Μήπως τελικά ισχύει το ¨μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ?"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156

    Μήπως τελικά ισχύει το ¨μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ?"

    Παρακολουθώ αυτό το φόρουμ εδώ και 1 μήνα πάνω κάτω, έχω διαβάσει αρκετά θέματα και απόψεις των περισσότερων μελών και προσπαθώ να κάνω μια αποτίμηση των ποιοτικών χαρακτηριστικών που κατά την άποψη μου διαφοροποιούν μια κατηγορία ψυχικών ασθενειών που πηγάζουν από το άγχος και τις εναλλαγές διάθεσης ( κατάθλιψη, αγχώδεις διαταραχές, δυσθυμία , κρίσεις πανικού, φοβίες ..) από τις ασθένειες εκείνες που μπορούν να προσβάλουν τον καθένα από καθαρά εγκεφαλική δυσλειτουργία ή με διαφορετικά αίτια από εκείνα που η καθημερινότητα δημιουργεί. Με λίγα λόγια θέλω να ξεκαθαρίσω πως πιστεύω ότι οι ασθένειες που ανέφερα παραπάνω, είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με την συνειδητότητα, τον τρόπο που ζεί ο καθένας, και τελικά πως αντιλαμβάνεται τα πράγματα .Παρακολουθώντας τον τρόπο σκέψης, γραφής, προβληματισμού, παράθεσης απόψεων και πολλές φορές αντιπαραθέσεων μεταξύ των μελών του φόρουμ και θεωρώντας πως ο καθένας από εμάς για να βρίσκεται σ' αυτό το φόρουμ έχει το δικό του ιστορικό ασθένειας και δεν είναι απλά παρατηρητής (αν και δεν αποκλείει το ένα το άλλο) έχω την πεποίθηση πως τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ατομικά και περιβαλλοντικά που καθορίζουν την σχέση ασθενή - ασθένειας αποκλειστικά και μόνο στη κατηγορία που ανέφερα είναι :
    1. Μορφωτικό επίπεδο υψηλό
    2. Επίπεδο γνώσεων υψηλό
    3. Υπερευαισθητότητα αντίληψης των καθημερινών γεγονότων
    4. Αλτρουισμός
    5. Χαμηλό ή ανύπαρκτο θρησκευτικό συναίσθημα
    6. Αστικό περιβάλλον ( κοινωνικός κι επαγγελματικός ανταγωνισμός, κοινωνική καταξίωση)
    Είναι λοιπόν η ιδέα μου ή έχουν κι άλλοι την άποψη πως το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι " ισχύει απόλυτα κι όσοι ανήκουν σ' αυτοί την κατηγορία ουσιαστικά διαθέτουν μια ασπίδα προστασίας απέναντι στις ψυχικές ασθένειες? Κι αν δεν ισχύει απόλυτα όσον αφορά τα δύο πρώτα χαρακτηριστικά που ανέφερα , κάποια από τα υπόλοιπα αν όχι όλα πιστεύω πως θα πρέπει να χαρακτηρίζουν όλους εκείνους που σε κάποια στιγμή της ζωής τους νόσησαν ψυχικά, όπως κι ο συντάκτης αυτού του τόπικ...Σε τελική ανάλυση μήπως αυτά τα χαρακτηριστικά που άλλοι θεωρούν χάρισμα είναι τελικά κατάρα ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι εισαι λαθος...αυτους που θεωρουμε \"πτωχους στο πνευμα\" δηλαδη τους οχι και τοσο εξυπνους για να ορισουμε αυτη την παραγραφο,εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να αναπτυξουν ψυχολογικα προβληματα.

    Το επιπεδο του φορουμ εξαρταται απο πολλα στοιχεια που δεν εχεις λαβει υποψιν,αναφερω μερικα:
    Ποιοι ειναι αυτοι που εχουν διεισδυσει στο Internet και μαλιστα σε τετοιο βαθμο ωστε να εχουν φτασει να γραφουν σε ενα φορουμ ψυχολογιας?
    Τι μεσο ορο ηλικιας εχει αυτο το φορουμ?Αν δεις μια στατιστικη που εγινε το οριο ειναι αρκετα υψηλο παρ\'ολο που εχουν εντρυφησει στο internet κυριως νεαροτερες ηλικιες.
    Και αν η διεισδυση στο internet περιλαμβανει ενα α\' μορφωτικο επιπεδο μηπως αυτο πχ ειναι υπευθυνο για χαμηλο ή ανυπαρκτο θρησκευτικο συναισθημα (οχι 100% βεβαια,απλως μια σκεψη).

    Ειναι μια πολυπλοκη ερωτηση που πρεπει να μαζεψεις ισως χιλιες δυο στατιστικες,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες,ισχυει το αντιθετο μαλιστα συμφωνα με καποιες ερευνες.

    Γνωμη μου παντα μπορει να ειμαι και λαθος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και φυσικα σημασια εχει και η θεματολογια!!!!

    Θα δεις φορουμ που οι χρηστες του απλως λενε εξυπναδες και κραυγαζουν...και θα δεις αλλα φορουμ που ειναι σαν να γραφουν αρθρα με την σοβαροτητα των γραπτων τους οι χρηστες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    ..Ο όρος \"πτωχοί το πνεύματι\" δεν αφορά αποκλειστικά εκείνους με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο, όσο εκείνους που αντιλαμβάνονται πιο απλοικά τα γεγονότα και τις καταστάσεις, δεν έχουν αν θέλεις την ικανότητα να εξηγήσουν ορθολογιστικά τα πράγματα γύρω τους , έχουν συνδέσει την οντότητα τους με το θείο κι ότι κι αν συμβαίνει (καλό ή κακό) το αποδίδουν εκεί, με λίγα λόγια ζουν την ζωή και την χαίρονται ..Αλλοίμονο, δεν κατηγορώ αυτούς τους ανθρώπους, νομίζω ότι τους ζηλεύω κιόλας, γιατί δεν νοιώθουν την ανάγκη να μπουν στην ουσία των πραγμάτων και τα δέχονται απλά έτσι όπως είναι...όσο για τη στατιστική που λες , έχεις απόλυτο δίκιο, μην ξεχνάς πως το τόπικ βασίζεται σε ό,τι έχω αντιληφθεί μέσα σ\'ένα μήνα σ\' αυτό το φόρουμ και βέβαια όπως εξήγησα κι από την αρχή, δεν διεκδικώ το αλάθητο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δηλαδή keep θεωρείς τον εαυτό σου πτωχό στο πνεύμα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    έχω διαβάσει κι αρλούμπες, αλλά δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το μεγαλύτερο μέρος των θεμάτων...Νομίζω πως σε γενικές γραμμές η πλειονότητα των μελών ανήκει σε υψηλό επίπεδο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    3. Υπερευαισθητότητα αντίληψης των καθημερινών γεγονότων
    4. Αλτρουισμός
    5. Χαμηλό ή ανύπαρκτο θρησκευτικό συναίσθημα
    6. Αστικό περιβάλλον ( κοινωνικός κι επαγγελματικός ανταγωνισμός, κοινωνική καταξίωση)
    Κατα τη γνωμη μου...ναι ολα αυτα μπορεις να τα θεωρησεις κατα...αλλα ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του και τα αναλυουμε αργοτερα.
    Ενα απλο παραδειγμα?
    Ναι η θρησκεια βοηθαει,αν δεν μπορεις να πιστεψεις τοτε πρεπει αν μη τι αλλο να αναπτυξεις νεες μεθοδους ωστε να αντιμετωπισεις τουλαχιστον τον φοβο του θανατου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδή keep θεωρείς τον εαυτό σου πτωχό στο πνεύμα?
    Αυτην τη στιγμη οχι...αλλα αν με ρωτησεις στα down μου με θεωρω καθυστερημενο...αλλα δεν ειναι αυτο που ρωτας.

    Συμφωνα με στατιστικες αυτοι που δεν εχουν υψηλο iq εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν,μπορει και οι ερευνες να λενε μπαρουφες δεν ξερω.

    Ενταξει ειμαστε αρρωστοι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει κατα καποιον τροπο να ευλογαμε τα γενεια μας, νοσουμε απο κατι αλλα c\'est la vie.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Νομίζω πως ο keep έχει δίκιο όσον αφορά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά εκείνων που μπορούν κι έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο, αλλά αυτό βέβαια δεν είναι κάτι άλλο από μια γενικότητα..Σε τελική ανάλυση ακόμη και μέσα από τις προσωπικές μου εμπειρίες, έχω διαπιστώσει πως αν κάποιος \"ψάχνεται \" με την ευρεία έννοια του όρου, έχει πολλές πιθανότητες να νοσήσει ψυχικά..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω αρχισα να ψαχνομαι παντως οταν μου εσκασε ο \"λογος\" στη μαπα...ποιο πριν δεν με ειχαν απασχολησει ποτε τετοια θεματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Ένα παράδειγμα : σε μια οικογένεια πεθαίνει ένα μέλος της κι η απλοική πλευρά των πραγμάτων λέει πως αυτό το μέλος το πήρε ο Θεός και αυτή είναι ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ για εκείνους που πιστεύουν αυτή την εκδοχή.. Αντίθετα στην μη απλοική αντιμετώπιση ο ψυχικός πόνος είναι ισχυρός , γιατί αυτή η ελπίδα δεν μπορεί να γίνει ορθολογικά αποδεκτή...
    Στο θέμα αυτό δεν είχα καμιά απολύτως διάθεση να ευλογήσω τα γένια κανενός..Μάλλον θα προτιμούσα να μην είχα κανένα από όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που παρέθεσα, αλλά κι από την άλλη μεριά ούτε και \"θεούσος\" θα ήθελα να ήμουν για πολλούς και διαφόρους λόγους που σε τελική ανάλυση έχουν να κάνουν με τον τρόπο που επέλεξα να ζήσω ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ακριβως αυτα που λες.

    Να προσθεσω οτι δεν μπορεις να εισαι \"θεουσος\",ουτε εγω μπορω...αλλα δεν ειναι επιλογη,δεν ειναι διακοπτης,ειτε μπορεις να πιστεψεις ειτε οχι και εμενα ολο μου το ειναι δεν μπορει να πιστεψει και δεν ζηλευω αυτους που πιστευουν γιατι νομιζω οτι κοροιδευουν τον εαυτο τους.Τους ζηλευω ομως απο την αλλη γιατι αν ο σκοπος ειναι η ευτυχια τοτε εχουν βρει ενα γερο αποκουμπι που μπορει να τους οδηγησει εκει,κατι που εγω δεν μπορω να κανω.
    Φυσικα ολα μπορει να αλλαξουν ποιος ξερει...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Έπειτα να υπογραμμίσω πως διαφοροποιώ ευθύς εξ αρχής εκείνους που έχουν νοσήσει από καταστάσεις που άπτονται της συνειδητότητας από τους \"τρελούς του χωριού\", για να μην παρεξηγιόμαστε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    δεν πιστευω πως ολοι οσοι πιστευουν σε μια θεια δυναμη ειναι πτωχοι τω πνευματι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    απο ο,τι ξερω, οι αστροφυσικοι πιστευουν στο θειο. κι οσο πιο πολυ εχουν εντρυφησει τοσο πιο πολυ πιστευουν

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •