Βουλιμία: έχουμε φτάσει στο επίπεδο του εθισμού.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Χαίρομαι που τα κιλά σου δεν έχουν φτάσει σε ακραία σημεία ώστε να διατρέχει Λονδίνο η υγεία σου... παρόλα αυτά το να κάνεις συνέχεια εμετούς είναι επικίνδυνο γιατί θα χαλάσουν τα δόντια σου αρχικά... Και θα κάψεις τα πάντα εκεί μέσα.. τα υγρά του στομάχου είναι πολύ όξινα... πέρασα και εγώ τροφικές διαταραχές σε μικρότερη ηλικία λογο ερωτικής απογοήτευσης... Όχι με εμετούς όμως... απλώς δεν ήθελα να φάω τπτ.. Δεν είχα όρεξη.. Δεν θα σου πω κιλά γιατί θα τρομάξεις..
    Αλλά στην τελική τι αξίζει περισσότερο από την υγεία σου? Ένας άντρας? Μια σχολή? Ένας φίλος που δεν άξιζε? Κάτι άλλο? Τπτ! Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας.. Και εσύ πρέπει να βρεις ένα τρόπο να απασχολήσεις τον εαυτό σου... να βρεις μια δουλειά αν είσαι άνεργη.. να αρχίσεις γυμναστήριο... να πας να μάθεις μια ξένη γλώσσα... Κάτι τέλος παντων να σε ανανέωση.. Ίσως μια καινούρια σχέση...

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Χαίρομαι που τα κιλά σου δεν έχουν φτάσει σε ακραία σημεία ώστε να διατρέχει Λονδίνο η υγεία σου... παρόλα αυτά το να κάνεις συνέχεια εμετούς είναι επικίνδυνο γιατί θα χαλάσουν τα δόντια σου αρχικά... Και θα κάψεις τα πάντα εκεί μέσα.. τα υγρά του στομάχου είναι πολύ όξινα... πέρασα και εγώ τροφικές διαταραχές σε μικρότερη ηλικία λογο ερωτικής απογοήτευσης... Όχι με εμετούς όμως... απλώς δεν ήθελα να φάω τπτ.. Δεν είχα όρεξη.. Δεν θα σου πω κιλά γιατί θα τρομάξεις..
    Αλλά στην τελική τι αξίζει περισσότερο από την υγεία σου? Ένας άντρας? Μια σχολή? Ένας φίλος που δεν άξιζε? Κάτι άλλο? Τπτ! Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας.. Και εσύ πρέπει να βρεις ένα τρόπο να απασχολήσεις τον εαυτό σου... να βρεις μια δουλειά αν είσαι άνεργη.. να αρχίσεις γυμναστήριο... να πας να μάθεις μια ξένη γλώσσα... Κάτι τέλος παντων να σε ανανέωση.. Ίσως μια καινούρια σχέση...

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    τι διατρεχει η υγεια?αχααχ
    καπου τρεχει το μυαλο σου :P

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    τι διατρεχει η υγεια?αχααχ
    καπου τρεχει το μυαλο σου :P
    Διατρεχει κινδυνο** το αυτόματο φταίει... πάω να πω και εγώ μια σοβαρή κουβέντα και με σαμποτάρει!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Διατρεχει κινδυνο** το αυτόματο φταίει... πάω να πω και εγώ μια σοβαρή κουβέντα και με σαμποτάρει!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    εμ ειδες? το ατιμο το συστημα :P

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    εμ ειδες? το ατιμο το συστημα :P
    Φταίω εγώ μετά? [emoji23][emoji23] με λίγη φαντασία θα καταλάβει!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Φταίω εγώ μετά? [emoji23][emoji23] με λίγη φαντασία θα καταλάβει!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    χαχαχααχαχ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Vivianp View Post
    willowfairy: Mου κίνησες το ενδιαφέρον....θα την ψάξω!!
    Δεν είναι εκεί το πρόβλημα...κρύβεται ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από αυτό. Τρώω ό,τι και όσο θα με οδηγήσει στο να νιώσω άρρωστα φουσκωμένη έτσι ώστε να το αποβάλλω μετά..
    σε καταλαβαινω!!! ακριβως κι εγω το ιδιο πραγμα εκανα με το φαγητο...αλλα παλιοτερα.
    σε αυτη την διατροφη υπαρχουν πολλες σελιδες υποστηριξης στο fb και καθε μερα συζητανε μεταξυ τους, τι εφαγαν κ.τ.λ....και ποσταρουν διαφορες νοστιμες συνταγες!!!
    μα καθε μερα τρωνε γλυκακια ή κρεπες που φτιαχνουν μονοι τους και χανουν βαρος!!

    οι σελιδες τους στο fb ειναι :Dukan plus , Dukan αλλά ελληνικά
    και εδω βρισκεις οτι συνταγουλα σου αρεσει : http://vasilitsas.blogspot.gr/?m=0
    [I]Love...[/I]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by mara035 View Post
    Διαιτα ντουκαν και βουλιμία =αυτοκαταστροφή ..
    Θα την ακολουθήσεις μια δυο μέρες και ο.τι χάσεις θα το πάρεις στο 3πλασιο με συνεχόμενα επεισόδια .
    Έχεις βαρύ ιστορικό και οι λάθος γιατροί και διαγνώσεις δεν βοήθησαν και πολύ .
    Τρως τα συναισθήματα σου και κανεις καλό στον εαυτό σου σαν να τον τιμωρεις για όσα σου συμβαίνουν με τεράστιες ποσότητες φαγητού που δεν τις ευχαριστιεσαι ούτε αυτο φυσικά .

    Τα αίτια είναι πολύ βαθύτερα και αν ο ψυχίατρος σου είναι καλός θα σε βοηθήσει ..Τα ladose πόσο καιρό τα παιρεις? Αυτά λένε ότι βοηθούν στη μείωση της όρεξης

    εγω της την προτεινα να ριξει μια ματια,διοτι υπαρχουν διαφορες λιχουδιες που μπορει να φτιαξει μονη της, εαν βεβαιως την βολευει και της αρεσει και ικανοποιηθει!!
    εαν δεν της αρεσει αυτο το προγραμμα πολυ απλα δεν θα το ακολουθησει...
    [I]Love...[/I]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Ναι απλά στις περιπτώσεις βουλιμίας -υπερφαγιας είναι ο.τι χειρότερο .Ειδικά οι φάσεις που αποκλείουν τροφές ..Ξέρεις τι γίνεται σε ένα άτομο που δεν έχει αυτή τη διαταραχή ναι οκ θα μπορούσε να το ακολουθήσει .
    Αλλά όσοι υποφέρουν από ΔΠΤ επειδή έχουν ακολουθήσει κατά καιρούς διάφορες δίαιτες και κυρίως ακραίες η ακόμα και αφαγια είναι σίγουρο ότι θα κυλήσουν σύντομα και θα τα ξαναπαρουν όλα με το παραπάνω.

  10. #25
    Καλησπερα Vivian,διαβασα το θεμα σου.Εχοντας περασει εγω απο διατροφικες διαταραχες χρονια και καθως ο μπαμπας μου ειχε διπολικη διαταραχη μπορω να σου πω και εγω την αποψη μου. Η βουλιμια δεν εχει επιπεδα εθισμου..ειναι ενας εθισμος, οπως και να εχει,γιατι συνηθως οταν εχεις συναισθηματα μεσα σου τα οποια τα πνιγεις ή φοβους ,δημιουργουνται ετσι οι διαφοροι εθισμοι.Επισης,οσο πιο συχνα γινεται και οσο μεγαλυτερη διαρκεια αυτο αποκτησει ,τοσο πιο δυσκολο θα ειναι και να το σταματησεις,γι'αυτο οσο ειναι νωρις τοσο καλυτερο ειναι να σταματησει.

    Αυτα που λες για το συναισθηματικο κενο,τα συναισθηματα μας λανθασμενα,τα φοβομαστε,ετσι πολλες φορες ασυνειδητα τα κρυβουμε γιατι εχουμε συνηθισει να φοραμε 'μασκες' στο οικογενειακο-κοινωνικο περιβαλλον για να μην δουν καποια 'αδυναμια' μας. Δεν ειναι κατι που πρεπει να φοβασαι ή να πολεμας ,γιατι οσο πιο πολυ αντιστεκεσαι και πολεμας κατι ,τοσο πιο πολυ δυνατο το κανεις.Εγω πιστευω οτι ολοι εχουμε νιωσει καποια στιγμη αυτο το κενο,δεν ειναι κατι κακο...προσπαθησε να το αποδεχτεις και να πεις οκ...και τι εγινε που το νιωθω αυτο τωρα?Οσο πιο αποδεκτο το κανεις ,τοσο πιο πολυ με το καιρο δεν θα το αισθανεσαι κιολας νομιζω...Δεν γνωριζω για τις σχεσεις με την οικογενεια σου οπως ανεφερες,αλλα εχετε περασει διαφορα μεσα απο τα λογια σου και ο καθενας κουβαλαει τον δικο του σταυρο ας πουμε...Προσπαθησε να εισαι κοντα με ανθρωπους που αγαπας,μιλα τους για το προβλημα σου,πως νιωθεις,βγαλτο απο μεσα σου,γιατι ολο αυτο θα γινει πιο ελαφρυ αφου το βγαλεις...(αλλα με ατομα που εμπιστευεσαι παρα πολυ και νιωθεις οτι θα σε κατανοησουν)....Ξερω πως ειναι γιατι εχω περασει και εγω απο αυτη την φαση ,και ημουν πολυ φοβισμενη,δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την νευρικοτητα και απο το ποσο δυνατα χτυπουσε η καρδια μου,για μενα ηταν κατι το οποιο το πολεμουσα και ελεγα πως θα το σταματησω..και εκανα διαφορα διατροφικα λαθη ας πουμε...Ομως ,η αρχη του τελους πιστευω οτι ειναι να σταματησεις να προκαλεις τον εμετο.Εχει παρα πολλα αρνητικα που μπορω να σου πω ...αλλα η αληθεια ειναι οτι με τον εμετο ,δυναμωνει ολο αυτο,γιατι γινεται συνηθεια(ολα απο το μυαλο ξεκινανε).Κοψ'το οσο ειναι νωρις...εγω συνεχισα να εχω καποια υπερφαγικα, αλλα οσο και αν ηθελα να τα αποβαλλω(που φανταζομαι ξερεις πολυ καλα,οτι και να κανεις εμετο δεν κανεις και κατι θερμιδικα τρελο,οχι πως εχει και σημασια αυτο).Περνουσα πολυ δυσκολη φαση ψυχολογικα για να βρω κατι ισορροπημενο ,και να ειμαι καλη με τον εαυτο μου και γι'αυτο υπηρχαν υπερφαγηκα αλλα σταματησα να κανω εμετο,γυμναστικη ή αφαγια οπως εκανα παντα σχεδον,ολα αυτα θα σε οδηγησουν παλι στο υπερφαγηκο...Ο οργανισμος σου ,οταν βρεθει σε κατασταση στερησης και φοβου ,πιθανοτατα θα συμβει υπερφαγηκο.

    Προσπαθησε να μην υπεραναλυεις,την βουλιμια ,το φαγητο και ολα αυτα που εχεις στο μυαλο σου για τωρα...ακολουθησε κατι ισορροπημενο (κανε ενα πλανο διατροφης που θα σου αρεσει),βρες και μια ηπια ασκηση και ολα θα παρουν τον δρομο τους...Να ξερεις το φαγητο δεν φταιει σε κατι,δεν ειναι αυτος ο εχθρος,αγαπησε τον εαυτο σου,να φερεσαι καλα στο σωμα σου,οπως του αξιζει.Μην στερεισαι τιποτα,και οταν θα πιανεις τον εαυτο σου σε τετοιο σημειο...να βαζεις ειρμο στις σκεψεις σου...τι ειναι σωστο δηλαδη?Να στερεισαι φαγητο που χρειαζεσαι και να ξαπλωνεις πχ το βραδυ μη μπορώντας να κοιμηθεις απο την πεινα?Οχι...Μικρα συχνα γευματα και απο τις τρεις κατηγοριες τροφιμων,πραγματα που σ'αρεσουν και να εισαι κοντα με ανθρωπους που αγαπας...Εχεις και την δουλιτσα σου που οπως ειπες ειναι μια χαρα,θα το βρεις :) Δεν χρειαζονται βιασυνες.Μην πολεμας το σωμα σου..

    ΥΓ : Επειδη σπουδαζω διατροφη και διατολογια, να ξερεις η καλυτερη 'διαιτα' με μονιμα αποτελεσματα ειναι η διατροφη και η ασκηση να γινουν τροπος ζωης φροντιζοντας ετσι το σωμα σου ...οταν στερεισαι θα ερθει η στιγμη που ο οργανισμος σου θα ζητησει ολα οσα του στερησες και εκει ειναι που δεν υπαρχει η δυνατοτητα του ελεγχου.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Ελλάδα, Θεσσαλονίκη
    Posts
    20
    Ισχύει αυτό που λες..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
    By MariaBalabanova in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 59
    Last Post: 04-03-2017, 16:07
  2. Ερωτηση περι εθισμου
    By MakhsTas in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 28-12-2015, 19:27
  3. Replies: 39
    Last Post: 30-03-2015, 04:17
  4. εχω φτασει στον πατο! δεν παει πιο κατω
    By mel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2011, 06:54
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •