ΨΥΧΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: ΨΥΧΗ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107

    ΨΥΧΗ

    Παντα ειχα την απορια αν υπαρχει ψυχη.Τελικα αφου αρωστησα και αρχισα να ενημερωνομαι ολο και περισσοτερο οδηγηθηκα στο συμπερασμα οτι ψυχη δεν υπαρχει ολα ειναι εγκεφαλικες λειτουργιες και ορμονες.Δωσαμε μεγαλητερη αξια απο οτι επρεπε και στην ψυχη και στην καρδια που δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα καματι κρεας που παλεται,μαι αντλια.Γραφονται τραγουδια και ποιηματα για την ψυχη και την καρδια αλλα τελικα ειναι μπουρδες , εγω τουλαχιστον εδω και πολυ καιρο δεν μπορω να δωσω σημασια ουτε σε ποιηματα ουτε σε στιχους τραγουδιων μου φαινονται τουλαχιστον αστεια.Εσεις πως νιωθετε για ολα αυτα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by dimitriskai
    Παντα ειχα την απορια αν υπαρχει ψυχη.Τελικα αφου αρωστησα και αρχισα να ενημερωνομαι ολο και περισσοτερο οδηγηθηκα στο συμπερασμα οτι ψυχη δεν υπαρχει ολα ειναι εγκεφαλικες λειτουργιες και ορμονες.Δωσαμε μεγαλητερη αξια απο οτι επρεπε και στην ψυχη και στην καρδια που δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα καματι κρεας που παλεται,μαι αντλια.Γραφονται τραγουδια και ποιηματα για την ψυχη και την καρδια αλλα τελικα ειναι μπουρδες , εγω τουλαχιστον εδω και πολυ καιρο δεν μπορω να δωσω σημασια ουτε σε ποιηματα ουτε σε στιχους τραγουδιων μου φαινονται τουλαχιστον αστεια.Εσεις πως νιωθετε για ολα αυτα;
    Ανατομικά φίλε μου...έτσι κάπως δείχνουν να είναι τα πράγματα ...ένα σύνολο νευρικών κυκλωμάτων ωστόσο τα κυκλώματα αυτά πρέπει να έχουν μια ξεχωριστή σημασία μιας και μπορούνε να ελέγχουνε όλες τις υπόλοιπες δομές κρέατος που υπάρχουν στο σώμα μας....άρα δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.Και το σύμπαν αν πάρεις και το αναλύσεις θα δείς οτι αποτελείται απο υπομικροσκοπικές μονάδες υλοενέργειας (κβάντα) ...αλλά αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν του στερεί το μεγαλείο του,το πόσο απέραντο και θαυμάσιο είναι.Θα έλεγα οτι το γεγονός οτι παρότι είμαστε φτιαγμένοι απο κρέας ...μπορούμε να δημιουργούμε τόσα πραγματα,να αισθανόμαστε τόσα πράγματα και να διαφέρουμε τόσο πολύ (φτάνοντας στο σημείο να είμαστε μοναδικοί) ...αυτό και μόνο είναι κάτι σαν θαύμα,σαν μαγεία ..σαν κάτι τελος πάντων πέρα απ το κρέας.Κι αυτό το πέρα μπορεί να είναι συνέπεια μιας σύνθετης λειτουργίας του κρέατος ή και συνέπεια απλώς πραγμάτων που αγννούμε ακόμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Σε καταλαβαίνω Δημήτρη, έχω περάσει απο αντίστοιχη φάση σαν τη δική σου κι εγώ πια θεωρούσα όλα τα τραγούδια ανοησίες ...
    Η εμπειρία μου μου έδειξε οτι αν είσαι τόσο ευαίσθητος όσο εγώ πρέπει να περάσεις απο αυτή τη φάση.Είναι το νέο σου ξεκίνημα Δημήτρη.Η βάση σου.Μ\'αυτόν τον τρόπο νικάς την υπερευαισθησία σου.Αλλά κ\'άποια στιγμή η ζωή θα σε οδηγήσει και πάλι στα συναισθήματα.Θα ακους και πάλι τραγούγια και θα καταλαβαίνεις το πραγματικό τους νόημα και όχι την υπερβολή τους.Θα τα θέσεις όλα σε σωστή και όχι μεγαλοποιημένη βάση...και θα νιώσεις την ψυχή σου.Τότε θα καταλάβεις απο μόνος σου οτι αλήθεια υπάρχει ψυχή, γιατί θα την έχεις \"αγγίξει\".
    Είσαι σε πολύ πολύ καλό δρόμο.Μην ανησυχείς πια...
    Μάκια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Η σωτηρία της ψυχής ειναι πολυ μεγάλο πράγμα..

    Δημήτρη,

    Και εγώ όταν αρρώστησα άρχισα να ψάχνω τα πως και τα γιατί. Το σώμα μου ήταν εντάξει, όμως ήμουν άρρωστη .. Τι ήταν αυτό που είχε αρρωστήσει? Τι είναι αυτή η «ψυχή» που όταν νοσεί μας διαλύει, μας παραλύει? Γιατί ενώ είχα αντέξει φοβερούς σωματικούς πόνους τώρα δεν μπορούσα να αντέξω αυτόν τον εσωτερικό πόνο ?

    Τι ήταν αυτό που αρρώστησε σε μένα? Που βρισκόταν κρυμμένο? Το ένιωθα σαν κάτι ξένο από μένα, κάτι που ξεχώριζε από μένα… Ήμουν εγώ και «αυτό» το κάτι άλλο. Μια κατάσταση σαν την διάσπαση του ατόμου, ένα πράγμα. Είχα διασπαστεί στα δυο. Στο εγώ και στο «αυτό» το κάτι άλλο το βαριά άρρωστο.

    Αυτά τα ερωτήματα «τι είναι ψυχή? Υπάρχει ψυχή?» υπήρξαν ερωτήματα όλης της ανθρωπότητας από τη στιγμή που ο πρώτος «πίθηκος» - προγονός μας απέκτησε λογική.
    Οι άνθρωποι από πολύ παλιά πίστευαν ότι υπάρχει κάτι που αναπτύσσεται στην ανθρώπινη φύση, κάτι ζωτικό, που προορίζεται να κρατήσει πέρα από τη σύντομη διάρκεια της εγκόσμιας ζωής.

    Η πρώτη λέξη που έχει «καταγραφεί» στην ανθρώπινη σκέψη για τη ψυχή είναι «Μεγάλη Ανάσα», πολύ αργότερα οι Ινδουιστές διδάσκαλοι μίλησαν για το Ατμαν, οι Κινέζοι, για το γιανγκ κα το γιν, την ψυχή και το πνεύμα. Οι Αιγύπτιοι, καθώς και πολλές Αφρικανικές φυλές, πίστευαν επίσης σε δύο στοιχεία, το κα και το μπα.

    Φαινομενικά , δυο είναι στοιχεία που συγκροτούν την προσωπικότητά μας:

    Η ύλη , ότι αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας και η διάνοια / ανθρώπινη συνείδηση.

    Η διάνοια είναι ένα σύστημα νόησης που περιλαμβάνει όλη τη κοσμική αλήθεια , κάτι σαν ένα μικροτσίπ που περιέχει όλες τις πληροφορίες. Η διάνοια πηγάζει από την ύλη, τον εγκέφαλο και λειτουργεί στον εγκέφαλο.

    Την ανθρώπινη προσωπικότητα όμως –μοναδική για τον καθένα μας, δεν αντιγράφεται και δεν αναπαράγεται ποτε- συγκροτεί και ένα τρίτο «στοιχείο» . Η ψυχή. Η ψυχή δεν έχει να κάνει με την ύλη έτσι όπως την ξέρουμε. Η ψυχή είναι αυτό που θα γίνουμε όταν αποδράσουμε από την ύλη. Στον κόσμο της μεταφυσικής αυτή η ύλη ονομάζεται « μορόντια». Έτσι εν δυνάμει μέσα μας έχουμε και το απαραίτητο «υλικό» για την συνέχεια του ταξιδιού όταν θα έχουμε αποχωριστεί το υλικό μας σώμα.

    Αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Η ψυχή για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στις μετά την ύλη συνθήκες επιβίωσης πρέπει να ενωθεί με κάτι πολύ πιο ανώτερο, πολύ πιο πνευματικό από την δική της φύση, πρέπει να ενωθεί με μια ανώτερη μορφή ενέργειας, με το Πνεύμα. Η ένωση της Ψυχής και του Πνεύματος εξασφαλίζουν στην προσωπικότητα τη συνέχιση του ταξιδιού.

    Η επιβίωση της ψυχής δεν είναι μονόδρομος. Εμείς, θα αποφασίσουμε για την ένωση της ή όχι με το Πνεύμα και άρα για την επιβίωσή της.

    Η ψυχή δεν επηρεάζεται από την ύλη, επηρεάζεται από τη δράση της διάνοιας / από τις αποφάσεις μας. Η ψυχή δεν πονάει γατί δεν έχει νευρικά κύτταρα, δεν «αισθάνεται», δεν την επηρεάζουν οι αισθήσεις, δεν την επηρεάζουν οι χημικές αντιδράσεις που γίνονται στο σώμα/ όχημα.

    Ασθενεί ότι έχουμε υλικό ή ότι είναι αποτέλεσμα μη σωστής λειτουργίας κάποιου (υλικού) οργάνου. Αυτό που λέμε «ψυχικές παθήσεις» , είναι οι συνέπειες μη σωστής λειτουργίας κάποιου υλικού μας οργάνου (πχ εγκέφαλος) ή μη σωστή λειτουργία ορμονών, η μη σωστή λειτουργία των διάφορων ενζύμων.

    Η ψυχή θα ασθενήσει όταν η οι σκέψεις και οι αποφάσεις μας της στερούν την δυνατότητα συνένωσης της με την ανώτερη ενέργεια. ΟΙ σκέψεις και οι αποφάσεις μας είναι που προκαλούν την συρρίκνωση της ψυχής ή την καταστροφή της. Θα σταματήσει να υπάρχει όταν συνειδητά αποφασίσουμε ότι δεν θέλουμε να ενωθεί με την ανώτερη ενέργεια. Η ψυχή δεν μπορεί να συνεχίσει μόνη της. Σβήνει.

    Επειδή δεν μπορούμε να συλλάβουμε την έννοια της φύσης της ψυχής, λογοτεχνικά την ταυτίζουμε με την καρδιά ή την ανάσα . Και αυτά είναι που υμνούν και τραγουδούν οι καλλιτέχνες ανά τους αιώνες…

    Είτε το πιστεύουμε είτε όχι, δεν είμαστε μόνο σάρκα και συνείδηση , δεν είμαστε μόνο μια βιολογική μηχανή. Είμαστε ταυτόχρονα και μια εν δυνάμει ανώτερη ενέργεια, μια ενέργεια που μας προσφέρει την δυνατότητα της συνέχειας σε άλλα επίπεδα με την προϋπόθεση ότι το έχουμε επιλέξει.

    Δημήτρη μου,

    μια καρδιά άδεια από Αγάπη, Καλοσύνη, Ομορφιά και Αλήθεια είναι ένα κομμάτι κρέας.

    Ένας εγκέφαλος χωρίς συνείδηση, χωρίς δυνατότητα επιλογών είναι απλά ένα ακόμα βιολογικό όργανο.

    Ένα σώμα εάν δεν «κατοικηθεί» από την ψυχή θα μείνει απλά μια πολύπλοκη βιολογική μηχανή.

    Μια ψυχή χωρίς πίστη , μια ψυχή που θα της αρνηθούμε την δυνατότητα να ενωθεί με το πνεύμα, θα σβήσει, θα καταλήξει στο «τίποτε»…

    Αντιμετώπισε τον εαυτό σου «ολιστικά» : είσαι ταυτόχρονα ύλη, διάνοια , ψυχή και ένα εν δυνάμει πνεύμα. Τα δυο πρώτα τα «ξέρουμε», το τρίτο και το τέταρτο στοιχείο μένει να αποφασίσουμε να το αναζητήσουμε . Και τότε θα αρχίσει το πραγματικό ταξίδι …. Το πιο συναρπαστικό ταξίδι που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος….

    Και εσύ Δημήτρη μου, είσαι στη αφετηρία αυτού του ταξιδιού. Με πόνο –είναι αλήθεια- , με νωπές πληγές από τα αναπάντητα «γιατί» , αλλά με αγωνία να μάθεις την αλήθεια….

    Αχ. Δημήτρη!

    μην απογοητεύεσαι γιατί τα ωραιότερα τραγούδια δεν τα έχεις ακούσει ακόμα, τους ωραιότερους στίχους δεν τους διάβασες ακόμα. Αναζήτησέ τα….

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Αθήνα
    Posts
    28
    Πολύ δύσκολο να πεις με σιγουριά αν αυπάρχει ψυχή ή όχι...\'Ομως όλα αυτά που αισθανόμαστε,ο πόνος,η χαρά,η ευτυχία,η λύπη,όλα μας τα συναισθήματα,η αγάπη...κάτι πρέπει να σημαίνουν όλα αυτά,έτσι δεν είναι; ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Μου λετε ολοι πως υπαρχει ψυχη ειναι λιγο πολυ ολα τα αισθηματα που νιωθω ειναι κατι χωρις υλη ειναι η ανθρωπινη προσωπικοτητα μονο που ολα αυτα ελεχονται απο τα φαρμακα που παιρνω με κρατουν σε μια σταθερη κατασταση,πως λοιπον ελενχουν την ψυχη μου; αφου ειναι κατι χωρις υλη;πως ελενχουν τα συναισθηματα μου; αφου δεν μπορω να νιωσω εντονη χαρα ή πονο; για ευτηχια δεν συζηταω καν.Πολυ απλα ελενχουν τον εγγεφαλο μου και ρωταω παλι η ψυχη που ειναι;.Ξερω δεν θα τη βρω πουθενα αφου δεν εχει υλη,μηπως λοιπον δεν υπαρχει;.Φοιβη μου λες οτι ειναι μια καινουργια βαση,ενα νεο ξεκινημα προφανως απο το μηδεν γιατι ετσι νιωθω οτι πρεπει να βρω τα χαμενα συναισθηματα μου αλλα δεν ξερω που να ψαξω,να πω απλα στο γιατρο μου να μειωσει τις δοσεις των φαρμακων ή να ψαξω μεσα μου, τι ομως και πως;.Εκει νομιζω οτι ειναι και η απαντηση πιθανως πρεπει να μειωσω τα φαρμακα αρα ολα ειναι θεμα ορμονων και λειτουργιων του εγκεφαλου,ρωτω και παλι η ψυχη που ειναι;.Ισως να ψαξω μεσα μου, πως ομως! δεν θα παρω απαντηση. ισως πρεπει να περιμενω να βγουν στην επιφανεια μονα τους(τα συναισθηματα που πηγαζουν απο την ψυχη μου)μα! τα γραφω αυτα σε εποχη που νομιζα οτι ειμαι ερωτευμενος,τωρα ομως δεν ξερω τι νιωθω,αν νιωθω και γιατι!.Η ψυχη λοιπον ειναι ολα τα συναισθηματα μας,η προσωπικοτητα μας που ομως αρρωστενει-λογικο- οπως και τα υπολοιπα μελη του ανθωπινου σωματος,ελα ομως που στη δικια μου περιπτωση ηταν θεμα εγκεφαλικης λειτουργιας (οπως και σας φανταζομαι) αρα η ψυχη ειναι στον εγκεφαλο,υποθετω πως οχι γιατι οταν ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε ποιο σημειο του εγκεφαλου ειναι αυτο που εχει παθει βλαβη αρα παλι πουθενα η ψυχη.Το ερωτημα παραμενει -υπαρχει ή δεν υπαρχει εστω και αν εδω και αιωνες πιστευουμε πως υπαρχει και καθε λαος εχει δωσει και την ονομασια του.Για μενα ειναι πρακτικο το ζητημα υπαρχει και ειναι εκει! ή δεν υπαρχει τσαμπα σπας το κεφαλι σου.Και ας μην παμε την \"κουβεντα\" στο τι συμβαινει μεταθανατον γιατι τοτε ειναι που θα μπεξουμε!
    Ευχαριστω Δημητρης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Φίλε Δημήτρη...έχεις απόλυτο δίκιο στις απόψεις που διατυπώνεις και δεν νομίζω επι της ουσίας να διαφωνεί κανείς μαζί σου.Ναι ..σύμφωνα με τα εώς τώρα δεδομένα της επιστήμης το κέντρο των ανώτερων λειτουργιών μας βρίσκεται στον εγκέφαλο μας και τελικά η ψυχή είναι ένα σύνολο εγκεφαλικών λειτουργιών ή αν θέλεις είναι μια μορφή έκφρασης κάποιων εγκεφαλικών κυκλωμάτων.Όπως θα ξέρεις πολύ καλά τα νευρικά κύτταρα είναι σαν μικρά καλώδια που συνδέονται μεταξύ τους με έναν περίρεγο τρόπο ...όπου στο τέλος κάθε νευρικού κυττάρου απελευθερώνονται κάποιες ουσίες (διαβιβαστές) και ερεθίζουν την αρχή του επομένου...αυτή η σύνδεση ονομάζεται σύναψη.Κατα καιρούς έχει συνδεθεί η πυκνότητα των συνάψεων με την ευφυία και τα ταλέντα μας..Τα περισσότερα φάρμακα επιρεάζουν το επίπεδο των διαβιβαστών τροποποιώντας έτσι την λειτουργία των συνάψεων πχ στην κατάθλιψη βρέθηκε οτι ο νευροδιαβιβαστής σερετονίνη είναι κάπως ελατωμένος και μια κατηγορία αντικαταθλιπτικών δεν κάνει τίποτα άλλο απ το να ανεβάζει τα επίπεδα αυτά.Συνεπώς τα φάρμακα ελέγχουν περισσότερο ποσοτικά τη διάθεση μας...και όχι τόσο ποιοτικά...κανένα φάρμακο δε θα σε κάνει να σπαρταράς στα γέλια,κανένα φάρμακο δεν θα σε κάνει να ερωτευτείς ...απλώς κάποια θα σου μειώσουν τη μελαγχολία και άλλα τη νευρικότητα.
    Το γιατί βέβαια εφόσον το hardware όλων είναι το ίδιο (νευρικά κύτταρα και νευρικές δομές που παράγουν) διαφέρουμε στο software (πες το αλλιώς ψυχή) είναι αρκετά πιο δύσκολο να απαντηθεί.Το γιατί εσύ μπορεί να τρελένεσαι για μπιφτέκια κι άλλος για μπρόκολα ...πάλι σε επίπεδο hardware είναι δύσκολο να εξηγηθεί.Το γιατί ένα άλφα ερέθισμα σε 10 διαφορετικούς ανθρώπους μπορεί να έχει 10 διαφορετικές επιπτώσεις ...είναι επίσης χαοτικό να προσπαθήσεις να το εξηγήσεις με βιολογία και μαθηματικά.Το γιατί έχεις κλίση σε μια συγκεκριμένη δραστηριότητα και ο αδερφός σου σε κάτι άλλο..επίσης είναι δύσκολο να μπεί σε έναν μαθηματικό τύπο και συνεπώς να προβλεφθεί.Η ίδια η ζωή έχει μέσα της κάτι το άπιαστο,το απροσδιόριστο που ακόμα η επιστήμη δεν κατάφερε να το προσεγγίσει....Κι αν θέλεις ακόμα και αυτή η ύλη που επικαλείσαι σε υπομικροσκοπικό επίπεδο είναι ασαφές αν είναι ύλη ή ενέργεια τελικά μιας και η επιστήμη καταλήγει στο συμπέρασμα οτι οι μικρότερες δομικές μονάδες είναι τα κβάντα που αποτελούν ένα κράμα ύλης και ενέργειας (υλοενέργεια) που μετουσιώνεται το ένα στο άλλο συνεχώς.Μπορείς να το φανταστείς αυτό...? Αποτελούμαστε απο δομές που δεν είναι ακριβώς σταθερή ύλη αλλά μια συνεχής υλοενέργεια.Το ότι εσύ διατυπώνεις τόσο σύνθετους λογισμούς και εκφράζεσαι με τόσο δομημένο λόγο που σαν νυστέρι μπορεί να ξεσκίζει κάτι που ΄΄ισως ούτε ένας ψυχοθεραπευτής να μην έχει εμβαθύνει....κι αυτό είναι κάτι αν μη τι άλλο θαυμάσιο.Ακόμα κι εσύ ο ίδιος είσαι μια απόδειξη οτι ναι μεν υπάρχει ένα υλικό hardware....αλλά για το software και το πως δένει με το hardware δεν μπορούμε παρα να τα κοιτάμε με δέος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    πραγματικά όλα είναι θέμα χημείας:το πως βλέπεις τη ζωή, τον κόσμο,τι απόψεις έχεις.θα μπορούσες να ησουν πιο έξυπνος πιο ευαισθητος ή πιο αναίσθητος, πιο αποφασιστικός
    αλλά\" η ψυχή ξετρελαμένη δεν βρίσκει ύπνο τις νύχτες ούτε και την ημέρα, ούτε μπορεί να μείνει στο μέρος που βρίσκεται.Γεμάτη πόθο τρέχει παντού όπου μπορεί να συναντήσει αυτόν που κατέχει την ομορφιά\"<Πλάτων, Φαίδρος.
    Ανοιξε την ψυχή σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Η επιστήμη εκφράζει την πρόοδο της εποχής της (κυρίως την τεχνολογική πρόοδο). Μηχανήματα και όργανα που κάνουν μετρήσεις, τηλεσκόπια που διαπερνούν το σύμπαν.. όμως σε κάθε εποχή υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να το \"πιάσει\", το αύριο εκπλήσει την επιστήμη.

    Θελω να πω ότι επειδη δεν μπορεί η επιστήμη / τεχνολογία να μετρήσει ή και να εντοπίσει ενεργειακές μορφές και άλλες μορφές ύλης, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Επειδή εντοπίσαμε μόνο 10 πλανήτες γύρω μας , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τρισεκατομμύρια άλλοι κόσμοι. Η επειδη το μικροσκόπιο δεν εντόπισε το μικρόβιο ¨ταδε\' δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει αυτο το μικρόβιο...

    Τα συναισθήματα δεν πηγάζουν από τη ψυχή, τα συναισθήματα πηγάζουν από τον εγκέφαλο , από ένα υλικό όργανο.

    Στο υλικό/ επιστημονικό επίπεδο δεν μπορει να δοθεί προσδιορισμός της ψυχής, ούτε και αποδείξεις της υπάρξής της μπορούμε να έχουμε σε κάποιο εργαστήριο... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ψυχή..

    Η ψυχή ειναι κάτι που δεν έχει \"ανιχνευτεί\' ακόμα από την επιστήμη. Μέχρι τώρα στις διάφορες θρησκευτικές και φιλοσοφικές σχολές ταυτίζεται με την καρδιά, την ανάσα, τα συναισθήματα.

    Η ψυχή επηρειάζεται από τα συναισθημάτά μας, τις σκέψεις μας, τις επιλογές μας αλλά όχι από τα φάρμακα, τη τροφή και οποιαδήποτε υλική ουσία. Δεν έχει καμία σχέση με τα όργανά μας. Είναι άτρωτη σε κάθε χημική επίθεση, σε κάθε επίθεση μικροβίων . Η ψυχή επηρεάζεται , τροφοδοτειται και δυναμώνει από τις ηθικές και πνευματικές επιλογές μας..

    Πιο παραστατικά θα έλεγα να φανταστούμε τη ψυχή σαν ένα \"μικρο τσιπ\" ανώτερης τεχνολογίας το οποίο περιέχει όλα τα προσωπικά μας δεδομένα. Αυτα τα δεδομένα που πάντα και μοναδικά θα χαρακατηρίζουν εμάς και μόνο εμάς, στον αιώνα τον άπαντα.

    Ενα \"μικρο τσιπ\" που καταγράφει ΜΟΝΟ όλα όσα μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους, που καταγράφει ΜΟΝΟ όσα μας εξυφώνουν πνευματικά (η ομορφιά, η καλοσύνη, το έλεος για τον συνάνθρωπό μας, η αλήθεια, η ειλικρίνεια,η πίστη).

    Μια ψυχή λοιπον χωρίς ηθικές επιλογές, χωρίς αξίες, χωρίς πίστη, χωρίς περιέργεια και αναζήτηση της αλήθειας θα σβύσει, θα χαθεί..

    Μη φοβάστε τα φάρμακα δεν μπορούν να επηρεάζουν την ψυχή. Ουτε καν η χημειοθαραπεία ή οποιαδήποτε χημικά μπορούν να την επηρεάσουν στο ελάχιστο. Μια απόφασή μας όμως μπορεί αν είναι αρκετή για να την ακυρώσει, να την καταστρέψει καιτελικά να την αφανήσει . Μια συνειδητή μας απόφαση που θα αντίκεινται στη συμπαντική νομιμότητα.

    Γιατί όπως μας υπενθύμισε και ο/η coma στα λόγια του Πλάτωνα η ψυχή γεμάτη πόθο τρέχει παντού όπου μορεί να συναντήσει Αυτον που κατέχει την Ομορφιά. Και η Ομορφιά είναι μια απο τις μεγάλες συμπαντικές αξίες..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Black rose ειναι υπεροχα αυτα που γραφεις αλλα να προσθεσω

    Η ψυχη δεν μας ανηκει ειναι κατι υπερανω απο μας.Δεν πεθαινει ζει στην αιωνιοτητα, σε αντιθεση με την αγαπη που ειναι κατι ανθρωπινο.Πηγαζει απο μας και πεθαινει με μας.Η καρδια ειναι συμβολο της αγαπης απλα και μονο επειδη βρισκεται στο κεντρο και χωρις αυτην δεν ζουμε οπως και χωρις την αγαπη δεν μπορουμε να ζησουμε.

    Αυτα...θα ειχα αλλα τοσα να πω αλλα πηγε αργα και ειναι ωρα για υπνο....:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ανοιξη πιθανοτατα δεν ειδες πως απαντησες σε ενα μηνυμα του 2005.αλλα εχω διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σου.Η ψυχη ειμαστε εμεις.και ειναι ολοδικια μας.μας ανηκει ολοκληρωτικα.και για αυτο την κανουμε και οτι θελουμε.η την ανεβαζουμε η την καταστρεφουμε.και αγαπη υπαρχει μετα το θανατο μας καθως προκειται για μη υλιστικο αγαθο.οταν αγαπας το σκιρτησμα το νοιωθεις στην καρδια σου,οποτε αυτο θα μπορουσε να ειναι μια αιτια που θεωρουμε πως η αγαπη ζει στην καρδια μας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    η ψυχή είναι η άυλη πλευρά της ανθρώπινης ύπαρξης.η διάκριση μεταξύ του ανθρώπου και των ζώων έθεσε το ζήτημα ενός πιο συγκεκριμένου προσδιορισμού της ανθρώπινης ψυχής που να είναι σε θέση να εξηγήσει μέσω της έννοιας της ψυχής την πνευματικότητα(λογική,ευαι σθησία,ηθική κ.α.)που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα ζώα.
    ο άνθρωπος αποτελείται από ψυχή και σώμα.η ψυχή είναι αυτόνομη ενώ το σώμα είναι ύλη.η ψυχή είναι το πνευματικό μέρος του ανθρώπου με το οποίο αυτό ζει αντιλαμβάνεται και είναι ελεύθερος.κατά την διάρκεια της ζωής υπάρχει ενότητα ψυχής και σώματος και ο άνθρωπος συνθέτει μέσα του με την ίδια την σωματική του υπόσταση το στοιχείο του υλικού κόσμου έτσι ώστε αυτά μέσα από τον άνθρωπο φτάνουν στην έσχατη τελείωσή τους και αποκτούν φωνή.
    ο Πλάτων διατύπωσε μια θεωρία για την ψυχή την οποία θεωρούσε άυλη,άφθαρτη και επομένως αθάνατη,που επιτελούσε τρεις λειτουργίες.το λογιστικόν,δηλαδή την σκέψη με έδρα τον εγκέφαλο.το θυμοειδές,δηλαδή τα συναισθήματα με έδρα το στήθος και το επιθυμητικόν,δηλαδή τις επιθυμίες με έδρα τα σπλάχνα.
    αν δεν υπήρχε ψυχή πως θα κλαίγαμε χωρίς να έχουμε χτυπήσει κάποιο μέρος του σώματός μας;αν δεν υπήρχε ψυχή πώς θα γελούσαμε χωρίς να μας γαργαλάνε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Originally posted by Empneustns
    ανοιξη πιθανοτατα δεν ειδες πως απαντησες σε ενα μηνυμα του 2005.αλλα εχω διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σου.Η ψυχη ειμαστε εμεις.και ειναι ολοδικια μας.μας ανηκει ολοκληρωτικα.και για αυτο την κανουμε και οτι θελουμε.η την ανεβαζουμε η την καταστρεφουμε.και αγαπη υπαρχει μετα το θανατο μας καθως προκειται για μη υλιστικο αγαθο.οταν αγαπας το σκιρτησμα το νοιωθεις στην καρδια σου,οποτε αυτο θα μπορουσε να ειναι μια αιτια που θεωρουμε πως η αγαπη ζει στην καρδια μας...
    Empneustns
    εσυ μαλλον τα εμπλεξες.Εγω το 2005 δεν ημουν μελος του φορουμ αλλα εγινα το 2007, για ελεξε το και θα επιβεβαιωθεις.Αλλοστε ομως και να ειχα γραψει κατι αντικρουομενο, το πνευμα η σκεψη και οι αποψεις ειναι για να εξελισσονται και να αλλαζουν αρα θα ειχα το δικαιωμα να αλλαξω αποψη.Ετσι πιστευω τουλαχιστον εγω.Αλλα να ξερεις οτι πικαριστικα λιγο, γιατι γιαυτο που με εξεθεσες δεν ισχυει αν ισχυε θα ημουν η πρωτη που θα το αποδεχομουν

    Να σαι καλα!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ανοιξη,το τελευταιο ποστ που γραφηκε στο θεμα ΨΥΧΗ ηταν του 2005.Οποτε συμπληρωσες το black rose για κατι που εγραψε πριν 4 χρονια.αυτο ειπα στο προηγουμενο ποστ.και δεν νομιζω πως σε εξεθεσα,απλα ειπα πως εχω διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σου :) και ουτε ειχα σκοπο να σε πικαρω.Να ειμαστε ολοι καλα :) !!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    σου ζητω πραγματικα συγγνωμη απλα δεν το καταλαβα σωστα.Εκει που εβαλες το πως καταλαβα οτι εγραψα κατι αλλο το 2005.Μαλλον οτι επρεπε να βαλεις...;)χαχα,ναι τωρα το προσεξα και εγω.ναι συμφωνω με το blackrose.Σεβαστο να εχεις αλλη αποψη αλλοστε αν ειχαμε ολοι την ιδια δεν θα πηγαιναμε μπροστα και ουτε να συζητουσαμε θα μπορουσαμε αφου θα συμφωνουσαμε.Και παλι συγγνωμη που ημουν καπως επιθετικη.Ξερεις οταν ειμαι συνδεδεμενη δεν μου εμφανιζει ημερομηνιες γιαυτο την επαθα, αλλα δεν πειραζει να ξανασυζηταμε για τα ιδια πραγματα, αλλαζουμε και με αυτο και οι θεωριες μας δεν ειναι;

    Ευχαριστω για την κατανοηση!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •