Δυσκολεύομαι να βρω καινούργιες παρέες και φίλους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    18

    Δυσκολεύομαι να βρω καινούργιες παρέες και φίλους.

    Χαιρετίζω όλα τα μέλη του forum.
    Είμαι καινούργιος είμαι 30 χρονών και είναι το πρώτο μου θέμα στο forum.
    Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος δυσκολεύομαι πολύ στο να βρω και να κάνω καινούργιες παρέες και φίλους, δεν ξέρω άμα έχω κοινωνικό άγχος ή στρες και με δυσκολεύει σε αυτόν τον τομέα.
    Έχω δοκιμάσει πολλές δραστηριότητες και τρόπους αλλά τίποτα. Παρατηρώ οτι όλοι όσοι έχουν ήδη παρέες και φίλους δεν ενδιαφέρονται για άλλες η να γνωρίσουν καινούργια άτομα. Επίσης εχω διαπίστώσει όσες φορές προσπάθησα να πλησιάσω πολύ κοινωνικά άτομα οτι οι περισσότεροι από αυτούς εχουν απαιτήσεις για να σε κάνουν παρέα πχ να μπορεις να τους γνωρίσεις κοπέλες ή να είσαι αρκετά γνωστός κτλ.
    Τα τελευταία χρόνια δεν εχω κανέναν και είμαι τελείως μόνος απλά βλέπω τους άλλους που κάνουν παρέες πολύ εύκολα και όλοι τους θέλουν και εχω φρικάρει δεν ξερω τι να κάνω.
    Ποια είναι η γνώμη σας, και αν κάπιος έχει εμπειρία σε παρόμοιο πρόβλημα πως το έλυσε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Σιγουρα υπαρχουν ατομα με τα οποια ταιριαζεις και δεν εχουν τρομερες απαιτησεις απο τους αλλους. Μη ζανεις το θαρρος και την ελπιδα . Να εισαι ο εαυτος σου και ολα θα πανε καλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    18
    Το θεμα ειναι οτι οσο περναει ο καιρος απογοητευομαι ολο και ποιο πολυ επειδη δεν εχω καταφερει κατι. Οσο ελπιδα και θαρρος να εχεις αυτα μειωνονται οταν δεν βλεπεις αποτελεσμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    δλδ στις δραστηριότητες που κανεις εχεις προσπαθησει να μιλησεις με ανθρώπους?
    επισης αν θες πες πως εφτασες στο σημειο να μην εχεις κανεναν..παντα ετσι ησουν η τωρα τελευταια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    η ελειψη κοινωνικοτητας ειναι ψυχολογικη διαταραχη.
    μιας και που ρωτας πως να λυσεις το προβλημα σου, εγω θα σου πω οτι πρεπει να πας σε εναν ψυχολογο αντρα η γυναικα οτι θελεις και θα σε καθοδηγησει.
    μη περιμενεις να βρεις λυση μονος σου, εαν μπορουσες, θα το ειχες κανει εδω και πολλα χρονια. μην αφηνεις τα χρονια να περνουν

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    18
    xfactor

    Οχι ποτε δεν το ειχα ευκολο να βρω παρεες απλα τωρα μεγαλωσα στα 30 δεν εισαι στο σχολειο η στις σπουδες για να εισαι μεσα σε κοσμο και να μπορεις ευκολα να πλησιασεις καποιον.
    Οσο στις δραστηριοτητες ενοειται οτι μιλαω με τους υπολοιπους αλλα με το τελος της δραστηριοτητας τελειωνουν ολα, απο οτι εχω καταλαβει ολοι εχουν παρεες και δεν θελουν η αδιαφορουν για καινουργιες.

    nikos2
    Ο ψυχολογος δεν θα σου βρει παρεα δεν μπορει να το κανει αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    από παρεες όπως ειχα καποτε δεν εχω πλεον! ολοι μου οι φιλοι είναι από σχολειο και καναδυο από τον στρατο, ολοι παντρεμένοι με παιδια οποτε τους βλεπω αραια και που, ασχολουμε με διαφορες δραστηριότητες και συναναστρέφομαι με κοσμο αλλα εχω διαπιστωσει ότι δεν είναι όπως οι παρεες που ειχα παλια. το πιο πιθανον να φταιει η ηλικια ισως και η ασθενεια αλλα δεν νοιωθω την αναγκη για νεους φιλους και παρεες, μου αρκει που συναναστρεφομαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by apsihologitos View Post
    xfactor

    Οχι ποτε δεν το ειχα ευκολο να βρω παρεες απλα τωρα μεγαλωσα στα 30 δεν εισαι στο σχολειο η στις σπουδες για να εισαι μεσα σε κοσμο και να μπορεις ευκολα να πλησιασεις καποιον.
    Οσο στις δραστηριοτητες ενοειται οτι μιλαω με τους υπολοιπους αλλα με το τελος της δραστηριοτητας τελειωνουν ολα, απο οτι εχω καταλαβει ολοι εχουν παρεες και δεν θελουν η αδιαφορουν για καινουργιες.

    nikos2
    Ο ψυχολογος δεν θα σου βρει παρεα δεν μπορει να το κανει αυτο
    εχω δοκιμαστει σε διαφορες δραστηριοτητες καποιες τις παρατησα κι ολας γιατι δεν μου αρεσαν . Σε αυτες σε πολυ λιγες βρηκα ατομα της ηλικιας μου η σχεδον κοντα μου . Ηταν πολυ μικροτερα η πολυ μεγαλυτερα . οσο κρατουσαν οι δραστηριοτητες ολα μια χαρα μετα τελος .
    Σε καταλαβαινω απολυτα σε αυτο που λες . Ειναι σπανιο να βρεις καποιον ¨ανοιχτο" που να θελει να σε βαλει τον κυκλο του . ακομα και φιλικοι να ειναι μαζι σου κατα τη διαρκεια της οποιας δραστηριοτητας δεν υπαρχει μετα . Το τραγικο ειναι που μου εχουν τυχει και καποιοι ξινοι ... εκει να δεις .

    Ο ψυχολογος η ψυχοθεραπευτης θα προσπαθησει να βρει το προβλημα πυ υπαρχει εκ των εσω.. ναι δεν θα σου βρει παρεα , θα σου πει αυτα τα γνωστα μην κλεινεσαι βγες εξω κανε εκεινο κανε το αλλο ..
    εξω απο το χωρο πολλα θα ακουσεις και αν ειναι και καποιος οχι τοσο καλος σου λεει εχεις καταθλιψη και αν ειναι και ψυχιατρος σου δινει και αγωγη . Τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by mara035 View Post
    εχω δοκιμαστει σε διαφορες δραστηριοτητες καποιες της παρατησα κι ολας γιατι δεν μου αρεσαν . Σε αυτες σε πολυ λιγες βρηκα ατομα της ηλικιας μου η σχεδον κοντα μου . Ηταν πολυ μικροτερα η πολυ μεγαλυτερα . οσο κρατουσαν οι δραστηριοτητες ολα μια χαρα μετα τελος .
    Σε καταλαβαινω απολυτα σε αυτο που λες . Ειναι σπανιο να βρεις καποιον ανοικτο που ναθελει να ανοιξει τον κυκλο του . ακομα και φιλικοι να ειναι μαζι σου κατα τη διαρκεια της οποιας δραστηριοτητας δεν υπαρζει μετα . Το τραγικο ειναι που μου εχουν τυχει και καποιοι ξινοι ... εκει να δεις .

    Ο ψυχολογος η ψυχοθεραπευτης θα προσπαθησει να βρει το προβλημα πυ υπαρχει εκ των εσω.. ναι δεν θα σου βρει παρεα , θα σοπυ πει αυτα τα γνωστα μην κλεινεσαι βγες εξω κανε εκεινο κανε το αλλο ..
    εξω απο το χωρο πολλα θα ακουσεις και αν ειναι και καποιος οχι τοσο καλος σου λεει εχεις καταθλιψη και αν ειναι και ψυχιατρος σου δινει και αγωγη . Τοσο απλα
    ωραια αφου και οι δυο θελετε να γνωρισετ καινουργια ατομα και ψάχνεται παρεες γιατι δεν μιλατε μεταξυ σας ....μπορει και να συμπαθησει ο ενας τον αλλο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    18
    Mara035 εχεις απολυτο δικαιο απλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο δεν θελουν καινουργιους φιλους απο την αλλη βλεπω ατομα τα οποια εχουν ηδη μεγαλες παρεες να του 《κυνηγανε》 ατομα για να κανουν παρεα μαζι τους και δεν μπορω να το εξηγησω ισως δεν εχω ολα οσα θελει καποιος για να κανει παρεα μαζι μου.

    Οσο για το δευτερο μερος του μηνυματος σου συμφωνω απολυτα μονο οποιος η οποια δεν εχουν κανενα φιλο μπορουν να το καταλαβουν. Να θες να βγεις εξω να διασκεδασεις και να μην μπορεις λογω ελλειψης παρεας

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    18
    X factor
    Βασικα καλη ειναι η ιδεα σου δεν εχω προβλημα εγω οποιος η οποια θελει να γνωριστουμε για παρεα ευπροσδεκτος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by apsihologitos View Post
    X factor
    Βασικα καλη ειναι η ιδεα σου δεν εχω προβλημα εγω οποιος η οποια θελει να γνωριστουμε για παρεα ευπροσδεκτος.
    Mπραβο αψυχολογητε! Να κανονισετε ενα μιτινγκ για ολους οσοι νιωθουν μοναξια και θελουν να κανουν νεες παρεες και γιατι οχι και φιλιες ή ο,τι αλλο προκυψει. Ολα τα άλλα φορουμ κανουν συναντησεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    18
    Ενοειται προσωπικα πιστευω αν ειμαστε με κοινο προβλημα ολοι μας θα ειναι καλυτερα για ολους στο να το αντιμετωπισουμε καλυτερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Άσε αυτό που λες ότι κάποιοι τραβάνε άτομα σαν το μέλι έχει να κάνει με την προσωπικότητα τους αυτό .Είναι λαμπεροί ,πιστεύουν στον εαυτό τους ,μπορεί να είναι και νάρκισσοι και συνήθως είναι "ηγέτες " και το επιθυμούν κι όλας. Ευχαριστώ δεν θα πάρω

    Επίσης αν είσαι εσύ πολύ κλειστός χαρακτήρας παίζει και αυτό το ρόλο του .. Αν δεν εμπιστεύεσαι και με το δίκιο σου , η αν δεν κάνεις τα χατίρια των άλλων το χω δει σε πολλούς κριτήριο για να σε κάνουν παρέα .
    Επίσης μπορεί να βρεις άτομα που να μη σε καλύπτουν οπότε πάλι μένεις μόνος .Εγώ ας πούμε έχω ένα τέτοιο άτομο και θα βγω μαζί του μονο σε θέατρο η αν τύχει σε κανένα μαγαζι βράδυ που δεν μιλάς .Γιατί δεν το αντέχω .Δεν είναι προς τιμή μου αυτό που λέω φυσικά αλλά το συγκεκριμένο είναι περίπτωση ...

    Άρα σου απαντώ και στο δεύτερο σκέλος .Πάλι κενό θα αισθάνεσαι αν με τον άλλο δεν υπάρχει κάτι να σας συνδέει .χημεία ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Mπραβο αψυχολογητε! Να κανονισετε ενα μιτινγκ για ολους οσοι νιωθουν μοναξια και θελουν να κανουν νεες παρεες και γιατι οχι και φιλιες ή ο,τι αλλο προκυψει. Ολα τα άλλα φορουμ κανουν συναντησεις.

    Τα φόρουμ αυτα που λες είναι ένα και ένα .Συνήθως είναι άλλης νοοτροπίας και άλλων "αναγκών"
    Αν αναφέρεσαι σε αυτά που φαντάζομαι ..
    Εκεί να δεις απογοήτευση

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φιλοι κ παρεες
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 15-09-2017, 10:44
  2. Παρεες
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 105
    Last Post: 14-06-2017, 14:06
  3. Δυσκολεύομαι να κάνω παρέες πλέον...
    By n.t.l. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 20-03-2011, 22:13
  4. Replies: 2
    Last Post: 13-10-2010, 13:28
  5. Πειθαρχία ή παρέες..???
    By TartanChris in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •