Δυσκολεύομαι να βρω καινούργιες παρέες και φίλους. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 99 of 99
  1. #91
    Είχα Υψηλά Ιδανικά για τις ανθρώπινες σχέσεις. Ειλικρίνεια, ενσυναίσθηση, στοργή ως προς το "πρόβλημα" του Άλλου. Φυσικά απο νεαρή ηλικία κατάλαβα πως είμαι αρκετά αφελής. Κλείδωσα μέσα μου. Ταυτόχρονα πάντοτε ο νους μου έτρεχε στο να βρω το νόημα σχεδόν σε όλα. Μου είπαν τα σκέφτομαι πολύ... Τελικά βρήκα παρηγοριά σε ατομικές δραστηριότητες. Μπορώ να μιλήσω σχεδόν με όλους τους ανθρώπους και είμαι ανοιχτή αλλά όταν βλέπω χολή δηλητήριο υπεροψία δεν κάθομαι λεπτό. Τελικά εμείς είμαστε οι περίεργοι; δεν είχα τη δυνατότητα να συναναστραφω πχ μόνο με διανοητές ούτε με ενδιαφερε να μπω σε ένα καλούπι. Πλέον ακολουθώ τη ροή τη ζωής αλλά πάντοτε με επιφύλαξή. Εύχομαι εδώ να γνωρίσεις ανθρώπους που ίσως και να γίνουν φίλοι ζωής!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #92
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    5
    Συμφωνώ σε όλα οσα λες Art_Phil. Η αυτοπεποίθηση παιζει μείζων ρόλο. Η κοινωνική φοβία και όποιες δυσκολίες ενα άτομο αντιμετωπίζει μειώνονται οταν κάποιος πιστευει στον εαυτό του.
    Οταν ομως εχεις περασει μια ψυχική ασθένεια,το καθιστά ποιο επίπονο να βρεις το κουράγιο να το αντιμετωπισεις.

    Το στίγμα που υφίσταται το άτομο,κυριως από συγγενείς και πολλές φορές ατομα μεσα στην οικογένεια,που δεν μπορούν να καταλάβουν τι συμβαίνει στον πάσχοντα φέρνει απόγνωση και συγκρούσεις. Ολο το σύστημα χρειαζεται θεραπεία αν υπαρχει τέτοιου είδους κατάσταση.

    Προσωπικά με εχει βοηθήσει να διαβαζω βιβλια αυτοβοήθειας με τεχνικές στην επικοινωνία. Τις δοκιμασα και ειδα ανταπόκριση γιατί οι ανθρωποι ως επι τον πλειστον αναζητούν την ανθρωπινη επαφή.

  3. #93
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    5
    Φαίνεται ότι έχεις κάνει δουλειά με τον Εαυτό σου. Συγχαρητήρια!! Το μονοπάτι ειναι μοναχικό και ο αναζητητής έχει συνοδοιπορους. Δεν ειναι μόνος στο ταξίδι της ανακάλυψης του εαυτού του και οπως μίλησες για διάκριση,ειναι και αυτή βασικός πυλώνας.

    Κάνω την προσπάθεια μου με την ψυχοθεραπεία και ελπίζω και εγώ να βρω ατομα εδώ που να μοιραστούμε ελπιδοφόρες εμπειρίες.

    Καλό βράδυ

  4. #94
    Ποιος έχει κάνει δουλειά;; συμμετείχες ενεργά σε ομάδες ή συλλογους για να γνωρίσεις πιο γρήγορα κόσμο; το είχα δοκιμασει, λίγο βέβαια, αλλά ειναι καλός τρόπος και αυτός.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Να προτείνω κατι τελείως χαζο; γιατί δε μπαίνεις στο ντοντ που ειναι για παιχνίδια; εγω ηδη εχω 4 φιλες απο εκει μεσω ενός παιχνιδιού. Και δε το επιδίωξα.. Απλα παιξε παιξε έρχεσαι κοντα με κάποια άτομα.. Και δεν ειμαι και κανα πιτσιρίκι, είμαι 30..και συχνά κανονιζονται συνάντησες και οχι σε ερωτικό επίπεδο.. Τωτα πχ με καλεσαν δύο συμπαικτες για καφε αλλα δε μπορώ να παω γιατί έχω σχέση και θα γίνει της βοσνιας.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #96
    Δεν είναι χαζο. Έχει και κατηγορίες να επιλέξει κάποιος. Εγώ προσωπικά σε αυτή τη φάση δεν το ξεκινάω γιατί πρέπει να έχω συγκεκριμένες ώρες το κινητό κοντά και όλες τις υπόλοιπες όχι. Λατρευα τα κουίζ γνώσεων πάντως. Ωραία ιδέα Ν. Φ. Καληνύχτα
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν είναι χαζο. Έχει και κατηγορίες να επιλέξει κάποιος. Εγώ προσωπικά σε αυτή τη φάση δεν το ξεκινάω γιατί πρέπει να έχω συγκεκριμένες ώρες το κινητό κοντά και όλες τις υπόλοιπες όχι. Λατρευα τα κουίζ γνώσεων πάντως. Ωραία ιδέα Ν. Φ. Καληνύχτα
    Εγω ελιωνα στο ζωγράφισε το.. Ήμουν γνωστό μέλος καποτε!! Να κανονίσουμε κανα παιχνιδάκι οταν ευκαιρησεις... Καλο βράδυ και σε σενα και καλή ξεκούραση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    5
    Απο τον τρόπο γραφής σου το συμπέρανα curious.

    Συμμετειχα εθελοντικά σε ενα σύλλογο έχοντας ενεργή συμμετοχή. Γνώρισα άτομα αλλά λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης δεν προχώρησα να κρατήσω φιλίες. Οτι γινόταν ήταν στα πλαίσια των δραστηριοτήτων.
    Με ομάδες λίγα πράγματα,δύσκολα προσαρμόζουν. Κρίνω τους ανθρωπους και συχνά νοιωθω οτι δεν ταιριαζω με κανεναν.

  9. #99
    Έχω συμφιλιωθεί με το τι είμαι όχι στο 100% φυσικά ! Όπως το έγραψες για το παραπάνω που δεν σε εμπνέει να το κηνυγησεις έτσι αισθάνομαι και εγώ. Κάθε μέρα στη ζωή μας παλεύουμε με το τι είμαστε και απαντάμε στα ερεθίσματα που συναντάμε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. φιλοι κ παρεες
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 15-09-2017, 10:44
  2. Παρεες
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 105
    Last Post: 14-06-2017, 14:06
  3. Δυσκολεύομαι να κάνω παρέες πλέον...
    By n.t.l. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 20-03-2011, 22:13
  4. Replies: 2
    Last Post: 13-10-2010, 13:28
  5. Πειθαρχία ή παρέες..???
    By TartanChris in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •