Φίλοι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Φίλοι...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    athens
    Posts
    4

    Φίλοι...

    Καλησπέρα,
    όπως καταλάβατε είναι περασμένη η ώρα...
    Δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου γιατί με βαραίνουν σκέψεις...
    Κάνω πολλή υπομονή,και καταβάλλω προσπάθεια να νικήσω τη μελαγχολία που με πιάνει ώρες ώρες...τις περισσότερες δηλαδή...
    Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω φίλους...ενώ ξέρω οτι ειμαι από τα καλά παιδιά, που πάντα έδινα τα πάντα στους \"φίλους\" πάντα κάτι γινόταν και συνειδητοποιούσα ότι με κορόιδευαν...με έχουν πληγώσει πολύ, τελείωσα τη σχολή μου και δεν εχω επαφή με κανέναν, και ούτε και με αναζήτησε ποτέ και κανείς..έχω μόνο έναν παιδικό φίλο, που λείπει μακρια γιατί σπουδάζει ακόμα, φαινομενικά, είμαστε δεμένοι αλλά ,πλέον νιώθω οτι όποτε ασχολείται μαζί μου το κάνει από υποχρέωση...
    Τώρα έχω μόνο 2 κοπέλες που μιλάμε που και που- είχαμε γνωριστεί σε μια προσωρινή δουλειά- και λέω και κι εγώ τα προβλήματα μου...
    Πιστεύω οτι οι άνθρωποι με απορρίπτουν λόγω της εμφάνισης μου, καθότι είμαι παχουλή...πάντα ήμουν, και πάντα ήμουν στο περίπου μέσα στις παρέες...δε μπορώ να βρώ άλλο λόγο καθώς ξερώ καλά, οτι είμαι ευχάριστη και ενδιαφέρων άνθρωπος, εχω χιούμορ και καλή καρδιά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τινκς ζουμε σε μια κοινωνια της εμφανισης το εχεις καταλαβει,το θεαθηναι και το περιτυλιγμα.και ναι αν εισουν η σουπερ γκομενα θα ειχες πολλους περισσοτερους γνωστους,οχι πραγματικους φιλους ομως.προσεχε που δινεις για να μην πληγωνεσαι.οπως ελεγε και ενας καθηγητης μου υπαρχουν οι ανθρωποι και τα ανθρωποειδη,το δευτερο μαλλον εχει κατακλεισει τον κοσμο ;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Τινκς, δυστυχώς όλο και περισσότερος κόσμος κρίνει απο την εξωτερική εμφάνιση. Οι φίλοι κανονικά πρέπει να σ αγαπάνε είτε είσαι 50 είτε 150 κιλά. Αλλά μιας και είναι έτσι η δομή της κοινωνίας, δοκίμασες ποτέ ν αλλάξεις το δικό σου περιτύλιγμα? Ίσως αυτό σε κάνει να νοιώσεις και καλύτερα με τον εαυτό σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    athens
    Posts
    4
    Συμφωνώ,ναι, αλλά μιλάμε για φίλους.Αληθινούς .Ποιά είναι η αλήθεια τους αν πρέπει να αλλάξω για να με δεχτούν ;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Tinks24
    Πιστεύω οτι οι άνθρωποι με απορρίπτουν λόγω της εμφάνισης μου, καθότι είμαι παχουλή...
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΠΑΧΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΧΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ.
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΑΜΥΝΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΩΝ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Tinks24
    Πιστεύω οτι οι άνθρωποι με απορρίπτουν λόγω της εμφάνισης μου, καθότι είμαι παχουλή...πάντα ήμουν, και πάντα ήμουν στο περίπου μέσα στις παρέες...δε μπορώ να βρώ άλλο λόγο καθώς ξερώ καλά, οτι είμαι ευχάριστη και ενδιαφέρων άνθρωπος, εχω χιούμορ και καλή καρδιά...
    Ο λόγος μπορει να μην είσαι εσύ , αλλα εκεινοι ή ο τρόπος ζωής μας . Τρέχουμε όλοι να προλάβουμε τι ?
    Τελοσπάντων ............ εγω δεν είμαι παχουλή , δεν ήμουν ποτέ, αλλα δεν με βοήθησε στον τομέα αυτό . ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Originally posted by Tinks24
    Συμφωνώ,ναι, αλλά μιλάμε για φίλους.Αληθινούς .Ποιά είναι η αλήθεια τους αν πρέπει να αλλάξω για να με δεχτούν ;;
    Εγώ απλώς γράφω πως αν ΕΣΥ νομίζεις πως η εμφάνισή σου αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για γνωριμίες, στο χέρι σου είναι να την αλλάξεις. Η φιλία έπεται της γνωριμίας, όταν τα άτομα ταιριάζουν. Καλό είναι λοιπόν να έχεις πολλές γνωριμίες ώστε να κολλήσεις τελικά με αυτούς που ταιριάζεις.
    ΑΝ . επαναλαμβάνω, ΕΣΥ νοιώθεις πως η εμφάνισή σου είναι αυτή που δυσκολεύει την κοινωνική σου ζωή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Δεν νομίζω οτι τα παραπανίσια κιλά είναι τόσο σοβαρό θέμα για να μην έχεις φίλους. Προσωπικά πιστεύω πως δεν κοιτάω την εμφάνιση όσον αφορά τους φίλους μου αλλά άλλα στοιχεία. Εξάλλου πολλοί παχουλοί είναι διάσημοι και πολύ κοινωνικοί όπως ο Παβαρότι π.χ. ;)
    Ίσως να μην έχεις βρεί ακόμα ανθρώπους που να ταιριάζετε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    122
    Αν εχεις msn στειλτο μου στο u2u. Εγω θα ηθελα να γινω φιλος σου εφοσον εισαι ολα αυτα που περιγραφεις. :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Tinks εσύ είσαι ευχαριστημένη με την εμφάνισή σου; Το θέμα είναι καταρχήν αν εσύ αποδέχεσαι τον εαυτό σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μαρίνα, δεν συμφωνώ με το κλισέ ερώτημα. Βεβαίως και κανείς δεν αποδέχεται τον εαυτό του όταν δεν συμφωνεί το μάτι με τον καθρέφτη. Σκληρό αλλά αληθινό, στην πορεία διαλέγεις. Η αποφασίζεις τη συμφωνία, ή την ασυμφωνία με τα όποια δικαιολογητικά ( τροφοδοτείς τον εαυτό σου ).

    Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι 100 κιλά και να τάχω καλά με μένα. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, έχω παραδοθεί στη μοίρα μου και έχω διαμορφώσει τον κόσμο μου φυσικά στα μέτρα που να με βολεύουν. Ομως γνωρίζω καλά ότι έχω χάσει πολλές από τις χαρές της ζωής, ό,τι αυτό κι αν σημαίνει.

    Στο θέμα της φιλίας, δεν θα διάλεγα ποτέ ένα φίλο που θα αντιμετώπιζε έτσι τη ζωή του, όπως δεν θα διάλεγα εξίσου ένα φίλο ναρκομανή. Και διαλέγω αυτό το ακραίο παράδειγμα για να δείξω ότι και το φαγητό είναι ένα είδος εξάρτησης.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Αυτό που είπες \"ότι ήμουν πάντα στο περίπου μεσα στις παρέες\" δείχνει ότι πάντα είχες το πρόβλημα το οποίο εκδηλώθηκε περισσότερο έντονα τώρα επειδή τελείωσες τη σχολή.
    Εγώ είμαι πια πεπεισμένος ότι φίλοι και παρέες που έχουμε δεν εξαρτάται από το πόσο \"καλοί\" είμαστε.Υπάρχουν άνθρωποι κουτσομπόληδες , σκληρόκαρδοι , κακοπροαίρετοι που έχουν πολλούς φίλους ενώ άλλοι ευαίσθητοι και καλοσυνάτοι που δε λένε κακό λόγο για κανέναν και μπορεί να είναι μόνοι τους.
    Αυτό που μετράει στους άλλους είναι μόνο πόσο τους διασκεδάζεις μέσα στην παρέα και πόσο ευχάριστος είσαι.Έχω καταλάβει ότι οι άλλοι πάνω από όλα θέλουν συμμετοχή στην παρέα.Άμα βρίσκεσαι στην παρέα και ο νου σου είναι αλλού ή δε συμμετέχεις και πολύ , οι άλλοι δεν καίγονται κιόλας να συναναστρέφονται μαζί σου , τους είσαι μάλλον αδιάφορος.
    Καταλαβαίνω γιατί αμφιβάλλεις με τον εαυτό σου και αναρωτιέσαι \"γιατί να είμαι μόνη μου\" αλλά δεν αξίζει να κατηγορείς τον εαυτό σου , ούτε να νιώθεις τύψεις γιατί οι προτεραιότητες που μετράνε στους άλλους δεν αφορούν το βαθύτερο χαρακτήρα σου ή τα συναισθήματα σου απέναντι τους αλλά επιφανειακά χαρακτηριστικά συμπεριφοράς.Μήπως στις παρέες συμμετείχες συμβατικά και κατά βάθος δεν ένιωθες άνετα και δε σε γέμιζαν ;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by liberchild
    Μαρίνα, δεν συμφωνώ με το κλισέ ερώτημα. Βεβαίως και κανείς δεν αποδέχεται τον εαυτό του όταν δεν συμφωνεί το μάτι με τον καθρέφτη. Σκληρό αλλά αληθινό, στην πορεία διαλέγεις. Η αποφασίζεις τη συμφωνία, ή την ασυμφωνία με τα όποια δικαιολογητικά ( τροφοδοτείς τον εαυτό σου ).

    Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι 100 κιλά και να τάχω καλά με μένα. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, έχω παραδοθεί στη μοίρα μου και έχω διαμορφώσει τον κόσμο μου φυσικά στα μέτρα που να με βολεύουν. Ομως γνωρίζω καλά ότι έχω χάσει πολλές από τις χαρές της ζωής, ό,τι αυτό κι αν σημαίνει.

    Στο θέμα της φιλίας, δεν θα διάλεγα ποτέ ένα φίλο που θα αντιμετώπιζε έτσι τη ζωή του, όπως δεν θα διάλεγα εξίσου ένα φίλο ναρκομανή. Και διαλέγω αυτό το ακραίο παράδειγμα για να δείξω ότι και το φαγητό είναι ένα είδος εξάρτησης.
    Αυτό ακριβώς ήθελα να διαπιστώσω ακούγοντάς το όμως από την ίδια. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω έτσι απλά \'αποδέξου τον εαυτό σου\'. Αλλά, το μάτι τίνος είναι που τελικά βλέπει την Tinks; Η ίδια χαρακτήρισε τον εαυτό της παχουλή. Αλλά δεν είπε ότι δεν της αρέσει αυτό που βλέπει. Αναφέρθηκε μόνο στους άλλους και πιστεύει ότι οι άλλοι την απορρίπτουν λόγω των κιλών της.

    Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι αν έχει καταρχήν η ίδια απορρίψει τον εαυτό της, τότε είναι πρωτίστως το άγχος και η ανασφάλεια που βγαίνουν προς τα έξω στις κοινωνικές συναναστροφές, κάτι πολύ πιο απωθητικό από τα κιλά. Δεν γίνεται οι άλλοι να μας αποδεχτούν αν εμείς δεν νιώθουμε καλά με αυτό που είμαστε. Από την άλλη βέβαια, ακόμα κι αν εμείς νιώθουμε καλά, δεν είναι δυνατόν να μας αποδεχτούν όλοι, πόσο μάλλον να γίνουν φίλοι μας μόνο και μόνο επειδή είμαστε αδύνατοι.

    Οπότε το πρώτο βήμα είναι να αποφασίσει η Tinks αν η ίδια θέλει να αδυνατίσει. Το δεύτερο να επανεξετάσει τους παράγοντες που οδηγούν σε κοινωνικές σχέσεις ή και σε ουσιαστική φιλία. Και τα όσα λες είναι πράγματι κάποιοι από τους παράγοντες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δηλαδη αμα αδυνατισει θα γνωρισει πραγματικους φιλους;να καταλαβω και εγω.σιγουρα ομως θα εχει περισσοτερους γνωστους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Empneustns
    δηλαδη αμα αδυνατισει θα γνωρισει πραγματικους φιλους;να καταλαβω και εγω.σιγουρα ομως θα εχει περισσοτερους γνωστους


    H καλή εικόνα του εαυτού μας αντανακλάται και προς τα έξω. Σίγουρα θα αρχίσει να βλέπει πιό κοντά, ό,τι μέχρι τώρα ήταν τοποθετημένο μακριά γι αυτήν. Οι φίλοι πριν γίνουν φίλοι, δεν είναι παρά γνωστοί. Κανείς φίλος δεν πέφτει ουρανοκατέβατα ή κατά παραγγελία. Επίσης φίλους καλούς μπορεί κανείς να αποκτήσει σε οποιαδήποτε ηλικία. Αλλά και να μην αποκτήσει μπορεί κάλλιστα να έχει γνωστούς-φίλους, ή ίσως και μιά σχέση που να νιώθει καλά. Δεν είναι πιά και τόσο τραγικό να μην έχεις ένα φίλο καρδιακό. Τραγικό όμως και άδικο είναι να μη βάζεις στόχους που θα σου δίνουν χαρές πέρα απ το φαγητό ακόμα και αν είσαι τύπος που επιλέγεις τη μοναχικότητα και όχι την κοινωνικοποίηση. Why not?

    Mιά καλή φίλη είχε γράψει πίσω από ένα πίνακα που κάποτε μου χάρισε το εξής και το κρατώ :

    Η φιλία είναι μιά γλυκειά υπευθυνότητα...ποτέ μια ευκαιρία.:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •