Σε αδιέξοδο !!! :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Σε αδιέξοδο !!! :(

    Γεια σας παιδια!
    Εχω ξαναγραψει στο φορουμ αρκετες φορες στο παρελθον. Τον Απριλη κλεινω τα 22. Σπουδαζω στην Πατρα.

    Εχω βαρεθει. Αισθανομαι πως χανω τα καλυτερα μου χρονια. Μεχρι και την αυτοκτονια εχω σκεφτει αρκετες φορες.

    1) Δεν μου αρεσει η σχολη μου, εξαρχης δεν μου αρεσε, λαθος επιλογη, ειχα κανει 10% αλλα δεν και δεν ηξερα οτι ειχα να κανω κ δευτερη φορα. Επιπλεον δεν παω καλα με τα μαθηματα. Δεν ειναι σχολη μονο με μαθηματα, εχει μεσα το πρακτικο κομματι και τα εργαστηρια που δεν το αποφευγεις (ειναι παραϊατρικος κλαδος), εχω φαει στη μαπα τοσες αχαρες στιγμες, κλινικες, κλαμα, απογοητευση.

    2) Παντα τα οικονομικα μου δεν ηταν καλα. Η γιαγια μου με μεγαλωσε κ με στηριζε και με στηριζει σε αυτο. Πλεον εχουν φτασει τη συνταξη της 430 ευρω και η ιδια στερειται. Πλεον μονο το ενοικιο μου πληρωνει. Οτι περναω με τα ψιλολογια που στελνει ο πατερας μου ο οποιος δεν εχει σταθερη δουλεια, η μανα μου ειναι κλεισμενη στο σπιτι χρονια τωρα λογω ψυχικης νοσου κ παιρνει μια συνταξη μικρη.

    3) Εχω κανει καποιες αποπειρες για να βρω δουλεια στο παρελθον, κανω και τωρα αλλα τζιφος. Εδω στην Πατρα γενικα ζητανε πολυ κοπελες σχεδον στο 90% των αγγελιων και επιπλεον λογω σχολης μπορω μονο για απογευμα να βρω που δεν εχω βρει. Και ειναι κ η προϋπηρεσια που παντου ζητανε. Επιπλεον μου εριξε καποιος την ιδεα για σεζον το καλοκαιρι, το εψαξα, εστειλα καποια βιογραφικα αλλα κ αυτο δεν γινεται γιατι η σεζον ξεκιναει απο 1η Μαϊου μη πω και νωριτερα κ παει μεχρι Οκτωβριο και τοτε εχω εξεταστικες. Δεν ειναι οι θεωριες που μπορω να τις δωσω οποτε θελω. Ειναι τα εργαστηρια. Αν τωρα στο εαρινο παω για σεζον αυτο το διαστημα θα χασω ολα τα εργαστηρια κ πανε ενα χρονο μετα. Και δεν τελειωνει εκει. Μετα ειναι υποχρεωτικη εξαμηνη πρακτικη και πτυχιακη.

    4) Ειμαι γκει και στο ερωτικο κομματι ολο αποτυχιες. Εχω λογαριασμο σε ενα σαιτ γνωριμιων στο ιντερνετ που ειναι η κυρια διεξοδος για τους γκει για ερωτικες γνωριμιες δεν γινεται εξω φλερτ οπως στα κανονικα ζευγαρια γιατι κρυβονται. Εκει παιζει κυριως σεξ και συναντηση δεν βρισκεις τιποτα αξιολογο αλλα ουτε αυτο ειμαι ικανος να καταφερω, ολο απορριψεις τρωω. Τοσα χρονια μια σχεση δεν εχω καταφερει να κανω! Λιγη αγαπη δεν εχω παρει ποτε.

    - Πλεον εχω παρατησει τον εαυτο μου ειμαι 97 κιλα, εχω κλειστει σπιτι να χαζευω στον χαλασμενο μου υπολογιστη, βγαινω μονο για να φαω στην εστια γτ προφανως ειμαι αρκετα φτωχος να εχω δικο μου φαι, κοιμαμαι το πρωι κ ξυπναω χαλια απογευμα σχεδον, η ζωη μου κυλαει μονοτονα, βαρετα και καθε μερα βουλιαζω ολο κ πιο πολυ! Με ρωτανε τα νεα μου κ δεν εχω τι να πω. Γυμναστηριο παω σε ενα που μου πληρωσε η ξαδερφη μου σαν δωρο γτ ηταν σε προσφορα αλλα τελευταια το χω παρατησει. Πως να παω κ εκει; Τα αθλητικα μου παπουτσια ειναι φθαρμενα και ξεσκισμενα, μου χαλανε καθε μερα ολο κ περισσοτερα παππουτσια και ρουχα κ δεν εχω να παρω ενα ρουχο, ενα παππουτσι, ενα κατι να αλλαξω το στυλ μου, δεν μπορω να παω μια εκδρομη, ουτε καν για ποτο δεν μπορω να βγω. Μου αρεσει το πιανο κ εχω ταλεντο και παθος για τη μουσικη αλλα προφανως δεν γινεται ουτε να παρω ουτε να παω σε ωδειο. Γιατι; Μαντεψτε! Ενα κωλοαρμονιο που δεν αξιζει ουτε 20 ευρω εχω κ βγαζω εκει την κ***λα μου. Γενικα εχω βαρεθει! Εχω φτασει σε τελμα, πως το λενε; Βαρεθηκα ολο το "δεν γινεται" που υπαρχει σε μενα, αισθανομαι οτι πνιγομαι, και λογω της σχολης τοσα χρονια ποτε δεν κοιμαμαι ησυχος τα βραδια.

    Νταξει εχω κ εγω τα αρνητικα μου, ειμαι μιζερος κλαψιαρης αρκετες φορες αλλα βλεπετε εσεις κατι καλο για να ειμαι καλα; Ολοι εχουν προβληματα αλλα με κατι αλλο το εξισορροπουν. Ξερω μια κοπελα που δεν της αρεσει η σχολη της αλλα εχει ενα αγορι που την αγαπαει, εχει λεφτα, δυνατοτητα να κανει πραγματα που θελει. Σε εμενα απο που να το πιασεις, η σχολη μου δεν μ αρεσει και βασανιζομαι, λεφτα δεν εχω, δουλεια δεν βρισκω, σχεση δεν εχω, τιποτα δεν εχω! Ειναι αδικο. Η διαθεση μου χειροτερευει, η ζωη μου εχει γινει ανοστη, εχω γινει ενα καχεκτυπο του εαυτου μου, η απογοητευση ολο και μεγαλωνει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Στην κατασταση που βρίσκεσαι τωρα , δεν γινεται να λυθουν μαγικα ολα τα βασικα σου προβληματα, γιατι ειναι αντικρουομενα...
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφου εχεις τοσες παρακολουθησεις στην σχολη, δεν γινεται να εχεις προσοδοφορα δουλεια γιατι δεν εχεις τον χρονο.
    Ουτε ειναι ευκολο να κανεις καλες γνωριμιες απο το πουθενα ενω εχεις παρατησει τον εαυτο σου... δεν ειναι αδυνατο, αλλα ειναι πολυ δυσκολο.

    Θα πρεπει να κανεις ΕΠΙΛΟΓΕΣ και να βάλεις ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ στα προβληματα σου, και μετα ν αρχισεις να τα λυνεις, κανοντας κι εσυ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.
    σπανια λυνονται μονα τους τα προβληματα.

    Πρεπει να αποφασισεις αν θα τελειωσεις την σχολη η οχι κι αν ναι, να το κανεις μεθοδικα κι αποφασισμενα. Μην την αφηνεις να σέρνεται με χρωστούμενα απο δω κι απο κει γιατι θα σου παρει ΠΟΛΥ περισσοτερο χρονο.
    ΑΝ θελεις να τελειωσεις, " σκασε και κολύμπα" που λεμε..
    Περιορισου στα στενα οικονομικα σου, τρωγε στην λεσχη οπως λες και μην σπαταλας τα λιγοστα χρηματα σου στα ντελιβερυ (μονο με ντελιβερυ βαζεις συνεχως κιλα. Ελα τωρα, μεταξυ μας ειμαστε), θα χασεις ετσι κι ανεπιθυμητα κιλα.
    ΚΑΝΕ ΦΟΚΟΥΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ να ξεμπερδεψεις μια ωρα αρχυτερα κι ασε τις σκεψεις για ταξιδια και σταιλιγκ για οταν θα εργαστεις.ΑΡΓΟΤΕΡΑ.
    ολα μαζι δεν γινονται οταν εχουμε μικρές δυνατοτητες. Πως να γινει;

    Οσο για τα κιλα, αν συνεχισεις το γυμναστήριο που τοσο γενναιοδωρα σου χάρισαν και το παραρατας και τρως στην λεσχη ΜΟΝΟ , σου εγγυωμαι οτι θα φυγουν μεσα σε 3 μηνες το πολυ.

    Αν παρεις την σοβαρη αποφαση να παρατησεις την σχολη , ριξε τις προσπάθειες σου στην δουλεια και θα εχεις περισσότερα χρηματα.

    Οσο για τα προσωπικα, θεωρω οτι τετοια σαιτ για γκει γνωριμιες ειναι για σεξ κι οχι για σχεσεις, οποτε αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου, η εμφανιση οπωσδηποτε μετραει πολυ.
    Στο χερι σου ειναι να την βελτιωσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μη σε παίρνει απο κάτω!
    Πάνω κάτω ίδια ηλικία είμαστε και σε καταλαβαίνω.
    Όταν έπρεπε να επιλέξω σχολή ένιωθα ακριβώς το ίδιο, πραγματικά είναι λες και τα έχω γράψει εγώ όλα αυτά που μας λες.
    Μακάρι να σε γνώριζα να σου έδινα μια αγκαλιά.

    Λοιπόν,
    1. Σχολή: Αν δεν σου αρέσει παρά το. Πραγματικά μην αναλώνεσαι σε κάτι που θα σηχαθείς να το κάνεις και σαν επάγγελμα,
    βρες κάτι που θα θέλεις να το κάνεις για επάγγελμα που θα σε παθιάζει που θα σε γεμίζει, σου προτείνω να ξεκινήσεις ένα δημόσιο ιεκ
    που πλέον είναι δωρεάν, και υπάρχει δυνατότητα αν αγαπάς και τα καταφέρεις στο ιεκ (με τον τομέα που επέλεξες) να κάνεις σπουδες/μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο. δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
    Αν δεν σου αρέσει και τοσο η ιδέα του ιέκ, ξαναπροσπάθησε τις παννελήνιες.
    Απλά να βρεις κάτι που θα σου αρέσει πραγματικά να το σπουδάσεις. Λύσεις υπάρχουν δεν τελειώνει ο κόσμος!

    2.οικονομικά: το ξέρω είναι δύσκολο αλλά σιγά σιγά θα βρεις μια δουλίτσα έστω και για εναν μήνα, έστω και για λίγες ώρες
    δεν πειράζει αρκεί να έχεις το χατζιλίκι σου, αυτό ειναι το βασικότερο κομμάτι! Και συν οτι σιγά σιγά θα αποκτάς και εμπειρία! Μόλις βρείς κάτι θα δεις θα νιώσεις πιο καλά.
    Δεν πειράζει αν δεν ειναι κάτι μόνιμο, φοιτητής είσαι οποτε δικαιολογείσαι, ψάξε παντού! Ζητάνε γενικά φοιτητές σε δουλειές part time.
    Γενικά δεν χρειάζεται να θέσεις ψιλά τον πήχη, οπότε ψάξε για οποια δίποτε δουλειά για να έχεις εστω και 10-20 ευρώ για μια βόλτα.

    3.ερωτικό κομμάτι.
    Προσπάθησε να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου! γυμνάσου για την πάρτη σου! Μη ντρέπεσαι για παπουτσια και ρούχα.
    Άλλοι στο γυμναστήριο πάνε με καινούρια ρούχα και ενα αποσμητικό δεν έχουν να βάζουν, άσε δεν είναι κανένας ανώτερος απο εσένα.
    Αφού έχεις ίντερνετ, ψάξε στο γιουτιούμπ ασκήσεις γυμναστικής στο σπίτι!
    Θα νιώσεις πιο σιγουρος για τον εαυτό σου μολις ξεκινήσεις πάλι να γυμνάζεσαι αυτό ειναι εγγύηση!
    Και μολις προσέξεις τον εαυτό σου, θα δεις θα γνωρίσεις τον κατάλληλο! Θα θέλουν όλοι να σε γνωρίσουν και να σε κατακτήσουν!

    Κάνε πράγματα για τον εαυτό σου!

    * ιδέα.
    Κατέβασε ενα φρι προγραμμα ηχογραφισης και επεξεργασιας μουσικής
    και ηχογράφισε τα κομματια που παιζεις στο αρμονιο!
    Μαζευε υλικό, και ψάξε σε πολλά γκρουπ στο φεισμπουκ, υπαρχουν άτομα που παιζουν επισης μουσική και ψαχνουν για να φτιάξουν συγκροτημα. Θα ηταν ωραια ιδεα να ψαξεις ατομα να παιζεις σε συγκροτημα!
    Αν όχι απλά ανέβαζε τα κομματια σου στο γιουτιουμπ. Γιατι οχι; θα εξασκεις σιγα σιγα το ταλέντο σου και μπορει καποιος να σε ακουσει και να σου προσφέρει δωρεαν μαθημα.
    Μην αφησεις το δημιουργικό ταλέντο σου!
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    εγω προσεξα οτι εχεις οτι προβληματα εχει καθε νεος σημερα.
    απλα δυσκολευεσαι να κανεις διαχειρηση ολων αυτων στο μυαλο σου

  5. #5
    Γεια σας Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
    Πλεον ειμαι καλυτερα. Εχω παρατηρησει γενικα οτι κανω πολλες αρνητικες σκεψεις ηθελλημενα και εχω αρνητικα συναισθηματα. Ακομα και τις φορες που ειμαι καλα και ολα καλα κατι μεσα μου προσπαθει να με ριξει, οι σκεψεις με βομβαρδιζουν μεχρι να με κανουν να νιωθω ασχημα σαν να με παραλυει η σκεψη απο το να αναλαβω δραση. Οικονομικη δυνατοτητα για ψυχολογους δεν εχω ωστοσο ειναι μεσα στο πλανο μου να παω σε καποιο συμβεβλημενο γιατρο να παρω ισως καποιο αντικαταθλιπτικο, θα με βοηθησει αρκετα στη μαχη που δινω. Ειχα παρει και στο πρωτο ετος και με ειχανε βοηθησει. Το θεωρω καλη λυση για να ανεβω.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Στην κατασταση που βρίσκεσαι τωρα , δεν γινεται να λυθουν μαγικα ολα τα βασικα σου προβληματα, γιατι ειναι αντικρουομενα...
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφου εχεις τοσες παρακολουθησεις στην σχολη, δεν γινεται να εχεις προσοδοφορα δουλεια γιατι δεν εχεις τον χρονο.
    Ουτε ειναι ευκολο να κανεις καλες γνωριμιες απο το πουθενα ενω εχεις παρατησει τον εαυτο σου... δεν ειναι αδυνατο, αλλα ειναι πολυ δυσκολο.

    Θα πρεπει να κανεις ΕΠΙΛΟΓΕΣ και να βάλεις ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ στα προβληματα σου, και μετα ν αρχισεις να τα λυνεις, κανοντας κι εσυ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.
    σπανια λυνονται μονα τους τα προβληματα.

    Πρεπει να αποφασισεις αν θα τελειωσεις την σχολη η οχι κι αν ναι, να το κανεις μεθοδικα κι αποφασισμενα. Μην την αφηνεις να σέρνεται με χρωστούμενα απο δω κι απο κει γιατι θα σου παρει ΠΟΛΥ περισσοτερο χρονο.
    ΑΝ θελεις να τελειωσεις, " σκασε και κολύμπα" που λεμε..
    Περιορισου στα στενα οικονομικα σου, τρωγε στην λεσχη οπως λες και μην σπαταλας τα λιγοστα χρηματα σου στα ντελιβερυ (μονο με ντελιβερυ βαζεις συνεχως κιλα. Ελα τωρα, μεταξυ μας ειμαστε), θα χασεις ετσι κι ανεπιθυμητα κιλα.
    ΚΑΝΕ ΦΟΚΟΥΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ να ξεμπερδεψεις μια ωρα αρχυτερα κι ασε τις σκεψεις για ταξιδια και σταιλιγκ για οταν θα εργαστεις.ΑΡΓΟΤΕΡΑ.
    ολα μαζι δεν γινονται οταν εχουμε μικρές δυνατοτητες. Πως να γινει;

    Οσο για τα κιλα, αν συνεχισεις το γυμναστήριο που τοσο γενναιοδωρα σου χάρισαν και το παραρατας και τρως στην λεσχη ΜΟΝΟ , σου εγγυωμαι οτι θα φυγουν μεσα σε 3 μηνες το πολυ.

    Αν παρεις την σοβαρη αποφαση να παρατησεις την σχολη , ριξε τις προσπάθειες σου στην δουλεια και θα εχεις περισσότερα χρηματα.

    Οσο για τα προσωπικα, θεωρω οτι τετοια σαιτ για γκει γνωριμιες ειναι για σεξ κι οχι για σχεσεις, οποτε αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου, η εμφανιση οπωσδηποτε μετραει πολυ.
    Στο χερι σου ειναι να την βελτιωσεις.
    Remedy σε ευχαριστω για τη βοηθεια! Εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες. Το προβλημα μου ειναι οτι ποτε δεν μπορω να αποφασισω και αυτο με ακινητοποιει. Προς το παρον εχω αποφασισει να το παλεψω με τη σχολη ωστοσο δεν θα αφησω το αγχος να με φαει και το σαρακι. Αν δω οτι δεν απο Σεπτεμβρη ξενοικιαζω και παω σε δημοσιο ιεκ οπως μου προτεινε κ ο φιλος απο πανω και αν θελησω καποια στιγμη την τελειωνω. Η δουλεια ειναι απαραιτητη πλεον γιατι δεν εχω να τη βγαλω, εχω αρχισει ηδη καποιες μικρες προσπαθειες ψαξιματος γνωστοποιοντας εξαρχης οτι ειμαι φοιτητης. Καλο θα ηταν εστω part time ή εστω κατι για λιγο θα με βοηθουσε. Οχι δεν κανω τοσο delivery μενω σε γειτονια που εχω διπλα μ καποια μαγαζια οποτε αν θελω πηγαινω εγω ομως οχι δεν χαλαω τοσο τα λεφτα μου στα φαγαδικα. Παλια ισως πιο πολυ. Η βλακεια που κανω ειναι οτι χαλαω σε καφεδες και μπισκοτα και βλακειες που μου κανουν κακο και στη διαιτα και στην τσεπη.

  7. #7
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    Μη σε παίρνει απο κάτω!
    Πάνω κάτω ίδια ηλικία είμαστε και σε καταλαβαίνω.
    Όταν έπρεπε να επιλέξω σχολή ένιωθα ακριβώς το ίδιο, πραγματικά είναι λες και τα έχω γράψει εγώ όλα αυτά που μας λες.
    Μακάρι να σε γνώριζα να σου έδινα μια αγκαλιά.

    Λοιπόν,
    1. Σχολή: Αν δεν σου αρέσει παρά το. Πραγματικά μην αναλώνεσαι σε κάτι που θα σηχαθείς να το κάνεις και σαν επάγγελμα,
    βρες κάτι που θα θέλεις να το κάνεις για επάγγελμα που θα σε παθιάζει που θα σε γεμίζει, σου προτείνω να ξεκινήσεις ένα δημόσιο ιεκ
    που πλέον είναι δωρεάν, και υπάρχει δυνατότητα αν αγαπάς και τα καταφέρεις στο ιεκ (με τον τομέα που επέλεξες) να κάνεις σπουδες/μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο. δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
    Αν δεν σου αρέσει και τοσο η ιδέα του ιέκ, ξαναπροσπάθησε τις παννελήνιες.
    Απλά να βρεις κάτι που θα σου αρέσει πραγματικά να το σπουδάσεις. Λύσεις υπάρχουν δεν τελειώνει ο κόσμος!

    2.οικονομικά: το ξέρω είναι δύσκολο αλλά σιγά σιγά θα βρεις μια δουλίτσα έστω και για εναν μήνα, έστω και για λίγες ώρες
    δεν πειράζει αρκεί να έχεις το χατζιλίκι σου, αυτό ειναι το βασικότερο κομμάτι! Και συν οτι σιγά σιγά θα αποκτάς και εμπειρία! Μόλις βρείς κάτι θα δεις θα νιώσεις πιο καλά.
    Δεν πειράζει αν δεν ειναι κάτι μόνιμο, φοιτητής είσαι οποτε δικαιολογείσαι, ψάξε παντού! Ζητάνε γενικά φοιτητές σε δουλειές part time.
    Γενικά δεν χρειάζεται να θέσεις ψιλά τον πήχη, οπότε ψάξε για οποια δίποτε δουλειά για να έχεις εστω και 10-20 ευρώ για μια βόλτα.

    3.ερωτικό κομμάτι.
    Προσπάθησε να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου! γυμνάσου για την πάρτη σου! Μη ντρέπεσαι για παπουτσια και ρούχα.
    Άλλοι στο γυμναστήριο πάνε με καινούρια ρούχα και ενα αποσμητικό δεν έχουν να βάζουν, άσε δεν είναι κανένας ανώτερος απο εσένα.
    Αφού έχεις ίντερνετ, ψάξε στο γιουτιούμπ ασκήσεις γυμναστικής στο σπίτι!
    Θα νιώσεις πιο σιγουρος για τον εαυτό σου μολις ξεκινήσεις πάλι να γυμνάζεσαι αυτό ειναι εγγύηση!
    Και μολις προσέξεις τον εαυτό σου, θα δεις θα γνωρίσεις τον κατάλληλο! Θα θέλουν όλοι να σε γνωρίσουν και να σε κατακτήσουν!

    Κάνε πράγματα για τον εαυτό σου!

    * ιδέα.
    Κατέβασε ενα φρι προγραμμα ηχογραφισης και επεξεργασιας μουσικής
    και ηχογράφισε τα κομματια που παιζεις στο αρμονιο!
    Μαζευε υλικό, και ψάξε σε πολλά γκρουπ στο φεισμπουκ, υπαρχουν άτομα που παιζουν επισης μουσική και ψαχνουν για να φτιάξουν συγκροτημα. Θα ηταν ωραια ιδεα να ψαξεις ατομα να παιζεις σε συγκροτημα!
    Αν όχι απλά ανέβαζε τα κομματια σου στο γιουτιουμπ. Γιατι οχι; θα εξασκεις σιγα σιγα το ταλέντο σου και μπορει καποιος να σε ακουσει και να σου προσφέρει δωρεαν μαθημα.
    Μην αφησεις το δημιουργικό ταλέντο σου!
    ailouros, πραγματικα ευχαριστω και ανταποδιδω την αγκαλια! Το σχολιο σου με επηρεασε πιο πολυ απ'ολα και μου εδωσε χαρα! <3 Με τη σχολη πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω οπως ειπα παραπανω θα το τρεξω οσο μπορω αλλα δεν θα πεθανω κιολας. Γενικα δεν θα με σκοτωσουν κιολας οι δικοι μου αν φυγω οτι και να πουν δικη μου ειναι η ζωη απλα με εχει επηρεασει πολυ η γνωμη της γιαγιας μου κ αισθανομαι οτι πιεζομαι ή μαλλον οτι με πιεζουν οι αλλοι. Οσο δυσκολο κ αν ειναι οση αδυναμια κ αν της εχω της το ξεκαθαρισα οτι πλεον θα κανω οτι θελω εγω κ οπως μου βγει και μου λεει ενταξει δεν ανακατευομαι εγω (και καλα). Γενικα με επηρεαζουν πολυ συναισθηματικα οι δικοι μου ειδικα η γιαγια μου και εχω εναν βαθυ φοβο να τους στεναχωρησω και το τι θα πουν για μενα κ.λ.π. ισως να φταινε ολα αυτα τα συναισθηματα αυτοπιεσης οτι δεν εχω αντιδρασει ποτε γενικα κ παντα ημουν το καλο παιδι για ολους και πλεον δεν μπορω πνιγομαι να αισθανομαι οτι κανω κατι για χατηρι των αλλων, καταλαβες; Εχω μια τελειομανια γενικα που παρεα με την αναβλητικοτητα μου κανουν πολυ κακο κ πραγματικα δεν αποδιδω εξαιτιας μου κ εν τελει αγχωνομαι παρα πολυ και γεμιζω αρνητικα συναισθηματα. Θα το ψαξω για το ιεκ χωρις πλακα μηπως παω απο τη νεα σεζον εξαρταται και τι ειδικοτητες εχει. Για πανελληνιες δεν με κοβω γτ εχει περασει ο καιρος κ δεν εχω το σθενος και την υλη να διαβασω μεσα σε τρεις μηνες. Οσο για τη δουλεια εχω ηδη ξεκινησει καποιες προσπαθειες και οτι γινει, το θελω πολυ και εγω ξερω οτι θα μου κανει καλο θα βγω παραεξω και θα παρω αυτοπεποιθηση. Ετσι κ αλλιως ειναι απαραιτητο να αρχισω να δουλευω καποια στιγμη γτ δεν γινεται να με συντηρουν. Η προταση "Προσπάθησε να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου!" μου αρεσε πολυ και αποφασισα να την κανω πραξη σε ολους τους τομεις οχι μονο στην εμφανιση, πλεον δεν υπαρχει γυρισμος, βαρεθηκα να βουλιαζω για ολα, να αυτομαστιγωνομαι και να με τρωει το σαρακι μεσα μου. Ομως επειδη παντα λεω λεω και εν τελει υποκυπτω στην αρνητικη πλευρα του εαυτου μου τωρα πρεπει να το κανω διαφορετικα θα βαλω περισσοτερο πεισμα και οπως ειπα πιο πανω θα παω σε ενα γιατρο να παρω ενα αντικαταθλιπτικο, θα με βοηθησει αρκετα πιστευω. Η ιδεα σου αυτη δεν ειναι ασχημη, γενικα ειναι κ ο πατερας μου κιθαριστας λαικος και εχω ενα πατημα κ απο κει για το αρμονιο. Γενικα το ασχημο ειναι οτι με εκβιαζει συναισθηματικα η γιαγια μου παιδια. Οχι οτι δεν με αγαπαει προς θεου, απλα εκμεταλλευεται την αδυναμια που της εχω για να με ελεγχει. Μου ελεγε τις προαλλες οτι αν δεν παρεις το πτυχιο σου εγω σε ξεγραφω και σε αποκληρωνω κ κατι τετοια. Τι να κανω σε αυτη την περιπτωση;

    Σε ευχαριστω κ παλι! Να εισαι καλα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τίποτα να μην κάνεις.... Ή μάλλον να κάνεις ότι γουστάρεις... Δεν μπορείς να ζεις με τις επιλογές της γιαγιάς σου (ούτε και κανενός άλλου), όση αδυναμία κι να της έχεις. Είναι χειριστική απέναντι σου και καλά θα κάνεις να μην υποκύπτεις σε αυτές τις γελοιότητες. Η γιαγιά σου είναι μεγάλη γυναίκα κι έχει μάθει να διαχειρίζεται τα πράγματα και τις σχέσεις με τρόπους που είναι δύκολο να αλλάξουν τώρα, το θέμα είναι εσύ τι θα επιλέξεις να κάνεις. Τα παιδιά, παραπάνω σου πρότειναν διάφορες λύσεις για να βελτιώσεις την φάση σου στις οποίες συμφωνώ κι εγώ. Θέσε τις προτεραιότητες σου, ξεκαθάρισε τι σου αρέσει και τι όχι και δημιούργησε κίνητρα για να δραστηριοποιηθείς.... Σταμάτα να σκέφτεσαι τι να κάνεις και πράξε, η σκέψη αναστέλλει τη δράση!
    PS: με τα αντικαταθλιπτικά διαφωνώ.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Τίποτα να μην κάνεις.... Ή μάλλον να κάνεις ότι γουστάρεις... Δεν μπορείς να ζεις με τις επιλογές της γιαγιάς σου (ούτε και κανενός άλλου), όση αδυναμία κι να της έχεις. Είναι χειριστική απέναντι σου και καλά θα κάνεις να μην υποκύπτεις σε αυτές τις γελοιότητες. Η γιαγιά σου είναι μεγάλη γυναίκα κι έχει μάθει να διαχειρίζεται τα πράγματα και τις σχέσεις με τρόπους που είναι δύκολο να αλλάξουν τώρα, το θέμα είναι εσύ τι θα επιλέξεις να κάνεις. Τα παιδιά, παραπάνω σου πρότειναν διάφορες λύσεις για να βελτιώσεις την φάση σου στις οποίες συμφωνώ κι εγώ. Θέσε τις προτεραιότητες σου, ξεκαθάρισε τι σου αρέσει και τι όχι και δημιούργησε κίνητρα για να δραστηριοποιηθείς.... Σταμάτα να σκέφτεσαι τι να κάνεις και πράξε, η σκέψη αναστέλλει τη δράση!
    PS: με τα αντικαταθλιπτικά διαφωνώ.
    Γεια σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
    Εχεις δικιο. Δεν γινεται μια ζωη να με ελεγχει. Ειναι και η αδυναμια που της εχω ισχυει απλα γενικα φοβαμαι μην παθει κατι, θα μου πεις χαζο δεν μπορεις να συνεχισεις ετσι απο 'δω και περα τη ζωη σου και τις επιλογες σου φοβουμενος μηπως παθει κατι η γιαγια σου. Δυσκολευομαι να αποφασισω για τη σχολη (χρονια τωρα) ωστοσο οταν παρω μια αποφαση θα τη στηριξω με ολη μου τη δυναμη χωρις να υποκυπτω στον ψυχολογικο πολεμο οχι μονο της γιαγιας μου αλλα και των αλλων. Φοβαμαι ωστοσο μην ερθουμε σε συγκρουση οικογενειακως αλλα και παλι δεν μπορουν να με ελέγχουν μια ζωη συναισθηματικα. Οσο σε δυσκολη φαση και να ειμαι εχω το δικαιωμα πιστευω να αποφασιζω εγω για μενα. Εχω αρχισει και το κηνυγαω με τη δουλεια αρκετα. Σημερα πηγα δοκιμαστικα σε ενα της wind που πουλας πακετα στο δρομο κ εκανα δοκιμαστικο με δυο παιδια, τωρα δεν ξερω αν θα με παρει αλλα θα ψαξω και αλλου δεν θα σταματησω, εν τελει εχω περισσοτερες πιθανοτητες ψαχνοντας. Προσπαθω οσο μπορω που λες κ εσυ να περναω στη δραση, η σκεψη με ακινητοποιει. Γιατι διαφωνεις με το αντικαταθλιπτικο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by unhappy View Post
    Γεια σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
    Εχεις δικιο. Δεν γινεται μια ζωη να με ελεγχει. Ειναι και η αδυναμια που της εχω ισχυει απλα γενικα φοβαμαι μην παθει κατι, θα μου πεις χαζο δεν μπορεις να συνεχισεις ετσι απο 'δω και περα τη ζωη σου και τις επιλογες σου φοβουμενος μηπως παθει κατι η γιαγια σου. Δυσκολευομαι να αποφασισω για τη σχολη (χρονια τωρα) ωστοσο οταν παρω μια αποφαση θα τη στηριξω με ολη μου τη δυναμη χωρις να υποκυπτω στον ψυχολογικο πολεμο οχι μονο της γιαγιας μου αλλα και των αλλων. Φοβαμαι ωστοσο μην ερθουμε σε συγκρουση οικογενειακως αλλα και παλι δεν μπορουν να με ελέγχουν μια ζωη συναισθηματικα. Οσο σε δυσκολη φαση και να ειμαι εχω το δικαιωμα πιστευω να αποφασιζω εγω για μενα. Εχω αρχισει και το κηνυγαω με τη δουλεια αρκετα. Σημερα πηγα δοκιμαστικα σε ενα της wind που πουλας πακετα στο δρομο κ εκανα δοκιμαστικο με δυο παιδια, τωρα δεν ξερω αν θα με παρει αλλα θα ψαξω και αλλου δεν θα σταματησω, εν τελει εχω περισσοτερες πιθανοτητες ψαχνοντας. Προσπαθω οσο μπορω που λες κ εσυ να περναω στη δραση, η σκεψη με ακινητοποιει. Γιατι διαφωνεις με το αντικαταθλιπτικο;

    Για προφανής λόγους.... Αρχικά, είσαι πολύ μικρός για να γεμίζεις με χημεία τον οργανισμό σου, τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι καραμέλες.... αν ψάξεις λίγο σε διάφορες πηγές, ακόμη και σε posts παιδιών στο forum θα δεις ότι δεν έχουν πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα παίρνοντας αντικαταθλιπτικά.... Επίσης, μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής σου αρχίζοντας να ενδιαφέρεσαι για τον εαυτο σου... Όταν ξεκαθαρίσεις τις επιλογές σου και κάνεις κάτι που θα σου αρέσει να, χωρίς να σκέφτεσαι το περιβάλλον σου, θα νιώσεις καλύτερα. Τι να τα κάνεις τα φάρμακα; Να κινητοποιηθείς χρειάζεται...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Στην κατασταση που βρίσκεσαι τωρα , δεν γινεται να λυθουν μαγικα ολα τα βασικα σου προβληματα, γιατι ειναι αντικρουομενα...
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφου εχεις τοσες παρακολουθησεις στην σχολη, δεν γινεται να εχεις προσοδοφορα δουλεια γιατι δεν εχεις τον χρονο.
    Ουτε ειναι ευκολο να κανεις καλες γνωριμιες απο το πουθενα ενω εχεις παρατησει τον εαυτο σου... δεν ειναι αδυνατο, αλλα ειναι πολυ δυσκολο.

    Θα πρεπει να κανεις ΕΠΙΛΟΓΕΣ και να βάλεις ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ στα προβληματα σου, και μετα ν αρχισεις να τα λυνεις, κανοντας κι εσυ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.
    σπανια λυνονται μονα τους τα προβληματα.

    Πρεπει να αποφασισεις αν θα τελειωσεις την σχολη η οχι κι αν ναι, να το κανεις μεθοδικα κι αποφασισμενα. Μην την αφηνεις να σέρνεται με χρωστούμενα απο δω κι απο κει γιατι θα σου παρει ΠΟΛΥ περισσοτερο χρονο.
    ΑΝ θελεις να τελειωσεις, " σκασε και κολύμπα" που λεμε..
    Περιορισου στα στενα οικονομικα σου, τρωγε στην λεσχη οπως λες και μην σπαταλας τα λιγοστα χρηματα σου στα ντελιβερυ (μονο με ντελιβερυ βαζεις συνεχως κιλα. Ελα τωρα, μεταξυ μας ειμαστε), θα χασεις ετσι κι ανεπιθυμητα κιλα.
    ΚΑΝΕ ΦΟΚΟΥΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ να ξεμπερδεψεις μια ωρα αρχυτερα κι ασε τις σκεψεις για ταξιδια και σταιλιγκ για οταν θα εργαστεις.ΑΡΓΟΤΕΡΑ.
    ολα μαζι δεν γινονται οταν εχουμε μικρές δυνατοτητες. Πως να γινει;

    Οσο για τα κιλα, αν συνεχισεις το γυμναστήριο που τοσο γενναιοδωρα σου χάρισαν και το παραρατας και τρως στην λεσχη ΜΟΝΟ , σου εγγυωμαι οτι θα φυγουν μεσα σε 3 μηνες το πολυ.

    Αν παρεις την σοβαρη αποφαση να παρατησεις την σχολη , ριξε τις προσπάθειες σου στην δουλεια και θα εχεις περισσότερα χρηματα.

    Οσο για τα προσωπικα, θεωρω οτι τετοια σαιτ για γκει γνωριμιες ειναι για σεξ κι οχι για σχεσεις, οποτε αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου, η εμφανιση οπωσδηποτε μετραει πολυ.
    Στο χερι σου ειναι να την βελτιωσεις.
    Συμφωνώ απόλυτα!!

Similar Threads

  1. ΙΨΔ και αδιέξοδο.
    By mirotas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 20-08-2020, 21:09
  2. Αδιέξοδο
    By Sonny in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2014, 17:29
  3. αδιέξοδο
    By sisyphus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2014, 16:20
  4. αδιεξοδο..
    By ram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-05-2011, 16:29
  5. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •