Οδυνηρες μνημες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 123
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μεγαλη υποθεση να αποδεχθει τα σφαλματα του γονιος , ο δικος μου δεν παραδεχεται τιποτα , παρολο το προκεχωρημενο της ηλικιας του , παντα οι αλλοι φταινε ....................................
    Ναι, αυτο ακριβως!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τους τελευταιους 11 μηνες κανω συνεδριες ψυχοθεραπειας με ψυχολογο καθε εβδομαδα οπως εχω ξαναναφερει.

    Μεσα σε ολα οσα εχουν προκυψει τον τελευταιο χρονο, χρειαστηκε αρκετες φορες να αντιμετωπισω κρισεις αγχους και φοβου στο ενδεχομενο να αντιμετωπισω κατι που θεωρουσα "λαθος" μου, κατι που θεωρουσα οτι δεν εκανα σωστα και "οπως επρεπε". Ειχα την εντυπωση οτι το μονιμο προβλημα μου σε τετοια περιστατικα ηταν το πώς θα με κρινουν και το "μα πώς τολμησα εγω να κανω λαθος? Που παντα προσπαθω να ειμαι η πιο υπευθυνη απεναντι στους αλλους?".
    Τελικα ανακαλυψα με τη βοηθεια της ψυχολογου οτι εχω τρομερο φοβο στο ενδεχομενο να χρειαστει να απολογηθω για κατι. Εχω το φοβο συνεχως οτι πρεπει να απολογουμαι. Ακομα κι οταν καθολου δε χρειαζεται. Ακομα κι αν εχω κανει κατι που επηρεασε εμενα και κανεναν αλλον, εγω καπως φιαχνω το σεναριο οτι πρεπει να απολογηθω και να δικαιολογηθω.
    Αυτο το "ευρημα" με ταλαιπωρει εδω και μερες.... Τι ειναι αυτος ο φοβος απολογιας? Τι ειναι αυτη η αναγκη να θεωρω οτι οφειλω εξηγησεις και απολογιας στον καθε ακυρο, αμελητεας σημασιας ανθρωπο? Γιατι?

    Ε και σκεψη στη σκεψη... πριν το καψω εντελως, αρχισα να θυμαμαι περιστατικα βιας απο τον πατερα μου. Να με "χτυπαει"(Το βαζω σε εισαγωγικα γιατι το εκανε για τρομοκρατια, δεν εβαζε δυναμη) με τη ζωνη του και να κλαιω και να λεω "Ενταξει συγνωμη συγνωμη δε θα το ξανακανω συγνωμη" σα να με ακουω τωρα το γραφω και με ακουω να το λεω κλαψουριζοντας.
    Θυμαμαι να αναβει φωτια σε ενα βαμβακι στο νιπτηρα του μπανιου και να μου τραβαει το χερι οτι δηθεν θα μου το καψει και εγω να το τραβαω πριν φτασει τη φωτια και παλι κλαψουριζοντας να λεω συγνωμη δε θα το ξανακανω..
    Θυμαμαι να στριφογυρναω το βραδυ και να μην μπορω να κοιμηθω απο τις ενοχες... σηκωθηκα και πηγα να τον βρω στο σαλονι για να του εξομολογηθω οτι "Σημερα πηρα Β στην ορθογραφια".
    Τον θυμαμαι να ριχνει μπουνιες σε πορτες να φωναζει τρομερες βρισιες οπως "Θα σου ριξω γροθια και θα σου βγαλω αιματα απο ολες τις τρυπες" και τετοια ωραια.
    Οταν δεν εκανε τετοια σκηνικα μανιας, φροντιζε με χειριστικο τροπο να προκαλει ενοχες, δεν επρεπε να του αντιμιλαω και αν γινοταν αυτο, επρεπε με καθε τροπο να με κανει να το μετανιωσω, χρησιμοποιουσε ακομα περισσοτερη ψυχολογικη βια απο ο,τι λεκτικη και σωματικη(ενταξει μαλλον σωματικη δεν τη λες)
    "Αν κανεις αυτο, θα σε αγαπω πιο πολυ". "Κανε αυτο για να εισαι καλο παιδι", αυτα σε πολυ μικρες ηλικιες. Μετα ηρθαν τα "Δεν μπορεις να το κανεις αυτο αστο δεν ειναι για σενα" και αργοτερα τα "Ολα τα αλλα παιδια ειναι καλυτερα"

    Τελοσπαντων, ηθελα να γραψω για το φοβο απολογιας που ανακαλυψα μεσα απο την ψυχοθεραπεια και τελικα το επεκτεινα...
    Πρεπει να ειμαι πολυ χαλια σημερα για να γραφω τετοια πραγματα εδω μεσα :P
    Cheers
    δυσκολα να φυγουν όλα αυτά τα παιδικα τραυματα...
    τωρα με τον πατερα σ πως είναι οι σχεσεις σας του μιλας?
    τετιοι γονεις θελουν "κρεμασμα"

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    δυσκολα να φυγουν όλα αυτά τα παιδικα τραυματα...
    τωρα με τον πατερα σ πως είναι οι σχεσεις σας του μιλας?
    τετιοι γονεις θελουν "κρεμασμα"
    Μπορει να μιλαμε για ενα διαστημα και καλα "μια χαρα" και μετα να μη μιλαμε για κανενα 6μηνο, πολλα χρονια ετσι ειναι τα πραγματα, απο την εφηβεια μου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μπορει να μιλαμε για ενα διαστημα και καλα "μια χαρα" και μετα να μη μιλαμε για κανενα 6μηνο, πολλα χρονια ετσι ειναι τα πραγματα, απο την εφηβεια μου.
    καλυτερα που δεν μιλατε μετα από αυτά που σου εκανε όταν ησουν παιδακι....

    εχεις μετατραυματικο στρες?η καπιου αλλου είδους διαταραχη?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    καλυτερα που δεν μιλατε μετα από αυτά που σου εκανε όταν ησουν παιδακι....

    εχεις μετατραυματικο στρες?η καπιου αλλου είδους διαταραχη?
    Δεν τα παω πολυ καλα με τις ταμπελες. Ας πουμε οτι εχω αγχος και οτι περναω καταθλιπτικα επεισοδια καθε τοσο.

    Ο πατερας μου εχει και μια αλλη πλευρα, με γλυκουλινιες, γαλιφιες, συναισθηματισμους και τετοια. Ειναι και ο βασικος λογος που τετοιοι ανθρωποι κερδιζουν την αγαπη και τη συμπαθεια χωρις να περιμενει κανεις οτι υπαρχει και η αλλη πλευρα. Ειναι dr jeckyl mr hide φαση.
    Σε καταστρεφει υπουλα και υπογεια και δεν το παιρνει και ειδηση.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν τα παω πολυ καλα με τις ταμπελες. Ας πουμε οτι εχω αγχος και οτι περναω καταθλιπτικα επεισοδια καθε τοσο.

    Ο πατερας μου εχει και μια αλλη πλευρα, με γλυκουλινιες, γαλιφιες, συναισθηματισμους και τετοια. Ειναι και ο βασικος λογος που τετοιοι ανθρωποι κερδιζουν την αγαπη και τη συμπαθεια χωρις να περιμενει κανεις οτι υπαρχει και η αλλη πλευρα. Ειναι dr jeckyl mr hide φαση.
    Σε καταστρεφει υπουλα και υπογεια και δεν το παιρνει και ειδηση.
    κάθε τοσο? τι εννοεις? ερχεται και φευγει η απλα δεν το εχεις ξεπερασει ποτε και απλα ενεργοποιείται σε καποιες φασεις της ζωης σου?
    καλα αγχος φανταζομαι μεσα σε λογικα πλαισια?
    αγωγη παιρνεις?

    συγνωμη που θα στο πω αλλα σε αυτους τους ανθρώπους δεν υπαρχει γλυκια πλευρα...υπαρχει μονο το ψευτικο πρωσοπειο που θελουν φορεσουν και να το παιξουν καλοι......πιστεψε αν μπορουσε και τωρα να σου ασκησει σωματικη και λεκτικη βια θα το εκανε..μην τρως το παραμυθι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by savatage View Post

    Ο πατερας μου εχει και μια αλλη πλευρα, με γλυκουλινιες, γαλιφιες, συναισθηματισμους και τετοια. Ειναι και ο βασικος λογος που τετοιοι ανθρωποι κερδιζουν την αγαπη και τη συμπαθεια χωρις να περιμενει κανεις οτι υπαρχει και η αλλη πλευρα. Ειναι dr jeckyl mr hide φαση.
    Σε καταστρεφει υπουλα και υπογεια και δεν το παιρνει και ειδηση.
    Εγω πιστευω οτι βαθια μεσα του γνωριζει οτι εχει σφαλλει , γι αυτο βγαζει ενιοτε εναν καλο εαυτο , αλλα ο ' κακος ' εαυτος ειναι ο πραματικος του , ο mr. hide ας πουμε , και δεν μπορει να τον κρυψει ................γι αυτο αυτη η ' διπροσωπια ' , που δεν ειναι διπροσωπος , κι ο δικος μου τα ιδια κανει .......
    οσο περναει η ηλικια , τοσο θα αρνειται να παραδεχεται τα σφαλματα που εχει κανει στο μεγαλωμα των παιδιων , διοτι αν τα παραδεχτεις σε μεγαλη ηλικια , θα καταρρευσει ολη η ( καλη ) εικονα που εχει για τον εαυτο του ........

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω πιστευω οτι βαθια μεσα του γνωριζει οτι εχει σφαλλει , γι αυτο βγαζει ενιοτε εναν καλο εαυτο , αλλα ο ' κακος ' εαυτος ειναι ο πραματικος του , ο mr. hide ας πουμε , και δεν μπορει να τον κρυψει ................γι αυτο αυτη η ' διπροσωπια ' , που δεν ειναι διπροσωπος , κι ο δικος μου τα ιδια κανει .......
    οσο περναει η ηλικια , τοσο θα αρνειται να παραδεχεται τα σφαλματα που εχει κανει στο μεγαλωμα των παιδιων , διοτι αν τα παραδεχτεις σε μεγαλη ηλικια , θα καταρρευσει ολη η ( καλη ) εικονα που εχει για τον εαυτο του ........
    εγω νομιζω ότι η παραδοχή είναι κατι σαν λυτρωση και αυτόν που κανει τα σφαλματα και για τα παιδια του

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    κάθε τοσο? τι εννοεις? ερχεται και φευγει η απλα δεν το εχεις ξεπερασει ποτε και απλα ενεργοποιείται σε καποιες φασεις της ζωης σου?
    καλα αγχος φανταζομαι μεσα σε λογικα πλαισια?
    αγωγη παιρνεις?
    Ας πουμε οτι ενεργοποιειται ναι. Αλλα δε μιλαμε για "ακεφιες" μιλαμε για μαυρη τρυπα, να μην μπορω να κανω τιποτα, να μην εχω ενεργεια για τιποτα. Εχω να το παθω 1 χρονο σχεδον, κοντευω να κλεισω χρονο δηλαδη. Οταν δεν ειμαι σε επεισοδιο ειμαι λειτουργικη, κοινωνικη, πρακτικη και μπλαμπλαμπλα και γενικως εχω κανει τεραστια αλματα σε σχεση με το πώς ημουν μεχρι τα 23 περιπου.
    Ειχα και κοινωνικη φοβια.
    Παιρνω λαντοζ συντηρητικα, κυριως επειδη φοβαμαι την υποτροπη.
    συγνωμη που θα στο πω αλλα σε αυτους τους ανθρώπους δεν υπαρχει γλυκια πλευρα...υπαρχει μονο το ψευτικο πρωσοπειο που θελουν φορεσουν και να το παιξουν καλοι......πιστεψε αν μπορουσε και τωρα να σου ασκησει σωματικη και λεκτικη βια θα το εκανε..μην τρως το παραμυθι
    Δεν ειναι ακριβως ετσι. Ολοι οι ανθρωποι εχουμε πλευρες και την καλη και την κακη, πληθωρα συναισθηματων, ευαισθησιες, νευρα, ξεσπασματα. Μερικοι βγαινουν εκτος ελεγχου και ειναι ακαταλληλοι να γινονται γονεις. Ισως να πασχει και αυτος απο διαταραχες και απλα να μην το ξερουμε επειδη δεν το εψαξε ποτέ. Γενικα τα νευρα του δεν ειναι φυσιολογικα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    εγω νομιζω ότι η παραδοχή είναι κατι σαν λυτρωση και αυτόν που κανει τα σφαλματα και για τα παιδια του
    Η παραδοχη σημαινει αναληψη ευθυνης.
    Και συνηθως τετοιοι ανθρωποι ειναι βαθια ανασφαλεις, εχουν πολλα κομπλεξ κατωτεροτητας και ειναι ευθυνοφοβοι ειδικα οσων αφορα ηθικα λαθη. Μπορει να επιδεικνυουν ναρκισσιστικα στοιχεια, αλλα στο βαθος νιωθουν μικροσκοπικοι, για αυτο και μειωνουν τους αλλους και ειδικα τα παιδια τους.
    Οταν καποιος εχει αληθινη αυτοεκτιμηση, δεν εχει αναγκη να μειωσει κανεναν, δεν του χρειαζεται.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ας πουμε οτι ενεργοποιειται ναι. Αλλα δε μιλαμε για "ακεφιες" μιλαμε για μαυρη τρυπα, να μην μπορω να κανω τιποτα, να μην εχω ενεργεια για τιποτα. Εχω να το παθω 1 χρονο σχεδον, κοντευω να κλεισω χρονο δηλαδη. Οταν δεν ειμαι σε επεισοδιο ειμαι λειτουργικη, κοινωνικη, πρακτικη και μπλαμπλαμπλα και γενικως εχω κανει τεραστια αλματα σε σχεση με το πώς ημουν μεχρι τα 23 περιπου.
    Ειχα και κοινωνικη φοβια.
    Παιρνω λαντοζ συντηρητικα, κυριως επειδη φοβαμαι την υποτροπη.

    Δεν ειναι ακριβως ετσι. Ολοι οι ανθρωποι εχουμε πλευρες και την καλη και την κακη, πληθωρα συναισθηματων, ευαισθησιες, νευρα, ξεσπασματα. Μερικοι βγαινουν εκτος ελεγχου και ειναι ακαταλληλοι να γινονται γονεις. Ισως να πασχει και αυτος απο διαταραχες και απλα να μην το ξερουμε επειδη δεν το εψαξε ποτέ. Γενικα τα νευρα του δεν ειναι φυσιολογικα.
    μαλιστα..εγω πιστευω πως το παθαινεις γιατι εχεις συναισθηματικο κενο και ισως να οφείλεται στον πατερα σου.....αυτό νομιζω ότι εχει σαν αποτέλεσμα το μυαλο σου να "βουλιαζει" μερικες φορες...
    πωωωω τι μ θύμησες τωρα ειχα και εγω κοινωνικη φοβια...ότι χειροτερο....ευτυχως για κανα δυο χρονια μονο.....
    καλα κανεις να συνεχισεις να παιρνεις..εως οτου νιωσεις τελειως ετοιμη να αντιμετωπίσεις την κατασταση χωρις καμια αγωγη...


    δεν νομιζω ότι ολοι οι ανθρωποι εχουν καλη και κακη πλευρα..άλλο να κανεις κατι κακο και εσφαλμενο όταν νιωσεις την αδικια και άλλο να χτυπας και να κακοποιεις συναισθηματα ένα κοριτσακι....να είναι απλα σκατοχαρακτηρας δεν σ εχει περασει από το μυαλο?
    εγω προσωπικα σε τέτοιους είδους ανθρώπους δεν πιστευω ότι υπαρχει καλη πλευρα......αυτος ξερεις αν εχει βιωσει καποιου είδους κακοποιηη στο παρελθον?

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα με καπιον δε ταιριαζεις μαζι του γνωρισεις δε γνωρισεις το ιδιο κανει το αποτελεσμα θα ναι παντα δυσαρμονικο

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    δεν νομιζω ότι ολοι οι ανθρωποι εχουν καλη και κακη πλευρα..άλλο να κανεις κατι κακο και εσφαλμενο όταν νιωσεις την αδικια και άλλο να χτυπας και να κακοποιεις συναισθηματα ένα κοριτσακι....να είναι απλα σκατοχαρακτηρας δεν σ εχει περασει από το μυαλο?
    εγω προσωπικα σε τέτοιους είδους ανθρώπους δεν πιστευω ότι υπαρχει καλη πλευρα......αυτος ξερεις αν εχει βιωσει καποιου είδους κακοποιηη στο παρελθον?
    Δεν αποκλειεται. Στη δικη του την εποχη οι μεθοδοι "συμμορφωσης" και τιμωριας των παιδιων ηταν σκληρες. Για μενα οι γονεις του ηταν οι πιο καλοι παππουδες, αλλα αυτο δε σημαινει οτι καποτε σα γονεις δεν εκαναν λαθη στην ανατροφη των παιδιων τους. Ειναι ευκολη υποθεση να εισαι παππους. Οσο σκατα και να τα εχεις κανει σα γονιος καποτε.
    Τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Για να θεωρουσε οτι η σωστη τιμωρια και μεθοδος ανατροφης ειναι η τρομοκρατια, καποιος του το ειχε διδαξει. Το οτι στα νευρα του βγαινει εκτος ελεγχου και κανει σαν παλαβος, ομως, θεωρω πολυ πιθανο να προκειται για καποια διαταραχη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αμα με καπιον δε ταιριαζεις μαζι του γνωρισεις δε γνωρισεις το ιδιο κανει το αποτελεσμα θα ναι παντα δυσαρμονικο
    δεν καταλαβαίνω τι εννοεις?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν αποκλειεται. Στη δικη του την εποχη οι μεθοδοι "συμμορφωσης" και τιμωριας των παιδιων ηταν σκληρες. Για μενα οι γονεις του ηταν οι πιο καλοι παππουδες, αλλα αυτο δε σημαινει οτι καποτε σα γονεις δεν εκαναν λαθη στην ανατροφη των παιδιων τους. Ειναι ευκολη υποθεση να εισαι παππους. Οσο σκατα και να τα εχεις κανει σα γονιος καποτε.
    Τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Για να θεωρουσε οτι η σωστη τιμωρια και μεθοδος ανατροφης ειναι η τρομοκρατια, καποιος του το ειχε διδαξει. Το οτι στα νευρα του βγαινει εκτος ελεγχου και κανει σαν παλαβος, ομως, θεωρω πολυ πιθανο να προκειται για καποια διαταραχη.
    ισως να εχει καποια διαταραχή αλλα αυτό δεν δικαιολογει τιποτα από αυτά που σου εκανε.....
    με τι μαμα σου ειχες τις ιδιες σχεσεις όπως με τον μπαμπα σου?

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μνήμες του νερού...
    By Nefeli- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 184
    Last Post: 08-08-2018, 16:15
  2. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 18:17
  3. Οταν ξυπνανε οι μνημες
    By Donnie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2013, 09:18
  4. Μπορούν να αλλοιωθούν οι μνήμες συνειδητά;
    By AnnaKalamaria in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-05-2011, 20:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •