Δεν αισθάνομαι καλά. Πώς να το αντιμετωπίσω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138

    Δεν αισθάνομαι καλά. Πώς να το αντιμετωπίσω?

    Καλησπέρα, μία δύσκολη μέρα πέρασε και εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν πιστεύω τόσο πολύ στον εαυτό μου, γιατί κάποιες φορές φοβάμαι τον εαυτό μου, τον πως θα αντιδράσω.
    Θέλω να είμαι σωστή και άψογη και όλο αυτό με καταβάλλει συναισθηματικά.
    Δεν είμαι έτσι όπως θα ήθελα να είμαι και αυτό με στενοχωρεί αρκετά.
    Αυτή την περίοδο βγαίνει προς τα έξω η πιο αδύναμη πλευρά μου, δηλαδή δεν είμαι τόσο δυναμική και δυνατή, χωρίς φοβίες, χαακτηριστικά τα οποία είναι του χαακτήρα μου και τώρα έχουν εξαφανισθεί λόγω του ότι αισθάνομαι οτι δεν ειμαι εγώ σε ότι κάνω, αισθάνομαι οτι προσποιούμαι ώστε να μη φαίνομαι αδύναμη. Αυτό δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε πδοσπαθώ να ελέγχω τα συναισθήματα μου για να μην εκτίθεμαι ακόμα περισσότερο.
    Πώς να ξαναβρώ τον χαρούμενο, ανεξάρτητο, ελεύθερο και δυναμικλο μου εαυτό? Δεν γίνεται να τον έχασα ίσως λόγω της άσχημης ψυχολογίας μου να μην επανέρχεται.
    Αυτό που με κάνει να τα βάζω με τον εαυτό μου είναι ότι ενώ ξέρω ότι έχω αρκετά θετικά στοιχεία για να πετύχω όλα όσα θέλω και να είμαι ο εαυτός μου απευθείας δεν τα λογαριάζω και πέφτω στην παγίδα να σκέφτομαι κάποιους καλύτερους από εμένα στο ζήτημα της επικοινωνίας, της εξωστρέφειας.
    Ξέρω ότι δεν πρέπει να κρίνω τόσο αυστηρά τον εαυτό μου και ότι δεν πρέπει να συγκρίνω τον εαυτό μου με κανέναν, αυτός ο φόβος όμως με πααλύει, ο φόβος ότι εγώ θα είμαι το μαύρο πρόβατο σε μία ομάδα, εγώ θα φαίνομαι χειρότερα και άλλα τέτοια. Δεν ξέρω πως να ελέγξω αυτές τις σκέψεις.
    Γενικά θέλω να ξαναβρω τον εαυτό μου. Τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν τον εχεις χασει τον εαυτο σου, αυτος ειναι ο εαυτος σου. Εχει πολλες πλευρες. Εχει και φοβους και αδυναμιες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Δίκιο έχεις, απλώς εγώ δεν θέλω κανείς να ξερει πως αισθάνομαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ναι καταλαβαινω. Αλλα ο ανθρωπος κουραζεται απο τη συνεχη αυτοκαταπιεση, ολο αυτο το θεατρο καποτε σε πνιγει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Ακριβώς!
    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι όσον αφορα το επαγγελματικό κομμάτι ίσως είναι και καλό όμως σε προσωπικό επίπεδο δεν πρέπει να το αφήνω να επηρεάζει αυτό το κομμάτι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    μα το κυριοτερο κομματι στην ζωη μας δεν είναι το επαγγελματικο αλλα το προσωπικο...δεν μπορω να καταλαβω πως εχεις αυτή την αντιληψη....ότι με το επαγγελματικο αμα εισαι καλα θα νιώθεις οκ....
    πρεπει να συγκεντρωθείς λιγο στο προσωπικο σου κομματι και να προσπαθεις να το "φτιαξεις"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Εντάξει, θα προσπαθήσω, ευχαριστώ για την απάντηση.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    μα το κυριοτερο κομματι στην ζωη μας δεν είναι το επαγγελματικο αλλα το προσωπικο...δεν μπορω να καταλαβω πως εχεις αυτή την αντιληψη....ότι με το επαγγελματικο αμα εισαι καλα θα νιώθεις οκ....
    πρεπει να συγκεντρωθείς λιγο στο προσωπικο σου κομματι και να προσπαθεις να το "φτιαξεις"
    ΠΕΣ ΤΑ!!!

    Εστάλη από GT-I9305 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Τάνια καλησπέρα! Σαν ομοιοπαθής έχω να πω τα παρακάτω:

    Είσαι εντάξει με τη δουλειά που κάνεις ή κάθε μέρα πας εκεί προσπαθώντας να πείσεις τον εαυτό σου ότι είναι οκ ενώ καταβάθος είναι μια δουλειά που συχαίνεσαι;
    Είσαι εντάξει με τα άτομα που κάνεις παρέα ή με τον σύντροφό σου; Θαυμάζεις πραγματικά αυτά τα άτομα ή, έστω, είσαι μαζί τους επειδή γουστάρεις να περνάτε χρόνο μαζί;
    Μήπως πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει πράγματα που δε θες. Πχ εγώ ξέρω ότι η γυμναστική είναι καλή για πολλά πράγματα όμως στην παρούσα περίοδο προτιμώ να απέχω από το να πιέζω τον εαυτό μου σε υπερβολικό βαθμό για να ασχοληθώ.
    Ελεύθερο χρόνο έχεις;
    Με την οικογένειά σου τί σχέσεις έχεις; Συνεννοείστε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Καλησπέρα, αυτό που κάνω τώρα μου αρέσει, όσονα αφορά τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι καλά είναι τα πράγματα αλλά όχι αυτό που εγώ θέλω ανθρώπους αισιόδοξους, θετικούς, ανοιχτόμυαλους
    Ελεύθερο χρόνο δεν έχω πάρα πολύ και όσον αφορά την οικογένεια μου κάποιες φορές είναι καλά τα πράγματα άλλες όχι, τώρα είμαστε σε μια καλή περίοδο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Καλησπέρα, αυτό που κάνω τώρα μου αρέσει, όσονα αφορά τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι καλά είναι τα πράγματα αλλά όχι αυτό που εγώ θέλω ανθρώπους αισιόδοξους, θετικούς, ανοιχτόμυαλους
    Ελεύθερο χρόνο δεν έχω πάρα πολύ και όσον αφορά την οικογένεια μου κάποιες φορές είναι καλά τα πράγματα άλλες όχι, τώρα είμαστε σε μια καλή περίοδο.
    Εγώ αυτό που έκανα σε αντίστοιχη φάση ήταν να συναναστρέφομαι μόνο με άτομα που με καταλαβαίνουν και με στηρίζουν και με κανέναν άλλο. Επίσης, θέλει χρόνο και να στέκεσαι με το ρολόι. Έτσι πιστεύω. Εννοώ ότι θέλει υπομονή.

Similar Threads

  1. Δεν αισθάνομαι καλά ;(
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 15:50
  2. Κουραστηκα, να μην αισθανομαι καλα...
    By novia35 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2015, 02:33
  3. Αισθάνομαι καλά..
    By Ζωίτσα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 25-08-2011, 18:39
  4. τιποτα δεν με κανει να αισθανομαι καλα
    By marianthi567 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-08-2011, 21:35
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ?
    By VALY in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-2011, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •