ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    21

    ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ

    Στην δουλειά μου τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια συνάδελφος η οποία ποτέ δεν μου φέρθηκε όμορφα. Πάντα με ειρωνεύεται, μου μιλάει άσχημα και επιθετικά. Παλαιότερα στεναχωριόμουν πάρα πολύ γιατί δεν άντεχα την συμπεριφορά της και βέβαια δεν μπορούσα να την αντιμετωπίσω κιόλας. Στεναχωριόμουν, έκλαιγα και υπέφερα πολύ όταν μου μιλούσε άσχημα και ειρωνικά. Σιγά σιγά ανακάλυψα ότι δεν φταίει αυτή που μου μιλάει άσχημα, φταίω εγώ που δεν της απαντώ. Φταίω εγώ που δεν την αντιμετωπίζω .... και δεν την αντιμετωπίζω γιατί μου λείπει η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθηση.
    Και όσο εγώ υστερώ σε αυτά, τόσο αυτή θα ''κάνει την δουλειά της''.
    Μπορείτε να με βοηθήσετε ; Πως θα μπορούσα να τα αλλάξω όλα μέσα μου και να την αντιμετωπίσω ..... ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    σωστα καταλαβες, βρισκει και τα κανει.
    ωστοσο νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο με οδηγιες αλλων να μπορεσεις να την αντιμετωπισεις.

    παντως μια λυση ειναι να μην της δινεις σημασια. εαν δεν ειναι προισταμενη σου ειναι πολυ ευκολο να το κανεις. ειναι και αυτο μια μορφη απορριψης εκ μερους σου να ξερεις,οτι θα την τσουξει.
    ομως αν μπορεις να της μιλας μπροστα σε αλλους και να της λες , οτι την εχεις γραμμενη να της λες να μην σου μιλα γιατι σου ειναι βαρετη οταν σου μιλα να της λες δεν σου μιλησα και αλλα τετοια κουφα που θα τα ακουνε και οι αλλοι. σιγουρα με τα λογια δεν μπορεις να παραβγεις μαζι της, συμβαινει σε πολλους ανθρωπους αυτο, γενικα να δειχνεις μια απαθεια οτι δεν σε ενδιαφερει, οτι δεν σε απασχολει καθολου.

    σου εχει τυχει ποτε να σου γαυγισει σκυλος;;συνεχιζεις κανονικα και ουτε που τον κοιτας σαν να μην υπαρχει. δεν καθεσαι ουτε να του γαυγισεις και εσυ, ουτε να τον παρεις στο κυνηγι. ε, κατι τετοιο να κανεις και εσυ.

    καποτε στο τρενο μπηκε και εκατσε διπλα μου μια γυναικα τραβεστι,και απεναντι μου ηταν μια αλλη με το παιδι της που ειχε λυθει στα γελια εμενα μου εκανε διαφορα νοηματα και καλα οτι ειναι τραβεστι και αλλα τετοια και εγω περιμενα την στιγμη που θα την εβριζε η θα της εδινε μια μπουνια η εστω σφαλιαρα και θα της εφευγε το σαγονι. δεν εκανε τιποτα απολυτως. συνεχισε να κοιτα εξω απο το παραθυρο χωρις να ενδιαφερεται καθολου για αυτη.νομιζω ηταν τοσο δυνατος ανθρωπος αυτος που τολμουσε να κυκλοφορει με γυναικεια ρουχα εξω,
    που αυτη η μουρλη δεν μπορουσε να τον επηρρεασει ουτε στο ελαχιστο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Καλά εντάξει μην φτάσουμε να επικροτούμε και την ανωμαλία τώρα. Κάποια θέματα μεν θα είχε για να γίνει τραβεστί και σίγουρα δεν ειναι καλό να κοροιδεύεις αλλά μην φτάνουμε στο άκρο να λέμε πως είχε δύναμη για να κυκλοφορεί με γυναικεία ρούχα έξω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    τι θεματα να εχει; δικια του αποφαση ηταν; καποια μερα αποφασισε οτι θα ηθελε να γεννηθει γυναικα;
    ομως ηταν δυνατος αφου τολμουσε να το κανει αδιαφοροντας για την γνωμη των αλλων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Και αλλοι ανθρωποι έχουν αποφασίσει πχ πως θελουν να γίνουν ερπετά και ενας εκανε και καμποσες πλαστικες επεμβασεις για να αρχισει να μοιαζει σε ερπετο. Μια γυναικα ηθελε να γινει τιγρης κλπ κλπ
    Για αυτους εχεις την ιδια αποψη;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δεν καταλαβαινω τι θες να πεις.
    κανεις ανθρωπος δεν αποφασιζει αυτοβουλα εαν θα του αρεσουν οι αντρες η οι γυναικες ουτε αν ειναι αντρας η γυναικα.
    μερικες φορες τα πραγματα πανε διαφορετικα απο το συνηθησμενο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by little View Post
    Και αλλοι ανθρωποι έχουν αποφασίσει πχ πως θελουν να γίνουν ερπετά και ενας εκανε και καμποσες πλαστικες επεμβασεις για να αρχισει να μοιαζει σε ερπετο. Μια γυναικα ηθελε να γινει τιγρης κλπ κλπ
    Για αυτους εχεις την ιδια αποψη;
    δεν είναι το ίδιο με το γεγονός ένας άνθρωπος να έχει γεννηθεί σε ένα σώμα που δεν του αρέσει και να αισθάνεται διαφορετικά από αυτό που γεννήθηκε στην ζωή ..... μια διαφορετική φύση .... συμφωνώ με τον Νίκο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    τι θεματα να εχει; δικια του αποφαση ηταν; καποια μερα αποφασισε οτι θα ηθελε να γεννηθει γυναικα;
    ομως ηταν δυνατος αφου τολμουσε να το κανει αδιαφοροντας για την γνωμη των αλλων
    συμφωνώ μαζί σου ..... ήταν πολύ δυνατός και αξιοπρεπής που αγνόησε την αγένεια αυτής της γυναίκας

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    21

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    σωστα καταλαβες, βρισκει και τα κανει.
    ωστοσο νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο με οδηγιες αλλων να μπορεσεις να την αντιμετωπισεις.

    παντως μια λυση ειναι να μην της δινεις σημασια. εαν δεν ειναι προισταμενη σου ειναι πολυ ευκολο να το κανεις. ειναι και αυτο μια μορφη απορριψης εκ μερους σου να ξερεις,οτι θα την τσουξει.
    ομως αν μπορεις να της μιλας μπροστα σε αλλους και να της λες , οτι την εχεις γραμμενη να της λες να μην σου μιλα γιατι σου ειναι βαρετη οταν σου μιλα να της λες δεν σου μιλησα και αλλα τετοια κουφα που θα τα ακουνε και οι αλλοι. σιγουρα με τα λογια δεν μπορεις να παραβγεις μαζι της, συμβαινει σε πολλους ανθρωπους αυτο, γενικα να δειχνεις μια απαθεια οτι δεν σε ενδιαφερει, οτι δεν σε απασχολει καθολου.

    σου εχει τυχει ποτε να σου γαυγισει σκυλος;;συνεχιζεις κανονικα και ουτε που τον κοιτας σαν να μην υπαρχει. δεν καθεσαι ουτε να του γαυγισεις και εσυ, ουτε να τον παρεις στο κυνηγι. ε, κατι τετοιο να κανεις και εσυ.

    καποτε στο τρενο μπηκε και εκατσε διπλα μου μια γυναικα τραβεστι,και απεναντι μου ηταν μια αλλη με το παιδι της που ειχε λυθει στα γελια εμενα μου εκανε διαφορα νοηματα και καλα οτι ειναι τραβεστι και αλλα τετοια και εγω περιμενα την στιγμη που θα την εβριζε η θα της εδινε μια μπουνια η εστω σφαλιαρα και θα της εφευγε το σαγονι. δεν εκανε τιποτα απολυτως. συνεχισε να κοιτα εξω απο το παραθυρο χωρις να ενδιαφερεται καθολου για αυτη.νομιζω ηταν τοσο δυνατος ανθρωπος αυτος που τολμουσε να κυκλοφορει με γυναικεια ρουχα εξω,
    που αυτη η μουρλη δεν μπορουσε να τον επηρρεασει ουτε στο ελαχιστο
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα τα λόγια που μου έγραψες και για το παράδειγμα με το σκύλο .... πολύ σοφό ..... σε ευχαριστώ πολύ .... δεν θα τα ξεχάσω ποτέ ..... με βοήθησες πολύ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by AINO-TNA View Post
    Στην δουλειά μου τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια συνάδελφος η οποία ποτέ δεν μου φέρθηκε όμορφα. Πάντα με ειρωνεύεται, μου μιλάει άσχημα και επιθετικά. Παλαιότερα στεναχωριόμουν πάρα πολύ γιατί δεν άντεχα την συμπεριφορά της και βέβαια δεν μπορούσα να την αντιμετωπίσω κιόλας. Στεναχωριόμουν, έκλαιγα και υπέφερα πολύ όταν μου μιλούσε άσχημα και ειρωνικά. Σιγά σιγά ανακάλυψα ότι δεν φταίει αυτή που μου μιλάει άσχημα, φταίω εγώ που δεν της απαντώ. Φταίω εγώ που δεν την αντιμετωπίζω .... και δεν την αντιμετωπίζω γιατί μου λείπει η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθηση.
    Και όσο εγώ υστερώ σε αυτά, τόσο αυτή θα ''κάνει την δουλειά της''.
    Μπορείτε να με βοηθήσετε ; Πως θα μπορούσα να τα αλλάξω όλα μέσα μου και να την αντιμετωπίσω ..... ευχαριστώ
    να την βρισεις την επομενη φορα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Απο τη στιγμη που παραδεχεσαι οτι εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση, αυτο απο μονο του θα σε επηρεασει αρνητικα στη ζωη σου εαν δεν κοιταξεις να το βελτιωσεις.
    Χωρις αυτη τη συναδελφο δεν θα ειχες κανει αυτη την αυτογνωσια τωρα.
    Η παγιδα ομως καραδοκει, επειδη η συναδελφος αυτη εχει επισης χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση και ισως πιο χαμηλη απο εσενα, εσυ να σκεφτεις λανθασμενα οτι εχει υψηλη, οποτε να βγαλεις υποσεινηδητα το συμπερασμα οτι η υψηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση θα την δειξεις με παρομοιο τροπο και σε αυτην και σε οτιδηποτε νομιζεις οτι σε απειλεί. Ουτε που θα καταλαβεις ποτε θα γινεις ιδια και ποτε θα χανεις ανθρωπους που τωρα κανετε παρεα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Αυτό που περιγράφεις είναι bullying.
    Είχα παρόμοιο πρόβλημα με έναν "συνάδελφο" σε μια δουλειά που είχα.
    Μου είχε δημιουργήσει πολύ άγχος και στρες η συνεργασία μαζί του. Νομίζω οτι αν δεν έφευγα τελικά από εκείνη την δουλεια για λόγους υγείας, θα ανέφερα το θέμα στον προϊστάμενο και αν δεν έβρισκα από εκεί λύση θα έκανα ίσως εναντίον του "συναδέλφου" μήνυση για bullying κατόπιν συμβούλευσης με δικηγόρο.

Similar Threads

  1. Κακή ενέργεια!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-2015, 18:22
  2. Facebook: Κακή συμπεριφορά...
    By cygnus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 25-07-2014, 22:00
  3. Κακή διάθεση
    By Just Break in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-04-2014, 23:05
  4. Μια κακη ημερα
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2010, 01:57
  5. αποπειρα αυτοκτονιας απο συναδελφο.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 16-03-2010, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •