Κοροιδία ή Αγάπη ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19

    Κοροιδία ή Αγάπη ?

    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.
    Πριν απο μερικές μέρες χώρισα απο τη σχέση μου καθώς για κακή μου τύχη ανακάλυψα ότι απο την πρώτη μέρα γνωριμίας υπήρξαν ψέματα στη σχέση.
    Το πρώτο και μεγαλύτερο αφορούσε την επαγγελματική του κατάσταση. Άνεργος στον πραγματικό κόσμο, υπάλληλος ναυτιλιακής εταιρίας με 2 προαγωγές και μία παρολίγον απόλυση στον δικό μου κόσμο. Απο ευκατάστατη οικογένεια ᾽θεωρητικά᾽που ναι μεν είχαν κάποια βάση τα όσα έλεγε αλλά δεν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα δε. Εγώ ποτέ δεν ζήτησα ούτε εκκαθαριστικό, ούτε Ε9. 1,5 χρόνο τράβηξε αυτή η ιστορία με το τελευταίο εξάμηνο να μένουμε μαζί και εμένα να προσπαθώ να ερμηνεύσω κάποιες περίεργες καταστάσεις. Όταν πριν αποκαλυφθεί η αλήθεια τον έπιασα με το καλό και τον ρώτησα τι ακριβώς συμβαίνει με τα χρήματα και ότι πρέπει να τα μοιραζόμαστε όλα η απάντηση ήταν κατάσχεση απο την εφορία. Όταν του είπα ότι ξέρω πως δεν δουλεύει μου είπε ότι δεν υπάρχει άλλο ψέμα. Την επόμενη μέρα που με απογοήτευση τον ρώτησα να απαντήσει αν μόνο αυτό ήταν το ψέμα στη σχέση ομολόγησε και τα υπόλοιπα. Δυστυχώς απαντήσεις σε όλα δεν έχω όπως δεν έχω εμπιστοσύνη. Γιατί να χρειάζεται προαγωγές και λεπτομερειες; που ήταν όλα τα σκκ του Σεπτέμβριου που είχε πολύ δουλειά; που έβρισκε χρήματα; στ᾽αλήθεια τα έδιναν οι γονείς που αποδείχθηκαν όχι και τόσο ευκατάστατοι αλλά φυσιολογικοί άνθρωποι; Γιατί να δίνουν τόσα χρήματα σε ένα παιδί που ήξεραν ότι δουλεύει; Ποια ήταν η τύπισσα απο την δουλειά που είπε ´συγχαρητήρια για την προαγωγή με υπονοούμενο᾽; Μπορώ να γράψω για ώρες ένα σκασμό πράγματα. Το θέμα για μένα θα είχε τελείωσει αν δεν με έκανε να νιώθω συνεχώς ότι ακυρώνεται η αγάπη μου επειδή δεν θέλω να είμαι πια μαζί του. Δεν μπορώ να επιβιώσω σε μία σχέση που θα μου λένε άσπρο και θα ψάχνω για μαύρο. Είναι άδικο και για τους δύο.Είμαι παράλογη; Για εκείνον ένα ψεύτικος κόσμος με πρόσωπα και καταστάσεις 1,5 χρόνο ήταν μόνο αποτέλεσμα της αγάπης του και της φοβίας του μη με χάσει αν μου πει την αλήθεια. Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα απο αυτά φυσιολογικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kallitsi View Post
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.
    Πριν απο μερικές μέρες χώρισα απο τη σχέση μου καθώς για κακή μου τύχη ανακάλυψα ότι απο την πρώτη μέρα γνωριμίας υπήρξαν ψέματα στη σχέση.
    Το πρώτο και μεγαλύτερο αφορούσε την επαγγελματική του κατάσταση. Άνεργος στον πραγματικό κόσμο, υπάλληλος ναυτιλιακής εταιρίας με 2 προαγωγές και μία παρολίγον απόλυση στον δικό μου κόσμο. Απο ευκατάστατη οικογένεια ᾽θεωρητικά᾽που ναι μεν είχαν κάποια βάση τα όσα έλεγε αλλά δεν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα δε. Εγώ ποτέ δεν ζήτησα ούτε εκκαθαριστικό, ούτε Ε9. 1,5 χρόνο τράβηξε αυτή η ιστορία με το τελευταίο εξάμηνο να μένουμε μαζί και εμένα να προσπαθώ να ερμηνεύσω κάποιες περίεργες καταστάσεις. Όταν πριν αποκαλυφθεί η αλήθεια τον έπιασα με το καλό και τον ρώτησα τι ακριβώς συμβαίνει με τα χρήματα και ότι πρέπει να τα μοιραζόμαστε όλα η απάντηση ήταν κατάσχεση απο την εφορία. Όταν του είπα ότι ξέρω πως δεν δουλεύει μου είπε ότι δεν υπάρχει άλλο ψέμα. Την επόμενη μέρα που με απογοήτευση τον ρώτησα να απαντήσει αν μόνο αυτό ήταν το ψέμα στη σχέση ομολόγησε και τα υπόλοιπα. Δυστυχώς απαντήσεις σε όλα δεν έχω όπως δεν έχω εμπιστοσύνη. Γιατί να χρειάζεται προαγωγές και λεπτομερειες; που ήταν όλα τα σκκ του Σεπτέμβριου που είχε πολύ δουλειά; που έβρισκε χρήματα; στ᾽αλήθεια τα έδιναν οι γονείς που αποδείχθηκαν όχι και τόσο ευκατάστατοι αλλά φυσιολογικοί άνθρωποι; Γιατί να δίνουν τόσα χρήματα σε ένα παιδί που ήξεραν ότι δουλεύει; Ποια ήταν η τύπισσα απο την δουλειά που είπε ´συγχαρητήρια για την προαγωγή με υπονοούμενο᾽; Μπορώ να γράψω για ώρες ένα σκασμό πράγματα. Το θέμα για μένα θα είχε τελείωσει αν δεν με έκανε να νιώθω συνεχώς ότι ακυρώνεται η αγάπη μου επειδή δεν θέλω να είμαι πια μαζί του. Δεν μπορώ να επιβιώσω σε μία σχέση που θα μου λένε άσπρο και θα ψάχνω για μαύρο. Είναι άδικο και για τους δύο.Είμαι παράλογη; Για εκείνον ένα ψεύτικος κόσμος με πρόσωπα και καταστάσεις 1,5 χρόνο ήταν μόνο αποτέλεσμα της αγάπης του και της φοβίας του μη με χάσει αν μου πει την αλήθεια. Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα απο αυτά φυσιολογικό.
    νομιζω για αρχη η ότι εχει καποια διαταραχή προσωπικότητας η ειχε και παραλληλη σχεση η ειπε τα ψεματα για να σε ριξει...
    διαλεξε και παρε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    νομίζω η επιλογή 3 είναι η πιο βολική απ´ όλες... Αλλά ξέρεις με είχε ρίξει απο τον μισό χρόνο. Τα υπόλοιπα ήταν αχρείαστα. Για γάμο πηγαίναμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    εκτος αμα του ειχες δωσει να καταλαβει ότι γουστάρεις τα λεφτα του και το ότι ηταν ανετος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    πολύ μπερδεμενη ιστορια.....δεν ξερω....προσωπικα θα το εκανα μονο σε μια γκομενα της πλακας...που δεν θα μ ενοιαζε και σ συνδυασμο με άλλη σχεση...αλλα διαφορετικα σκέφτεται ο καθενας...

    εσυ ολο αυτό δεν νιώθεις να σε μειωνει?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    να το συζητήσω αυτό, αλλά δεν με ήξερε... Βασικό, απο που να του δώσω να καταλάβει. Απο την πρώτη ματιά; και τελοσπάντων ακόμα και αν το δεχόμουν μετά θα έπρεπε να είχε αλλάξει γνώμη.. Και να στο πω αλλιώς, γιατί όλες αυτές οι λεπτομερειες στη δουλειά; γιατί να πρέπει να δείχνει ότι είναι σημαντικός; εγώ στο φινάλε υπάλληλο τον είχα γνωρίσει όχι στέλεχος...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kallitsi View Post
    να το συζητήσω αυτό, αλλά δεν με ήξερε... Βασικό, απο που να του δώσω να καταλάβει. Απο την πρώτη ματιά; και τελοσπάντων ακόμα και αν το δεχόμουν μετά θα έπρεπε να είχε αλλάξει γνώμη.. Και να στο πω αλλιώς, γιατί όλες αυτές οι λεπτομερειες στη δουλειά; γιατί να πρέπει να δείχνει ότι είναι σημαντικός; εγώ στο φινάλε υπάλληλο τον είχα γνωρίσει όχι στέλεχος...
    χααχαχαχααχ κατσε όταν τον γνωρισες σ ειπε ότι είναι υπάλληλος και μετα ελεγε στελεχος? 0χα0αχχα0αχαχ00χα0χ0αχ0χα0

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν καταλαβαινω. Οσο διαστημα συγκατοικουσατε δεν υποτιθεται οτι ελειπε καθε μερα καποιες ωρες για να ειναι στη δουλεια του? Τι εννοεις οτι ελειπε μονο τα σαββατοκυριακα?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    Μάλλον δεν το έχω γράψει καλά, έλειπε φυσικά τις καθημερινές. Αλλά τον Σεπτέμβριο είχε πάρα πολύ δουλειά και έφευγε και τα ΣΚ. Σκεφτείτε πάντρευα την κολλητή μου Σάββατο και έφυγε 12 30 απο το γάμο γιατί έπρεπε να πάει στη δουλειά την επόμενη... Πως να τα δικαιολογήσω αυτά ας μου πει κάποιος..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    μετά πήρε προαγωγές...τελοσπάντων , τα γράφω και στεναχωριέμαι παράλληλα. Εκείνος ισχυρίζεται ότι είναι η επιθυμία του να ικανοποιήσει εμένα. Μου φυσικά θα μου άρεσε να τον βλέπω να προοδεύει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kallitsi View Post
    Μάλλον δεν το έχω γράψει καλά, έλειπε φυσικά τις καθημερινές. Αλλά τον Σεπτέμβριο είχε πάρα πολύ δουλειά και έφευγε και τα ΣΚ. Σκεφτείτε πάντρευα την κολλητή μου Σάββατο και έφυγε 12 30 απο το γάμο γιατί έπρεπε να πάει στη δουλειά την επόμενη... Πως να τα δικαιολογήσω αυτά ας μου πει κάποιος..
    Να μην τα δικαιολογησεις κοριτσι μου... ποσο χαμηλα να ριξεις τον εαυτο σου?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kallitsi View Post
    Μάλλον δεν το έχω γράψει καλά, έλειπε φυσικά τις καθημερινές. Αλλά τον Σεπτέμβριο είχε πάρα πολύ δουλειά και έφευγε και τα ΣΚ. Σκεφτείτε πάντρευα την κολλητή μου Σάββατο και έφυγε 12 30 απο το γάμο γιατί έπρεπε να πάει στη δουλειά την επόμενη... Πως να τα δικαιολογήσω αυτά ας μου πει κάποιος..
    λοιπον σε δουλευει μπορει να εχει και άλλη κοπελα...η και αντρα ακομα....περιεργα τα λες...

    επισης μου εχει τυχει και εγω σε γκομενες να πω ψεματα χοντρα όπως ότι είμαι ποδοσφαιριστης η εχω τεραστια επειχηρηση αλλα αυτές ηταν μονο για ένα πηδημα...
    δν μπορω ν καταλαβω τι ηθελε να πετυχει,.....η υποθεση βρωμαει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ασχετο.. αλλα αμα δεν το πω θα σκασω... η Καλιτση ειναι ξαδελφη της Καλισι?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    Αυτό θέλω να πω αλλά δέχομαι ψυχολογικό πόλεμο. Όσο και να τον αγαπώ, όσο και αν έβλεπα το μέλλον μου μαζί του δεν θα μπορούσα να συνεχίσω με τίποτα. Η σχέση είναι τοξική, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη. Αντιθέτως πολλά ερωτηματικά. Αυτό ήθελα να πω όταν παρενέβη στο post του.. Απλά μου λεει ότι όλοι οι δικοί του υποστηρίζουν ότι αφού δεν του δίνω μια ευκαιρία δεν είναι σημαντικός για μένα και εμένα μου έρχεται να πηδήξω απο το μπαλκόνι....Ήθελα να δω αν κάποιος θα μπορούσε να συμφωνεί μαζί του βέβαια ...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ασχετο.. αλλα αμα δεν το πω θα σκασω... η Καλιτση ειναι ξαδελφη της Καλισι?
    Μάλλον δεν καταλαβαίνω τι μου λες!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγαπη!!!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 06-09-2017, 08:28
  2. Κοροϊδία
    By weird in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 11-05-2017, 22:16
  3. Δε μπορώ να ξεπεράσω την κοροϊδία της.. Η ιστορία μου..
    By 12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 10-11-2011, 21:08
  4. αγαπη
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2009, 23:57
  5. Αγάπη μου....
    By heaven in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 13-10-2006, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •