Αυπνία,αγχος και αλκοόλ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Συνήθως όταν καταστραφούν διάφοροι τομείς στη ζωή τους αντιλαμβάνονται το μέγεθος του προβλήματος, αλλά αυτή η στιγμή είναι διαφορετική για τον καθένα. Αν βρίσκεται σε άρνηση, δεν ξέρω αν θα καταφέρει να μείνει στο πρόγραμμα, αλλά αξίζει να δοκιμάσετε.
    Ερις εχεις τοσο δικιο.Η αληθεια ειναι πως αν παρει την αποφαση θα την παρει επειδη θα τον πιεσουμε.Σκεφτηκα την Κυριακη να τον παω στους ανωνυμους αλκοολικους που ειναι σνοιχτο μπας και ακουσει κστι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by KandA View Post
    Macgyver λυπαμαι αν σου θυμησα τ δικα σου αλλα χαιρομαι που το ξεπερασες.Οτσν εννοεις η σταση μου δεν τον βοηθαει;
    Δεν μενοχλει που μου θυμησες τα παλια , καθολου ,...... δεν σουπα , επινα κατα Μ.Ο. ενα μπουκαλι κρασι/μερα ...... εννοω οτι με το να τον πιεζεις με διαφορους τροπους να κοψει το ποτο , απλα τον εκνευριζεις , θα μου πεις τι να κανεις , να μεινεις αδρανης ? οχι, αλλα δεν βγαινει τιποτα με την σταση αυτη , την αυστηρη , απολυτως τιποτα .........δειξε κατανοηση στο προβλημα του , ξερει πολυ καλα οτι εχει προβλημα , δεν ειναι αναγκη να του το υπενθυμιζεις , πλησιασε τον με καλο τροπο, οχι σαν ασθενη , αλλα σαν συζυγο, σαν εναν δικο σου ανθρωπο, που ειναι , και δειξε κατανοηση, ετσι θα γινει πιο δεκτικος στα λογια σου .....το ζητουμενο εινα να σου ανοιχτει, και να σου μιλησει για το προβλημα του, οχι να κρυβει τα μπουκαλια , να βρειτε απο κοινου μια λυση , ...... οπως μιλαγα εγω στον κολλητο μου για το προβλημα μου ( ανυπαντρος ειμαι ) , δεν με κατεκρινε ποτε, παντα ηταν συγκαταβατικος με το προβλημα μου, και η σταση του με βοηθησε ..........ηταν καλος κροατης , καταληγαμε στο οτι κατι πρεπει να γινει με το ποτο, αλλα ηταν σημαντικο οτι δεν μεπιανε απ τα μουτρα ....... παντα ηταν επιεικης.... και μπορουσα να συζητησω ανετα μαζι του για το θεμα μου .....

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν μενοχλει που μου θυμησες τα παλια , καθολου ,...... δεν σουπα , επινα κατα Μ.Ο. ενα μπουκαλι κρασι/μερα ...... εννοω οτι με το να τον πιεζεις με διαφορους τροπους να κοψει το ποτο , απλα τον εκνευριζεις , θα μου πεις τι να κανεις , να μεινεις αδρανης ? οχι, αλλα δεν βγαινει τιποτα με την σταση αυτη , την αυστηρη , απολυτως τιποτα .........δειξε κατανοηση στο προβλημα του , ξερει πολυ καλα οτι εχει προβλημα , δεν ειναι αναγκη να του το υπενθυμιζεις , πλησιασε τον με καλο τροπο, οχι σαν ασθενη , αλλα σαν συζυγο, σαν εναν δικο σου ανθρωπο, που ειναι , και δειξε κατανοηση, ετσι θα γινει πιο δεκτικος στα λογια σου .....το ζητουμενο εινα να σου ανοιχτει, και να σου μιλησει για το προβλημα του, οχι να κρυβει τα μπουκαλια , να βρειτε απο κοινου μια λυση , ...... οπως μιλαγα εγω στον κολλητο μου για το προβλημα μου ( ανυπαντρος ειμαι ) , δεν με κατεκρινε ποτε, παντα ηταν συγκαταβατικος με το προβλημα μου, και η σταση του με βοηθησε ..........ηταν καλος κροατης , καταληγαμε στο οτι κατι πρεπει να γινει με το ποτο, αλλα ηταν σημαντικο οτι δεν μεπιανε απ τα μουτρα ....... παντα ηταν επιεικης.... και μπορουσα να συζητησω ανετα μαζι του για το θεμα μου .....
    Ο τροπος προσεγγισης ειναι το μεγαλο μου θεμα.Αν με ρωτησεις σαν ανθρωπος δεν πινω δεν πειραζω ουτε μυρμιγκι που λενε και ημουν διπλα του οπως λες.Η γιατρος μας ειπε πως μονο με αυστηροτητα και μεσα σε ορια λειτουργει και ρτσι το παλευω μεσα μου να γινω αυστηρη.Με ποναει και ειναι δυσκολο.Οταν του ειπα γιστι μου τα κρυβεις και δεν μου το λες.Μου απαντησε ντρεπομαι και δεν ειναι ευκολο.Ρχω και την οικογενεια του συνεχεια πανω απο το κεφαλι μου κανε κατι μην τον αφηνεις.Εχω τους γονεις μου εισαι καλα;Ολοι πανω μου και γω δεν ξρρω τον σωστο τροπο αντιμρτωπισης

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Εχασε τη δουλεια του/παραιτηθηκε,δε μπορει να βρει αλλη και νιωθει αχρηστος(δε ξερεις ποσο μας σκοτωνει εμας τους αντρες αυτο το πραγμα) και το οτι υπαρχει και παιδι το κανει ακομα χειροτερο που δε μπορει να του προσφερει.Ειναι κι αυτος θυμα μιας καταστασης,θελει να δει εστω μια ελπιδα οτι τα πραγματα θα πανε καλα σε αυτο τον τομεα.ΔΗλαδη απ οτι καταλαβα μια φυσιολογικη οικογενεια ηθελε να εχει ο ανθρωπος και το στερειται γιατι δε μπορει να ανταπεξελθει.Προτεινω να κανεις μια προσπαθεια να του δωσεις μια ελπιδα,να του μιλας ευδιαθετα με αισιοδοξια,να κοιτας προγραμματα στον οαεδ κα ινα του λες κατι καλο θα βγει οπου ναι ναι,οτι ειναι γενικο το προβλημα και πρεπει να εχουμε υπομονη κτλ.Τον εχει παρει απο κατω γιατι εχει πιστεψει οτι σιγουρα δε θα μπορεσει ποτε να βρει μια δουλεια της προκοπης που δε θα του τρωει την ψυχη(γιατι μονο τετοιες υπαρχουν πια ΑΝ βρεις και τετοια) για να παιρνει μισθο πεινας που δε φτανει ουτε για ζητω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλησπερα KandA. Τραβας ΠΟΛΥ μεγαλο λουκι και χρειαζεσαι και εσυ ψυχολογικη υποστηριξη πριν κλαταρεις.
    Αν θελεις διαβασε μια προηγουμενη συζητηση στο φορουμ μιας και τα ιδια ισχυουν και για σενα, με τη διαφορά οτι εσυ εχεις εναν εξτρα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λογο να εισαι αυστηρη και απολυτη, το παιδι σου.
    https://www.e-psychology.gr/forum/th...BC%CE%BF%CF%85
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλησπερα KandA. Τραβας ΠΟΛΥ μεγαλο λουκι και χρειαζεσαι και εσυ ψυχολογικη υποστηριξη πριν κλαταρεις.
    Αν θελεις διαβασε μια προηγουμενη συζητηση στο φορουμ μιας και τα ιδια ισχυουν και για σενα, με τη διαφορά οτι εσυ εχεις εναν εξτρα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λογο να εισαι αυστηρη και απολυτη, το παιδι σου.
    5[/url]
    Συμφωνω με την savatage , ο αντρας της αδελφης μου ειχε το ιδιο προβλημα , ξεροπινε ουισκι συνεχεια , δεν τον ειχα δει ποτε μεθυσμενο , ειχαν 3 παιδια , δεν αντεξε η αδελφη μου και τον χωρισε το 2001 ( απο το 95 παντρεμενη ) .............ακομη πινει , εχει χασει την δουλεια του , τα λεφτα του , την υγεια του τωρα που πλησιαζει τα 60 , μαυρο χαλι........... χρειαζεται πολυ δυναμη για να κοψεις τι ποτο , δεν την εχουν ολοι, .................δεν εννοω οτι ο αντρας σου ειναι ετσι , αλλα υπαρχει παντα κι αυτη η πλευρα του θεματος , λυπαμαι που το λεω εγω....

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KandA View Post
    Αλεξανδρε το λαθος μου ειναι οτι τον πιστεψα.Οταν γυρισε ηταν τοσο κοντα στον μικρο που ο μικρος δεθηκε μαζι του.Τα απογευματα ειναι παντα ξυπνιος.Σημερα παω σε ψυχολογο να μου πει πως να δουλεψω τον αποχωρισμο του μπαμπα απο το σπιτι.
    αν τον απομακρυνεις απ το πατερα του μεγαλονοτας θα διαπιστωσεις οτι εχει παρει καπια στιχεια απο σενα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Πηγα στ ψυχολογο και με κατατοπισε.Η μεγαλυτερη ζημια εχει γινει απο την οικογενεια του και ειπε να τον απομακρυνω απο εκεο για λιγο και να το παλεψω εγω με αυτον σαν οικογενεια.Να μην ειμαι και πολυ αυστηρη μαζι του συνεχεια και να τον βοηθαω οτι θα τα καταφερει.Ο αντρας μου τελικα για να μην μας χασει αποφασισε να παει σε ομαδα.Η γνωμη της γιστρου ειναι να κλειστει σε μια κλινικη για καποιες μερες για να γινει σωστα η απεξαρτηση.Η δουλεια μου τωρα ειναι να ψαξω να βρω ενα νοσοκομειο που το κανει και να βρω και συντομα.Ελπιζω να πανε ολα καλα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν τον απομακρυνεις απ το πατερα του μεγαλονοτας θα διαπιστωσεις οτι εχει παρει καπια στιχεια απο σενα
    Ο μικρος επειδη ειναι συνεχεια μαζι μου και ειμαστε συνεχεισ με κοσμο καο δραστηριοτητες εχει παρει παρα πολλα απο εμενα.Ευτυχως η ψυχολογος με καθοδηγησε στο τι να κανω και να πω.Θελω να ελπιζω οτι ολα καλα θα πανε

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by KandA View Post
    Πηγα στ ψυχολογο και με κατατοπισε.Η μεγαλυτερη ζημια εχει γινει απο την οικογενεια του και ειπε να τον απομακρυνω απο εκεο για λιγο και να το παλεψω εγω με αυτον σαν οικογενεια.Να μην ειμαι και πολυ αυστηρη μαζι του συνεχεια και να τον βοηθαω οτι θα τα καταφερει.Ο αντρας μου τελικα για να μην μας χασει αποφασισε να παει σε ομαδα.Η γνωμη της γιστρου ειναι να κλειστει σε μια κλινικη για καποιες μερες για να γινει σωστα η απεξαρτηση.Η δουλεια μου τωρα ειναι να ψαξω να βρω ενα νοσοκομειο που το κανει και να βρω και συντομα.Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    Μπραβο σου κοριτσι μου! Εισαι πολυ γενναια! Μπορεις και εσυ να πηγαινεις σε συναντησεις οικογενειακων προσωπων εξαρτημενων ατομων, για να λαβεις και εσυ υποστηριξη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by KandA View Post
    .Ο αντρας μου τελικα για να μην μας χασει αποφασισε να παει σε ομαδα.Η γνωμη της γιστρου ειναι να κλειστει σε μια κλινικη για καποιες μερες για να γινει σωστα η απεξαρτηση.Η δουλεια μου τωρα ειναι να ψαξω να βρω ενα νοσοκομειο που το κανει και να βρω και συντομα.Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    Αυτα ειναι πολυ καλα νεα , δειχνει προθυμος να ξεπερασει το προβλημα του , και θα το καταφερει ...........

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μπραβο σου κοριτσι μου! Εισαι πολυ γενναια! Μπορεις και εσυ να πηγαινεις σε συναντησεις οικογενειακων προσωπων εξαρτημενων ατομων, για να λαβεις και εσυ υποστηριξη.
    Ειμαι συγκρατημενα χαρουμενη αλλα χαιρομαι που καταφερα μεχρι εδω να φτασω.Οι γνωσεις σας μου δωσανε δυναμη να τα καταφερω.Ποσο σας θαυμαζω και σας ευχαριστω

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα ειναι πολυ καλα νεα , δειχνει προθυμος να ξεπερασει το προβλημα του , και θα το καταφερει ...........
    Σας ευχαριστω πολυ για ολες τις συμβουλες σας.Ελπιζω και ευχομαι να πανε ολα.Μacgyver σε ευχαριστω για τις γνωσεις σου.Ευχομαι τα καλυτερα στην ζωη ολων μας

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    16
    Καλημέρα.Τον Φεβρουάριο σας είχα γράψει για τον άντρα μου.Δυστυχώς όμως πριν απο δυο μήνες πέθανε.Παγκερατίτιδα ήταν η διάγνωση δεν καταφέραμε να τον σώσουμε γιατί δεν άντεξε η καρδιά του.Δεν ξέρω τι να πώ άλλο.Προσπάθησα μέχρι τέλους αλλα τελικά η κατάθλιψη και το ποτό τον νικήσανε.Όσοι πίνετε να κάνετε εξετάσεις και υπέρηχο κοιλίας να βλέπετε σε τι κατάσταση είσαστε και αυτός είναι ο λόγος που γράφω εδω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κατερινα , πολυ λυπαμαι για την εξελιξη αυτη , σουχα γραψει τον Φλεβαρη , αλλα δυστυχως νικηθηκε απ το ποτο ο αντρας σου , η την καρδια του , ατυχια , πραματικα σου συμπαρισταμαι νοερα, ειχα κι εγω προβλημα με το αλκοολ , ........ τα ειλικρινη μου συλλυπητηρια , δειξε οσο μπορεις κουραγιο σε αυτην την δυσκολη κατασταση , δεν εχω λογια .......

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος, αϋπνία και Xanax
    By tsini in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 39
    Last Post: 03-09-2015, 14:23
  2. αϋπνία από άγχος
    By Pavlos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-03-2014, 17:54
  3. Αυπνία και αγχος..Help!
    By Μητσάκος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 06-09-2013, 23:15
  4. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΫΠΝΙΑ
    By Olga_32 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 20
    Last Post: 01-08-2010, 08:15
  5. Ένταση, άγχος αυπνία
    By oldman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2009, 17:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •