Τοξικοι ανθρωποι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Τοξικοι ανθρωποι

    Τι γνωριζετε για αυτους ? Μπορει να βρισκονται στο αμεσο περιβαλλον μας κι ενω φαινονται καλοι να ειναι επιφανειακοι , να μας τραβανε την ενεργεια και να κανουν κακο.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Τι γνωριζετε για αυτους ? Μπορει να βρισκονται στο αμεσο περιβαλλον μας κι ενω φαινονται καλοι να ειναι επιφανειακοι , να μας τραβανε την ενεργεια και να κανουν κακο.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το χειρότερο είναι να τους έχεις μέσα στο σπίτι σου. Ο πατέρας μου είναι και αν και δεν έχω καμία επαφή μαζί του εδώ και πολύ καιρό, ακόμα με στρεσαρει το ότι μπορεί να τον συναντήσω στο δρόμο ή να χτυπήσει το τηλέφωνο και να είναι αυτός... Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι... Μακριά....!!!

    Εστάλη από Redmi Note 5A Prime στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Χωρίς να έχω εμπειρία, πιστεύω ότι εάν ένας άνθρωπος είναι πραγματικά καλός, έχει καλή ψυχή, αυτός με κάποιο τρόπο θα σε τραβήξει! Τώρα εάν έχω πέσει σε τοξικό άνθρωπο δεν ξέρω, δεν ξέρω ακριβώς πώς τους διαχωρίζουμε!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    29
    Μ ένα βλέμμα είναι ικανοί να σε ρουφηξουν την καλή διαάθεση, κάνοντας σε να αναρωτιέσαι γιατί το έκαναν αυτό και στην θέση της αφήνουν ένα κενό που γρήγορα μπορεί να στο γεμίσουν με την δική τους αρνητική ενέργεια πάρε για παράδειγμα: μισσαλοδοξια, κοτσομπολιό το πολύ κοτσομπολιό, μιζέρια κ κενό. Αλλά πρέπει να δημιουργήσεις κάτι ανώτερο από την μικρότητα ξένων ανθρώπων και να μην σε νοιάζουν άσχετα αν είναι στο άμεσο περιβάλλον, εφόσον είναι επιφανειακό είναι το ίδιο δεν θα ασχοληθεις να εξηγήσεις γιατί ενώ φαίνονται καλοί είναι επιφανειακοι εφόσον σε ρουφάνε ενέργεια σου κάνει κακκό αυτό. Θα σε νοιάζουν μόνο οι δικοί σου άνθρωποι π.χ γονείς αδέρφια ή οποίοι άλλοι σε συμβουλεύουν καλοπροαίρετα σε αυτούς θα επικεντρωνεσαι οχυρώνοντας τη ζώνη σου με αγάπη-εσωτερικη ειρηνη και φως έτσι μόνο. Μου έχουν τύχει άπειρες φορές τοξικοί άνθρωποι π.χ ο θείος μου μου έλεγε ότι με αγαπούσε αλλά εγώ μέσα του έβλεπα μια τάση για κοτσομπολιό ζήλια για μένα κ την οικογένεια μου, ρηχότητα και να μην με άφηνε να είμαι ο εαυτός μου.Έχω πάρα πολλούς τοξικοί ανθρώπους κι αν δεν έχεις κάτι να βρεις να τους αποφεύγεις θα σε κάνουν μπερδεμενο/η θα σε αρρωστήσουν. αυτά τα λίγα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    29
    Δυστηχως δεν μπορούσα/μπορώ να τους αποφύγω λόγω της δύσκολης εποχής και κακκό timing. οπότε ένα μεγάλο μέρος του stress ωφειλεται σε αυτούς όσο δυνατός και να είσαι κάποια στιγμή κουράζεσαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Το εχω ζησει...Και αναγκαστικά να απομακρινθω από όλη την παρέα για να ηρεμήσω... όλο τσακώνονταν με όλους.. Τον ενοχλούσαν τα πάντα... έπρεπε να σκέφτομαι 10 σενάρια πριν πω μια κουβέντα για να ειμαι σίγουρη ότι δεν θα το παρεξηγήσει... μακριά μακριά.. καμμένα χαρτιά είναι κάποιοι άνθρωποι...

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αν εξαιρεσω καποιες πολυ σοβαρες περιπτωσεις, τοξικος μπορει να γινει και καποιος οχι κακος, που αναζηταει συνεχως την παρεα σου. Αν τον αποφευγεις θα εισαι εσυ τοξικος γι αυτον.
    Αν καταληξεις οτι σε μια σχεση δε βλεπεις μελλον επειδη ο αλλος εχει μια τοξικοτητα και μεινεις επειδη αδυνατείς λογω ανασφαλειων να το ληξεις για οποιονδηποτε λογο, θα γινεις και εσυ ενας σουπερ τοξικος γι αυτον και τις παρεες σου οπου η μονη συζητηση σου θα ειναι η κλαψα για το μεγαλο κακο που σου εκανε.
    Εγω τωρα ας πουμε που λεω καποιες αληθειες για καποιους γινομαι τοξικος.
    Οποτε ας κραταμε μικρο καλαθι γιατι το να κατηγορουμε απλως αλλους, δειχνει εγωισμο, πραγμα επισης τοξικο.
    Κυριο χαρακτηριστικο της τοξικοτητας ειναι οτι δεν επιδιωκεται συνειδητα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πάρα πολλοί και λένε για τους άλλους.........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχοντας μια αλφα ηλικια ,και εχοντας υπαρξει πολυ κοινωνικος , εχω να πω οτι οι ' τοξικοι' ανθρωποι, δεν ειναι το προβλημα , τους ' κοβεις ' απο μακρια , εχοντας στοιχειωδη κριση .............. προσοχη στους κρυπτοπαρτακηδες , κρυπτοχειριστικους , κρυπτοσυμφεροντολογους , κρυπτορριχτες , κρυπτουστεροβουλους ...............και ολους τους κρυπτο ......ε ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ενας καθηγητης που τον εχω πολλες ωρες εχει βγει τοξικος για μενα, λεεει οτι μας αγαπαει τους μαθητες του και μπουρδες , οτι θα τα παμε πολυ καλα , ειναο γλυφτης και ολοι τον συμπαθουν γτ ειναι πλακατζης , ειρωνας και αισιοδοξος,λεει οτι θα τα παμε πολυ καλα , παρουσιαζει τις αποψεις του σαν αυθεντιες κτλ .φαινομενικα ολοι τον συμπαθουν και εγω ειχα κολλησει καποτε μαζι του γτ μου εδινε θαρρος αλλα ουσιαστικα μου ετρωγε την ενεργεια .δεν ξερω αν το κανει συνειδητα , εγω εχω απομακρυνθει αλλα σε στιγμες αδυναμιας γυριζω παλι κοντα του για υποστηριξη .???Επισης ενω λεει οτι υποστηριζει τους αδυναμους μας λεει που εχουμε καταντησει που μερικα παιδια για να βγαλουν το πανεπ. παιρνουν ψυχοφαρμακα .κρινει ευκολα και σατηριζει και μετα μιλαει και με σοβαροτητα .μου βγαζει διπροσωπια και χειραγωγηση επικαλλυμενες με σταγονες καλοσυνης , υποστηρικτηκοτητας και συμπονοιας.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ενας καθηγητης που τον εχω πολλες ωρες εχει βγει τοξικος για μενα, λεεει οτι μας αγαπαει τους μαθητες του και μπουρδες , οτι θα τα παμε πολυ καλα , ειναο γλυφτης και ολοι τον συμπαθουν γτ ειναι πλακατζης , ειρωνας και αισιοδοξος,λεει οτι θα τα παμε πολυ καλα , παρουσιαζει τις αποψεις του σαν αυθεντιες κτλ .φαινομενικα ολοι τον συμπαθουν και εγω ειχα κολλησει καποτε μαζι του γτ μου εδινε θαρρος αλλα ουσιαστικα μου ετρωγε την ενεργεια .δεν ξερω αν το κανει συνειδητα , εγω εχω απομακρυνθει αλλα σε στιγμες αδυναμιας γυριζω παλι κοντα του για υποστηριξη .???Επισης ενω λεει οτι υποστηριζει τους αδυναμους μας λεει που εχουμε καταντησει που μερικα παιδια για να βγαλουν το πανεπ. παιρνουν ψυχοφαρμακα .κρινει ευκολα και σατηριζει και μετα μιλαει και με σοβαροτητα .μου βγαζει διπροσωπια και χειραγωγηση επικαλλυμενες με σταγονες καλοσυνης , υποστηρικτηκοτητας και συμπονοιας.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ειναι απο τους κρυπτο που αναφερω .........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ακριβως

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ιωάννα κανένας δεν αγαπάει τους αδύναμους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ιωάννα κανένας δεν αγαπάει τους αδύναμους
    Ειναι λιγο γενικο αυτο που λες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Όλες οι σχέσεις είναι πάρε δώσε για να ασχοληθείς με αδύναμο κάτι παίζει οπωσ δεν πουλασ κάτι χωρίς κέρδος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 14:28
  2. Τοξικοί άνθρωποι ?
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 15-10-2014, 16:34
  3. ανθρωποι
    By Kortha in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2012, 15:30
  4. ΖΩΑ-ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2012, 16:02
  5. ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    By gusco in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •