Καθαρτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89

    Καθαρτικά

    Καλημερα, ειμαι 113 κιλα με υψος 1.78. Ειμαι εθισμενος στο φαι δεν μπορω να σταματησω με τιποτα ολο πειναω εχω εμμονη με τα κιλα μου και οταν μου πει καποιος οτι παχυνα θυμωνω πολυ.
    Τον τελευταιο μηνα για μια εβδομαδα αρχισα να κανω εμετο σχεδον οτι ετρωγα και ειχα αποτελεσμα να χασω 3 κιλα, αλλα αυτο δεν μπορει να συνεχιστει με κουραζει παρα πολυ.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-02-2018 at 20:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κακως πιστευεις οτι τα καθαρτικα θα σου λυσουν το προβλημα .......... παλι θα παχαινεις αν τρως .....

  3. #3
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    Καλημερα, ειμαι 113 κιλα με υψος 1.78. Ειμαι εθισμενος στο φαι δεν μπορω να σταματησω με τιποτα ολο πειναω εχω εμμονη με τα κιλα μου και οταν μου πει καποιος οτι παχυνα θυμωνω πολυ.
    Τον τελευταιο μηνα για μια εβδομαδα αρχισα να κανω εμετο σχεδον οτι ετρωγα και ειχα αποτελεσμα να χασω 3 κιλα, αλλα αυτο δεν μπορει να συνεχιστει με κουραζει παρα πολυ. Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Ο εμετος και τα καθαρτικα δεν ειναι λυση στο προβλημα toureter...λογικα ειναι συναισθηματικο το θεμα με το φαγητο...Το θεμα ειναι να φτιαξεις την σχεση σου με το φαγητο και οτι αλλο σε τρωει-ποναει μεσα σου...και αν εχεις καουρες,πονους,κτλ απο τα υπερφαγικα μπορεις να παρεις προβιοτικα για να βελτιωσουν πιθανα εντερικα συμπτωματα...να ξερεις το φαγητο δεν ειναι το προβλημα.
    Last edited by Aeon; 07-02-2018 at 20:47.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με τον takecare , συν προσεχε αυτη την συνηθεια να κανεις εμετο το φαι , διοτι η μεγαλη συχνοτητας της μπορει να προκαλεσει καρκινο του οισοφαγου .........

  5. #5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω με τον takecare , συν προσεχε αυτη την συνηθεια να κανεις εμετο το φαι , διοτι η μεγαλη συχνοτητας της μπορει να προκαλεσει καρκινο του οισοφαγου .........
    Ακριβως,οσο ειναι νωρις σταματα το,εκτος απο το παραπανω που ειναι το χειροτερο,μπορει να εχεις θεματα με τα δοντια σου(σαπισμα) ,πληγες στα χερια,και αφου θες να χασεις κιλα,να ξερεις οτι με τον εμετο,πρηζονται και οι αδενες και το προσωπο φαινεται πιο γεματο+καρδιακα θεματα,αρρυθμιες κτλ...Για να ξεπερασεις κακες διατροφικες συμπεριφορες που εχουν σχεση με διαταραχη το πρωτο βημα ειναι να σταματησεις τις συμπεριφορες αυτες αφου κανεις υπερφαγικο(οπως εμετος,καθαρτικα,υπερβολικ η γυμναστικη,στερηση τροφης κτλ ) ολα αυτα σε οδηγουν παλι σε επομενο υπερφαγικο.Με καλη διατροφη,ολα ισορροπούν σιγα σιγα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    η συχνη χρηση καθαρτικων προκαλει αβιταμινωση, γιατι η τροφη παραμενη λιγοτερο χρονο στο πεπτικο συστημα και δεν προλαβαινει να αφομοιωθει πληρως, επιπλεον αδυνατιζει τους μυωνες που συμετεχουν στην μετακινηση της τροφης μεσα στον πεπτικο σωληνα

Similar Threads

  1. καθαρτικα και εξαρτηση
    By Ψαρακι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-09-2009, 11:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •