Γνωρίζετε "ξερόλες"?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243

    Γνωρίζετε "ξερόλες"?

    Γνωρίζετε ξερόλες? Πώς αισθάνεστε μαζί τους και πώς τους αντιμετωπίζετε? Τι ποσοστό του γενικού πληθυσμού νομίζετε πως είναι? Τι είναι αυτό που τους κάνει να φέρονται έτσι?

    Αν κοιτάξω γύρω στον ευρύτερο κύκλο μου συγγενών, φίλων, γνωστών και επαγγελματικών, γνωρίζω 3-4 άτομα που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό σε πολύ ενοχλητικό βαθμό και δεκάδες άλλους που το έχουν σε μέτριο βαθμό. Θα έλεγα ότι ανθρώπους που ακούνε και θέλουν να μάθουν αυτά που δεν ξέρουν από εμένα και να πουν αυτά που ξέρουν και δεν γνωρίζω εγώ (να κάνουν μία φυσιολογική και ευχάριστη –εποικοδομητική συζήτηση δηλαδή) γνωρίζω πολύ λίγους.

    Κατά τη γνώμη σας πρέπει να τους ανεχόμαστε με χαμόγελο και συγκατάβαση και να μετράμε από μέσα μας αντίστροφα από τη βαρεμάρα μέχρι να φθάσει η ώρα να τελειώσει η συνάθροιση ή πρέπει να τους τη λέμε μπας και γλιτώσει ο επόμενος άτυχος που θα βρεθεί στο δρόμο τους ή οι δύστυχοι οι συγγενείς τους που «κακοποιούνται» κάθε μέρα από αυτούς?
    Χθες παρευρέθηκα σε τραπέζι με μια τέτοια περίπτωση και μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Η γυναίκα αυτή δεν έκανε τον ξερόλα μόνο σε εμάς τους φίλους της, αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό και στον άντρα της. Τον προσέβαλε συνέχεια και ότι πήγαινε να αρθρώσει ο καημένος του έλεγε ότι το λέει λάθος

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    23
    Εναν ξέρω σίγουρα ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ :mad:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Το πιο πιθανό είναι αν της έλεγες κάτι για αυτή της τη συμπεριφορά, να σε προσέβαλέ, να μην σε άφηνε να ολοκληρώσεις και να έλεγε ότι κάνεις λάθος χεχε

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    απο ξερολες αλλο τιποτα, εχει γεμισει ο τοπος, ολοι εχουν αποψη για τα παντα ακομα και για την ζωη σου, εγω τους λυπαμαι, τους θεωρω ανθρωπακια που δεν εχουν προσωπικοτητα και λενε οτι τους κατεβει, γιατι πιστεψεμε ιδεα δεν εχουν για οτι λενε απλα ακουσανε μια σαχλαμαρα στον αυτια και στον καθε αυτια και την πιπιλιζουν. εγω γελαω με αυτους τους ξερολες που δεν δεχονται οτι κανουν λαθος, τους θεωρω γελοιους, και τους το λεω παντα:D

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ξερολες η οχι ειναι αδιαφορο,

    εκεινο που εχει σημασια οταν ακους καποιον ειναι αν εχεις να παρεις κατι απο αυτον αλλιως χανεις τον χρονο σου.
    Το ζητουμενο ειναι να μαθεις να ακους οταν πρεπει και να τα μαζευεις για αλλου οταν δεν πρεπει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Μ εκνευρίζουν τα μάλα οι άνθρωποι που έχουν γνώμη επί παντός επιστητού, ασχέτως αν κατέχουν το θέμα ή όχι... και πολλάκις απορρίπτουν ασυζητητί τις όποιες αντίθετες απόψεις.

    Μ εκνευρίζουν ακόμα περισσότερο επειδή έχουν τσιμεντόστοκο στο μυαλό και ηδονίζονται ν ακουν τον εαυτό τους να μιλάει για όλα, χωρίς να έχουν ούτε στοιχειώδεις γνώσεις για το αντικείμενο συζήτησης.

    Στο τέλος-τέλος, αφου εκνευριστώ, ή που θα βάλω τα γέλια, ή που θα κόψω παρτίδες. Η βλακεία δεν παλεύεται με τίποτα- είναι ανίκητη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Mη μαλλωνεις με ενα βλακα.
    Θα σε ριξει στο επιπεδο του και στο τελος θα σε νικησει λογω εμπειριας.

    Καπου το ειχα διαβασει αυτο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by kater1na
    Το πιο πιθανό είναι αν της έλεγες κάτι για αυτή της τη συμπεριφορά, να σε προσέβαλέ, να μην σε άφηνε να ολοκληρώσεις και να έλεγε ότι κάνεις λάθος χεχε
    Νομίζω πως έχεις δίκιο... αυτός είναι άλλωστε ο ξερόλας :)

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    32
    Ναι γνωριζω ξερολες, τους ξερω ολους μαλιστα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ax Imagine,
    είναι δύσκολο να κόψω παρτίδες γιατί η μία από αυτούς είναι η παιδική μου φίλη που την έχω από τότε που γεννήθηκα και δεν μου πάει τώρα στα 45 μου να την τινάξω στον αέρα και η άλλη είναι κουμπάρα μου.

    Manthes συμφωνώ όπως το θέτεις για τον βλάκα. Δες το όμως και αλλιώς: γιατί ανεχόμαστε να ακούμε τόση ώρα τέτοιους ανθρώπους επειδή είναι βλάκες ενώ αυτοι δεν ακούνε εμάς? Δεν είναι άδικο αυτό? Δεν είναι μία άδικη καταπίεση εις βάρος μας?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ισως επειδη δεν εχουμε καλυτερη εναλλακτικη λυση;
    Επειδη μπορει κατα βαθος εστω και ασυνειδητα να προσδοκουμε σε καποιο ωφελος απο αυτη την παρεα;
    Επειδη αργησαμε να το καταλαβουμε οτι ειναι βλακες και τωρα δεν εχουμε την δυναμη να τους δειξουμε οτι δεν θελουμε την παρεα τους;
    Μπορει λογω του οτι εχουν καποια αλλα στοιχεια της προσωπικοτητας τουε που δεν τα εχουν οι υπολοιποι γνωστοι μας.

    Ο καθενας μας εχει τους δικους του λογους και σιγουρα θα ειναι και αλλοι εκτος απο αυτους που ανεφερα.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Originally posted by MANTHES
    Mη μαλλωνεις με ενα βλακα.
    Θα σε ριξει στο επιπεδο του και στο τελος θα σε νικησει λογω εμπειριας.

    Καπου το ειχα διαβασει αυτο
    manthes το άλλο το ξέρεις που λέει οτι :

    \"Δύο πράγματα μόνο είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο. \"Αλμπερτ Αινστάιν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by water
    Ναι γνωριζω ξερολες, τους ξερω ολους μαλιστα !
    Μ\'άρεσε το αστειάκι!!!:P

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    56
    Εκνευρίζομαι απίστευτα με τους ξερόλες (αν και τελευταία αρχίζω ν\' αναρωτιέμαι μήπως ο εκνευρισμός μου προέρχεται από το ότι το μπορει να έχω κι εγώ αυτό το χαρακτηριστικό... χαχα)

    Η καλύτερη μου φίλη είναι ξερόλας. Μπορεί να μην ξέρει πχ. τίποτα από αυτοκίνητα αλλά πάντα έχει άποψη γι\' αυτά και προσπαθεί κάθε φορά που θα πω κάτι που έχει σχέση με μηχανικά προβλήματα (κι αυτό επειδή λόγω συνεχών προβλημάτων και κοροιδίας αναγκάστηκα να μάθω τα πάντα για τα αυτοκίνητα!) να μου αποδείξει ότι η δική μου άποψη είναι λάθος ενώ αυτή ξέρει καλύτερα!!!

    Είναι τρομερά ενοχλητικό, όχι μόνο για μένα αλλά και για τους άλλους γύρω της, με αποτέλεσμα να την κάνουν πέρα όλοι αλλά η ίδια δεν αλλάζει. Το μόνο που έμαθα να κάνω είναι να επιμένω λίγο και μετά να λέω \"ναι, μπορεί να έχεις δίκιο\" για να σταματήσω να την ακούω...

    Στην τελική, το θέμα δεν είναι τα λόγια αλλά οι πράξεις. Από λόγια χορτάσαμε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς όλοι σε μία παρέα ή στο φόρουμ βγαίνουμε παναγίτσες λές και αυτοί που είναι ξερόλες ή έχουν άσχημα στοιχεία είναι τπτ τέρατα και όλοι τους κατηγορούμε...
    Μήπως η ξερολία ή η βλακεία είναι στοιχεία και όλων μας που κάποιεσ φορές μπορεί να γίνονται πολύ αισθητά? Αυτό το λέω γιατί συνεχώς βλέπω ανθρώπους να λένε για κάποιον αλλά δεν έχω δεί ποτέ κάποιον να το αναγνωρίζει για τον εαυτό του(εκτός από τη balance ¨:P )

    Y.Γ. manthes χθές το βράδυ σε είδα στο όνειρό μου οτι μιλούσαμε στο msn!! Λες να σ\' έχω ερωτευτεί??

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •