Τί μπορούμε να κάνουμε όταν θεωρούμε ότι κάποιος κινδυνεύει να αυτοκτονήσει; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Συμφωνώ απολύτα με οσα λες. Οι ειδικοι λενε οτι οποιος εχει πει οτι σκεφτεται να κανει κακο καποιος στον εαυτο του συνηθως το πραγματοποιει. Χρειαζεται σοβαροτητα και ευαισθησια οχι μονο για την αποπειρα αυτοκτονια αλλα για ολες τις παθησεις

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Οσο περίεργο που το γράφω εδώ θεωρώ ότι ο living_dead έχει αρκετό δίκιο, δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της αυτοκτονίας, θέλει πολλά κότσια να κάνεις αυτήν την πράξη γιατί εκείνη την στιγμή παλεύει το σώμα σου αυτόματα να μην το κάνεις, κάποιοι το θεωρούνε δειλία που με αυτούς δεν συμφωνώ καθόλου, όσο για αυτά που λέει ο giorgos panou θα διαφωνήσω μερικώς, η κατάθλιψη είναι μια περίεργη νόσος που πηγάζει από τον εγκέφαλο εκεί χτυπάει, δεν έχει σημασία άμα ο άλλος είναι απόλυτα υγιείς η δεν έχει τόσα προβλήματα στο περιβάλλον του ή άμα είναι με βαριά ασθένεια η είναι σε μια πολύ άσχημη κατάσταση που δεν μπορεί να ξεφύγει, σε όλες της περιπτώσεις καλό είναι να τους δίνουμε ίση αξία και να βοηθήσουμε ανάλογα την περίπτωση που έχει ο κάθε ένας, το μυαλό είναι ένα περίπλοκο όργανο όταν νοσείση με κατάθλιψη είναι σαν να έχεις ένα τέρας με στο κεφάλι σου, είναι άσχημο να παλέψεις με αυτό ειδικά άμα δεν έχεις βοήθεια από κανέναν, κάποιους το τέρας θα τους σκοτώσει πολύ εύκολα(ακόμα και το πρόβλημα να είναι ο χωρισμός η δεν πέρασε σε μια σχολή κοκ.)ξερει που θα χτυπήσει ξέρει πως θα χτυπήσει για αυτό άλλωστε έχει γίνει μια από της ποιο συνήθης αιτίες θανάτου.
    Έχεις δύο επιλογές η κάνεις κάτι και προσπαθείς να το βγάλεις από το μυαλό η περιμένεις με τον καιρό σε κάποιους πάει εβδομάδες σε κάποιους χειρότερα μέρες σε κάποιους χρόνια και τελικά τους σκοτώνει.. Αλλα ποτέ μα ποτέ δεν είναι αργά να ζητήσεις βοήθεια ακόμα και αν νομίζεις ότι σε έχει είδη φάει ολόκληρω, πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να βοηθήσουν είτε πας σε ένα γιατρό ή ακόμα και να κάνεις μια συζήτηση με ένα φίλο ή οικογένεια είναι ένα βήμα για να γιατρευτείς... Ελπίζω να μην θύμωσει κανένας με την γνώμη μου, μηλαω πως την βλέπω εγώ την κατάθλιψη μια που αυτήν την στιγμή έχω κατάθλιψη και προσπαθώ να γινω καλά τουλάχιστον να προσπαθήσω πρώτα...

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    εγω εχω την οικογενεια μου αλλα και αυτη μπορει να βοηθησει ενος σημειου. το υπολοιπο ειναι δικο μας κομματι πιστευω.....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Κάποιοι μπορεί να μην έχουν κανέναν και καλό είναι να βρουν βοήθεια μέχρι να ξανά πατήσουν δυνατά στα πόδια τους... Προφανώς η μισή προσπάθεια είναι δικό μας κομμάτι αρκεί να θέλεις να γίνεις καλά.

  5. #20
    H αυτοκτονια ειναι δειλια εχω κανει τρεις αποπειρες ειναι το μονο ευκολο γιατι δεν το καταλαβαίνετε δεν μπορουμε να αντεπεξελθουμε στις δυσκολιες της ζωης δεν ξερω γιατι ζω ακομη μαλλον εχω κανει πολλες καλες πραξεις στη ζωη μου η τυχη μου καποτε θα με εγκαταλειψει γιατι θα το ξανα κανω μολις βρω τα σκουρα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Μονο δειλος δεν ειναι ο αυτοχειρας! απεναντιας θελει πολλα κοτσια για να βαλεις τερμα στην ιδια σου την ζωη! θελει πολυ δυναμη, αποφασιστικοτητα ! και πολυ πικρια απο τους γυρο σου ωστε να οδηγηθεις εκει.Απεναντιας μερικες φορες δειλος ειναι αυτος που παραμενει στην ζωη ενω δεν εχει λογο για αυτην! παραμενει σε βαρος αλλον, παραμενει διοτις δεν εχει την δυναμη να αντεξει τον λιγο χρονο πονου! και παραμενει επειδη η ζωη του ειναι το δεδομενο , επειδη αυτο κανουν ολοι και ζηλευει ,κι θελει κι αυτος λιγακι! αυτος ειναι ατολμος για ολα !εαν η ξεκαθαρη εσωτερικη σου αποφαση ειναι να πεθανεις ! εαν καθε μερα ζεις με "πονους ψυχης" εαν παρα το οτι ολα ειναι ξεκαθαρα μεσα σου και εσυ δεν αυτοκτωνεις τωτες εισαι δειλος! Ομως για να υπαρχει τετοια ψυχικη και πνευματικη κατασταση θα πρεπει να υπαρχει σοβαρο προβλημα, προβληματα!! θα πρεπει ειτε να πασχεις απο ασθενεια ανιατη, ειτε να εισαι αναπηρος, ειτε να σε περημενουν απηστευτες σωματικες ταλεποριες σε νοσοκομεια και σε χειρουργεια! ταυτοχρωνα να εχεις τεραστια οικονομικα προβληματα, διαβηωσης! να εχεις χασει ολους γυρο σου! Δεν ειναι λογικο να θελεις να αυτοκτωνησεις επειδη σε παρατησε η γκομενα! η επειδη εχασες την δουλεια σου! η επειδη δεν περασες στην σχολη επυλογης!!
    Υπαρχουν ομως αυτοχειρες οπου ολα γυρο τους εδειχναν φυσιολογηκα , οπου ζουσαν στα πλουτοι,με οικογενειακη αγαπη και στοργη! αυτοι ομως οι δυσμοιροι ανθρωποι υπφεραν απο δυσβαστακτους πνευματικους πονους! αυτοι οι πονοι -προσωπικα δυστυχως τους εχω υποστει ,και δυστυχως βρηκα καπωτες και το φαρμακο για αυτους - αυτοι οι πονοι που δεν φαινωντε αλλα αισθανωντε ! αυτοι οι πονοι ειναι οτι πιο ασχημο μπορει να υπαρξη σε εναν ανθρωπο ! σε αυτες τις φασεις η τελευταια ανασα φανταζει ανακουφηση! σε αυτες τις φασεις ο θανατος ειναι λειτρωση!! εκει καμια θεραπεια δεν θεραπευει !! αυτος ο πονος της ψυχης ειναι ανηποφορος και μονον εαν τον εχεις αισθανθει μπορεις να τον καταλαβεις!
    Ρε φίλε οποίος αυτοκτονεί πάει κωλαση

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by angel99 View Post
    H αυτοκτονια ειναι δειλια εχω κανει τρεις αποπειρες ειναι το μονο ευκολο !
    ασε τις μαλακιες.
    η αυτοκτονια ειναι απλα ενα απο τα πολλα αποτελεσματα της καταθλιψης

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Ρε φίλε οποίος αυτοκτονεί πάει κωλαση
    Επιβεβαιωμένο αυτό;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Επιβεβαιωμένο αυτό;
    καλλιτερα να μην το επιβεβαιωσεις, γιατι τοτε θα ειναι πολυ αργα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    καλλιτερα να μην το επιβεβαιωσεις, γιατι τοτε θα ειναι πολυ αργα
    Θέλω στοιχεία εδώ και τώρα!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Θέλω στοιχεία εδώ και τώρα!!!
    Χα χα.
    Να περιμενεις μερικες δεκαετιες

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Επιβεβαιωμένο αυτό;
    αυτα ειναι δεισιδαιμονιες .........

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ασε τις μαλακιες.
    η αυτοκτονια ειναι απλα ενα απο τα πολλα αποτελεσματα της καταθλιψης
    η αυτοκτονια πολλές φορές είναι η λύση στην κατάθλιψη και η λύτρωση στον πονο μας

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    ελπίζω όλοι μας να συνεχίσουμε να ζούμε και να ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by adrfinance1 View Post
    ελπίζω όλοι μας να συνεχίσουμε να ζούμε και να ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας!
    Δύσκολο αλλά μακάρι

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. μαζι δε κανουμε και χωρια δε μπορουμε
    By μαρια π. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 11-10-2014, 00:03
  2. Μπορούμε να κάνουμε υγιή παιδιά?
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 03:33
  3. Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε σχέσεις όταν δεν είμαστε καλά;
    By stirixi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-2012, 14:37
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 16:06
  5. Τι μπορεί να πάθει κάποιος όταν...
    By Innoue in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2007, 13:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •