Βαριέμαι!! Την ζωή μου!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ο σκοπος αγειαζει τα μεσα...εξαρτάται αν την θες για σχεση η για μερικες εβδομάδες η για μια νυχτα.....στο πρωτο σκελος δεν θα πεις ψεματα..στο δευτερο λες ότι θες και το παιζεις ότι θες

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Να παρουσιάσεις ένα ψεύτικο προφίλ δηλαδή να είσαι κάποιος άλλος για να ρίξεις γκόμενα, βλακεία!! Εγώ πάντως δεν θα ήθελα αυτό το πράγμα θα ήθελα εάν μου την έπεφτε μια γυναίκα να ήταν ο εαυτός της!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φίλε μην φτάνεις στο άλλο άκρο. Δεν εννοώ αυτό. Στο φλερτ,στην πρώτη γνωριμία και προσέγγιση κανείς δεν είναι ο "εαυτός" του χωρίς απαραίτητα να είναι στο άλλο άκρο. Μην συγχέεις την κατάσταση. πχ Αν γνωρίσεις μια γυναίκα και αρχίζεις και της μιλάς και σε ρωτήσει πχ αν έχεις ξαναπάει με γυναίκα και εσύ πεις όχι και είσαι πάνω απο 20 άντε να πω 25 χάριν της συζήτησης ακόμη και αν υπήρχε περίπτωση να σε γουστάρει έστω και λίγο, ξενέρωσε και θα αρχίσει να κάνει δεύτερες και τρίτες σκέψεις για το ποιον σου και άντε γεια... Αντιθέτως μπορείς χωρίς απαραίτητα να πεις ψέμματα, να μην πεις όλη την αλήθεια αλλά να σκέφτεσαι προσαρμοστικά και κοινωνικά. Και εκείνη άνετα μπορεί να έχει ανασφάλειες και φοβίες που αν τις μάθαινες απο το πρώτο 5λεπτο να την απέρριπτες εσύ προτού σε απορρίψει εκείνη. Αλλά στην πορεία και αφού έχεις γνωρίσει τον άλλο καλύτερα, μπορει να δεις ότι αυτό που απο την αρχή ίσως να ακουγόταν σοκαριστικό και μη γοητεύσιμο επειδή δεν ξέρεις τον άλλο άνθρωπο καλύτερα και κανείς μας δεν είναι μόνο κάτι αλλά μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα με καλά και αρνητικά στοιχεία, στην πορεία να δεις ότι αυτό το "φοβερό" μπορείς να το προσπεράσεις αντισταθμίζοντας τα υπόλοιπα θετικά του όλον του ανθρώπου που έχεις απέναντι σου
    Και αν διαβάζει αυτό το θέμα η savatage θα πω ότι ναι σε κάποια πράγματα έχω προσωπικά προκαταλήψεις, γιατί βλέπω ότι η ίδια η κοινωνία και τα μέλη που την αποτελούν, έχουν μεγαλώσει και γαλουχηθεί επίσης με κάποιες προκαταλήψεις

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Αφού το θέτεις έτσι το κατάλαβα και μου φαίνεται λογικό!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ο σκοπος αγειαζει τα μεσα...εξαρτάται αν την θες για σχεση η για μερικες εβδομάδες η για μια νυχτα.....στο πρωτο σκελος δεν θα πεις ψεματα..στο δευτερο λες ότι θες και το παιζεις ότι θες
    Πρώτο σκέλος, και όσο και να σου φανεί παραξενω το τελευταίο η και το δεύτερο δεν με απασχολεί!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Γεια σου φιλε, καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι να το αλλαξεις, εισαι σαν να εισαι εγκλωβισμενος. Μεγαλο ρολο για την λυση σε αυτα παιζουν οι σχεσεις με τους αλλους κ ειδικα με το αλλο φυλο, τοτε ολοι αποκταμε δυναμη και αυτοπεποιθηση. Επειδη ομως αυτα δεν γινοντε οποτε τα θελουμε, κανε μια προσπαθεια να εισαι δυναμικος προσποιητα. Δηλαδη κανε μια συμφωνια με τον εαυτο σου, οτι για καποια λεπτα ή ωρες της ημερας θα περπαταω με πιο ανετο στυλ, θα κοιταζω τους αλλους στα ματια και δεν θα εχω απλανες βλεμμα, θα μιλαω με πιο βαρια φωνη, θα αντιμιλαω οποιον μου την λεει. Γινε λιγο πιο βαρυς! Εστω κ αν δεν σε γεμιζει τιποτα μεσα σου, αυτο με τον καιρο θα αρχιζει να γινεται συνηθεια. Δεν θα γινεις χαρουμενος, ουτε θα λυθει το προβλημα. Ομως σιγα σιγα θα αλλαξει η συμπεριφορα των αλλων απεναντι σου, θα σε βλεπουν πιο ισοτιμα κ ετσι θα αισθανεσαι κ εσυ πιο ανετος μπροστα τους κ θα μπορεις να το κανεις προσποιητα περισσοτερες ωρες μεσα στην ημερα. Ετσι θα περιορισεις καπως κ την κοινωνικη φοβια. Φυσικα θα σε παρατηρουν πιο πολυ κ οι γυναικες. Παλι μπορει να μην ξερεις να τις προσεγγιζεις, ομως τουλαχιστον θα εισαι πιο ανετος μπροστα τους κ δεν θα καταλαβαινουν οτι σε αγχωνουν.
    Μεσα απο τις πραξεις αλλαζουμε πραγματικα. Ομως επειδη δεν ειναι ευκολο να τις κανουμε κ να εχουν αποτελεσμα οποτε το θελουμε, κανε τα ολα αυτα προσποιητα για αρχη, ωστε να αισθανεσαι πιο ανετος μπροστα σε κοσμο κ μετα να μπορεις να προχωρησεις κ σε πραξεις κ να αναλαβεις πρωτοβουλιες.
    Αυτό το κάνω που λες να προσποιουμαι βέβαια μετά με πιάνει εξαντλήσει από το άγχος!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τώρα που είπαμε για βιβλία, μου είχε προτείνει ένα βιβλίο μια κοπέλα από εδώ μέσα, δεν θυμάμαι πια είναι ακριβώς, και δεν θα το έλεγα γιατί μπορεί να μην ήθελε! Το βιβλίο λεγόταν ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΜΌΡΦΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΖΩΉ ΣΑΣ! Έλεγε ωραία πράγματα, πολύ ενδιαφέροντα, το κατέβασα από το ιντερνέτ και το έχω ακόμα, αλλά μόλις άρχισα να προσπαθώ να κάνω αυτά που λέει το βιβλίο, έγινα χειρότερα και το σταμάτησα, δεν ξέρω σκέφτομαι να το ξεκινήσω πάλι!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Ανδρέα ο μοναδικός τρόπος για να νικήσεις την κοινωνική σου φοβία είναι η έκθεση σου σε όλα αυτά που φοβάσαι. Θα συμφωνήσω με Anti-pression το "κόλπο" είναι fake it, till you make it ή αλλιώς στα αγγλικά προσποιήσου μέχρι να το πετύχεις. Φίλε μου αν δεν πέσεις στα "βαθιά" αν δεν προσποιηθείς ότι όλα είναι οκ, δεν νομίζω να το ξεπεράσεις.
    Αυτό στο λέω από προσωπική μου εμπειρία που μέχρι τα 20 μου πήγαινα παντού με το ζόρι και μετά μου δόθηκε η ευκαιρία να ξεπεράσω αυτό μου το φόβο. Εφτασα λοιπον να πηγαίνω σε κλαμπ μέσω της δουλειάς μου και ανέβαινα πάνω στα τραπέζια, κυλιόμουν στα πατώματα και δεν με ένοιαζε!! Οσο περίεργο και αν σου ακούγεται αυτό.
    Εκτός δουλειάς βέβαια συνέχισα να είμαι το ίδιο δειλός στις προσωπικές μου συναναστροφές αλλά τουλάχιστον κυκλοφορούσα άνετα για τις επαγγελματικές μου συναλλαγές. Τα τελευταία 3,5 χρόνια ανοίχθηκα αρκετά για τα δικά μου πάντα δεδομένα και στις προσωπικές μου συναναστροφές και το μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα. Πλέον κυκλοφορούν βιντέακια εκεί έξω στον κυβερνοχώρο που με δείχνουν να "χορεύω", (λέμε τώρα) και απλά δεν με νοιάζει. Το απολαμβάνω κιόλας!!
    Αλλά γενικότερα θα σου πω κάτι. Αυτό που περνάς σε προσωπικό επίπεδο, το ξέρω από πρώτο χέρι. Και δε θα λυθεί μαγικά, πίστεψε με. Εχεις φρικάρει όπως σε βλέπω απο τα 32 σου. Εγώ στα 30 μου είχα βρει ισορροπίες και ήμουν μοναχικός και όχι απαραίτητα μόνος. Την μοναχικότητα μπορείς να την απολαμβάνεις, ενώ την μοναξιά όχι. Το δικό μου "φρικάρισμα" ήρθε περίπου στα 37 μου.
    Εγώ πλέον σχεδόν το έχω πάρει απόφαση ότι η ερωτική μου ζωή με τις "κανονικές" (εννοώ όχι τις επι πληρωμή) έχει τελειώσει οριστικά κατά το 40ο έτος της ζωής μου και με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας που κάνω έχω επιστρέψει θα έλεγα σε ένα 80% της μοναχικότητας μου. Θεωρώ ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων και με την βοήθεια του παντοδύναμου Θεού και θετικής ενέργειας προς όλο το συμπαντικό σύστημα, στα επόμενα 2-3 χρόνια θα έχω επιστρέψει στο 100% της μοναχικότητας μου. Αποδέχομαι πλέον ότι έχω κάνει λάθη που δεν γίνεται να αντιστραφούν.
    Εσύ για σένα, τι σκοπεύεις να κάνεις? Να δράσεις ή να αφήνεις τον χρόνο να περνάει? Εισαι σχετικά νέος ακόμη για να προσπαθήσεις αλλά γενικότερα η ζωή μπορεί να είναι ένα βλεφάρισμα των ματιών σου. Κλείνεις τα μάτια σου για μισό δευτερόλεπτο και από εκεί που ήσουν 0 χρονών έγινες 100.
    Κλείνοντας αυτό το "σεντόνι" που έγραψα διότι είχα όρεξη να γράψω με ένα τραγούδι που σου το αφιερώνω. Οκ μην το πάρεις τοις μετρητοίς στο τέλος την τελευταία φράση αλλά μπορείς να το αντιστρέψεις και να κάνεις τον μαύρο,μαύρη και το νόημα πιστεύω περνάει.
    https://www.youtube.com/watch?v=yDIBETogEV0

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Ανδρέα ο μοναδικός τρόπος για να νικήσεις την κοινωνική σου φοβία είναι η έκθεση σου σε όλα αυτά που φοβάσαι. Θα συμφωνήσω με Anti-pression το "κόλπο" είναι fake it, till you make it ή αλλιώς στα αγγλικά προσποιήσου μέχρι να το πετύχεις. Φίλε μου αν δεν πέσεις στα "βαθιά" αν δεν προσποιηθείς ότι όλα είναι οκ, δεν νομίζω να το ξεπεράσεις.
    Δεν το ηξερα το ρητο, αρα ειναι γνωστη σαν συμβουλη.
    Ανδρεα τι μπουλινγκ εχεις δεχτει στην εργασια αν θες να πεις; Για τις γυναικες μπες στο ιντερνετ κ ξεκινα να βγαινεις ραντεβου ακομη κ χωρις σκοπο να προχωρησεις αν δεν σου βγαινει. Ακομη κ αν θελει μια γυναικα να ξαναβγειτε, μην βγαινεις αν δεις οτι αγχωνεσαι. Μετα τις 5-10 πρωτες φορες ομως θα δεις οτι κ αυτο γινεται μια συνηθεια κ θα βγαινεις χωρις αγχος. Αν εισαι σε μεγαλη πολη μπορεις να το κανεις σχετικα ευκολα.

    Αυτο που σου ειπε ο kozchr ειναι αληθεια. Οπως οταν πας να αγορασεις ενα προιον κ δεις οτι ειναι ελαττωματικο δεν το περνεις κ ψαχνεις αλλου, οπως ενας εργοδοτης δισταζει να προσλαβει εναν εργαζομενο αν δει οτι του λειπουν προσοντα (ενω τελικα μπορει να τον προσλαβει κ να του βγει λιρα εκατο), ετσι συμβαινει δυστυχως κ με τις γνωριμιες. Αν η εντυπωση στο πρωτο ραντεβου δεν ειναι καλη, αν δει καποιος ελλειμα αυτοιπεποιθησης παει παρακατω χωρις να πολυψαξει τον χαρακτηρα του αλλου-ης. Δεν ειναι οτι θα το παιξουμε καποιοι ή θα δειξουμε ψευτικο προφιλ για να βρουμε γκομενα, αλλα οτι προσπαθουμε να δειχνουμε πιο δυναμικοι κ με αυτοπεποιθηση. Δυστυχως στα πρωτα ραντεβου αυτα μετρανε.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    6
    Καλως σε βρηκα συνονοματε. Λοιπον μιας και σε καποιο σχολιο σου διαβασα τη λεξη αυτοκτονια και επειδη υποφερω και εγω απο την παιδικη μου ηλικια απο τη κοινωνιικη φοβια θα σου προτεινα 2 βιβλια απλα για να αρχισεις να νιωθεις καλυτερα για να βγεις σιγα σιγα απο το ληθαργο. Εαν μπορεσεις να προμηθευτεις απο καποιο βιβλιοπωλειο το ''Αισθανθειτε καλα'' του DAVID BURNS και για την κοιν.φοβια κατι καλο που υπαρχει ειναι το ''Αντιμετώπισε το κοινωνικό άγχος'' των Hope Debra A., Heimberg Richard G., Juster Harlan R., Turk Cynthia L.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Γεια σου και εσένα Ανδρέα! Θέλεις να μου πεις λεπτομέρειες απ'την ζωή σου όσο αφορά την κοινωνική φοβια; Εάν θες βέβαια, αυτά είναι λεπτά θέματα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Ανδρέα ο μοναδικός τρόπος για να νικήσεις την κοινωνική σου φοβία είναι η έκθεση σου σε όλα αυτά που φοβάσαι. Θα συμφωνήσω με Anti-pression το "κόλπο" είναι fake it, till you make it ή αλλιώς στα αγγλικά προσποιήσου μέχρι να το πετύχεις. Φίλε μου αν δεν πέσεις στα "βαθιά" αν δεν προσποιηθείς ότι όλα είναι οκ, δεν νομίζω να το ξεπεράσεις.
    Αυτό στο λέω από προσωπική μου εμπειρία που μέχρι τα 20 μου πήγαινα παντού με το ζόρι και μετά μου δόθηκε η ευκαιρία να ξεπεράσω αυτό μου το φόβο. Εφτασα λοιπον να πηγαίνω σε κλαμπ μέσω της δουλειάς μου και ανέβαινα πάνω στα τραπέζια, κυλιόμουν στα πατώματα και δεν με ένοιαζε!! Οσο περίεργο και αν σου ακούγεται αυτό.
    Εκτός δουλειάς βέβαια συνέχισα να είμαι το ίδιο δειλός στις προσωπικές μου συναναστροφές αλλά τουλάχιστον κυκλοφορούσα άνετα για τις επαγγελματικές μου συναλλαγές. Τα τελευταία 3,5 χρόνια ανοίχθηκα αρκετά για τα δικά μου πάντα δεδομένα και στις προσωπικές μου συναναστροφές και το μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα. Πλέον κυκλοφορούν βιντέακια εκεί έξω στον κυβερνοχώρο που με δείχνουν να "χορεύω", (λέμε τώρα) και απλά δεν με νοιάζει. Το απολαμβάνω κιόλας!!
    Αλλά γενικότερα θα σου πω κάτι. Αυτό που περνάς σε προσωπικό επίπεδο, το ξέρω από πρώτο χέρι. Και δε θα λυθεί μαγικά, πίστεψε με. Εχεις φρικάρει όπως σε βλέπω απο τα 32 σου. Εγώ στα 30 μου είχα βρει ισορροπίες και ήμουν μοναχικός και όχι απαραίτητα μόνος. Την μοναχικότητα μπορείς να την απολαμβάνεις, ενώ την μοναξιά όχι. Το δικό μου "φρικάρισμα" ήρθε περίπου στα 37 μου.
    Εγώ πλέον σχεδόν το έχω πάρει απόφαση ότι η ερωτική μου ζωή με τις "κανονικές" (εννοώ όχι τις επι πληρωμή) έχει τελειώσει οριστικά κατά το 40ο έτος της ζωής μου και με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας που κάνω έχω επιστρέψει θα έλεγα σε ένα 80% της μοναχικότητας μου. Θεωρώ ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων και με την βοήθεια του παντοδύναμου Θεού και θετικής ενέργειας προς όλο το συμπαντικό σύστημα, στα επόμενα 2-3 χρόνια θα έχω επιστρέψει στο 100% της μοναχικότητας μου. Αποδέχομαι πλέον ότι έχω κάνει λάθη που δεν γίνεται να αντιστραφούν.
    Εσύ για σένα, τι σκοπεύεις να κάνεις? Να δράσεις ή να αφήνεις τον χρόνο να περνάει? Εισαι σχετικά νέος ακόμη για να προσπαθήσεις αλλά γενικότερα η ζωή μπορεί να είναι ένα βλεφάρισμα των ματιών σου. Κλείνεις τα μάτια σου για μισό δευτερόλεπτο και από εκεί που ήσουν 0 χρονών έγινες 100.
    Κλείνοντας αυτό το "σεντόνι" που έγραψα διότι είχα όρεξη να γράψω με ένα τραγούδι που σου το αφιερώνω. Οκ μην το πάρεις τοις μετρητοίς στο τέλος την τελευταία φράση αλλά μπορείς να το αντιστρέψεις και να κάνεις τον μαύρο,μαύρη και το νόημα πιστεύω περνάει.
    https://www.youtube.com/watch?v=yDIBETogEV0
    συμφωνω..χωρις εκθεση στον φοβο δυσκολα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Έκανα μια αναζήτηση στο google για ΚΨΥ και μου έβγαλε: Κέντρο παιδικής μέριμνας Αρρένων, και παιδόπολη Αγίας Ολγας, εμείς οι γέροι που θα πάμε;; Χαχα

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Ανδρέα είπες που θα πάμε εμείς οι "γέροι" και θυμήθηκα αυτό το κείμενο
    http://www.lifo.gr/lifoland/you-send...eimena#comment
    Δε ξέρω για σένα αλλά εγώ νομίζω ότι μάλλον θα πάω στα αζήτητα..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εσύ πιο δρόμο ακολούθησες από τους τρεις;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Πήγα απο τον 1 στον 3, έφαγα απογοήτευση και ξαναγύρισα στον πρώτο

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βαριέμαι!! Την ζωή!
    By andreas86 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 05-01-2018, 01:24
  2. Βαριέμαι να βγω έξω...
    By WhyAlwaysMe? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 25-03-2016, 19:29
  3. βαριεμαι....
    By arntaben in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 30-10-2015, 22:21
  4. Βαριεμαι!!!
    By rainbow96 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 02-06-2015, 00:09
  5. ΒΑΡΙΕΜΑΙ
    By confused in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2006, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •