Νευρα.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: Νευρα....

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κοπέλα μου τα νεύρα είναι υγεία!! Φυσική αντίδραση του οργανισμού σε δυσάρεστες καταστάσεις!! Το παράξενο θα ήταν να μην είχες νεύρα όπως εγώ και να ξέσπαγες στο φαί!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ δεν εκδηλωνω τα νεύρα μου τα κρατάω μέσα μου, κακός βέβαια! Αλλά κάποια στιγμή θα ξεσπάσω!! Και κάτι για πριν πού λεγατα για Μόρα και παράληση! Πριν κάποια χρόνια, ήταν μεσημέρι και ήμουν μέσα στο καλό τον ύπνο και ξαφνικά ενώ ξυπνάω δεν μπορώ να κουνήσω τίποτα κανένα άκρο τίποτα, ενώ είχα επαφή με το περιβάλλον, τα καταλάβαινα όλα! Μετά από λίγα χρόνια είδα στο Χαρδαβέλλα μια εκπομπή για την Μόρα και είναι τα στοιχεία που έπαθα και εγώ, δεν πιστεύω ότι ήταν Μόρα και τέτοια, απλός κάτι οργανικό κάτι που υπάρχει εξήγηση!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    χαχαχααχαχαχαχα 10 χρονων?? Μαξ :P
    Καταλαβες ποιος ειναι, βεβαια ..
    I ll give you a hint: (χαχαχαχαχα)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Συμφωνω με σαβ.
    Ψαξε πρωτα τα παθολογικα, κι αν δεν βρεις κατι, βουρ για ψυχολογο..
    (Υπνικη απνοια ειναι συνηθως η "μορα")

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Καταλαβες ποιος ειναι, βεβαια ..
    I ll give you a hint: (χαχαχαχαχα)
    Δεν το πιασα, σπαζοκεφαλια! Γκιβ μι εναδερ χιντ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ δεν εκδηλωνω τα νεύρα μου τα κρατάω μέσα μου, κακός βέβαια! Αλλά κάποια στιγμή θα ξεσπάσω!! Και κάτι για πριν πού λεγατα για Μόρα και παράληση! Πριν κάποια χρόνια, ήταν μεσημέρι και ήμουν μέσα στο καλό τον ύπνο και ξαφνικά ενώ ξυπνάω δεν μπορώ να κουνήσω τίποτα κανένα άκρο τίποτα, ενώ είχα επαφή με το περιβάλλον, τα καταλάβαινα όλα! Μετά από λίγα χρόνια είδα στο Χαρδαβέλλα μια εκπομπή για την Μόρα και είναι τα στοιχεία που έπαθα και εγώ, δεν πιστεύω ότι ήταν Μόρα και τέτοια, απλός κάτι οργανικό κάτι που υπάρχει εξήγηση!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έτσι και εγώ αντρέα, και πολλοί άλλοι!! Ενώ είναι υγιές να τα βγάζουμε προς τα έξω αλλά ποιος έχει το κουράγιο να τα δεχθεί!! Εμείς βέβαια δεχόμαστε των αλλωνών τα νεύρα!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Την εχω παθει κι εγω την ''Μορα'' μια φορα πριν 3 χρονια(χεστηκα πανω μου) και αλλη μια που καταφερα και τη γλιτωσα δηλαδη αρχισε να συμβαινει και το προλαβα και δε ''παρελυσα''.Και στις δυο περιπτωσεις με πηρε ο υπνος ανασκελα με σταυρωμενα τα χερια στο στηθος να το πιεζω,σα νεκρος σε φερετρο.Αυτο το βαρος στο στηθος καπως περασε στο ονειρο ξερω γω κα ιοταν ξυπνησα δε μπορουσα να σηκωθω τα εβλεπα κι εγω θολα κτλ καλα θα υπαρχει εξηγηση αλλα βαρεθηξκα να το ψαξω.Παντως το πατερ ημων το ειπα,ειχα να το πω απο το δημοτικο αχαχαχα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Εγώ μέσα στη βδομάδα το παθα δύο φορές. Με παραισθήσεις τη μια ένιωθα ότι κάτι με φυσάει στο πρόσωπο και την άλλη ότι κάποιος μου χαϊδεύει το κεφάλι, και δεν μπορούσα να κουνήσω τα χέρια και τα πόδια

    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δε θα ηθελα νοιωσω οτι καποιος μου χαιδευει το κεφαλι και δε μπορω να κουνηθω, ανατριχιασα!
    Savatage αυτο με το κερι εγω το δοκιμασα παντως, εννοειται μπαρουφες. Πιο πολυ απο εγωισμο για να αποδειξω στον εαυτο μου αυτο που παντα πιστευα, οτι ολα αυτα ειναι μπαρουφες, καπου στα 12 και να εξαλειψω εστω και αυτη την πολυ μικρη αμφιβολία. Οπως ειχα παει μονος και σε ενα νεκροταφειο στο χωριο, βραδυ, που ειχαμε ακουσει οτι μπαρουφα ηθελες γι αυτο το μερος και εννοειται οτι ειδα μια ωραια ησυχια και τα καντηλακια να δημιουργουν μια ηρεμη ατμοσφαιρα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Όντως είναι εφιαλτικο. Δεν μπορούσα.να συνελθω

    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αγαπητή lenale,
    Επειδή έχω γεννηθεί μέσα στον τουρισμό με οικογένεια, φίλους, γνωστούς στα τουριστικά μαγαζιά, στις ταβέρνες, στα ξενοδοχεία, επειδή έχω σπουδάσει hotel management, επειδή έχω δουλέψει πάρα πολλά χρόνια στα ξενοδοχεία, λίγο σέρβις και πολύ υποδοχή, επειδή ακόμα δουλέυω στον τουρισμό, έχω να πω ότι η δουλειά η δική μας είναι από τις πιο απαιτητικές και δύσκολες κι όσο πάει και δυσκολεύει. Γενικά όλες οι δουλειές που έχουν να κάνουν με κόσμο είναι δύσκολες, αλλά τα τουριστικά ακόμα περισσότερο.
    Πάει ο άλλος διακοπές/ταξίδι και αντί να κοιτάξει να περάσει καλά και χαλαρά, κοιτάει να βγάλει τα ψυχολογικά του πάνω σου. Παραξενιές, νεύρα, απαιτήσεις, ταλαιπώριες χωρίς λόγο κι εσύ να πρέπει να είσαι με το χαμόγελο μέχρι τα αφτιά ενώ ο κόσμος καίγεται, ακούς τα απίστευτα και πρέπει να τα φέρνεις όλα βόλτα. Το εργασιακό περιβάλλον δε, ακόμα και στις καλύτερες επιχειρήσεις, πιεστικό μέχρι αηδίας. Τα ωράρια μεγάλα, οι συνάδελφοι κι αυτοί με τα δικά τους, οι από επάνω ο καθένας τον χαβά του... Τα ξέρεις...

    Που θέλω να καταλήξω; Ότι από την δουλειά σου και μόνο, ιδίως αν την κάνεις κάποια χρόνια, δικαιούσαι να έχεις τα νεύρα σου σπασμένα. Πρόσθεσε το άγχος την καθημερινότητας εκτός δουλειάς, τα άλλα θέματα που μπορεί να έχεις στην ζωή σου, την γενικότερη περιρρέουσα ατμόσφαιρα στην κοινωνία γύρω σου... Ε, δεν θέλει και πολύ το σύστημα να κλατάρει!

    Για αρχή, εντόπισε τι άλλο μπορεί να σου προκαλέι άγχος/ανησυχία/εκνευρισμό. Κάτι στην οικογένειά σου, κάτι που έγινε με τους φίλους σου, η οικονομική σου κατάσταση; Εστίασε στο ποιό είναι το πρόβλημα και μετά στο πως μπορεί να λυθεί. Συνήθως είναι συνδυασμός πραγμάτων βέβαια, οπότε άρχισε από τα πιο μικρά που λύνονται εύκολα και συνέχισε στα πιο μεγάλα.

    Προσπάθησε επίσης να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν ή σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά. Αν δεν κινείσαι, προσπάθησε να βάλεις το περπάτημα στην ζωή σου, είναι αγχολυτικό και κάνει καλό και στην σωματική υγεία. Κάνε πράγματα που σου αρέσουν και δεν κάνεις πολύ συχνά και προσπάθησε να δοκιμάσεις και καινούρια πράγματα. Ταξιδάκια, βολτούλες, ένα νέο χόμπι, νέες γνωριμίες... Απομάκρυνε τους φίλους που σου απορροφούν ενέργεια με την μιζέρια και τα προβλήματά τους χωρίς να προσφέρουν στήριξη σε εσένα με την σειρά τους. Μην καταπιέζεσαι υπερβολικά με κοινωνικές συμβάσεις και επαφές που σου την σπάνε ή είναι ανιαρές και απλά "πρέπει" να συναναστρέφεσαι ή να πας κάπου. Γενικά πέτα τα περιττά "βαρίδια" από την καθημερινότητά σου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Νευρα , νευρα , νευρα.
    By crazyelena in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2017, 14:39
  2. Νευρα
    By lena86 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 3
    Last Post: 21-09-2016, 22:06
  3. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  4. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •