Πάσχω από διατροφική διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19

    Πάσχω από διατροφική διαταραχή;

    Λοιπόν..,
    Ειμαι 16 σχεδον χρονων και τα τελευταια χρονια η διατροφη μου εχει περασει πολλα..
    Υ.Γ. ειμαι vegeterian 1 χρονο τωρα
    Ας ξεκινησει η ιστορια μου..
    Μερες που δεν τρωω τιποτα ολη μερα και θα φαω το βραδυ..
    Μερες που θα φαω εως 300 θερμιδες επιτηδες
    Μερες που δεν θα φαω τιποτα.. το μεγαλυτερο που εχω αντεξει ειναι 4 μερες με πολυ νερο ωστε να ξεγιελιεμαι..
    Αλλα δεν ξερω ποια.. οταν δεν τρωω για μερες νιωθω πως θα χασω την πρωτη μερα αλλα δεν βλεπω αλλαγη στο καθρευτη..
    Ζυγαρια φοβαμαι να ανεβω αν και ολοι μου λενε μια χαρα εισαι αρκετα αδυνατη μην κανεις μαλακειες κλπ..
    Αλλα εγω δεν ακουω τιποτα..
    Μετραω καθε θερμιδα πριν βαλω στο στομα φαι..
    Γλυκα δεν τρωω απο μικρη επειδη δεν μ αρεσουν.. οποτε οκ απο εδω..
    Μπορει να τρωω μονο μια σαλατα, μπορει μονο ενα φρουτο ή ενα μπολ με 100gr ρυζι..
    Και αλλες που θα φαω κατι παραπανω και μετα θα κανω φουλ γυμναστικη..
    3ωρες εντονο περπατημα..
    Γυμναστικη αεροβια μονη που με βοηθα εστω ψυχολογικα αλλα αλλαγη δεν βλεπω και δεν ξερω τι να κανω δεν εχω μιλησει σε κανεναν γιατι ντρεπομαι..
    Τι πρεπει να κανω;
    Τι εχω;;


    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    [QUOTE=Anonumh11;984319]Λοιπόν..,
    Ειμαι 16 σχεδον χρονων και τα τελευταια χρονια η διατροφη μου εχει περασει πολλα..
    Υ.Γ. ειμαι vegeterian 1 χρονο τωρα
    Ας ξεκινησει η ιστορια μου..
    Μερες που δεν τρωω τιποτα ολη μερα και θα φαω το βραδυ..
    Μερες που θα φαω εως 300 θερμιδες επιτηδες
    Μερες που δεν θα φαω τιποτα.. το μεγαλυτερο που εχω αντεξει ειναι 4 μερες με πολυ νερο ωστε να ξεγιελιεμαι..
    Αλλα δεν ξερω ποια.. οταν δεν τρωω για μερες νιωθω πως θα χασω την πρωτη μερα αλλα δεν βλεπω αλλαγη στο καθρευτη..
    Ζυγαρια φοβαμαι να ανεβω αν και ολοι μου λενε μια χαρα εισαι αρκετα αδυνατη μην κανεις μαλακειες κλπ..
    Αλλα εγω δεν ακουω τιποτα..
    Μετραω καθε θερμιδα πριν βαλω στο στομα φαι..
    Γλυκα δεν τρωω απο μικρη επειδη δεν μ αρεσουν.. οποτε οκ απο εδω..
    Μπορει να τρωω μονο μια σαλατα, μπορει μονο ενα φρουτο ή ενα μπολ με 100gr ρυζι..
    Και αλλες που θα φαω κατι παραπανω και μετα θα κανω φουλ γυμναστικη..
    3ωρες εντονο περπατημα..
    Γυμναστικη αεροβια μονη που με βοηθα εστω ψυχολογικα αλλα αλλαγη δεν βλεπω και δεν ξερω τι να κανω δεν εχω μιλησει σε κανεναν γιατι ντρεπομαι..
    Τι πρεπει να κανω;
    Τι εχω;;



    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Με τη μητερα σου τι σχεση εχετε? Ειναι αυστηρη? Δε μιλατε γενικως οταν κατι σε βασανιζει?
    Καποιο αλλο κοντινο σου ατομο? Αδελφη, θεια, ξαδελφη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Με τη μητερα σου τι σχεση εχετε? Ειναι αυστηρη? Δε μιλατε γενικως οταν κατι σε βασανιζει?
    Καποιο αλλο κοντινο σου ατομο? Αδελφη, θεια, ξαδελφη?
    Με την μητερα μου τυπικες σχεσεις δεν την βλεπω πολυ επειδη δουλευει.. αλλα εκεινη πιστευει πως κανω μια απλη διαιατα επειδη ειμαι ερωτευμενη και βλακειες..
    Για οσα με βασανιζουν ποτε δεν μιλησα σε κανεναν.. εγω δεν αντεχω να ανοικτω..


    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σε καποιον επαγγελματια θα τολμουσες να ανοιχτεις? Εστω μια πρωτη συζητηση, οπως εκανες και εδω.
    Ακομα και το κειμενο που μοιραστηκες εδω ηταν μια πολυ γεναια κινηση.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σε καποιον επαγγελματια θα τολμουσες να ανοιχτεις? Εστω μια πρωτη συζητηση, οπως εκανες και εδω.
    Ακομα και το κειμενο που μοιραστηκες εδω ηταν μια πολυ γεναια κινηση.
    Δεν ξερω.. φοβαμαι να τα πω σε καποιον.. θα μου πει να φαω να παρω κιλα και ειναι αυτο που δεν θελω.. θελω να χασω κιλα.. καμω τα παντα για να χασω αλλα κατι γινεται και καπου το χανω.. ετσι νομιζω εγω.. οι αλλοι μου λενε αδυνατισες και εμενα η απαντηση μου ειναι "τρωω"..
    Και εκει δεν ξαναμουλεει καποιος κατι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Anonumh11 View Post
    Δεν ξερω.. φοβαμαι να τα πω σε καποιον.. θα μου πει να φαω να παρω κιλα και ειναι αυτο που δεν θελω.. θελω να χασω κιλα.. καμω τα παντα για να χασω αλλα κατι γινεται και καπου το χανω.. ετσι νομιζω εγω.. οι αλλοι μου λενε αδυνατισες και εμενα η απαντηση μου ειναι "τρωω"..
    Και εκει δεν ξαναμουλεει καποιος κατι..
    Τι φοβασαι? Τι μπορει να συμβει αν δε χασεις αλλα κιλα?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι φοβασαι? Τι μπορει να συμβει αν δε χασεις αλλα κιλα?
    Δεν ξερω τρελενομαι μονο και στην σκεψη.. φοβαμαι να παρω γραμμαριο αλλα φοβαμαι να ανεβω ζυγαρια.. ο καθρευτης μου με δειχνει βουβαλα.. οι αλλοι με λενε αδυνατη τα ρουχα μου μού ειναι μεγαλα..
    Δεν ξερω ο καθρευτης μου με δειχνει οτι ειμαι κοντοχοντρη.. και δεν αντεχω να συνεχισω να ζω ετσι..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Anonumh11 View Post
    Δεν ξερω τρελενομαι μονο και στην σκεψη.. φοβαμαι να παρω γραμμαριο αλλα φοβαμαι να ανεβω ζυγαρια.. ο καθρευτης μου με δειχνει βουβαλα.. οι αλλοι με λενε αδυνατη τα ρουχα μου μού ειναι μεγαλα..
    Δεν ξερω ο καθρευτης μου με δειχνει οτι ειμαι κοντοχοντρη.. και δεν αντεχω να συνεχισω να ζω ετσι..
    Ναι το καταλαβαινω. Γι'αυτο εισαι εδω αλλωστε, επειδη καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα.
    Δε γινεται ταυτοχρονα ολοι να παρατηρουν οτι αδυνατιζεις, τα ρουχα σου να σου πλεουν(ειναι υφασμα δεν αλλαζει) και εσυ να σε βλεπεις χοντρη, κατι υπαρχει εκει σε αυτη την ιδεα, κι εγω στη θεση σου θα ειχα πανικοβληθει και θα εψαχνα να βρω τι συμβαινει.

    Τι θα σου ηταν πιο ανετο? Αν αντι να πας σε ειδικο, επαιρνες τηλ μονο? Θα ενιωθες πιο ασφαλης?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ναι το καταλαβαινω. Γι'αυτο εισαι εδω αλλωστε, επειδη καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα.
    Δε γινεται ταυτοχρονα ολοι να παρατηρουν οτι αδυνατιζεις, τα ρουχα σου να σου πλεουν(ειναι υφασμα δεν αλλαζει) και εσυ να σε βλεπεις χοντρη, κατι υπαρχει εκει σε αυτη την ιδεα, κι εγω στη θεση σου θα ειχα πανικοβληθει και θα εψαχνα να βρω τι συμβαινει.

    Τι θα σου ηταν πιο ανετο? Αν αντι να πας σε ειδικο, επαιρνες τηλ μονο? Θα ενιωθες πιο ασφαλης?
    Δεν ξερω αλλα αυτο που με κολλωνει να μιλησω σε ειδικο απο κοντα ειναι οτι λογικα θα ζητησει να μαθει για το τι εχω περασει κλπ..και αυτα δεν τα εχω πει ποτε σε κανεναν.. εχω ατομα εμπιστοσυνης αλλα δεν μπορω να λεω σε αλλους τα δικα μου νιωθω οτι ειμαι φορτωμα.. και ασε που αν μιλησω για το 1/3 της ζωης μου θα ξεσπασω πολυ ασχημα.. προσπαθω να μην σκεφτομαι τι εχει γινει αλλα υπαρχουν αυτα τα βραδια που ακουω μουσικη και κοιταζω εξω απο το παραθυρο και μου ερχονται πολλα.. θελω ξεσπασω να κλαψω.. να .. να.. αλλα δεν μου βγαινει..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Anonumh11 View Post
    Δεν ξερω αλλα αυτο που με κολλωνει να μιλησω σε ειδικο απο κοντα ειναι οτι λογικα θα ζητησει να μαθει για το τι εχω περασει κλπ..και αυτα δεν τα εχω πει ποτε σε κανεναν.. εχω ατομα εμπιστοσυνης αλλα δεν μπορω να λεω σε αλλους τα δικα μου νιωθω οτι ειμαι φορτωμα.. και ασε που αν μιλησω για το 1/3 της ζωης μου θα ξεσπασω πολυ ασχημα.. προσπαθω να μην σκεφτομαι τι εχει γινει αλλα υπαρχουν αυτα τα βραδια που ακουω μουσικη και κοιταζω εξω απο το παραθυρο και μου ερχονται πολλα.. θελω ξεσπασω να κλαψω.. να .. να.. αλλα δεν μου βγαινει..
    Καταλαβαινω, εισαι πολυ πιεσμενη, πνιγεσαι και ψαχνεις τροπο να ξεσπασεις.
    Ισως σαν πρωτο βημα εδω να νιωσεις πιο ανετα να μιλησεις για τη ζωη σου. Εντελως ανωνυμα και χωρις να γινεσαι βαρος σε κανεναν.
    Σιγα σιγα. Αν δεν το εχεις κανει ποτέ, δωσε χρονο στον εαυτο σου να νιωσει την αναγκη να τα πει να τα βγαλει απο μεσα του.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καταλαβαινω, εισαι πολυ πιεσμενη, πνιγεσαι και ψαχνεις τροπο να ξεσπασεις.
    Ισως σαν πρωτο βημα εδω να νιωσεις πιο ανετα να μιλησεις για τη ζωη σου. Εντελως ανωνυμα και χωρις να γινεσαι βαρος σε κανεναν.
    Σιγα σιγα. Αν δεν το εχεις κανει ποτέ, δωσε χρονο στον εαυτο σου να νιωσει την αναγκη να τα πει να τα βγαλει απο μεσα του.
    Είναι τοσα πολλα που δεν ξερω πως να αρχισω.. και αν τα αρχισω και γινω ποιο ρακος;
    Δεν ξερω ποια τιποτα νιωθω κενο.
    Τιποτα.. ερωτα τον ενιωσα αλλα δεν βγηκε..
    Γονεις.. ας μην μιλησω..
    Φιλοι (καποιοι) = φιδια..
    Εκφοβισμος στο σχολειονστο γυμνασιο.. αλλα οι μνημες μενουν.. και πολλα ακομη που αν τα αναλυσω.. δεν ξερω τι θα βγαλω.. νιωθω οτι σε καθε μου βημα ολος ο κοσμος πεφτει πανω και με πλακωνει και μου ριχνει ευθυνες για πραγματα που δεν γνωριζω.. που δεν φταιω..!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Αν εσυ βλεπεις στον καθρεφτη μια βουβαλα και οι αλλοι σου λενε οτι εισαι αδυνατη ,τοτε υπαρχει θεμα σοβαρο...
    Επισης,εισαι στην αναπτυξη και αυτη δεν ειναι σωστη διατροφη για μια εφηβη.Συμφωνεις ;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Αν εσυ βλεπεις στον καθρεφτη μια βουβαλα και οι αλλοι σου λενε οτι εισαι αδυνατη ,τοτε υπαρχει θεμα σοβαρο...
    Επισης,εισαι στην αναπτυξη και αυτη δεν ειναι σωστη διατροφη για μια εφηβη.Συμφωνεις ;
    Λες να μην το ξερω;;;
    Αλλα τρεμω το καθετι περι φαγητου..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Αφου το ξερεις και δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις μονη σου , τοτε θες τη βοηθεια ειδικου. Δεν ειναι κακο να ζηταμε βοηθεια , κακο ειναι να κρυβουμε το προβλημα κατω απο το χαλι. Ενημερωνεις τους γονεις λοιπον και προχωρας στο επομενο βημα. Αν σου πει η μαμα σου για δηθεν διαιτες ,ερωτες και ασχετα , εσυ θα πεις την ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Μην χανεις χρονο και ενημερωσε μας αν θες για το πως πανε τα πραγματα.
    Εισαι νεα ,εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου και σε ζηλευουμε για αυτο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πάσχω από κάποια διατροφική διαταραχή?
    By Σίλια_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 5
    Last Post: 23-07-2015, 02:40
  2. ναρκισσιμος η διατροφικη διαταραχη?
    By Addict12 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2015, 19:53
  3. Άλλη μία διατροφική διαταραχή...
    By ~Lucy~ in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 18
    Last Post: 30-06-2012, 00:20
  4. ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ Η ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΣ;
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 6
    Last Post: 05-02-2009, 02:24
  5. Διατροφική διαταραχή!
    By mohok in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2008, 03:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •