Θέλω να πεθάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2

    Θέλω να πεθάνω

    Χρειάζομαι βοήθεια άμεσα! Κοντεύω να τρελαθώ και το μόνο που σκέφτομαι είναι να αυτοκτονήσω. Νιώθω άχρηστος. Είμαι 25 χρόνων έχω σπουδάσει Λογιστική και νιώθω άχρηστος.. Ποτέ δεν κατάφερα μέχρι τώρα να ασχοληθώ με αυτό. Οι δουλειές που έκανα μέχρι τώρα ήταν τουριστικά. Κι αυτό για λόγους οικονομικούς. Η λογιστική είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει όμως ξέρω ότι κάτι πρέπει να κάνω για να ζήσω και δεν βρίσκω λύση. Έχω και δύο μικρότερα αδέρφια.. Τα έξοδα είναι πολλά, ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος κι η μητέρα μου άνεργη και έχει προβλήματα υγείας .. Φοβάμαι ότι αν πάθουν κάτι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθω στις δυσκολίες της ζωής και να διαχειριστώ τα χρέη.. Όμως από πίσω μου είναι και δύο μικρότερα αδέρφια.. Και θα μείνουμε στο δρόμο. Έχω φτάσει σε σημείο να μην ξέρω τι να κάνω είμαι απελπισμένος και το μόνο που σκέφτομαι είναι να αυτοκτονήσω.. Είμαι δειλός.. Το ξέρω αλλά έχω απελπιστεί.. Το ξέρω ότι η αυτοκτονία θα εντείνει τα προβλήματα μας.. Όμως είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι θα κάνω.. Φοβάμαι για το μέλλον μου.. Οι γνώσεις μου στην λογιστική είναι ελάχιστες και είναι ένα επάγγελμα που δεν το συμπαθώ καθόλου παρολο που το σπούδασα.. Όμως κάτι πρέπει να κάνω γιατί θα πεινάσουμε..το μόνο που με ενδιαφέρει είναι τα τουριστικά όμως ξέρω ότι δεν γίνεται να φεύγω σεζόν κάθε χρόνο γιατί δεν γίνεται τίποτα έτσι. Θα τρελαθώ όπως πάω.. Βοηθήστε με κάποιος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Γιατι δε γινεται να φευγεις σεζον καθε χρονο?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Πως θα κάνω κάτι έτσι στη ζωή μου;

  4. #4
    Για αρχή ηρέμησε....βάλε τα πραγαμτα κάτω και σκέψου,όλοι περνάνε χοντρά ζόρια σε κάποιες φάσεις της ζωης μας,και εγώ και εσυ και όλοι μας...τα πράγματα μπορεί να είναι δύσκολα τωρα όμως θα αλλάξουν δεν θα είναι πάντα έτσι...η αυτοκτονία δεν είναι λύση..με την αυτοκτονία θα χάσεις την σωτηρια της ψυχή σου και θα δυστηχισεις τα αδέρφια και τη μητέρα σου....μη το βάζεις κάτω..Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα εισαι στις μαύρες σου...Αλλά με ότι δουλειά βρεις ασχολησου πραγματικά με ότι βρεις,μπες σε κανένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ...βγάλε από το μυαλό σου την αυτοκτονία σε παρακαλώ πολυ εισαι 25 χρονων έχεις μια ζωή μπροστά σου :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου φιλε μου. Τα βλεπεις τα πραγματα πολυ πιο μαυρα απο οτι ειναι στη πραγματικοτητα. Καταρχην εχεις δωσει στα γραφομενα σου πολλες αποδειξεις πως καθε αλλο παρα αχρηστος εισαι. Τελειωσες τη σχολη σου ενω ξερω ατομα μεγαλυτερα απο εσενα που ακομα σπουδαζουν στο προπτυχιακο τους, εχεις εργαστει ενω πολυς κοσμος στην ηλικια σου δυσκολευεται να βρει το οτιδηποτε και δεν εχει καν καποια προυπηρεσια, και νιωθεις και οτι πρεπει να επωμιστεις τα οικονομικα χρεη της οικογενειας σου και της φροντιδας των μικροτερων αδερφων σου ενω η ευθυνη για πολλους ειναι αγνωστη λεξη και απορουν αν τρωγεται. Εγω βλεπω εναν πολυ αξιολογο τυπο.
    Το οτι σπουδασες λογιστικη δεν σημαινει τιποτα, δεν εισαι αναγκασμενος να επιδιωξεις κατι που δεν γουσταρεις μονο και μονο επειδη το σπουδασες. Μπορει σε πεδιο διαφορετικο απο αυτο των σπουδων σου να πας πιο μπροστα απο οτι αν πιεστεις να κανεις κατι που δεν αγαπας...αυτη ειναι νομιζω η μεγαλυτερη αιτια της στενοχωριας σου, εχεις παγιδεψει τον εαυτο σου με αυτο το σκεπτικο.
    Εφοσον εχεις ανακαλυψει τι σου αρεσει, σε τι εισαι καλος, δεν καταλαβαινω γιατι να μην το επιδιωξεις. Ναι να φευγεις σαιζον εφοσον εχεις την προυηπηρεσια και μπορεις να βρεις δουλεια σε μια Ελλαδα εν καιρω κρισης. Τι σε κραταει; Τι θα κανεις δλδ σπιτι σου; Οκ εχεις μικροτερα αδερφια. Και; Τα θηλαζεις ξερω γω; Λολ με συγχωρεις για το αστειο αλλα το λεω για να καταλαβεις οτι δεν στηριζεται ολος ο κοσμος στους ωμους σου. Εχεις καθε δικαιωμα, βασικα οχι, εχεις την υποχρεωση τωρα να φροντισεις για τον εαυτο σου.
    Αν κολλας στο οτι πρεπει συνεχεια να λειπεις σε σαιζον και δεν μπορεις να στεριωσεις μην κολλας...εισαι νεος, και αμα εισαι καλος στη δουλεια σου δεν ξερεις που μπορει να σε βγαλει αυτο. Απεκτησε κι αλλη εργασιακη εμπειρια, κανε γνωριμιες, ενδυναμωσε το βιογραφικο σου με οποιον αλλον τροπο μπορεις και που ξερεις; Μπορει να βρεθεις σε θεση να εργαζεσαι στον τουριστικο τομεα σε θεση πιο σταθερου χαρακτηρα. Τι εχεις να χασεις δεν καταλαβαινω...επισης αναλογα το συγκεκριμενο ειδος εργασιας που κανεις στον τουριστικο τομεα μπορει να αναπτυξεις δεξιοτητες και γνωσεις για να δουλεψεις σε καποιον άλλον τομεα εκτος του τουριστικου. Τιποτα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο, δεν ξερεις που θα σε βγαλει η ζωη.
    Και εγω σπουδασα ενα πραγμα, δουλεψα λιγο πανω σε αυτο και εκτοτε κανω αλλα αντ'αλλων για να ζησω. Και; Ειναι λογος για να πεθανεις αυτο; Αποδεσμευσε τον εαυτο σου απο σκεπτικα που σε εγκλωβιζουν οπως το οτι αυτο σπουδασα αυτο πρεπει να κανω, η αμα δεν κανω αυτο δεν θα προκοψω...οπως και απο το οτι εισαι υπευθυνος για τους γονεις και τα αδερφια σου. Δεν εισαι. Δεν σου λεω ξεχνα τους η μη τους φροντιζεις/αγαπας κλπ...αλλα μην δεσμευεις τον εαυτο σου, μονο κακο κανει αυτο....και τι σκατα λογο εχεις να σκεφτεσαι οτι θα παθουν οι γονεις σου κατι; Αν το παμε ετσι κι εμεις αυριο μπορουμε να παθουμε κατι...
    Μια χαρα μπορεις να διαχειριστεις και την ζωη και τα παντα. Τωρα ειναι η ωρα να φροντισεις εσενα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Καταρχην πιστευω οτι δεν εισαι εσυ το ατομο που πρεπει να κουβαλησει στην πλατη του ολη την οικογενεια..ειναι πολυ μεγαλο το βαρος..αλλα ατομα στην ηλικια σου λουφαρουνε.κκιτα να κανεις κατι που αγαπας και να προσφερει και καποια χρηματα για τα δικα σου εξοδα και ολα τα αλλα μην τα σκεφφεσαι.δεν ειναι στις αμεσες προτεραιοτητες σου.σωσε πρωτα τον εαυτο σου αλλιως δεν θα μπιρεις να βοηθησεις κανεναν αλλο .εαν αυτοκτονησεις θα σκοτωσεις τη μητερα σου απο τη στεναχωρια και τοτε τα πραγματα θα ειναι τραγικα για τα αδερφια σου και τον πατερα σου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Depression View Post
    Χρειάζομαι βοήθεια άμεσα! Κοντεύω να τρελαθώ και το μόνο που σκέφτομαι είναι να αυτοκτονήσω. Νιώθω άχρηστος. Είμαι 25 χρόνων έχω σπουδάσει Λογιστική και νιώθω άχρηστος.. Ποτέ δεν κατάφερα μέχρι τώρα να ασχοληθώ με αυτό. Οι δουλειές που έκανα μέχρι τώρα ήταν τουριστικά. Κι αυτό για λόγους οικονομικούς. Η λογιστική είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει όμως ξέρω ότι κάτι πρέπει να κάνω για να ζήσω και δεν βρίσκω λύση. Έχω και δύο μικρότερα αδέρφια.. Τα έξοδα είναι πολλά, ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος κι η μητέρα μου άνεργη και έχει προβλήματα υγείας .. Φοβάμαι ότι αν πάθουν κάτι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθω στις δυσκολίες της ζωής και να διαχειριστώ τα χρέη.. Όμως από πίσω μου είναι και δύο μικρότερα αδέρφια.. Και θα μείνουμε στο δρόμο. Έχω φτάσει σε σημείο να μην ξέρω τι να κάνω είμαι απελπισμένος και το μόνο που σκέφτομαι είναι να αυτοκτονήσω.. Είμαι δειλός.. Το ξέρω αλλά έχω απελπιστεί.. Το ξέρω ότι η αυτοκτονία θα εντείνει τα προβλήματα μας.. Όμως είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι θα κάνω.. Φοβάμαι για το μέλλον μου.. Οι γνώσεις μου στην λογιστική είναι ελάχιστες και είναι ένα επάγγελμα που δεν το συμπαθώ καθόλου παρολο που το σπούδασα.. Όμως κάτι πρέπει να κάνω γιατί θα πεινάσουμε..το μόνο που με ενδιαφέρει είναι τα τουριστικά όμως ξέρω ότι δεν γίνεται να φεύγω σεζόν κάθε χρόνο γιατί δεν γίνεται τίποτα έτσι. Θα τρελαθώ όπως πάω.. Βοηθήστε με κάποιος
    Καταρχήν νομίζω ότι η Ναταλία τα λέει πολύ καλά...

    Κατά δεύτερον, κι εγώ βλέπω έναν ώριμο κι αξιόλογο άνθρωπο που σκέφτεται την οικογένεια του... Όμως νομίζω πως κάπου το παρακάνεις στο σημείο που σκέφτεσαι τι θα γίνει αν πάθουν κάτι οι γονείς σου... Μην το σκέφτεσαι αυτό και βασανίζεσαι άδικα για κάτι που ΙΣΩΣ γίνει...

    Τέλος, μια χαρά δουλειά είναι ο τουρισμός κι ας είσαι κι εκτός έδρας...

    Κι όσον αφορά την αυτοκτονία μην νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολο να πεθάνεις, στο λέει κάποια που έχει προσπαθήσει επανειλημμένα και με διάφορους τρόπους αλλά προφανώς δεν τα κατάφερε... Δεν σου γράφω απ' το υπερπέραν... :p (σε πειράζω μήπως χαλαρώσεις)... Και τελικά αυτό που σου μένει από μια απόπειρα είναι περισσότερος πόνος και σωματικός και ψυχικός...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γουελκαμ του δε κλαμπ ετσι ζουμε κι εμεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Συμφωνώ με τα περισσότερα από τα παραπάνω posts.... Έχεις βρει τι σου αρέσει... απλώς κάν' το. Με αυτό τον τρόπο κι εσύ θα είσαι καλύτερα ψυχολογικά και θα μπορείς να βοηθάς περισσότερο και την οικογένεια σου. Επίσης, αυτή η φάση με την αυτοκτονία δεν είναι ψωμοτύρι.... όπως σου είπε κι elis, όλοι κάπως έτσι ζουμε (πάνω κάτω).... Κι εγώ κάτι άλλο σπούδασα, δούλεψα για λίγο, τώρα σπουδάζω κάτι άλλο κάνω μία άσχετη δουλειά.... και πάει λέγοντας. Δεν χρειάζεται να έχεις το ρόλο του σωτήρα στην οικογένεια σου, χρειάζεται να είσαι καλά για να σαι δίπλα τους και να τους στηρίζεις.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    44
    Κουράγιο φίλε μου. Σε νιώθω απόλυτα... Είμαι στην ίδια φάση με σένα,συν ότι ο φίλος μου που μέναμε μαζί τα τελευταία χρόνια έπαθε ψυχωση πριν 9 μήνες... Τώρα η ζωή μου έχει αλλάξει. Πολλές φορές σκέφτομαι ότι δεν θα ήθελα να υπάρχω. Αλλά όχι. Εδώ θα μείνω κ θα το πάλεψω. Δεν θα κάνω την χάρη σε κανέναν...εδώ θα μείνουμε και θα το παλέψουμε για αυτούς που αγαπάμε και μας αγαπάνε. Αλλά κυρίως για τον εαυτό μας. Μην είσαι δειλος... Διάβασα κάπου τις προάλλες ότι δεν έχει σημασία πόσο καλά η κακά είναι τα πράγματα...γιατί θα αλλάξουν. Τίποτα δεν μένει στασιμο. Σταματά να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Και να θυμάσαι πως αν δεν είσαι εσύ καλά δεν μπορείς να βοηθήσεις ούτε τα αδέρφια σου,ούτε την μάνα σου,ούτε κανέναν... Γι αυτό θωρακείσαι τον εαυτό σου και ξεκινά...

    Εστάλη από E5303 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Θέλω να πεθάνω
    By Guest17012017 in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 60
    Last Post: 20-03-2024, 23:50
  2. Θέλω να πεθάνω.
    By giannisl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-02-2018, 20:29
  3. Θέλω να πεθάνω
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 129
    Last Post: 13-03-2016, 19:24
  4. θέλω να πεθάνω........
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 16-08-2012, 21:29
  5. Θέλω να πεθάνω
    By Swan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 13-06-2009, 17:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •