Τί μπορούμε να κάνουμε όταν θεωρούμε ότι κάποιος κινδυνεύει να αυτοκτονήσει; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    Τι χάπια είναι αυτά όμως?
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πω ποια χάπια ήταν... Δεν θέλω κανείς να πάθει κακό εξαιτίας μου...
    Πες μου, γιατί θέλεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου;
    Δεν υπάρχει κανένας ανώδυνος τρόπος, πίστεψε με... Κι έχω δοκιμάσει ότι μπορούσα να σκεφτώ... Και με το διοξείδιο του άνθρακα, θα νιώσεις να πνίγεσαι, δεν είναι ανώδυνο...

    Επίσης θέλω να σου πω και κάτι ακόμα... Έχω ζήσει και την αντίθετη πλευρά, δηλαδή να είμαι φίλη ανθρώπου που αυτοκτόνησε σε νέα ηλικία (πάνε περίπου πέντε χρόνια) κι ακόμα θυμάμαι το απαρηγόρητο κλάμα της αδελφής του στην κηδεία, έκλαιγε μες την αγκαλιά μου... Θα προκαλέσεις μεγάλο πόνο σε όσους σε αγαπούν, δεν μπορείς να κατανοήσεις πόσο πολύ μέχρι να βρεθείς κι απ' την άλλη πλευρά... Μες την αναστάτωση σου δεν μπορείς να το σκεφτείς αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να την παλέψουμε και να ζήσουμε τη ζωή μας! και αυτό το φόρουμ είναι ένας τρόπος να βοηθήσουμε και να συμπαρασταθούμε ο ένας στον άλλον όσο μπορούμε!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πω ποια χάπια ήταν... Δεν θέλω κανείς να πάθει κακό εξαιτίας μου...
    Πες μου, γιατί θέλεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου;
    Δεν υπάρχει κανένας ανώδυνος τρόπος, πίστεψε με... Κι έχω δοκιμάσει ότι μπορούσα να σκεφτώ... Και με το διοξείδιο του άνθρακα, θα νιώσεις να πνίγεσαι, δεν είναι ανώδυνο...

    Επίσης θέλω να σου πω και κάτι ακόμα... Έχω ζήσει και την αντίθετη πλευρά, δηλαδή να είμαι φίλη ανθρώπου που αυτοκτόνησε σε νέα ηλικία (πάνε περίπου πέντε χρόνια) κι ακόμα θυμάμαι το απαρηγόρητο κλάμα της αδελφής του στην κηδεία, έκλαιγε μες την αγκαλιά μου... Θα προκαλέσεις μεγάλο πόνο σε όσους σε αγαπούν, δεν μπορείς να κατανοήσεις πόσο πολύ μέχρι να βρεθείς κι απ' την άλλη πλευρά... Μες την αναστάτωση σου δεν μπορείς να το σκεφτείς αυτό...
    Απλά δεν θέλω να ζω άλλο κάθε χρόνια κ όλο χειρότερα δεν πάει άλλο

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102
    Να καλημερίσω όλους όσους έχουμε πει κάτι, αλλά κι όλους όσους δεν έχουμε πει
    Πολυ ιδιαίτερο συνάισθημα, δεν υπάρχει όμοιο, ισσοροπείς μεταξύ πολλών συνιστωσών... Έτσι ημουν εγώ τότε... Κάποιες φορές ακόμα το νιώθω και νομίζω ότι εκείνη τη στιγμή θα κατρακυλήσω κάπου. Πως να το πω σαν να κατρακυλάνε πέτρες, αλλά όλες κατρακυλάνε για μένα ενώ είμαι μία από αυτές. Τέλος πάντων θα περάσει. Νομίζω ότι το έχω αποτυπώσει με 4-5 τρόπους σε διαφορετικές χρονικές στιγμές!

    Δεν ξέρω γιατί αλλά μετά από πολλά χρόνια απουσίας ένιωσα να επιστρέψω στο forum για αυτόν τον λόγο.
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2
    τι κάνεις όταν άθελά σου έχεις κάνει ανεπανόρθωτο κακό σε πολύ αγαπημένα σου πρόσωπα και στην οικογένεια σου; όταν δε σε χωράει πουθενά να ζήσεις κ να σταθείς;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    αστυνομια κι τον βρισκει να τον προλάβει κι μετα ψυχολογο κι στήριξη ανθρώπινη οσο μπορεις
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #52
    Vaggg
    Guest
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων που μιλάνε για αυτοκτονία, η μία το λέει και το ΚΑΝΕΙ και η άλλη το λέει ΔΟΚΙΜΆΖΕΙ να το κάνει αλλά με τρόπο ώστε να μην αποβεί μοιραίο και να ζήσει. Είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες ψυχισμού, επειδή έχω συγγενείς που έκαναν απόπειρα πολλές φορές και γνωστούς που απλά αυτοκτόνησαν υπάρχει διαφορά. Ο άνθρωπος που θέλει να πεθάνει 100% το κάνει και δεν λέει τίποτα, ο άλλος ενδομυχα θέλει να ζήσει αλλά δεν μπορεί να διαχειριστεί τον ψυχισμό του και κάνει απόπειρα για να παρακινήσει τους άλλους να δουν το ποσό υποφέρει. Τώρα η ζωή του καθενός είναι δικιά του και είναι ελεύθερος να κάνει με αυτήν ότι θέλει, η διαφορά είναι ότι όταν έχεις οικογένεια γυναίκα παιδιά παππούδες κλπ από πίσω που στηρίζονται σε εσένα εκεί κάνεις κακό σε όλους, εάν είσαι μόνος σου τότε κάνε ότι θες οι επιπτώσεις επηρεάζουν μόνο εσένα. Και φυσικά όσοι έχουν ζήσει με ανθρώπους που έχουν ψυχιατρικά προβλήματα ΟΧΙ ψυχολογικά! Έχει διαφορά το ψυχολογικό με το ψυχιατρικό, μην μπερδεύουμε τα πράγματα! Το ψυχιατρικό θέλει ΦΆΡΜΑΚΑ το ψυχολογικό όχι απαραίτητα. Λοιπόν όσοι έχουν ζήσει η πάσχουν οι ίδιοι, καταλάβετε ΠΌΣΟ τραγική είναι η καθημερινή πάλη για ζωή. Για αυτό όταν αυτοκτονούν τέτοιοι άνθρωποι δεν πρέπει να τους κατακρίνουμε, ούτε θα πάνε σε καμία κόλαση που κάποιος είπε.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. μαζι δε κανουμε και χωρια δε μπορουμε
    By μαρια π. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 11-10-2014, 00:03
  2. Μπορούμε να κάνουμε υγιή παιδιά?
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 03:33
  3. Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε σχέσεις όταν δεν είμαστε καλά;
    By stirixi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-2012, 14:37
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 16:06
  5. Τι μπορεί να πάθει κάποιος όταν...
    By Innoue in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2007, 13:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •