ιδεοψυχαναστική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185

    ιδεοψυχαναστική διαταραχή

    είναι η ομοφυλοφυλία σύμπτωμα του ocd? ενοώ ότι κάποιος που έχει ocd ξαφνικά μπορεί να σκέφτεται ότι είναι ομοφυλόφιλος και να είναι τόσο μπερδεμένος που να μην καταλαμβαίνει? επίσης μπορεί χωρίς να το καταλαβαίνει να υιοθετεί συμπεριφορά ομοφυλόφιλου επειδή νομίζει ότι είναι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    ΙΔΨ διαταραχή είναι ότι μπορεί να βάλει ο νούς σου και να σου γίνει έμμονη ιδέα, απτο οτι μοιάζεις σαν ραπανάκι μέχρι και οτι θέλεις να σκοτώσεις άνθρωπο, επαναλαμβανόμενες σκέψεις που σου προκαλούν δυσφορία, δεν τις αποδέχεσαι αλλα ειναι εκεί, με επακόλουθο φυσικά να σε βάζουν και στο τρυπάκι να λές " λές κ να είμαι?" ή "λές να το κάνω?" Οπότε κατα τη γνώμη μου πάντα το να νομίζεις πως είσαι ομοφυλόφιλος ενώ δεν θα ήθελες ποτέ να κάνεις κάτι με το ίδιο φύλο ναι είναι ΙΔΨ.
    Αν πάλι θα ήθελες να κάνεις αλλάζει το πράγμα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ε δεν ήθελα..
    είναι ένας φαύλος κύκλος η ιδψ από την οποία δεν θα βγω ποτέ, έτσι νομίζω..
    είμαι ήρεμη και ξαφνικά μου καρφώνεται μια ιδέα στο κεφάλι και τέλειωσε..όλα είναι μαύρα..δεν φεύγει δευτερόλεπτο από το μυαλό μου..με βασανίζει και στο τέλος με φέρνει στο σημείο να λέω "μπορεί να είμαι δηλαδή?" και ζητάω συνέχεια επιβεβαιώσεις που νομίζω ότι αυτό είναι καταναγκασμός..δεν γίνεται πριν λίγο καιρό ό,τι έβλεπα στην τηλεόραση που είχε να κάνει με λεσβίες να άλλαζα το κανάλι και τώρα να αναρωτιέμαι αν θέλω να το αλλάξω ή όχι..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Γεια σας ειμαι νεο μελος. Ειμαι 46 χρονων και εχω ιδεοψυχανακαστικη διαταραχη απο τα 12. Στην αρχη δεν εδωνα σημασια, οσπου οι ενοχλησεις εγιναν αφορητες μεχρι να φτασω μεχρι να σκεφτομαι να αυτοκτονησω. Εδω και 10 χρονια παιρνω το ladose. Αργησε να δρασει αλλα ειδα βελτιωση χωρις καμια παρενεργεια. Το κακο ειναι αυτη η διαταραχη δεν φευγει και πρεπει να λαμβανω το φαρμακο εφ ορου ζωης με αυξομειωσεις. Οποιος εχει παρομιο προβλημα ας δημοσιευσει, ευχαριστω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Απο οτι εχω διαβασει γενικοτερα ναι και η ομοφυλοφιλια μπορει να ειναι ενα συμπτωμα της ocd το ειχα και εγω σε πολυ μικρο βαθμο στην αεχη αλλα τωρα μου εχει περασει επειδη καταλαβα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο για μενα.Μπορει να παρει διαφορες μορφες αλλα ειναι βασανιστικο και σε καταλαβαινω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Και εγω ακριβως ετσι και χειροτερα .δεν μπορω να καταλαβω την αληθεια.ο χρονος θα δειξει..ο γιατρος γενικα μου εχει πει οτι εχω ιδεοληψιες αλλα δεν ξερουμε αν ειναι μια απο αυτες.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    είναι η ομοφυλοφυλία σύμπτωμα του ocd? ενοώ ότι κάποιος που έχει ocd ξαφνικά μπορεί να σκέφτεται ότι είναι ομοφυλόφιλος και να είναι τόσο μπερδεμένος που να μην καταλαμβαίνει? επίσης μπορεί χωρίς να το καταλαβαίνει να υιοθετεί συμπεριφορά ομοφυλόφιλου επειδή νομίζει ότι είναι?
    οταν ημουν γυρω στα 20, μετα τις πανελληνιες, και πρωτα χρονια σπουδων στην Αθηνα (ειχα εντονο αγχος τοτε), επειδη ημουν σε μια φαση που ετρεχα για τις υποχρεωσεις μου και δεν ειχα χρονο για μενα, νομιζα οτι οποιος με εβλεπε, με θεωρουσε λεσβια, γιατι δεν προσεχα ιδιαιτερα την εμφανιση μου, ημουν τελειως χυμα. Και απο το υπερβολικο διαβασμα ειχα γινει φυτο, οποτε ουτε να χαβαλεδιασω μπορουσα...
    Τωρα το σκεφτομαι και γελαω. Υπερβολικο αγχος ηταν, που με επνιγε και δεν ηξερα που να ξεσπασω...

    το τελευταιο που ρωτας συμβαινει νομιζω για το λογο οτι εσυ νιωθεις να σε προσδιοριζει.
    Αν νιωθεις πχ Μονικα Μπελουτσι, θα λαμπεις απο αυτοπεποιηση και θηλυκοτητα...παιχνιδια του αγχωμενου μυαλου ειναι ολα αυτα...

    εμενα παλι μου εχει κολλησει η ιδεα οτι οσο και να προσπαθησω θα αποτυχω, και ααααν προσπαθησω να επανελθω στη δουλεια μου θα με απορριψουν λογω ηλικιας...αντικειμενικα και οι 2 φοβοι ειναι ανυποστατοι αλλα με βασανιζουν...εκει που παω να ανοιξω βιβλιο ή να γραψω κατι, τσουπ η σκεψη <<ό,τι και να κανεις δεν θα καταφερεις τιποτα>> και τα χανω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Για μενα ειναι δυσκολο να καταλαβω τι πραγματικα συμβαινει.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο, αλλά ξέρω ότι έχω πολλούς καταναγκασμούς, πολύ άγχος ανά περιόδους, και φυσικά έμμονες ιδέες. Μία από αυτές είναι η ομοφυλοφιλία. Ελπίζω βασικά να είναι έμμονη ιδέα, αλλά έτσι πιστεύω γιατί μου έρχεται για κάποιες περιόδους και μου φεύγει μετά. Αν ήμουν ομοφυλόφιλος, λογικά θα το ήξερα και θα το σκεφτόμουν όλο τον καιρό ε; Και βασικά μ' αρέσουν πολύ τα κορίτσια, έχω και κοπέλα τα τελευταία δύο χρόνια.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    22
    Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούρια στο forum. Πάσχω κι εγώ από ψυχαναγκασμόΕν ολίγοις θέλω τη βοήθειά σας πέρα από τον ειδικό - ψυχολόγο που με παρακολουθεί. Στην καθημερινότητα μου οι σκέψεις μου πολλές γύρω από αρκετά πράγματα. Μπορείς τελικά να βρεις έναν τρόπο ώστε να μην έρχονται οι σκέψεις και οι εικόνες;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    22
    Διότι δεν μπορώ να καταλάβω πώς τρυπώνουν στο μυαλό μου έτσι ξαφνικά και με πείθουν

  12. #12
    Quote Originally Posted by ΑΝΝΑ View Post
    Διότι δεν μπορώ να καταλάβω πώς τρυπώνουν στο μυαλό μου έτσι ξαφνικά και με πείθουν
    Αν θέλεις και (αν γινεται) μπορείς να μου στείλεις ένα μυνημα για να σου πω τι είχε βοηθήσει εμένα όταν είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Βανα117 View Post
    Αν θέλεις και (αν γινεται) μπορείς να μου στείλεις ένα μυνημα για να σου πω τι είχε βοηθήσει εμένα όταν είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα
    Μπορεις να μας πεις δημοσια? Με ενδιαφερει κι εμενα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Μπορεις να μας πεις δημοσια? Με ενδιαφερει κι εμενα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έχω περάσει ιδψ για ένα χρόνο βασανιζομουν...Από σκέψεις πολυ φοβερές (ετσι πυστευα) ο χειρετερος φόβος για κάποιον που έχει ιδψ είναι να μην τρελαθεί και κάνει κακο σε άλλους..Πρέπει να συνηδητοποιησουμε ότι αυτές οι σκέψεις είναι εντελώς ανόητες και δεν πρόκειται ΠΟΤΈ ΝΑ ΣΥΜΒΟΎΝ ΠΟΤΈ ΌΜΩΣ...Ο Θεός δεν επιτρέπει ποτέ να κάνουμε κάτι το οποίο δεν θέλουμε κάτι το οποίο δεν το θέλει η καρδιά μας....Εγώ έτσι βοηθηθηκα...Και ειμαι ήρεμη χωρίς ιδεοληψίες που με βασάνιζαν νύχτα και μέρα και πυστευα ότι δεν θα τις ξεπεράσω πότε...Και όμως τις ξεπέρασα με προσευχή και πίστη...Δεν έχεις να χάσεις κάτι αν προσευχεις έστω για δοκιμή μια φορά και πες μου μετά εάν βοήθησε...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    22
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Βασικά δε θέλω να αναλύσω τις φοβίες μου γιατί θα χρειαστεί να γράφω όλη μέρα!!! Το θέμα είναι ότι ο φόβος φέρνει τις ιδεοληψίες σε τέτοιο βαθμό που να φαίνονται και να ακούγονται πραγματικές;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωσικομορφη διαταραχη
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 07-12-2021, 12:55
  2. παραληρητική διαταραχή
    By λιάνα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-12-2011, 13:09
  3. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 01:01
  4. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 22:11
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •