Ηρεμία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Ηρεμία!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592

    Ηρεμία!

    https://www.fumara.gr/megali-ypothes...e-se-angizi-2/
    Νομίζω θα ήταν όμορφο και ίσως έβαζε κάποιους εδώ μέσα να σκεφτούν διαβάζοντας το λίγο πιο καθαρά για το αν πραγματικα είναι τόσα πολλά τα προβλήματα τους ώστε να μην αφήνουν τον εαυτό τους να ηρεμήσει.. Και να δουν και την ομορφιά που κρύβει το να ζεις..
    Γιατί ζουμε μονάχα μια φορά.. Και ήρθαμε εδώ για να θαυμάσουμε τη φύση.. τη ζωή.. να αγαπήσουμε.. να φροντίσουμε.. Και να μάθουμε πράγματα..
    Υπάρχουν πραγματικά πράγματα τα οποία αξίζουν περισσότερο από αυτό? Πράγματα που αξίζουν να αρρωσταινουμε για αυτά? Να χαραμιζουμε μέρες και χρόνια από την σύντομη και πολύτιμη ζωή μας για να κλαίμε και να στεναχωριομαστε για αυτα? Νομίζω πως τίποτα δεν αξίζει περισσότερο.. Και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Να αγαπησουμε να αγαπηθουμε να μαθουμε κ να φροντισουμε για το μελλον των παιδιων του τοπου ο καθενασ οπωσ μπορει αυτη ειναι η αποστολη τ ανθρωπου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Προτιμώ το απόσταγμα του elis από τα τσιτάτα της κυρίας!!
    Eίναι κ το πιο δύσκολο άλλωστε αυτό που είπε ο elis.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάντως σε σκέψεις δεν με έβαλε καν γιατί το θεώρησα ανέμπνευστο κ πολύ απλοϊκό χωρίς να εντοπίζει τις αιτίες που μας χαλάνε την ηρεμία και μια διαφορετική οπτική να τις αντιμετωπίσουμε. Φυσικά το τι χαλάει την ηρεμία κάποιου μπορεί να είναι άπειρα πράγματα.
    Για το αν το προβλημα μου είναι σοβαρό για να μου χαλά την ηρεμία (πάσχω από σχιζοφρένεια) το σκέφτομαι συχνά. Δηλαδή όχι οτι θέλω να το ωραιοποιήσω και να πω σιγά ρε αδερφέ κουλ δεν έγινε κ τίποτα που θα ήταν χαζό και άτοπο, αλλά να.. αν όλα αυτα που σκέφτομαι είναι σημαντικά.
    Θεωρώ ότι το πρόβλημα μου είναι σοβαρό τόσο ώστε να μου καταστρέφει την ποιότητα ζωής αλλά όχι τόσο σημαντικό ώστε να μη έχω ζωή. Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να εκτιμώ ότι μου προσφέρεται και να βλέπω οποιαδήποτε θετική πλευρά υπάρχει, αν υπάρχει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Σειριε η κυρια θελει να πει να μην ασχολεισαι με μικροτητεσ κ να προστατευεισ τη διαθεση σου αποφευγωντασ δυσαρεστεσ καταστασεισ οχι ανθρωπουσ γτ ακομα κ ο πιο μιζεροσ ασ πουμε εχει την αξια του να προστατευεισ τον εαυτο σου σαν αμυνα απεναντι στα δυσαρεστα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό elis νομίζω οι περισσότεροι το έχουμε διαπιστώσει. Στην πράξη είναι το θέμα και σε αυτά δεν υπάρχουν οδηγοί χρήσης και βήματα.
    Κάτι τέτοια είναι πολύ απλοϊκά και δεν λύνουν κάτι. Είναι απλά σαν πανάκεια οπως το σιρόπι για τον βήχα. Το παίρνεις ενώ ξέρεις οτι δεν λύνει το πρόβλημα και συνεχίζεις με την ψευδαίσθηση ότι σου μαλακώνει τον λαιμό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Θελει να εισαι επικοινωνιακοσ πολυ στην πραξη για να τα αποφευγεισ αυτα πρακτικα εμεισ πρεπει να βρουμε τι μασ φτιαχνει τη διαθεση πχ εγω μερακλωνω με ριανα κανενασ δε μερακλωνει με ριανα εγω τρελαινομαι τρωω τα σκατα βαζω μουσικη φευγει η μαυριλα κι ετσι προχοραω εδω κ εικοσι χρονια περιπου που εχω ιντερνετ πιο πριν με ραδιοφωνο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θελει να εισαι επικοινωνιακοσ πολυ στην πραξη για να τα αποφευγεισ αυτα πρακτικα εμεισ πρεπει να βρουμε τι μασ φτιαχνει τη διαθεση πχ εγω μερακλωνω με ριανα κανενασ δε μερακλωνει με ριανα εγω τρελαινομαι τρωω τα σκατα βαζω μουσικη φευγει η μαυριλα κι ετσι προχοραω εδω κ εικοσι χρονια περιπου που εχω ιντερνετ πιο πριν με ραδιοφωνο
    Έχεις πιάσει το νόημα [emoji16]

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Και ηρεμία δε βρήσκω..
    By DIMI50001 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 17-11-2016, 07:18
  2. Ηρεμία στη σχέση!
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 16-01-2013, 23:54
  3. υπαρξιακα και ψυχικη ηρεμια
    By Kira in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-02-2012, 22:57
  4. ηρεμια μετα απο χωρισμο
    By d_o in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2010, 22:27
  5. Πως να φέρω την ηρεμία στη σχέση μας
    By Kelly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 103
    Last Post: 13-06-2007, 16:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •