Δεν αντέχω άλλο... Αλλά ούτε μπορώ να αυτοκτονήσω γιατί είμαι δειλή. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Κι ομως, ο τροπος που γραφεις δε φανερωνει ενα αψυχο ζομπι, αντιθετως ειναι γεματος συναισθηματα.
    Κι εγώ αυτό κατάλαβα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    magenda: Αυτο που θα σου πω δεν προκειτε να σε βοηθησει, δεν ειναι καποια συμβουλη, κατι που να θελεις να ακουσεις για αυτα που περνας! Ειναι οτι ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα και να βρεις την χαρα και την αισιοδοξια στην ζωη σου! Το δικο μου προβλημα ειναι ενα τιποτα, ενα μηδενικο μπροστα σε αυτα που περνας! Ευχομαι να πανε ολα καλα!! Και συμφωνω σε κατι που διαβασα πιο πισω, οτι η αυτοκτονια δεν ειναι λυση! Αυτο ειναι το μονο βεβαιω!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Περιεργο που να θελεις να αυτοκτονησεις και να μη μπορεις. Προφανως ξερεις οτι μπορεις να επιτυχεις καλυτερα στη ζωη σου γι αυτο και δεν θελεις να καταφερεις την αυτοχειρια που ειναι παντα καταδικαστεα κατ εμε.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by magenda View Post
    Κοντεύω τα 25..Κοινωνικά είμαι νεκρή πλέον όλοι μ έχουν αποκοψει λόγω των διαταραχών μου. Πάσχω από οριακη και διπολική διαταραχή, αλλά και από μετατραυματικο στρες... Επίσης έχω θέματα με διατροφικές διαταραχές.. Τα τελευταία χρόνια υποφέρω από αϋπνίες και αγοραφοβία.. Η σεξουαλικη μου ζωή είναι ανύπαρκτη.. Έχω φτάσει τέρμα πάτο. Έχω ελάχιστη στήριξη από την οικογένεια μου και οι ψυχίατροι δεν κάνουν τίποτα. Τα φάρμακα με κάνουν ένα άψυχο ζόμπι και μου βγάζουν πολλές παρενέργειες. Έχω κάνει αρκετές απόπειρες αυτοκτονίας αλλά πλέον δεν έχω κουράγιο ούτε αυτό να κάνω.. Έχω σταματήσει να αυτοτραυματιζομαι εδώ κ 6 μήνες.. Επίσης μένω σε έναν απομακρυσμενο οικισμό έξω από την Αθήνα κ δεν έχω μέσο για να κινούμαι.. Εκτός όλων αυτών δεν έχω ούτε οικονομική ευχέρεια κ αυτό με κάνει ακόμα πιο μίζερη.. Η ζωή μου δεν έχει κανένα νόημα πλέον ενώ παλαιότερα ασχολούμουν με πολλά πράγματα πλέον δεν έχω ούτε όρεξη αλλά ούτε έμπνευση να δημιουργήσω. Όσο και να προσπαθώ πάντα γίνεται κάτι κ όλα καταστρεφονται, χάνω τελείως την αυτοπεποίθηση μου και απογοητευομαι πάρα πολύ..Ειλικρινά πλέον δεν ξέρω τι να κάνω.. Μπήκα εδώ ξανά μπας και γνωρίσω κάποιον ή κάποιος μου μιλήσει.. Άμα θέλετε ρωτήστε με ότι θέλετε...
    ψυχούλα μου ,μου είπε κάποτε ένας μοναχός με πολύ ΑΓΑΠΗ ,τότε κατάλαβα ποιοι μας αγαπάνε πραγματικά και θέλουν το καλό μας

    https://www.youtube.com/watch?v=-tzpHJKAPnE&t=3s

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Location
    Greece
    Posts
    7
    Γεια,σου!!! Καλως σας,βρηκα κ εγω!!! Μην μιλας ετσι γοα τον εαυτο σου γιατι αξιζεις πολλα!!!,εχω οριακη διαταραχη και μαλλον ειμαι κ διπολικη...ακομα το ψαχνουνε...ειμαι 30 χηρα προσφατα κ μαμα ενος,6χρονου αγοριου...δεν,εχω γονεις,μονο συγγενεις ...απο μακρυα!!!!απο μικρη σκεφτομουν τν θανατο οχι τ να αυτοκτονησω.ειμαο ομως τρομερα αυτοκαταστροφικη και με πολλες,εκρηξεις
    Εχω δοαταραχη πανικου και ναρκισσιστικη διαταραχη και μια μορφη ψυχωσης απροσδιοριστου μεχρι στιγμης.....νιωθω φοβερη μοναξια και εχω καταθλιψη...μιλας πολυ καλα και δεν σ βλεπω ααν ζομπι. Ειμαστε διαφορετικοι οχι προβληματικοι..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Location
    Greece
    Posts
    7
    Γεια σας αποφασισα να μπω σ αυτο το φορουμ μηπως και σπασω την σιωπη μ κ βρω ατομα σαν κο εμενα...νιωθω τοσο μονη.... εχω οριακη διαταραχη διαταραχη πανικου ναρκισσιστικη διαταραχη και μια μορφη ψυχωσης απροσδιοριστου....ειμαι χηρα εδω και 8 μηνες λ ειμαι,κουρελι... εχω ενα αγορακι κ το μεγαλωνω μονη μ ...η διαθεση μ ειναι διαρκως μεταλλασομενη. Κανω διαλεκτικη συμπεριφορικη θεραπεια εδω κ δυο χρονια...ειναι καλος κ μ βοηθαει αρκετα...δουλευω εργαζομαι σκληρα για το παιδακι μ και μ βοηθαει πολυ το οτι ειμαι μητερα εστω και μονη. . Ευχομαι,να βρω εστω και λιγη παρεα,εδω μεσα γιατι πολυ μοναξια ρε παιδια..

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Location
    Greece
    Posts
    7

    Οριακη και,μονη!!!!

    Γεια σας αποφασισα να μπω σ αυτο το φορουμ μηπως και σπασω την σιωπη μ κ βρω ατομα σαν κο εμενα...νιωθω τοσο μονη.... εχω οριακη διαταραχη διαταραχη πανικου ναρκισσιστικη διαταραχη και μια μορφη ψυχωσης απροσδιοριστου....ειμαι χηρα εδω και 8 μηνες λ ειμαι,κουρελι... εχω ενα αγορακι κ το μεγαλωνω μονη μ ...η διαθεση μ ειναι διαρκως μεταλλασομενη. Κανω διαλεκτικη συμπεριφορικη θεραπεια εδω κ δυο χρονια...ειναι καλος κ μ βοηθαει αρκετα...δουλευω εργαζομαι σκληρα για το παιδακι μ και μ βοηθαει πολυ το οτι ειμαι μητερα εστω και μονη. . Ευχομαι,να βρω εστω και λιγη παρεα,εδω μεσα γιατι πολυ μοναξια ρε παιδια..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλώς την, εδώ είμαστε, το φόρουμ χρησιμεύει και για αποσυμπίεση, και για παρέα, και για συζητήσεις σε αυτά που μας απασχολούν.
    Μπράβο που το παλεύεις και για εσένα και για το παιδί σου :)
    Δεν έχω οριακή διαταραχή , είμαι με ΓΑΔ , οπότε δεν ξέρω τι να σου πω εκτός από το να συνεχίσεις να είσαι δυνατή

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Location
    Greece
    Posts
    7
    Θα σ βοηθουσε πολυ πιστευω η τεχνη αν σ αρεσει...ζωγραφικη πυλος κολλαζ...εξεφρασε αυτα που μιωθεις και σ πνιγουν ειτε στο χαρτι ειτε στον καμβα η οπουδηποτε νιωθεις σειφ..

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Location
    Greece
    Posts
    7
    Ευχαριστω πολυ για την αποδοχη. Ειναι πολυ δυσκολο του ν ειμαι αποδεκτη γενικως...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Έχεις δίκιο βασικά...θα έπρεπε να το εκφράσω και καλλιτεχνικά. Βέβαια έχω να ζωγραφίσω από το σχολείο χεχ. Θα μπορούσα άραγε να το βγάλω στην κιθάρα κάπως? Με έβαλες σε σκέψεις τώρα :)

    Όσο για την αποδοχή, εννοείται όλοι ευπρόσδεκτοι είμαστε εδώ μέσα , με τα καλά μας και τα κακά μας

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Καλησπέρα σε όλους τους οριακούς ή μη. Κλασικά είμαι πλήρως απογοητευμένη από τον ψυχίατρό μου, και σκέφτηκα μήπως ψάξω κάτι πιο καταρτισμένο εδώ μέσα. Αλλά η εικόνα που αντιμετωπίζω είναι εντελώς τραγική, δεν υπάρχει ψυχή! Που πήγαν όλοι οι οριακοί μου??? Ίσως αυτοκτόνησαν. 'Ισως είναι δειλοί και κρύβονται κάτω από τα παπλώματα τους. Καλή σας νύχτα. Εγώ θα σηκώνομαι κάθε πρωί και θα ξαναρχίζω αυτόν τον εφιάλτη απτην αρχή. Κάποια στιγμή θα αποδώσει!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Υπομονή και να μιλάτε/γράφεται , κάνει καλό. Ρόδα είναι και γυρίζει. Σήμερα κάτω αύριο πάνω :) υγεία να χουμε σε 5-10 όλα μπορούν να είναι διαφορετικα.

    Βόλτα στο πράσινο στον ήλιο, παρέες και μπλαμπλα ;)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by AThousandThoughts View Post
    Καλησπέρα σε όλους τους οριακούς ή μη. Κλασικά είμαι πλήρως απογοητευμένη από τον ψυχίατρό μου, και σκέφτηκα μήπως ψάξω κάτι πιο καταρτισμένο εδώ μέσα. Αλλά η εικόνα που αντιμετωπίζω είναι εντελώς τραγική, δεν υπάρχει ψυχή! Που πήγαν όλοι οι οριακοί μου??? Ίσως αυτοκτόνησαν. 'Ισως είναι δειλοί και κρύβονται κάτω από τα παπλώματα τους. Καλή σας νύχτα. Εγώ θα σηκώνομαι κάθε πρωί και θα ξαναρχίζω αυτόν τον εφιάλτη απτην αρχή. Κάποια στιγμή θα αποδώσει!
    Μετα απο λιγες ωρες/λιγες μερες παντα ολα ειναι καλυτερα!! Οχι βεβαια γιατι κατι διαφερει, αλλα γιατι ετσι ειμαστε φτιαγμενες. Για να μπορουμε να ξεχναμε τη φρικη το πονου της γεννας, ο εγκεφαλος μας ξεχναει ποσο horrible ηταν. Και αυτο πιανει και με μικροτερα πραγματα. Πως αλλιως γινεται να ξεχναμε πως ειναι το στερητικο συνδρομο της ηρωινης? Δε νομιζω πως αυτο συμβαινει οπως συμβαινει με εμας το ιδιο και με τους αντρες. Εχουμε εντελως διαφορετικα σωματα, ενα πραγμα που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν πως αν επεβαλλες εξισσου δυνατο πονο με αυτον της γεννας σε οποιονδηποτε ανδρα δε θα αντεχε τον πονο, θα πεθαινε. Και η μεγαλυτερη εντυπωση!!!! Ο γυναικειος οργασμος ειναι μακρυτερος, δυνατοτερος σε ενταση, γενικοτερα μεγαλυτερης σημασιας!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by magenda View Post
    Δεν ξέρεις τι έχω περάσει για να καταλήξω στην πλήρης άρνηση και ούτε επέλεξα Ν έχω όλες αυτές τις διαταραχες και τα προβλήματα, ούτε επέλεξα να είμαι φτωχή, ούτε επέλεξα να δεχτώ σεξουαλικη κακοποίηση από αφεντικό και να μην με πιστεύουν στο δικαστήριο λόγω διάγνωσης, ούτε επέλεξα να μείνει η μητέρα μου άνεργη και μπορώ να συνεχίσω να γράφω μέχρι μεθαύριο όλα τα απαίσια πράγματα που έχουν συμβεί στη ζωή μου.. Έχω κάνει ένα σωρό προσπάθειες να ξεφύγω από αυτή την κατάσταση αλλά συνέχεια όλα πάνε σκατα... Επίσης δεν θα δηλητηριασω τον οργανισμό μου με κοκτέιλ φάρμακων που μου προκαλούν απαίσιες παρενέργειες, ούτε θα κάτσω να μπω πάλι σε ψυχιατρείο να μου φέρονται απαίσια... Δεν είναι ότι δεν θέλω να βοηθηθω είναι ότι για εμένα δεν υπάρχει βοήθεια... Δεν έχει κανείς τα ίδια θέματα και εμπειρίες οπότε δεν μπορώ να ταυτιστω με κάτι παρόμοιο από κάποιον άλλον διότι ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες, μυαλό και προβλήματα... Ω ναι εννοείται ότι δεν είναι ρόδινα κ ειδικά εδώ αλλά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχω πολεμήσει μέχρι στιγμής κ πόση αυτογνωσία έχω για την κατάσταση μου
    Πλέον μπορώ να καταλάβω πριν ακόμα έρθει αλλαγή διάθεσης όταν έχω κυκλοθυμιες κ να ελέγξω τις κρίσεις πανικού μου.. Για μένα η ζωή ήταν όμορφη για ένα πολύ μικρό σύντομο χρονικό διάστημα κ όχι δεν επιλέγω να την αντιλαμβάνομαι σκατα γιατί δυστυχώς είναι σκατα. Μιλάς από ασφαλή θέση καθώς καταλαβαίνω ότι με περνάς αρκετά χρόνια, δεν έχεις τις παρενέργειες που έχω εγώ και σε βοηθούν τα φάρμακα, έχεις γιατρό που καταλαβαίνει τις ανάγκες σου σαν ασθενή και λογικά καλύτερη οικονομική κατάσταση από μένα... Οποτε σαφώς και νιώθω ότι με κρίνεις καθώς δεν ξέρεις καν τι περνάω και έχεις κ άποψη κ από πάνω οπότε εννοείται ότι θα εκφράσω πως νιώθω και θα πω την άποψή μου και για σένα από αυτά που γράφεις.. Γιατί δεν έχω γράψει ούτε το 1% ούτε των εμπειρίων μου ούτε των συναισθημάτων μου.. Εγώ δεν θέλω να κρίνω κανέναν απλά δυστυχώς σε μια από τις δικές μου διαταραχές έτσι λειτουργούμε κ τα βλέπουμε όλα μαύρο κ άσπρο και δυστυχώς για μένα τα τελευταία 3,5 χρόνια τα βλέπω όλα μαύρα... Πέθανε κ ο τελευταίος άνθρωπος που με στηρίζει σ όλο αυτό με καταλάβαινε κ μ έκανε χαρούμενη κ να έχω όρεξη για ζωή... Είχα 4 άτομα που μου το προκαλούσαν αυτό και έφυγαν κ τα 4 από τη ζωή.. Επίσης μην ξεχνάς στην εποχή μας είναι πάρα πολύ δύσκολο έως απίθανο να χτίσεις καινούριες φιλίες και ειδικά άμα πάσχεις από ψυχικά νοσήματα γιατί η πλειοψηφία των ατόμων στην ηλικία μου είναι παρτακηδες και δεν γουστάρουν να χαλάσουν τη ζαχαρένια τους...
    Διαφωνώ ότι σε βλέπουν έτσι οι άλλοι. Συνήθως (αν και είμαι λίγο πιο μεγάλος, 35) αυτές οι κοπέλες σαν εσένα , είναι πιο ενδιαφέρουσες γιατί έχουν περάσει δύσκολα και ξέρουν, αντίθετα με κάποιες που ζουν στο αφρό μόνιμα και δε βγάζεις άκρη :) άλλωστε ακουγεσαι πολύ ενδιαφέρον άτομο, φαντάσου να ήμασταν σε forum για tv και να συζητούν όλη την ώρα για ηθοποιούς και τις ζωές τους [emoji1785]

    Ελπίζω να είσαι καλά και να συνηλθες :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ rTMS η τελευταια λυση!?
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2023, 18:09
  2. Μια βοηθεια γιατι δεν αντεχω αλλο
    By prisonsoul in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2017, 14:21
  3. Replies: 63
    Last Post: 09-03-2015, 20:13
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ....
    By Rigi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-03-2011, 18:02
  5. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •