Διακοπή effexor!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Διακοπή effexor!

    Καλησπέρα!Συγνώμη που ανοίγω και άλλο παρόμοιο θέμα αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας!Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία!Πήρα την απόφαση να απαλλαγώ από τα effexor τα οποία τα παίρνω τώρα 3 μήνες!Έχω διαβάσει για τις παρενέργειες που προκαλούνται έπειτα από την διακοπή τους!Όντως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα?Ευχαριστώ προκαταβολικά!Υ.Γ.Εννοείτα� � πως η διακοπή έγινε σε συννενόηση με τον γιατρό μου,αφού του είπα ότι θέλω να τα κόψω!
    Never give up!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Maraki! View Post
    Καλησπέρα!Συγνώμη που ανοίγω και άλλο παρόμοιο θέμα αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας!Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία!Πήρα την απόφαση να απαλλαγώ από τα effexor τα οποία τα παίρνω τώρα 3 μήνες!Έχω διαβάσει για τις παρενέργειες που προκαλούνται έπειτα από την διακοπή τους!Όντως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα?Ευχαριστώ προκαταβολικά! Υ.Γ. Εννοείται πως η διακοπή έγινε σε συννενόηση με τον γιατρό μου,αφού του είπα ότι θέλω να τα κόψω!
    Εκοψα το εφεξορ σταδιακα, απο 75mg, επαιρνα για 10 ημερες 37,5mg και ταυτοτοχρονα μισο λαντοζ σε αποσταση τουλαχιστον 6-8 ωρων μεταξυ τους. Μετα τις 10 ημερες εκανα 1 το λαντοζ και μισο το εφεξορ των 37,5mg
    Δεν ειχα συμπτωματα αποσυρσης.

    Αντιθετως, οταν μια μερα ειχα ξεχασει να παρω μια δοση 75mg, την επομενη κιολας μου ειχε πεσει η πιεση, ειχα ζαλαδες, ατονια, ναυτια και τρομερη κοπωση. Για αυτο η διακοπη πρεπει να γινεται οσο το δυνατον πιο σταδιακα, επειδη εχει πολυ μικρο χρονο ημιζωης το συγκεκριμενο φαρμακο, αν ξεχασεις μια δοση ή αν επιχειρησεις να το κοψεις αποτομα, σου κανει συμπτωματα αποσυρσης, τα οποια βεβαια περνανε, αλλα δεν υπαρχει λογος να ζοριστεις τοσο.
    3 μηνες ειναι πολυ μικρο διαστημα, δε θεωρειται καν θεραπευτικο χρονικο διαστημα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!Και εγώ σταδιακά το κόβω!3 με 4 μήνες το παίρνω!Τώρα δηλαδή τα έχεις κόψει από ότι κατάλαβα!'Εχεις υποτροπιάσει?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!
    Never give up!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Maraki! View Post
    Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!Και εγώ σταδιακά το κόβω!3 με 4 μήνες το παίρνω!Τώρα δηλαδή τα έχεις κόψει από ότι κατάλαβα!'Εχεις υποτροπιάσει?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!
    Οχι δεν εχω υποτροπιασει, πηγα απο το εφεξορ στο λαντοζ, το οποιο σε μενα καθεται πιο καλα ή τελοσπαντων εγω νιωθω πιο ασφαλης με αυτο.
    Παντως για να ειμαι ειλικρινης, τα προηγουμενα χρονια που κι εγω εκανα αγωγη 3 μηνων και μετα ελεγα α τι ωραια ειμαι σουπερ τωρα δεν το θελω πια θα το κοψω, και το εκοβα στο 3μηνο, μετα απο κανα 6μηνο μαξιμουμ ειχα υποτροπες.
    Δε λεω οτι οι υποτροπες συνεβαιναν ντε και καλα επειδη εκοβα πολυ συντομα την αγωγη απο μονη μου, αλλα δεν το αποκλειω κιολας να παιζει καποιο ρολο οπως ισχυριζονται οι ψυχιατροι.
    Οποτε φετος πρωτοτυπησα και δεν εκοψα την αγωγη σε λιγους μηνες. Αν δε νιωσω σταθεροποιημενη και πραγματικα καλα για ενα συνεχομενο διαστημα τουλαχιστον 6 μηνων, δε θα την κοψω.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Έχεις δίκιο!!Θέλει ολοκληρωμένη τη θεραπεία το πρόβλημα για να λυθεί!
    Never give up!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Καλημέρα!
    Παίρνω εφεξορ εδώ και 2-3 χρόνια. Θέλω κάποτε να το σταματήσω, αλλά βλέπω ότι έστω και μία μέρα να ξεχάσω να πάρω την δόση με πιάνουν πονοκέφαλοι, τρέμουλο, σαν να σαστίζει το κεφάλι μου και μουδιάσματα.
    Συμβαίνουν σε εσάς;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να κοψεις το εφεξορ , το οποιο εχω ο ιδιος διακοψει, το αντικαθιστας με ενα αλλο , οχι τοσο εξαρτησιογονο, και ολα καλα , δεν ειναι δυσκολο .....γινεται ......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να κοψεις το εφεξορ , το οποιο εχω ο ιδιος διακοψει, το αντικαθιστας με ενα αλλο , οχι τοσο εξαρτησιογονο, και ολα καλα , δεν ειναι δυσκολο .....γινεται ......
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..
    ωστόσο, όταν έστω για μια μερα ξεχναγες να το πάρεις, σε έπιαναν πονοκέφαλοι, μουδιασματα και άλλα τέτοια ενοχλητικά συμπτώματα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..
    ωστόσο, όταν έστω για μια μερα ξεχναγες να το πάρεις, σε έπιαναν πονοκέφαλοι, μουδιασματα και άλλα τέτοια ενοχλητικά συμπτώματα;
    Οχι , τιποτα δεν παθαινα , και πολλες φορες το ξεχναγα , επαιρνα ομως μικρη σχετικα δοση , 75+37.5 mg ......

    το εφεξορ σε πολυ κοσμο προκαλει ενα ειδος υπερεντασης , ενα boost ......

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από μένα, θα ήθελα να κόψω και εγώ το efexor, το οποίο κυριολεκτικά με έσωσε ! Το παίρνω 10 χρόνια και σταδιακά το μείωσα στα 75 ml. Τώρα θέλω να κάνω ένα μωράκι και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να το παίρνω, έστω και σε μικρότερη ποσότητα, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Επίσης επειδή προσπάθησα να το κόψω,λίγο απότομα ...διαπίστωσα πως προκαλεί διάφορα, τα οποία έχουν προαναφέρει όλα τα μέλη. Θέλω να ξέρω αν σε ένα διάστημα 2 μηνών μπορώ να το ελαττώσω τουλάχιστον στα 37,5;; Πόσο καιρό θα χρειαστεί η πλήρης διακοπή του; Σας ευχαριστώ !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε 1.5 μηνα , κοβεται , δεν ειναι και κατι τραγικο το κοψιμο του , ισως λεω και πολυ .......εγω τοχω αρχισει , τοκοψα , και μετα απο 2 χρονια το ξαναρχισα , αλλα επειδη δεν εβλεπα αποτελεσμα το ξανακοψα οριστικως χωρις παρενεργειες , μαλιστα εκοψα ολα ταντικαταθλιπτικα εδω και 2 μηνες , κι ειμαι καλυτερα , δεν με βοηθησαν ......δεν ξερω αν μπορεις να το παιρνεις με εγκυμοσυνη ........μονο ο γιατρος το ξερει αυτο , και παλι, καλυτερα να μην παιρνεις τετοια φαρμακα σε εγκυμοσυνη πανω .... που κανονικα δεν μπορω ναχω γνωμη .......μονο γιατρος ....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    10
    Χαίρετε,
    Έπαιρνα 2 χρόνια effexor και το αντικατεστησα μετά από οδηγίες του γιατρού βέβαια με seroxat κρατώντας και ένα ladose που κι αυτό το έπαιρνα. Νιώθω πολύ έντονη ζάλη και τάση λιποθυμίας και κόπωση. Είναι στερητικό από τη διακοπή του effexor? Ο γιατρός λέει ναι, αλλά δεν περνάει. Έχουν περάσει 22 ημέρες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by KIARA1 View Post
    Χαίρετε,
    Έπαιρνα 2 χρόνια effexor και το αντικατεστησα μετά από οδηγίες του γιατρού βέβαια με seroxat κρατώντας και ένα ladose που κι αυτό το έπαιρνα. Νιώθω πολύ έντονη ζάλη και τάση λιποθυμίας και κόπωση. Είναι στερητικό από τη διακοπή του effexor? Ο γιατρός λέει ναι, αλλά δεν περνάει. Έχουν περάσει 22 ημέρες.
    Υπομονή θα περάσει, θέλουν χρόνο τα πράγματα, αλλά για καλό και κακό πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σε μένα λειτουργεί άψογα το εξής
    Norgesic depon με ενεργειακό ποτό redbull

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Υπομονή θα περάσει, θέλουν χρόνο τα πράγματα, αλλά για καλό και κακό πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό.
    Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω και δεύτερη γνώμη από γιατρό. Ευχαριστώ και πάλι.

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 21:40
  3. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 08:27
  4. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 10:55
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •