασίζουμε για κάθε επιλογή στη ζωη μας...Κάνε μια νέα αρχή...το να χάσεις λίγο βάρος και να τρως πιο υγεινα θα σε βοηθήσει στην υγεια σου,στο να νιώθεις ευεξία και θα νιώθεις πιο άνετα με τον εαυτό σου σπουδάζω διαιτολογια..Για αυτό θα σε συμβούλευα πριν κάνεις το οτιδήποτε να επισκεφτείς έναν διατροφολογο να σε καθοδηγήσει σωστά

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    5
    Βάνα μου διαφωνώ στο ότι "Όλα είναι στο μυαλό μας". Δυστυχώς πολλά πράγματα "είναι" στην πραγματικότητά, και όσο και αν σκεφτόμαστε και θέλουμε και ελπίζουμε δεν αλλάζουν. Παρ 'όλα αυτά έχεις ένα δίκιο στο ότι η αντίληψή μου είναι εν μέρη προβληματική και αυτό είναι ένας από τους λόγους που με κρατάνε σε αυτήν την κατάσταση.
    Όμως υπάρχουν πολλά πρακτικά προβλήματα όπως η ανεργία και οι συνθήκες διαβίωσης τα οποία δεν αλλάζουν μόνο με καλή θέληση. Σίγουρα θα με βοηθούσε, αλλά συνήθως η καλή διάθεση και η αυτοπεποίθηση προκύπτουν από πραγματικές, απτές συνθήκες, όπως λχ το να τα πας καλά σε κάτι, το να έχεις κάποιον να σε στηρίξει κτλ. Θα προσπαθήσω να δω τα πράγματα πιο θετικά, κάτι το οποίο ομολογουμένως δεν το κάνω πάντα, αλλά θα πρέπει να αλλάξουν και οι πρακτικές συνθήκες. Το ότι δεν βλέπω πρακτικό διέξοδο με μισθούς 400ε ίσως είναι αυτό που με κρατάει καταθλιπτικό περισσότερο από όλα τα άλλα. Αλλά θα προσπαθήσω.
    Όσο για τον διατροφολόγο, μάλλον θα επισκεφθώ κάποιον όταν φτιάξουν τα πράγματα, αλλά προς το παρόν ούτως ή άλλως το πρόβλημα είναι ότι δεν διαλέγω εγώ τι θα τρώω.

  4. #4
    Αυτό που εννοούσα με την φράση όλα είναι στο μυαλό μας είναι πως όταν θέλεις πολυ κάτι μπορείς να το καταφέρεις οποίες και αν είναι οι συνθήκες....πρακτικά δεν σε εμποδίζει κάτι να πηγαίνεις για τρέξιμο στο γήπεδο για παραδειγμα ώστε να αθλησε..Είναι κάτι πολύ απλό και ο μισθός ή η ανεργεια δεν παιζουνε ρόλο σε αυτό...οπότε μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι το ίδιο το μυαλό σου σου στερεί πράγματα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    5
    Αν αρχίσω να τρέχω τώρα, δεν θα έχει μείνει ούτε δείγμα επιγονατίδας μέχρι να φτάσω σε σωστό βάρος. Το τρέξιμο είναι η μόνη δωρεάν ατομική άθληση και δεν μπορώ να τρέξω όπως ανέφερα.
    Το μυαλό μου δεν μου στερεί τίποτα, αλλά οι συνθήκες το κάνουν. Θέλω να αλλάξω τις συνθήκες, όχι το μυαλό μου. Αυτή η ηλίθια λογική (Όλα είναι στο μυαλό σου, μπορείς να καταφέρεις τα πάντα ανεξαρτήτως συνθηκών και καταστάσεων κτλ) είναι καταστρεπτική για πολύ κόσμο, διότι την ακούνε τόσο συχνά μέχρι που την πιστεύουν. Δεν θέλω να προσγειωθώ στην σελήνη, θέλω να χάσω καμιά δεκαριά κιλά. Δεν ζητάω να μου διαστρεβλώσουν την αντίληψη περισσότερο, ζητάω πρακτικές λύσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Αν δεν μπορείς τρέξιμο σου μένει ποδηλασία και κολύμπι, και εγώ άνεργος παχύσαρκος πασχω από ψύχωση και ζω με τους δικούς μου

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Αν δεν μπορείς τρέξιμο σου μένει ποδηλασία και κολύμπι, και εγώ άνεργος παχύσαρκος πασχω από ψύχωση και ζω με τους δικούς μου

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το κολύμπι λίγο δύσκολο, γιατί η μόνη επιλογή είναι δημοτική πισίνα κ δεν μου αρέσουν ούτε οι πισίνες ούτε και το κολύμπι πολύ Το ποδήλατο πάντως είναι καλή λύση αν και ως τώρα το αποφεύγω επειδή και αυτό είναι έξοδο. Ως τώρα περπατούσα και έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα αλλά κάποια στιγμή το βαριέσαι, γιατί δεν μπορείς να αυξήσεις το βαθμό δυσκολίας παρά μόνο να περπατάς περισσότερη ώρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Βασίλη καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που περνάς διότι το έχω περάσει και εγώ τουλάχιστον 4 φορές.επαιρνα κιλά, έπεφτα ψυχολογικά και έκανα αγώνα να τα χάσω, μετά τα έχανα, χαλάρωνα και μετά τα ξαναεπαιρνα.θελει πειθαρχεία και σωστό προγραμματισμό το χάσιμο κιλών και πολύ υπομονή.κανα μικρα διατροφικά βήματα και θα αρχίσεις να χάνεις κιλά και θα τονωθεί η ψυχολογία σου και θα τα καταφέρεις να φτάσεις στον στόχο σου.

    Εστάλη από Lenovo A7010a48 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Καλησπερα Βασιλη,ελπιζω να εισαι καλυτερα σημερα.
    Εφοσον θες να αλλαξεις την καθημερινοτητα σου γιατι δεν συζητας ηρεμα με την μητερα σου?
    Μπορει να μην ειναι στο χερι σου τι φαγητο αγοραζετε αλλα δεν νομιζω αν την πεις να παιρνει πχ ενα λαχανο και μερικα φρουτα την εβδομαδα οτι θα σου πει οχι...
    Μιλα της, συνηθως ολοι ειναι στραμμένοι στα δικα τους θεματα,αν δεν της ζητησεις δεν θα το καταλαβει απο μονη της.Επισης ,εφοσον γνωριζει για τις διατροφικες σου συμπεριφορες ,πολλοι ανθρωποι δεν ξερουν ουτε πως να συμβουλεψουν καποιον που εχει μια διαταραχη προσληψης τροφης( καθως το φαγητο για τους ιδιους ειναι απλα βιολογικο αναγκη ετσι δεν εχουν βρεθει στην θεση σου) ή δεν το βρισκουν και τοσο σοβαρο(πραγμα λαθος αλλα τι να κανεις).Ψαξε στο ιντερνετ ή στο youtube βιντεακια με γευματα ιδεες υγιεινες που θα σου αρεσουν...συμβουλες γενικα μπορει να σε βοηθησουν.Γραψε ενα χαρτι με συμβουλες προς τον εαυτο σου και διαβαζε το που και που.

    Ειναι δυσκολο να κανεις τους αλλους να καταλαβουν,ομως αν δεν προσπαθησεις τοτε τιποτα δεν γινεται.Σκεψου κιολας,εισαι αντρας αρα χανεις σχετικα πιο ευκολα απο μια γυναικα,πραγμα πολυ θετικο...Κανε μικρες αλλαγες, που να σου αρεσουν και με τον καιρο θα δεις μονιμη αλλαγη...Διαιτες για 1-2 μηνες και στερηση δεν βοηθαει.Αν αρχισεις να ακολουθεις εναν πιο υγιεινο τροπο ζωης θα δεις διαφορα.Οπως ειπες μπορει να μην μπορεις να ορισεις τι θα μπει στο σπιτι ,αλλα θεωρητικα μια μεσογειακη διατροφη δεν ακολουθειτε σαν οικογενεια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που απλά σαμποτάρει τον εαυτό του. Αυτά που λες περί ανεργίας," είναι δύσκολο το τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι" είναι δικαιολογίες. Εσύ ο ίδιος βάζεις εμπόδια στον εαυτό σου. Μήπως απλά έχεις βολευτεί στην καθημερινότητά σου; γιατί δεν βλέπω
    να υπάρχει λόγος για τόσες δικαιολογίες. Έχεις προσπαθήσει ποτέ να βγεις έξω να ψάξεις για δουλειά;
    έχεις προσπαθήσει να τρέξεις έστω 1 λεπτό την ημέρα;
    Και εμείς ήμαστε υπέρβαροι, εγώ πρέπει να χάσω 40 κιλά, όχι 10 έχω προβλήματα υγείας όπως με τον θυρεοειδή που δεν με βοηθάει καθόλου στο να χάσω κιλά αλλά δεν έχω κλειστεί στο σπίτι να απορρίπτω το κάθε τι.
    Εσύ απλά απορρίπτεις τις προσπάθειες που θα μπορούσες να κάνεις πριν καν μπεις στον κόπο να τις κάνεις.
    Γιατί;
    Αν πραγματικά θες να βγεις απο τον φαύλο κύκλο, τότε βγές απο το σπίτι και μην λυπάσαι τις επιγονατίδες.
    Σε ενδιαφέρει να χάσεις κιλά πιο πολύ ή σε ενδιαφέρει με το τι θα πουν οι άλλοι;
    Πίστεψε με, ο καθένας την πάρτη του κοιτάει και κανείς δεν ασχολείται με το αν έχω εγώ ή εσύ 10 κιλά πιο πάνω.
    Με συγχωρείς που είμαι αυστηρή, αλλά πρέπει κάτι να σε ταρακουνήσει. Δεν είμαι ποτέ αυστηρή με ανθρώπους που προσπαθούν.
    Κάνε προσπάθεια για τον εαυτό σου και μόνο!
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1
    Καλησπέρα Βασίλη,
    Κατανοώ απόλυτα όσα αναφέρεις και θα σου μιλήσω ξεκάθαρα απο προσωπική εμπειρία. Αρχικά, καταλαβαίνω την αντίδραση σου σ'αυτό που θα ακούσεις από τους περισσότερους. Το "όλα είναι στο μυαλό". Είχα ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση και πραγματικά θυμωνα!Έλεγα πως γίνεται να το λένε αυτό; Θα πατήσω ένα κουμπάκι και όλα εντάξει; Νόμιζα δεν με καταλαβαίνει κανείς. Αλλά το θέμα ήταν τελικά πως έπρεπε εγώ να καταλάβω τον εαυτό μου. Έπρεπε εγώ να δω το καλό μου, εγώ να κουμανταρω το μυαλό μου. Εγώ και μόνο να με βοηθήσω. Να προσπαθήσω να με βγάλω απ τον βάλτο που πίστευα ότι είχα πέσει. Το πρόβλημα μου ήταν ο εαυτός μου. Αν τα σκεφτείς όλα μαζεμένα θα τρελαθεις πιο πολύ. Αυτό το όλα είναι στο μυαλό είναι πραγματικότητα εφόσον σιγά σιγά βάλεις τις σκέψεις σου και τα θέλω σου σε μια σειρά θα δεις ότι ισχύει. Γιατι τότε θα γίνουν και πράξη. Σε κάποια θα αποτύχεις σε κάποια θα τα καταφέρεις. Άνθρωποι είμαστε. Σημασία έχει να προσπαθούμε. Να μην τα παραταμε. Είμαι 27 χρονών και μια μέρα ξύπνησα και είπα πως έπιασα πάτο. Εγώ που πάντα ήμουν αλλιώς.. καλές σπουδές, δουλειά, καλή εξωτερικη εμφάνιση, αθλητική, υγιεσταστη. Ξαφνικά χωρίς δουλειά, άφησα 5 μαθήματα για πτυχίο δυο χρόνια δεν τα έδινα, σταμάτησα τον αθλητισμό και το αποκορυφωμα παρουσιάστηκε ένα θέμα υγείας όχι τόσο σοβαρό αλλά δεν παύει να είναι θέμα υγείας. Το μόνο θετικό στη ζωή μου ήταν ο άντρας μου. Τον οποίο στεναχωρουσε η κατάσταση μου φυσικά αλλά δε μπορούσε να τα κάνει αυτά για μένα. Προφανώς.. Κ έτσι πήρα την απόφαση πως κάτι πρέπει να κάνω. Το πήρα και λίγο εγωιστικά. Σε τέτοια πράγματα χρειάζεται κι ο εγωισμός. Το πρώτο πράγμα που έκανα ξέρεις ποιο ήταν; και ήταν αυτό που μου έδωσε την μεγαλύτερη ώθηση γιατί μου έδειξε ότι μπορώ να κάνω ό,τι πιστεύω. Έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα. Είπα τέλος κ εδώ και ένα χρόνο δεν το έχω ακουμπήσει. Βλέπω άλλους να καπνίζουν και αηδιαζω. Ένιωσα τόση ικανοποίηση με τον εαυτό μου που με βοήθησε και στα υπόλοιπα. Ένα πράγμα κάθε φορά.. Μιλάς για τρέξιμο. Μετά από καιρό αδράνειας ενώ το είχα στη ζωή μου γενικά δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Ξεκίνησα περπάτημα.. μετά γρηγορο περπάτημα και σιγά σιγά λίγο τρέξιμο ξανά. Η γυμναστική δεν είναι μόνο το τρέξιμο μην μπερδεύεσαι. Ξεκίνα να περπατάς και θα δεις τη διαφορά. Μπορείς να βρεις και οικονομικά βαρακια για το σπίτι επίσης.. ακόμη και μπάρα οικονομική υπάρχει. Εάν κάνεις περπάτημα και λίγα βάρη τη μέρα θα δεις αλλαγή. Ήρεμα στην αρχή όμως γιατι θα σε κουράσει και θα τα παρατήσεις πάλι. Πρέπει να υπάρχει αυτογνωσία και να φτάνουμε κάθε φορά ως εκεί που μπορούμε. Οσον αφορά τη διατροφή το να πάρεις κάποια λαχανικά ή φρούτα δεν είναι και ότι πιο ακριβό. Νομίζω το να πάρεις κάποια μηλαρακια ή μπανάνες ή πράσινα λαχανικά πχ μαρούλι ρόκα κλπ μπορείς να βρεις οπουδήποτε και σε καλές τιμές. Βάλε το γιαούρτι στη ζωή σου..βάλε τη βρώμη βάλε το μέλι βγάλε τη ζάχαρη.. απο το φαγητό της μαμάς φάε αλλά λιγότερη ποσότητα. Κόψε το ψωμί ή έστω λίγο. Δεν χρειάζονται υπερβολές. Ένα βήμα κάθε φορά. Χρειάζεται υπομονή. Πίστεψε σε σένα όπως έκανα κι εγώ και βρήκα τον παλιό καλό εαυτό μου.. Συγνωμη για το μακροσκελες κείμενο αλλά ήθελα να γίνω απόλυτα κατανοητή. Μπορείς να κάνεις τα πάντα. Καλή συνέχεια!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49
    Παρατηρώ πως ακυρώνεις οποιαδήποτε δίοδο στην δική σου ελευθερία. Δεν βλέπεις και ούτε ακολουθείς λύσεις, παρά μόνο μένεις στα προβλήματα. Ναι το θέμα της δουλειάς είναι τεράστιο. Παρατηρείς ότι χάνεις δουλειές διότι πηγαίνεις αρνητικά φορτισμένος και αντί να επικεντρωθείς στο πως να αλλάξεις την αρνητικότητα μένεις στο γεγονός πως είσαι άνεργος. Παρατηρείς πως η διατροφή σου δεν είναι σωστή και αντί να αλλάξεις εσύ κάτι μένεις με αυτά που σου προσφέρουν. Άρα βλέπεις πως το ουσιαστικό πρόβλημα δεν είναι ο περίγυρος σου, αλλά το μέσα σου. Δεν έχεις βρει ακόμα την δύναμη να βάλεις αυτή την τελεία σε όλα αυτά.

    Η απάντηση της Χριστίνας είναι πολύ ορθή και κάντην ευαγγέλιο, πραγματικά έχει απόλυτο δίκιο. Απάντησα εδώ διότι τέτοια κατάσταση πέρασα κι εγω. Είχα αφήσει όλα τα προβλήματα μου να με φάνε και πρόβλημα με το πρόβλημα έπεσα σε έναν βούρκο αδράνειας, όπως τον αποκαλώ, με αποτέλεσμα 2 χρόνια της ζωής μου να πάνε στράφι, ώσπου το βράδυ της πρωτοχρονιάς είπα θα αλλάξω και άλλαξα. Πρώτα άλλαξα την διατροφή μου, (πχ το πιάτο που με έβαζε η μαμά μου το έριχνα μέσα στην κατσαρόλα και ξαναέβαζα όσο ήθελα και αυτό για να δείξω και στην μαμά μου αλλά και σε μένα ότι κυρίαρχος στον εαυτό μου είμαι εγώ). Έβαλα και βάζω σιγά-σιγά την γυμναστική μέσα στην ζωή μου, λίγη αερόβια και περπάτημα. Είχα παρατήσει και την σχολή μου και τώρα και πάλι ασχολούμαι. Έχει περάσει ένας μήνας και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα για μένα. Άρχιζα να ζω. Μία συμβουλή είναι να βάζεις μικρούς στόχους. Την σκάλα σκαλί-σκαλί την ανεβαίνεις.

  13. #13
    Έχεις πολλές επιλογές απλά ίσως επιλέγεις να μην τις δεις. Επειδή είσαι άνεργος δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Κοντεύει Μάρτης και θα αρχισει να φτιάχνει ο καιρός, γιατί δεν αρχίζεις το περπάτημα; Προσφέρει και στην καλύτερη ψυχική υγεία. Βρες ένα ενδιαφέρον. Ζωγραφική, φωτογραφική, οτιδήποτε. Συνήθως ο κάθε δήμος προσφέρει δωρεάν μαθήματα κάποιας τεχνικής. Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς με τον εθελοντισμό. Πχ με ζώα, με άτομα με ειδικές ανάγκες κλπ. Κερδίζεις πολλά από αυτό : Δεν σκέφτεσαι συνέχεια το φαΐ, κάνεις γνωριμίες, ανακαλύπτεις καινούρια πράγματα για τον εαυτό σου, ολοκληρωνεσαι κλπ κλπ. Μην βάζεις τον εαυτό σου σε μια φυλακή. Ο κόσμος εκεί έξω είναι εκεί για σένα. Εκμεταλλευσου την ανεργία και φτιάξε κάτι όμορφο από αυτό. Μην συσχετιζεις την ανεργία με μια δυσάρεστη καθημερινοτητα. Και μην αφήνεις ένα σώμα να επηρεάζει την αυτοπεποιθηση σου. Επίσης μπορείς να πάρεις βιβλία από βιβλιοθήκη σχετικά με θέματα διατροφής, ψυχολογίας κλπ. Καλή τύχη!

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ρε παιδια το θεμα ειναι παλιο..........

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά
    By Blue9791 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 932
    Last Post: 08-09-2022, 23:15
  2. Βαρετη καθημερινοτητα
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2016, 05:57
  3. Πιστευετε οτι στην καθημερινοτητα υπαρχει φλερτ;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 02-12-2015, 00:42
  4. προβληματική συμπεριφορά....
    By korin in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 19-04-2014, 03:04
  5. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •