Αγχος απο εξετάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1

    Αγχος απο εξετάσεις

    Γεια σε όλους! Είμαι καινουριο μέλος και χρειαζομαι καποιες συμβουλές πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί.
    Πρόσφατα το αγόρι μου έδινε εξετάσεις στο πανεπιστήμιο. Η πίεση των μαθημάτων όμως από ό,τι φάνηκε τον λύγισε. Σταμάτησε να τρώει και να κοιμάται. Ως αποτέλεσμα, κατέληξε στο νοσοκομείο με οξεία γαστρεντερίτιδα και αφυδάτωση (τουλάχιστον αυτό είπαν οι γιατροί). Δυστυχώς οι γιατροί δεν έδωσαν καμία σημασία στην ψυχική του κατάσταση.
    Τις μέρες που έδινε μαθήματα, οι φίλοι του (εγώ βρισκόμουν σε άλλη πόλη, έχουμε σχέση από απόσταση εδω και 3 χρόνια) μου ανέφεραν ότι είχε αναπτύξει παράλογες ανησυχίες. Επίσης, όταν τελικά ήρθα εδώ, συνειδητοποίησα ότι είχε πολλούς παραλογισμούς. Τα γεγονότα των τελευταίων ημερών είναι πολύ συγκεχυμένα στο μυαλό του και πολλές φορές ανέφερε ότι έκανε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. Για παράδειγμα, είπε ότι πήρε ένα φοιτητικό δάνειο, ενώ στην πραγματικότητα το είχε πάρει ένας φίλος του. Επίσης απέκτησε πολλές φοβίες που παλιότερα δεν είχε (ότι μπορεί να πάθουν κάτι οι γονείς του ή οι φίλοι του, ακόμη και ότι μπορεί κάποιος να σπάσει την πόρτα του σπιτιού του και να μπει μέσα). Το μυαλό του δεν είναι καθόλου συγκροτημένο και ξεχνάει πολύ συχνά πράγματα που λέμε, μέσα σε διάστημα ακόμη και 10 λεπτών. Αλλάζει τις αποφάσεις του πολύ συχνά και δείχνει να μην μπορεί να ηρεμήσει με τίποτα.
    Συμβουλευτήκαμε κάποιον ειδικό (ψυχολόγο) και μας είπε ότι χρειάζεται αλλαγή περιβάλλοντος και να αρχίσει κάποια θεραπεία όταν επιστρέψει στην γεννέτειρά του. Το θέμα είναι ότι αρνείται να φύγει από εδώ και να επιστρέψει στην γεννέτειρα αν δεν δώσει πρώτα το τελευταίο μάθημα που έμεινε. Το μάθημα αυτό είναι σε μία εβδομάδα. Το ερώτημά μου είναι εάν πρέπει να τον αφήσουμε να δώσει το μάθημα και εάν η πάροδος μιας εβδομάδας μπορεί να χειροτερέψει σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση.
    Αυτό που αρχικά θέλουμε να αποφύγουμε είναι το να πάρει κάποια αντικαταθλιπτικά η αγχολυτικά.
    Το άτομο αυτό δεν έχει παρουσιάσει άλλη φορά κάτι παρόμοιο και γενικά είναι ισχυρός χαρακτήρας (και μάλλον η ισχυρότητα του χαρακτήρα του τον οδήγησε στο να πιέσει τόσο τον εαυτό του ώσπου κατέρρευσε).
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Στα περισσότερα πανεπιστημια υπάρχει κέντρο συμβουλευτικής και ψυχολογικής υποστήριξης φοιτητών αν δεν δέχεται να φύγει ίσως να είναι πιο εύκολο να μιλήσει με κάποιον εκεί καθαρά και μόνο πάνω στο αγχος των εξετάσεων και των δυσκολιών που προκύπτουν απο αυτό...
    Στο δικό μου πανεπιστήμιο θυμάμαι ότι υπαρχει αντίστοιχη υπηρεσία... νομίζω...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Ναι όντως Αναστασία στα περισσοτερα πανεπιστήμια υπάρχει κέντρο συμβουλευτικης και ψυχολογικής υποστηριξης φοιτητων που είναι εντελώς δωρεάν. Καλυτερα να πάει εκεί να πάρει μερικές συμβουλές.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •