Μαγνήσιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Μαγνήσιο

    Όποιος θέλει να γίνει καλά από άγχος και κατάθλιψη, χωρίς να του λέω να διακόψει την φαρμακευτική του αγωγή, απλά για όσους δεν σας πιάνει και τόσο, προτείνω ανεπιφύλακτα μαγνήσιο!!!! Το έλεγε ο έλις συνέχεια και λέω κάτσε να το δοκιμάσω και το δοκίμασα και μου έφυγε το άγχος που πυροδοτούσε και την ψύχωση και ήμουν πολύ καλά!!!!!!! Αλλά θέλει 6 χαπάκια την ημέρα, είναι λίγο ακριβό, αλλά αξίζει να κόψετε από κάτι άλλο -ρούχα, καφέδες κτλ για να πάρετε μαγνήσιο, εγώ αυτό θα κάνω, μαζί με βιταμίνη β6 έχω βρει ένα οικονομικό γιατί έχει 100 κάψουλες και είναι καλή μάρκα, και η βιταμίνη β6 βοηθάει επίσης στα νευρολογικά. Σας εύχομαι καλή τύχη με τα λεφτά για να μπορέσετε να το πάρετε, θα δείτε μεγάλη διαφορά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Πόσο κάνει το μαγνήσιο πως το ζητάς ; Συνταγογράφηση;
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:21.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μέσα Παύλο γράφει ότι συνταγογραφείται, από παθολόγο νομίζω. Οπότε θα γλιτώσεις κάποια λεφτά. Το ζητάς έτσι, μαγνήσιο, κάνε και μία αναζήτηση στο google ή στο σκρουτζ, να δεις τι προκαλεί η έλλειψή του και να το βρεις σε χαμηλή τιμή. Αυτό που λέω εγώ είναι της solgar αλλά υπάρχουν και άλλα. Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να το πάρεις αλλά επίσης αν μπορείς να σταματήσεις τη δουλειά να το κάνεις και είτε να πάρεις το επίδομα, ή να δουλέψεις σε μία λιγότερο αγχωτική, όπως σε μία βιβλιοθήκη όπως μου είχε προτείνει προσωπικά ο γιατρός μου. Κάνε και τα δύο, μην χάνεις άλλο χρόνο για να δεις αλλαγή στην ποιότητα ζωής!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Δηλαδη μπορεις να πας σε εναν παθολογο και να του πεις θελω να παρω μαγνησιο:: Και ποσο εχει:: Και δεν μπορεις να το βρεις αλλου σε τροφες δηλαδη::

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Μπορώ να πάρω το μαγνήσιο απτό γάλα??
    η κάνω λάθος??
    Άμα διώχνει το άγχος όπως λες δέκα λίτρα την ημέρα να πίνω... τελευταία αγχώνομαι με το παραμικρό.και μάλιστα τόσο πολύ που με επιρεαζη σε αποφάσεις μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Λουλούδι σε πόσες ώρες καταλαβαίνεις τη διαφορά;

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημέρα σε όλους!

    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δηλαδη μπορεις να πας σε εναν παθολογο και να του πεις θελω να παρω μαγνησιο:: Και ποσο εχει:: Και δεν μπορεις να το βρεις αλλου σε τροφες δηλαδη::
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Αντρέα σε τροφές μπορείς να το βρεις, αλλά έχουν μικρή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο, ίσως το σπανάκι έχει υψηλή λίγο που έριξα μια ματιά, αλλά δεν μπορείς να τρως κάθε μέρα σπανάκι. Άλλη μία τροφή που κοίταξα, η δεύτερη, έχει πάρα πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο!!!! Γενικά οι άντρες πρέπει να παίρνετε 350mg την ημέρα και οι γυναίκες πρέπει 320. Θα γράψω και παρακάτω περισσότερα γι' αυτό απαντώντας στον Παύλο.

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μπορώ να πάρω το μαγνήσιο απτό γάλα??
    η κάνω λάθος??
    Άμα διώχνει το άγχος όπως λες δέκα λίτρα την ημέρα να πίνω... τελευταία αγχώνομαι με το παραμικρό.και μάλιστα τόσο πολύ που με επιρεαζη σε αποφάσεις μου
    Δεν ξέρω αν έχει το γάλα μαγνήσιο. Ψαξ' το αφού σ' αρέσει, καλό θα κάνεις.
    Edit: Από ότι είδα έχει ελάχιστο το γάλα, τα 100 γραμμάρια μόνο 12 mg, ενώ οι άντρες χρειάζεστε 350 mg.


    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Λουλούδι σε πόσες ώρες καταλαβαίνεις τη διαφορά;
    Παύλο από την τρίτη - τέταρτη μέρα κιόλας. Αν εννοείς μετά από πόση ώρα αφού πάρεις το χάπι δεν ξέρω, φαντάζομαι είσαι συνεχώς καλά από την τρίτη-τέταρτη μέρα αν παίρνεις επαρκή ποσότητα. Ο Μακ σε μήνυμα που του είχα στείλει και μου απάντησε μου πρότεινε φαρμακευτικό σκεύασμα και όχι συμπλήρωμα, αλλά πρέπει να ρωτήσεις έναν παθολόγο. Επίσης, προτείνω για πιο φθηνά, να κοιτάξετε τα mg, να είναι όσο πιο πολλά γίνεται γιατί δεν χρειάζεται να παίρνεις 6 χάπια την ημέρα σαν αυτό που είχα πάρει εγώ με 4 ευρώ, αλλά λιγότερα (χάπια την ημέρα).
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:22.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ όχι απλά δεν έιδα διαφορά αλλα δεν ανεχόμουν μεγάλες δόσεις...
    Κοιμόμουν ΠΟΛΥ και έβλεπα πολλούς εφιάλτες...
    Δοκίμασα πολλά μαγνήσια citrate, oxide, pidolate, bisglycinate etc
    Καθε φορα τα ίδια...
    Αδυναμία υπνηλία και εφιάλτες...............

    Συνταγογραφείται το solumag και το trofocard τα έγραψα για να παρω μεγαλες δόσεις...
    Διαφορα σε άγχος δεν είδα...
    και εδωσ αχρόνο....

    Το άγχος, η κατάθλιψη κτλ μπορεί να έχουν ΠΟΛΛΕΣ αιτίες....
    ΑΝ και μονο ΑΝ η αιτία είναι η ελλειψη μαγνησίου θα δεις διαφορά με το μαγνήσιο....
    Αν δεν είναια υτή η αιτία τότε το πολύ πολύ να δεις μια μυοχαλάρωση........

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Εγώ όχι απλά δεν έιδα διαφορά αλλα δεν ανεχόμουν μεγάλες δόσεις...
    Κοιμόμουν ΠΟΛΥ και έβλεπα πολλούς εφιάλτες...
    Δοκίμασα πολλά μαγνήσια citrate, oxide, pidolate, bisglycinate etc
    Καθε φορα τα ίδια...
    Αδυναμία υπνηλία και εφιάλτες...............

    Συνταγογραφείται το solumag και το trofocard τα έγραψα για να παρω μεγαλες δόσεις...
    Διαφορα σε άγχος δεν είδα...
    και εδωσ αχρόνο....

    Το άγχος, η κατάθλιψη κτλ μπορεί να έχουν ΠΟΛΛΕΣ αιτίες....
    ΑΝ και μονο ΑΝ η αιτία είναι η ελλειψη μαγνησίου θα δεις διαφορά με το μαγνήσιο....
    Αν δεν είναια υτή η αιτία τότε το πολύ πολύ να δεις μια μυοχαλάρωση........
    Φιλε μου δεν ξερω αν θα το διαβασεις. Υπαρχει καποιος τροπος να επικοινωνησω μαζι σου ; διαβασα κατι ποστ σου παλαιοτερα και θελω την γνωμη σου. Δεν ξερω πως να μπορω να σου στειλω μυνημα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Φίλε μου τώρα το είδα το μήνυμα σου... μπαίνω σπανια στο φόρουμ...
    Τελικά δοκίμαστα ξανά μαγνήσιο σε άλλες μορφές που δεν φέρνουν τόσο καταστολή.
    Το μαγνήσιο βγαίνει σε πολλες διαφορετικές μορφές η καθε μια με διαφορετικό ποσοστό απορρόφησης και αναλόγα με το τι συνδεεται το μαγνήσιο δίνει και άλλες ιδιοτητες περαν των ιδιοτήτων του μαγνησίου...

    Πλέον παίρνω magnesium carbonate του lidl που δεν θεωρείται και απο τα καλύτερα όμως δεν μου φέρνει ούτε υπνηλία ούτε διαρροια ... παίρνω δυο με τρία καθε βραδυ...

    Και το πρωί παίρνω τα trofocard max απο το φαρμακείο που είναι aspartate (διεγερτικό) chloride (πολύ απορροφήσιμο) και δεν μου φέρνει υπνηλία...

    Δεν κάνει και θαύματα στο άγχος μην γελιόμαστε αλλα βοηθάει αρκετά στις κρίσεις πανικόυ που παθαινω πολύ συχνά και στις ταχυπαλμίες...

    Η αλήθεία είναι κοστίζει ειδικά σε τέτοιες δόσεις και εχεις εσυ την ευθύνη...
    Η συνιστώμενη δόση είναι 350mg και εγώ φτάνω να παίρνω πολλές φορές σε έντονο άγχος έως και 1200mg την ημέρα...
    Με το αναλογο κόστος...

    Έκοψα και τον καφε και μείωσα την ζαχαρη καθώς μειώνει τα επίπεδα μαγνησίου και βιταμινών βήτα ...

    Μην παίρνεται σκέτες βιταμίνες βήτα πχ μόνο Β6...
    ΤΟ b complex Λειτουργεί συνεργικα και η λήψη μιας μόνος βιταμίνης βήτα ειδικά σε μεγάλες δόσεις μειωνει τα επιπεδα των άλλων βιταμινων βητα προκαλώντας νεες παρενεργειες ελλειψης....
    Φτηνές βιταμίνες βήτα b complex δλδ και μαγνήσια παίρνω απο το iherb λόγω πολύ καλών τιμών...

    https://www.iherb.com/?rcode=PDQ063

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εμένα παιδιά με βοήθησε πάντως απλά μου έφερνε μια δυσάρεστη παρενέργεια και γι'αυτό το έκοψα.......μου 'χει λείψει!!!!!!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χθες ειχα εναν πονοκεφαλο, απο τις σπανιες φορες που εχω πονοκεφαλο... πηρα την μεγιστη επιτρεπτη δοση σε παρακεταμολη, το γνωστο ντεπον και δεν με παιρνουσε το κεφαλι... Ηξερα οτι το μαγνησιο ενδυκνειται σε αυτους που εχουν πονοκεφαλους γενικα ανευ αιτιας, καθως η ελλιψη του σχετιζεται με πονοκεφαλους.. Πηρα μια καλη δοση, τριπλασια σχδον απο την συνιστωμενη και τελικα σιγα σιγα ο πονοκεφαλος υποχωρησε.....................καμια τα χημικα ειναι οτι να ειναι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    χθες ειχα εναν πονοκεφαλο, απο τις σπανιες φορες που εχω πονοκεφαλο... πηρα την μεγιστη επιτρεπτη δοση σε παρακεταμολη, το γνωστο ντεπον και δεν με παιρνουσε το κεφαλι... Ηξερα οτι το μαγνησιο ενδυκνειται σε αυτους που εχουν πονοκεφαλους γενικα ανευ αιτιας, καθως η ελλιψη του σχετιζεται με πονοκεφαλους.. Πηρα μια καλη δοση, τριπλασια σχδον απο την συνιστωμενη και τελικα σιγα σιγα ο πονοκεφαλος υποχωρησε.....................καμια τα χημικα ειναι οτι να ειναι!
    Μπραβο Μενη χαιρομαι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για καλυτερη απορροφηση του μαγνησιου , το οποιο υπαρχει σε αφθονες ποσοτητες στους ξηρους καρπους εναλλακτικα , παιρνε και βιταμινη D , δεν εχει σημασια η ωρα ληψεως της , αποθηκευεται στους ιστους , λιποδιαλυτη , παιρνω μια αμπουλα / βδομαδα D , lecalcif ( φαρμακευτικη βιτ. D , 25.000 I.U. ) .............. κατι κανει στη κτθλψη η D .........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για καλυτερη απορροφηση του μαγνησιου , το οποιο υπαρχει σε αφθονες ποσοτητες στους ξηρους καρπους εναλλακτικα , παιρνε και βιταμινη D , δεν εχει σημασια η ωρα ληψεως της , αποθηκευεται στους ιστους , λιποδιαλυτη , παιρνω μια αμπουλα / βδομαδα D , lecalcif ( φαρμακευτικη βιτ. D , 25.000 I.U. ) .............. κατι κανει στη κτθλψη η D .........
    Τωρα που θα ειναι Ανοιξη Μαγκαιβερ θα βγαινουμε εξω και θα παιρνουμε πολλη D. Δεν ειναι επαρκης η ποσοτητα απο τα φαγητα, ουτε η ιδια ποιοτητα νομιζω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μαγνήσιο;
    By ge0rge in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 29
    Last Post: 07-06-2017, 20:28
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΣΙΟ
    By MARO_86 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2015, 20:46
  3. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36
  4. Μαγνήσιο
    By Hiro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-05-2009, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •