Αγωγη χωρις συνταγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204

    Αγωγη χωρις συνταγη

    Ξερω θα ακουστει χαζη η ερωτηση μου αλλα θα την κανω. Μπορω να παρω φαρμακα χωρις συνταγη ψυχολογου;
    Ειμαι πολυ στρεσαρισμενος ,εχω πιεστει τελευταια. Αγχολυτικο μαλλον,κατι να ηρεμησω και να χαλαρωσω. Δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο ,ουτε εχω περασει κατι τοσο σοβαρο που να αξιζει αναφορας. Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Ξερω θα ακουστει χαζη η ερωτηση μου αλλα θα την κανω. Μπορω να παρω φαρμακα χωρις συνταγη ψυχολογου;
    Ειμαι πολυ στρεσαρισμενος ,εχω πιεστει τελευταια. Αγχολυτικο μαλλον,κατι να ηρεμησω και να χαλαρωσω. Δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο ,ουτε εχω περασει κατι τοσο σοβαρο που να αξιζει αναφορας. Ευχαριστω
    ο ψυχίατρος δινει συνατγες όχι ο ψυχολόγος...και όχι δεν μπορεις να παρεις εκτος αμα εχεις καποιον γνωστο σε φαρμακειο...
    αγχολυτικο χωρις να σε δει γιατρος δεν θα παρεις σε καμια περιπτωση γιατι είναι παρα πολύ εθιστικο και μπορει να σ χαλασει από την αποψη ότι μπορει να το ζητας συνεχεια για να νιωσεις καλυτερα...
    δοκιμασε πρασινο τσαι και λιγο τρεξιμο...θα σ χαλαρωσουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Πριν καποια χρονια ενας γαστρεντερολογος μου ειχε γραψει εντακτ γιατι δεν μπορουσα να φαω λογω αγχους. Ισχυει ακομα οτι και γιατροι αλλων ειδικοτητων μπορουν να γραψουν τετοιου ειδους φαρμακα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τι φοβασαι οτι θα συμβει αν σου γραψει φαρμακο καποιος ψυχιατρος ή νευρολογος? Αν ειναι επειδη ζητανε πολλα χρηματα στην επισκεψη, μπορεις να κλεισεις ραντεβου με το ταμειο σου σε καποιον.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Πριν καποια χρονια ενας γαστρεντερολογος μου ειχε γραψει εντακτ γιατι δεν μπορουσα να φαω λογω αγχους. Ισχυει ακομα οτι και γιατροι αλλων ειδικοτητων μπορουν να γραψουν τετοιου ειδους φαρμακα;
    ναι ισχυει..αλλα κανονικα μονο ψυχίατρος πρεπει να στα γραφει γιατι αυτος ξερει αν θα σ κανουν καλο η κακο....
    εγω το μονο που εχω να σ πω είναι προσοχή δεν είναι παιξε γελασε αυτα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Και τα χρηματα λαμβανω υποψιν , αλλα κυριως δεν θελω να δωσω πολλη σημασια και να εθιστω. Ισα ισα να ηρεμω οποτε το εχω πραγματικα αναγκη. Τα εντακτ που μου γραψε τοτε δεν τα πηρα ποτε γιατι φοβηθηκα και το ξεπερασα μονος μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Δεν εχω φιλους εδω που ειμαι,η οικογενεια μου μακρια. Αν τα ειχα αυτα θα μπορουσα να διαχειριστω την κατασταση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δοκιμασε με καποιο μη εθιστικο τοτε. Κανε μια αναζητηση στο φορουμ. Εχουν αναφερει τη μελατονινη αν θυμαμαι καλα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δωσε λιγο χρονο πρωτα και δοκιμασε να διορθωσεις λιγο την διατροφη σου και οπωσδηποτε καποια γυμναστικη που σου αρεσει, κατα προτιμηση ξεκινησε με τρεξιμο. Ο συνδυασμός αυτός κανει θαυματα και μπορει να σε αποτρεψει απο την επιδεινωση αυτης της καταστασης και τα φαρμακα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Υπάρχουν ηρεμιστικά και αγχολυτικά, που πωλούνται χωρίς συνταγή. Ωστόσο αν ξεκίνησεις να κάνεις χρήση μόνος σου και χωρίς κατάλληλη δοσολογία από γιατρό, είναι πιο εύκολο να εθιστείς. Μπορείς να επισκεφτείς εναν ψυχίατρο ή νευρολόγο ή ακομή και κάποιον έμπειρο παθολόγο, ώστε να πάρεις την άποψη κάποιου ειδικού.
    Σου προκαλεί ψυχοσωματικά ή φοβίες το άγχος;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ο ψυχίατρος δινει συνατγες όχι ο ψυχολόγος...και όχι δεν μπορεις να παρεις εκτος αμα εχεις καποιον γνωστο σε φαρμακειο...
    αγχολυτικο χωρις να σε δει γιατρος δεν θα παρεις σε καμια περιπτωση γιατι είναι παρα πολύ εθιστικο και μπορει να σ χαλασει από την αποψη ότι μπορει να το ζητας συνεχεια για να νιωσεις καλυτερα...
    δοκιμασε πρασινο τσαι και λιγο τρεξιμο...θα σ χαλαρωσουν
    Το πρασινο τσάι, οπως και το μαυρο, ειναι τονωτικό και οχι χαλαρωτικο.
    Χαλαρωτικα ειναι καποια βότανα χωρις τεινη, οπως το χαμομιλι, το τσάι του βουνου, το τιλιο κλπ.

    Εγω θα σου ελεγα να προσπαθησεις με βότανα και γυμναστική πριν απευθυνθεις σε ψυχιατρο, και βεβαια, αν αποφασισεις οτι χρειαζεσαι φαρμακο να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε ψυχιατρο. Το να παρεις οτι σου λεει ο ενας κι ο αλλος η να κανεις πειραματα μονος σου, θα σε οδηγησουν πιο σιγουρα σε εθισμο απ οτι ενας καλος γιατρος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eμενα ο παθολογος μου μου γραφει ηρεμιστικα , ανετα .........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Δυστυχως καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες αλκοολ σε φασεις εντονου αγχους για να ηρεμησω. Θα δω πως θα προχωρησει η κατασταση...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Και εγω το εχω κανει αυτο με την καταναλωση του αλκοολ αλλα σε μικρη δοση ωστε να με ζαλισει λιγο! Διηρκησε σε συντομο χρονικο διαστημα, τωρα εχω να πιο αρκετο καιρο!! Μονο οταν προκειται να συμβει η ή συμβαινει κατι που με ταραζει τοτε γινομαι φιλος με το αλκοολ, οχι πολυ οσο να με ζαλισει και να χαλαρωσω λιγο! Εχω και εγω αγχος, δεν εχω παει σε ψυχολογο ποτε λογο οικονομικων λογων και οχι μονο ειναι και αλλη λογοι που σε μια πολυ οπως παραδειγμα Αθηνα η Θεσσαλονικη θα τους αντιμετωπιζα πιστευω πιο ευκολα! Τωρα αυτο το διαστημα ειμαι σχετικα πιο ηρεμος πιο χαλαρος!! Αλλα ενα κλικ θελω να ξαναπεσω ψυχολογικα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή????
    By Giorgos27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 251
    Last Post: 12-02-2015, 15:36
  2. υπαρχει συνταγη για εισαι συμπαθης ?
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 31-05-2014, 18:43
  3. Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν συνταγή γιατρού?
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 20-04-2012, 10:17
  4. Συνταγη
    By lesing in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 29-09-2010, 03:32
  5. Συνταγή Για Να Εχετε Μια Καλή Μερα
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-02-2006, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •