Πάσχω από διατροφική διαταραχή; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Anonumh11 View Post
    Εχεις δικιο στο θεμα διαιτολογου.. σκεφτομαι αν ζητησω βοηθεια ειδικου να παω σε ψυχολογου που ειδικευεται σε διατροφικες διαταραχες και αν ειναι μπορει αυτος να μου πει τι διατροφη μου αρμοζει..
    Ευχαριστωω
    Ο ψυχολογος θα προσπαθησει να σε βοηθησει να βρεις τι ειναι αυτο που σε ταλαιπωρει τοσο πολυ μεσα σου και πώς να το αντιμετωπισεις και να το διαχειριστεις χωρις να κανεις κακο στον εαυτο σου.
    Δε θα σου μετραει τις θερμιδες, με τα συναισθηματα σου και τις αναγκες σου θα ασχοληθει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ο ψυχολογος θα προσπαθησει να σε βοηθησει να βρεις τι ειναι αυτο που σε ταλαιπωρει τοσο πολυ μεσα σου και πώς να το αντιμετωπισεις και να το διαχειριστεις χωρις να κανεις κακο στον εαυτο σου.
    Δε θα σου μετραει τις θερμιδες, με τα συναισθηματα σου και τις αναγκες σου θα ασχοληθει.
    Υποθετω πως εχεις δικιο.. θα τα σκεφτω ολα αυτα και οταν παρω μια αποφαση θα σας πω!
    Παντως ευχαριστωω παρα πολυ..!!

  3. #33
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εισαι απαραδεκτη. Επειδη εσυ σπουδαζεις διαιτολογια ξαφνικα ηρθες να πεισεις οτι οι διαιτολογοι ειναι αρμοδιοι να αναλαβουν ατομα με σοβαρες διατροφικες διαταραχες?
    Πώς ακριβως? Εκτυπωνοντας μια διαιτα με τα ιδια και τα ιδια οπως κανουν σε ολους και ζυγιζοντας τους καθε βδομαδα?

    Το κοριτσι εχει προβλημα με την οικογενεια της, δε θα της το λυσει αυτο το κωλοχαρτο που δινουν οι διαιτολογοι.
    Και οσο για το ημερολογιο συναισθηματων, εισαι μικρη, πολυ μικρη και λιγη για να κατανοησεις τη σημασια του.
    Και όχι εκτυπωνοντας μια διατα!!!! Αλλά εξηγώντας τις επιπτώσεις που έχει η αφαγια στο σώμα της και στον οργανισμό της!!! Μιλώντας της και εξηγώντας της για την σημασία της τροφής και που ωφελεί!!!!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τρελαινεσαι γιατι βλεπεις το φαι σαν εχθρο και ετσι την ακους με τις εντολες που σου δινει το μυαλο σου

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τρελαινεσαι γιατι βλεπεις το φαι σαν εχθρο και ετσι την ακους με τις εντολες που σου δινει το μυαλο σου
    Ξερω οτι ειναι ολα στο μυαλο μου.. αλλα ειναι ποιο μεγαλο απο μενα..!

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το ξερεις αλλα αυτο το κανεις συνεχεια ομως και μου δινεις την εντυπωση οτι προσπαθεις να αποδιξεις στους αλλους οτι χωρις λογο προσπαθουν να σου αλαξουν γνωμη

    ποτε θα σκεφτεις να κανεις συνεργατες τους ανθρωπους γυρω σου μηπως ποτε?

    εκτος αν ηθελες να πω το ποιημα ολα θα πανε καλα ολα θα φτιαξουν θα σε βοηθησουν οι ειδικοι κλπκλπ

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το ξερεις αλλα αυτο το κανεις συνεχεια ομως και μου δινεις την εντυπωση οτι προσπαθεις να αποδιξεις στους αλλους οτι χωρις λογο προσπαθουν να σου αλαξουν γνωμη

    ποτε θα σκεφτεις να κανεις συνεργατες τους ανθρωπους γυρω σου μηπως ποτε?

    εκτος αν ηθελες να πω το ποιημα ολα θα πανε καλα ολα θα φτιαξουν θα σε βοηθησουν οι ειδικοι κλπκλπ
    Auto me thn diatrofh m exei ksekinhsei apo ta 11 m..
    To na mhn trww klp prin 1.5 xrono...
    Kairos einai na oarw ta panw m apla prin pw pws twra prepei n swthw apo auta.. prepei na to skeftw.. thelw n me vohthisw.. kai siga siga tha to kanw

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο με τις επιπτωσεις δε θα πετυχει πχ βλεπεις καπιες με καπια κιλα πανω τους και τις εχεις ταυτισει με κατι αρνητικο για ενα λογο που μονο εσυ ξερεις γι αυτο δε τρως.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Κοριτσάκι μου γλυκό κάτσε και σκέψου λίγο πόσο καλό κάνεις στον εαυτό σου με το να μην τρως.. είναι πολύ επικίνδυνο για τα όργανα σου πρώτα από όλα και ύστερα για την ίδια σου την ψυχολογία όταν ο οργανισμός σου καταρρεύσει.. Γιατί αν συνεχίσεις έτσι θα καταρρεύσεις... Στο λέω με αγάπη Γιατί έχω περάσει πολλά σε σχέση με τα κιλά μου.. 19 χρόνων είχα φτάσει 39 κιλά... πριν 1 χρόνο μου είχε κοπεί η περίοδος.. καταλαβαίνεις ότι κάποια πράγματα φτάνουν σε σημείο που μπορεί να στοιχίσουν άσχημα και είμαι σίγουρη πως δεν θέλεις να πεθάνεις.. θα σου πω για εμένα.. Εγώ δεν έκανα ποτέ δίαιτα.. ήμουν απλώς πάντα ένα μίζερο κορίτσι που με την παραμικρή στεναχώρια δεν μπορούσε να φάει τπτ.. οπότε όταν έφτασα σε ηλικία που άρχισα να κοιτάω αγόρια άρχισαν και τα προβλήματα.. αποτέλεσμα? 39 κιλά.. Χωρίς περίοδο.. ατονία.. αδυναμία.. Δεν μπορούσα να σταθώ όρθια.. έδεναν τα χέρια μου προσπαθώντας να σηκώσω ένα ποτήρι νερό..
    Ότι και αν είναι αυτό.. αξίζει να θυσιαζεις τον εαυτό σου για αυτό? Τπτ δεν αξίζει περισσότερο από την ζωή μας ψυχή μου.. Και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο πιο ευτυχισμένοι θα είμαστε.. Αυτή τη στιγμή ειμαι 45 κιλά.. Και ακόμα το παλεύω για τα 50. Αν θελήσεις οτιδήποτε στείλε μου ένα μήνυμα.. θα χαρώ να βοηθήσω. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Anonumh11 View Post
    Αναλογα πως ειμαι θα απαντησω.. δεν ειναι λιγες οι φορες που ειπα "χαλια ειμαι" και η απαντηση του πατερα μ..
    "Σιγα τι προβληματα εχεις εσυ" κατσε να μεγαλωσεις και τοτε μπαινεις στα λουκια.. εκει ειναι που τρελενομαι και αν εχω βαλει αποφαση να φαω κατι παραπανω αμεσως ολα γκρεμιζονται..
    Δεν θα ξεχασω..
    Μιλαγε με εναν φιλο του τον ρωτα πως ειμαι και η απαντηση του πατερα μ
    "Αυτη ειναι μια χαρα στον κοσμο της.. εμεις ειμαστε χαλια.." και η φαση ειναι οτι τοτε ημουν στα χειροτερα μ..
    Βγηκα απλα απο το σπιτι και περπαφησα ενα 2ωρο και μετα γυρισα.. δεν αντεχα να τον βλεπω..
    Η μαμα μ αλλο ατομο μπροστα του
    Και αλλο ατομο μαζι μ..
    Οταν ειμαστε μονες νιωθω πως μπορω μα της ανοικτω.. αλλα επειδη εχει κανει και εκεινη λαθη.. δεν θελω να την κανω και εκεινη ρακος..
    Δεν λεω εχω κανει και εγω πολλααα λαθη και ας μονο 16 (εστω σε 2 βδομαδες γινομαι..) αλλα εχω κανει μαλακειςς τους πληγωσα.. αλλα οχι οσο εκεινοι εμενα.. και αθελα μου ουτε καν για εκδικηση..
    Ενω εκεινοι ειδικα ο πατερας μου νιωθω πως με μισει
    Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι ο πατέρας σου είναι ένα άτομο με πολύ μικρή ικανότητα να κατανοήσει και να αποδεχτεί τις ανάγκες των άλλων και τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζουν. Μόνο αυτός έχει προβλήματα, και κανένας άλλος. Έζησες για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ένα περιβάλλον χωρίς κατανόηση και αποδοχή.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Κοριτσάκι μου γλυκό κάτσε και σκέψου λίγο πόσο καλό κάνεις στον εαυτό σου με το να μην τρως.. είναι πολύ επικίνδυνο για τα όργανα σου πρώτα από όλα και ύστερα για την ίδια σου την ψυχολογία όταν ο οργανισμός σου καταρρεύσει.. Γιατί αν συνεχίσεις έτσι θα καταρρεύσεις... Στο λέω με αγάπη Γιατί έχω περάσει πολλά σε σχέση με τα κιλά μου.. 19 χρόνων είχα φτάσει 39 κιλά... πριν 1 χρόνο μου είχε κοπεί η περίοδος.. καταλαβαίνεις ότι κάποια πράγματα φτάνουν σε σημείο που μπορεί να στοιχίσουν άσχημα και είμαι σίγουρη πως δεν θέλεις να πεθάνεις.. θα σου πω για εμένα.. Εγώ δεν έκανα ποτέ δίαιτα.. ήμουν απλώς πάντα ένα μίζερο κορίτσι που με την παραμικρή στεναχώρια δεν μπορούσε να φάει τπτ.. οπότε όταν έφτασα σε ηλικία που άρχισα να κοιτάω αγόρια άρχισαν και τα προβλήματα.. αποτέλεσμα? 39 κιλά.. Χωρίς περίοδο.. ατονία.. αδυναμία.. Δεν μπορούσα να σταθώ όρθια.. έδεναν τα χέρια μου προσπαθώντας να σηκώσω ένα ποτήρι νερό..
    Ότι και αν είναι αυτό.. αξίζει να θυσιαζεις τον εαυτό σου για αυτό? Τπτ δεν αξίζει περισσότερο από την ζωή μας ψυχή μου.. Και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο πιο ευτυχισμένοι θα είμαστε.. Αυτή τη στιγμή ειμαι 45 κιλά.. Και ακόμα το παλεύω για τα 50. Αν θελήσεις οτιδήποτε στείλε μου ένα μήνυμα.. θα χαρώ να βοηθήσω. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το κειμενο σου με συγκινησε παρα πολυ.. θα προσπαθησω να τα καταφερω γιατι οι λογοι που το εχω παθει ολο αυτο δεν αξιζουν καν..
    Σε ευχαριστω παντως

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Anonumh11 View Post
    Το κειμενο σου με συγκινησε παρα πολυ.. θα προσπαθησω να τα καταφερω γιατι οι λογοι που το εχω παθει ολο αυτο δεν αξιζουν καν..
    Σε ευχαριστω παντως
    Χαιρομαι που το διαβασες και Ελπίζω να σε βοηθήσε έστω και λίγο να σκεφτεις... Και ότι θες στείλε μου.. Όλα καλά θα πάνε!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κουκλα γυρναω την πιατσα εικοσι χρονια τουσ ειδα ολουσ γυναικεσ αντρεσ παιδια οι πτυχιουχεσ γυναικεσ που δουλευουν ειναι πολυ καλεσ γινε μια τετοια να εχεισ λεφτα τα αλλα ολα λυνονται ειτε με λεφτα ειτε με λιγο μυαλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Πάσχω από κάποια διατροφική διαταραχή?
    By Σίλια_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 5
    Last Post: 23-07-2015, 02:40
  2. ναρκισσιμος η διατροφικη διαταραχη?
    By Addict12 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2015, 19:53
  3. Άλλη μία διατροφική διαταραχή...
    By ~Lucy~ in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 18
    Last Post: 30-06-2012, 00:20
  4. ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ Η ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΣ;
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 6
    Last Post: 05-02-2009, 02:24
  5. Διατροφική διαταραχή!
    By mohok in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2008, 03:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •