Ανάμνηση τραυματικής εμπειρίας - Μεγάλη ανάγκη για βοήθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10

    Ανάμνηση τραυματικής εμπειρίας - Μεγάλη ανάγκη για βοήθεια!

    Γειά σας.
    Το πρόβλημά μου αφορά στην αίσθηση που έχω ότι έχω βιώσει μια τραυματική εμπειρία σεξουαλικής παρενόχλησης ούσα μικρότερη, που, όμως, δε θυμάμαι πραγματικά, γιατί ο εγκέφαλός μου φαίνεται να την έχει απωθησει στα μυχια του υποσυνείδητου, αλλά οι ενδείξεις με ανησυχούν πολύ.

    Είναι σημαντικό για μένα να πω πως ο μοναδικός λόγος που εγγράφηκα είναι ακριβώς για να πάρω μια απάντηση στο πρόβλημα αυτό, που με απασχολεί κάμποσο καιρό τώρα. Πραγματικά, θα εκτιμούσα και την παραμικρή προσπάθεια απάντησης, καθώς δεν είμαι ακόμη έτοιμη να στραφώ σε κάποιο γνωστό μου πρόσωπο και χρειάζομαι κάποιος/α να μου δώσει τα φώτα του. Θα μου αρκούσε ακόμη και μία πρόταση! Ευχαριστώ τον οποιονδήποτε μπει στον κόπο να αφιερώσει έστω δύο λεπτά για να απαντήσει εκ των προτέρων!
    Θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτική αλλά και κατατοπιστική:

    Αρχικά, είμαι ακόμη μαθήτρια, 17 προς 18 χρονών. (γένους θηλυκού, όπως ήδη θα καταλάβατε).

    Τον τελευταίο μήνα έχω 2 με 4 φορές δει το εξής όνειρο :
    Είναι μία ανάμνησή μου από το καλοκαίρι του 2012, όταν ήμουν 11 ή 12 χρόνων.
    Εγώ, μία παιδική μου φίλη και ένας φίλος του πατέρα της πλατσουριζαμε και παίζαμε με τα νερά στη θάλασσα. Η σκηνή αυτή δεν αποτελεί αποκύημα της φαντασίας μου, έχει συμβεί πράγματι και τη θυμάμαι, όχι, βέβαια, με πολλές λεπτομέρειες, και όταν είμαι ξύπνια.
    Το πρόβλημα ξεκινάει όταν στο όνειρο βλέπω και αισθάνομαι την ανατριχιαστική αίσθηση πως ο μεγαλύτερος άνδρας με τον οποίο παίζουμε με αγγίζει με τρόπο που με ενοχλεί σε μέρη του σώματός μου που δε θα έπρεπε να με αγγίζει. Το όνειρο δεν έχει καθόλου διάρκεια, κρατάει το πολύ δύο λεπτά, και μετά ξυπνάω απότομα. Αλλά, αυτό το όνειρο, δε το θυμόμουν ποτέ, μέχρι σήμερα...
    Σήμερα, λοιπόν, είδα το ίδιο ακριβώς όνειρο, αλλά, μάλλον επειδή, σε αντίθεση με άλλες φορές, δεν κοιμόμουν βαθιά, ξύπνησα κατευθείαν έχοντάς το φρέσκο στη μνήμη μου, με την ίδια, πάντα, ανατριχιαστική αίσθηση. Και σήμερα, μόνο, συνειδητοποίησα πως αυτό το όνειρο το έχω δει αρκετές φορές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Παράλληλα, ειχα την έντονη αίσθηση πως αυτό το όνειρο εκτός από ρεαλιστικό ως όνειρο ήταν και ρεαλιστικό... Ως προς την αναπαραγωγή μιας πραγματικότητας. Δηλαδή, ως προς το ότι έδειχνε κάτι που πράγματι είχα βιώσει.
    Σαν, δηλαδή, το μυαλό μου να θυμήθηκε κάτι που για χρόνια πολλά έσπρωχνε στο υποσυνείδητο.

    Ταραγμένη και εξαιρετικά ανήσυχη, αναζήτησα σε κάποιες έγκυρες σελίδες του ίντερνετ συμπτώματα που μπορεί να παρουσιάζουν τα θύματα σεξουαλικης μεταχείρισης που έχουν ξεχάσει την εμπειρία τους.
    Θα παραθέσω όσα συμπτώματα έχω κι εγώ, σε περίπτωση που κάποιος, όντας ειδήμων, βοηθηθεί και από αυτά :

    1. Είμαι πολύ ντροπαλή, κλειστός άνθρωπος, φοβάμαι τις νέες κοινωνικές επαφές και δε μου αρέσει η εξωστρέφεια.
    2. Πολλές φορές, περπατώντας, αισθάνομαι πως όλοι με παρακολουθούν, πως τραβάω τα αρνητικά βλέμματα.
    3. Δε μου αρέσει με οποιονδήποτε τρόπο να προκαλώ πάνω μου τα βλέμματα.
    4. Είχα, για πολλά χρόνια, τεράστιες αυξομειώσεις στο βάρος μου, συνοδευόμενες από τα ανάλογα αρνητικά αισθήματα των διατροφικών διαταραχών.
    5. Είχα, και ακόμη έχω, άσχημη εικόνα για το σώμα μου και αισθάνομαι άβολα και άγαρμπα με αυτό.
    6. Από τα 15 μου, περιστασιακά μεν, εξακολουθητικά δε, έχω προβεί σε αυτουραυματισμό (χάραγμα κ' κάψιμο).
    7. Μέχρι πρότινος είχα ανεξέλεγκτα ξεσπάσματα οργής.
    8. Έχω μεγάλα σκαμπανεβασματα στα συναισθήματά μου.
    9. Όσο κι αν αυτό θα φανεί αλλόκοτο, ήταν το συχνότερο σύμπτωμα που αναφερόταν, και που διαπίστωσα και σε εμένα :
    όποτε φαντασιωνομαι σεξουαλικά, (όπως κάθε έφηβος/η), έχει να κάνει με βίαιες μορφές σεξ, όπου πάντα είμαι το θύμα. Αυτό είναι εντελώς ανεξήγητο αν αναλογιστεί κανείς πόσο ευαίσθητος και συναισθηματικος χαρακτήρας είμαι, καθώς επίσης και γνωρίζοντας ότι το κοινωνικό και οικογενειακό μου περιβάλλον είναι πλήρως υγιές.

    Αυτά είναι, συνοπτικά! Έχω, πραγματικά, ανάγκη, να ακούσω μια γνώμη.
    Είναι δυνατόν κάποιος να ανακαλέσει τόσο ξαφνικά και αναπάντεχα μια τέτοια ανάμνηση; είναι δυνατόν να αποτελεί αυτό το συμβάν μία πραγματικότητα του παρελθόντος, που απώθησε το μυαλό μου, λόγω αυτού που ονομάζουμε "μετατραυματικό στρες";
    Από τη μία πλευρά μου φαίνεται τόσο μακρινό, απρόσιτο κι απίθανο να μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο, τόσο ξένο και αδιανόητο! Από την άλλη, το σημερινό αίσθημα που είχα μετά τον ύπνο μου ήταν τόσο γνώριμο και τόσο ανατριχιαστικο, που, σε συνδυασμό με το ότι πράγματι, ήμασταν εμείς οι δύο, δώδεκα μόνο χρονών, στη θάλασσα με τον κύριο εκείνο, με βάζει σε δεύτερες σκέψεις...
    Παρακαλώ για τη βοήθειά σας!
    Ευχαριστώ πολύ!

    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Κοίτα από προσωπική εμπειρία κακομεταχειρησης σε πολύ μικρή ηλικία αν είχε συμβεί κάτι παραπάνω με τον κύριο που υποψιάζεσαι θα σου είχε μείνει και δεν θα το ξεχνουσες ποτέ εκτός και αν σου έκανε τπτ άλλο γ να μην θυμάσαι μπορείς ν σκεφτείς κάποιο άλλο λόγω π σκέφτεσαι αυτό τον κύριο ολα τ συμπτώματα που αναφερες μου θυμισαν εμένα πάντως αλλά στην εφηβεία..μ φαίνεται αλλοκοτο που μετά από 6 χρόνια το ειδες στον ύπνο σου μπορεί και ν μην σημαίνει τπτ και εγώ έχω δει πολλά περίεργα όνειρα αλλά τετοιες εμπειριες κακομεταχειρησης δύσκολα της ξεχνας στο λέω από πρώτο χέρι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10
    Lenale αρχικά, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που θα χρειάστηκε να αφιερώσεις στο μα διαβάσεις και να απαντήσεις σε οοοολο αυτό.
    Ειλικρινά, το εκτιμώ!

    Οπως λες κι εσύ, ακριβώς επειδή, γνωρίζοντας από τρίτους πόσο σε στιγματιζει μια τέτοια εμπειρία, θεωρώ ότι κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει με την όλη υπόθεση, αφού, όπως ανέφερα, μου φαίνεται εξωφρενικά απίθανο και δεν τολμώ να το σκεφτώ.
    Όμως, το άγγιγμα εκείνο το θυμάμαι, σε συγκεκριμένα σημεία, πολύ, πολύ καθαρά, τώρα που πιέζω τον εαυτό να το ανακαλέσει. Διαρκεί λίγο η έκλαμψη μνήμης και μετά υπάρχει κενό.
    Πάντως, αναφορικά με το αν θα το θυμόμουν, έχω πληροφορηθεί από ειδήμονα πως είναι μεγάλο το ποσοστό των ανθρώπων που εισέρχεται σε φάση λήθης και απωθησης τέτοιων εμπειριών.
    Ίσως όλα, βέβαια, όσα ανέφερα, να αποτελούν συμπτώματα μιας άλλης ψυχικής ασθένειας, και να μην οφείλονται σε αυτό.
    Αισθάνομαι απαίσια με την ιδέα ότι ενδεχομένως μεγαλοποιω κάτι τέτοιο, ίσως έχεις δίκιο και θα έπρεπε να διαχειριστώ το όλο θέμα αλλιώς.
    Και ξανά, ευχαριστώ πολύ!

    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα

    Ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημα που θέτεις μιας και δεν είμαι ειδικός, ξέρω όπως και συ είπες, πως ναι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί κάποιος να το θάψει τόσο βαθιά αυτό μέσα του που μετά να μην το θυμάται.

    Σκέφτομαι όμως, κάτι που ίσως σε βοηθήσει να το ξεκαθαρίσεις και συ μέσα σου. Αν είχε συμβεί όντως κάτι τέτοιο ως παιδί θα είχες διαφορετική συμπεριφορά απο κει και μετά απέναντι σε αυτόν τον άνθρωπο. Μπορείς να θυμηθείς; Πώς ήσουν απέναντι του; Θυμάσαι πχ να τον φοβάσαι, να τον αποφεύγεις, να μην θες να σε αγγίζει; Πριν δεις αυτό το όνειρο, όταν θυμόσουν αυτόν τον οικογενειακό φίλο, τι συναισθήματα σου γεννούσε η ανάμνηση του;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10
    Καλημέρα! Ξέρω πόσο κουραστική γίνομαι, μα, στον καθένα που μου απαντάει ξεχωριστά, αισθάνομαι την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ!
    Ευχαριστώ, λοιπόν, πολύ, για το χρόνο σου! Είναι από τα θέματα που δε φαινομαι τόσο σοβαρά, κάπως σαν "α καλά, μια τρελή έφηβη που βλέπει όνειρα και το κάνει θέμα", οπότε αυτό με κάνει να εκτιμώ δίπλα τον κόπο σου.
    Να είσαι καλά!

    Ή σκέψη σου είναι εξαιρετικά καλή. Το κακό είναι πως αυτόν τον άνθρωπο δεν τον έχω δει από τότε...
    Τον είχα γνωρίσει στο κάμπινγκ όπου είχα περάσει το καλοκαίρι εκείνο με τη φίλη μου, με την οποία ένα χρόνο μετά σταματήσαμε να μιλάμε και κόψαμε κάθε είδους επαφή (εφηβικές παρέες, τι τα θες..[emoji39]).
    Επομένως, δεν τον έχω δει ποτέ ξανά. Καλά καλά δε θυμάμαι το πρόσωπό του, μόνο πως ήταν ψηλός, κάπως μελαμψος και αδύνατος.
    Δεν έχω εξετάσει ποτέ το ενδεχόμενο να δω πώς θα αισθανόμουν αν έβλεπα μία φωτογραφία του. Λες να δοκιμάσω κάτι τέτοιο;

    Και ξανά, σε ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ σημαντικό για μένα που δεν ακυρωσες αμέσως την αίσθησή μου, αποδίδοντάς την σε κάποια υπερβολή ή παρανόηση!

    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλημέρα

    Ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημα που θέτεις μιας και δεν είμαι ειδικός, ξέρω όπως και συ είπες, πως ναι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί κάποιος να το θάψει τόσο βαθιά αυτό μέσα του που μετά να μην το θυμάται.

    Σκέφτομαι όμως, κάτι που ίσως σε βοηθήσει να το ξεκαθαρίσεις και συ μέσα σου. Αν είχε συμβεί όντως κάτι τέτοιο ως παιδί θα είχες διαφορετική συμπεριφορά απο κει και μετά απέναντι σε αυτόν τον άνθρωπο. Μπορείς να θυμηθείς; Πώς ήσουν απέναντι του; Θυμάσαι πχ να τον φοβάσαι, να τον αποφεύγεις, να μην θες να σε αγγίζει; Πριν δεις αυτό το όνειρο, όταν θυμόσουν αυτόν τον οικογενειακό φίλο, τι συναισθήματα σου γεννούσε η ανάμνηση του;
    Καλημέρα! Ξέρω πόσο κουραστική γίνομαι, μα, στον καθένα που μου απαντάει ξεχωριστά, αισθάνομαι την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ!

    Ευχαριστώ, λοιπόν, πολύ, για το χρόνο σου! Είναι από τα θέματα που δε φαινομαι τόσο σοβαρά, κάπως σαν "α καλά, μια τρελή έφηβη που βλέπει όνειρα και το κάνει θέμα", οπότε αυτό με κάνει να εκτιμώ δίπλα τον κόπο σου.

    Να είσαι καλά!

    Ή σκέψη σου είναι εξαιρετικά καλή. Το κακό είναι πως αυτόν τον άνθρωπο δεν τον έχω δει από τότε...

    Τον είχα γνωρίσει στο κάμπινγκ όπου είχα περάσει το καλοκαίρι εκείνο με τη φίλη μου, με την οποία ένα χρόνο μετά σταματήσαμε την κάθε επαφή (εφηβεία, τι τα θες...). Επομένως, δεν τον έχω δει έκτοτε. Μετά βίας τον θυμάμαι εμφανισιακά. Το πρόσωπό του καθόλου, μόνο το είδος της κορμοστασιάς και το μελαμψο χρώμα του δέρματός του, αμυδρά.

    Αναφορικά με το συναίσθημα που είχα για εκείνον πριν από τις εκλάμψεις αυτές, η απάντηση είναι απλη: δεν είχα.
    Με την έννοια ότι δε θυμάμαι ποτέ να τον σκέφτηκα ή κάτι τέτοιο. Παρόλο που την ξέρω ως ανάμνηση, δεν την είχα σκεφτεί ποτέ.
    Μία φορά μόνο, με μία κοπέλα, κοινή φίλη των δύο μας που είχε πάει την επόμενη χρονιά στο κάμπινγκ εκείνο μου είπε "τον είχες γνωρίσει τον κύριο τάδε εσύ; " (δε θυμάμαι ούτε όνομα). Νομίζω πως της είχα απαντήσει εντελώς μονολεκτικά και πως η συζήτηση προχώρησε χωρίς περαιτέρω ανάλυση γύρω από αυτόν.

    Και ξανά, ευχαριστώ πολύ!
    Είναι εξαιρετικά σημαντικό για εμένα το ότι ανέλυσες διάφορα πιθανά ενδεχόμενα και ότι δεν περιορίστηκες στο να αποδώσεις το αίσθημά μου αυτό σε υπερβολή ή παρανόηση!

    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    δυσκολο ερωτημα....ισως και να εχει γινει και να το σπρωξε στην ακρη το μυαλο σου..
    νομιζω ότι πρεπει να πας σε έναν ειδικο να το συζητήσεις..ισως με την μεθοδο της υπνωσις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Κοίτα από προσωπική εμπειρία κακομεταχειρησης σε πολύ μικρή ηλικία αν είχε συμβεί κάτι παραπάνω με τον κύριο που υποψιάζεσαι θα σου είχε μείνει και δεν θα το ξεχνουσες ποτέ...
    ...αλλά τετοιες εμπειριες κακομεταχειρησης δύσκολα της ξεχνας στο λέω από πρώτο χέρι
    Θα συμφωνήσω πάνω σε αυτό 100%.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Θα συμφωνήσω πάνω σε αυτό 100%.
    ναι αλλα για είναι σιγουρη καλυτερα να παει και σε καποιον που μπορει να την βοηθησει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    δυσκολο ερωτημα....ισως και να εχει γινει και να το σπρωξε στην ακρη το μυαλο σου..
    νομιζω ότι πρεπει να πας σε έναν ειδικο να το συζητήσεις..ισως με την μεθοδο της υπνωσις
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
    Αυτό που προτείνεις είναι σωστό, και είναι ο μοναδικός τρόπος να βγει μία έγκυρη και επιβεβαιωμένη απάντηση.
    Απλώς μου είναι δύσκολο κι εγώ ή ίδια να αποδεχτώ κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να το θεωρήσω τόσο πολύ ως πιθανότητα για να το εξωτερικευσω σε κάποιον άλλο.
    Να είσαι καλά, και πάλι ευχαριστώ!


    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Pongping View Post
    Το κακό είναι πως αυτόν τον άνθρωπο δεν τον έχω δει από τότε...

    Τον είχα γνωρίσει στο κάμπινγκ όπου είχα περάσει το καλοκαίρι εκείνο με τη φίλη μου, με την οποία ένα χρόνο μετά σταματήσαμε την κάθε επαφή (εφηβεία, τι τα θες...). Επομένως, δεν τον έχω δει έκτοτε. Μετά βίας τον θυμάμαι εμφανισιακά. Το πρόσωπό του καθόλου, μόνο το είδος της κορμοστασιάς και το μελαμψο χρώμα του δέρματός του, αμυδρά.
    Καλησπερα και καλωσηρθες pongping.
    Ποσων ετων ησουν και ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε? Για να λες εφηβεια, δεν πρεπει να εχουν περασει και πολλα χρονια.
    Επισης, θα σου ηταν χρησιμο να εντοπισεις σε τι ψυχολογικη φαση ησουν(και εισαι) απο πριν αρχισουν τα ονειρα. Μπορει εκει να βρισκεται η συνδεση. Εχει ερθει καπως στο προσκηνιο το ενδεχομενο να κανεις ή να μην κανεις σεξ? Σου προκαλει αποστροφη το αγγιγμα γενικως?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Θα συμφωνήσω πάνω σε αυτό 100%.
    Καταλαβαίνω πως γνωρίζει καλύτερα κάποιος που το έχει βιώσει και εξακολουθεί να το θυμάται και απέναντι σε κάποιον που έχει την εμπειρία αυτή καθαρή, να στοιχειώνει το μυαλό του, αισθάνομαι ανόητη να παρουσιάζω έναν τέτοιο αβέβαιο προβληματισμό.
    Απλώς τυχαίνει να είμαι και βέβαιη πως υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων που υποσυνείδητα καλύπτουν τέτοιες εμπειρίες. Είχα αυτή την ακατανίκητη περιέργεια να μάθω μήπως ισχύει και για μένα.
    Οι ενδείξεις αυτές, σε συνδυασμό και με άλλα, μόνιμα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς μου, με οδήγησαν στο να εξωτερικευσω τις σκέψεις μου εδώ.
    Όπως και να 'χει, σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη και το χρόνο σου!

    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλησπερα και καλωσηρθες pongping.
    Ποσων ετων ησουν και ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε? Για να λες εφηβεια, δεν πρεπει να εχουν περασει και πολλα χρονια.
    Επισης, θα σου ηταν χρησιμο να εντοπισεις σε τι ψυχολογικη φαση ησουν(και εισαι) απο πριν αρχισουν τα ονειρα. Μπορει εκει να βρισκεται η συνδεση. Εχει ερθει καπως στο προσκηνιο το ενδεχομενο να κανεις ή να μην κανεις σεξ? Σου προκαλει αποστροφη το αγγιγμα γενικως?
    Καλησπέρα, και σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.
    Ακόμη ένας άνθρωπος που μου απαντάει χωρίς να ακυρώνει εντελώς το αίσθημά μου, αποδίδοντάς το σε κάποιο είδους "παραφροσύνη". Το εκτιμώ απεριόριστα!

    Λοιπόν, όπως αναφέρω και στο αρχικό κείμενό μου, είμαι σχεδόν 18 χρονών (σε λίγους μήνες θα γίνω, δηλαδή).
    Ή χρονιά που συνέβη αυτό που περιγράφω ήταν το καλοκαίρι του 2012, ήμουν τότε μόλις 12 χρονών. Εχουν, δηλαδή, περάσει σχεδόν έξι χρόνια.

    Ολοκληρωμένη σεξουαλική εμπειρία δεν είχα ποτέ. Στα 15 μου υπήρξε μία φορά που αναγκάστηκα από συνομήλικό μου να προβώ σε σεξουαλικες πράξεις που δεν ήθελα, κι εκείνος, όμως, μετά από μία έξαρση έντονης επιθυμίας του, μάλλον ήρθε στα καλά του και δε σταμάτησε αυτό που επρόκειτο να κάνει. Αυτό είναι ο, τι κοντινότερο σε σεξουαλικο καταναγκασμο μπορώ να ανακαλέσω. Κι όμως, ετούτο δε μου προξενεί τόση αποστροφή όσο η εμπειρία που περιγράφω να θυμάμαι.

    Όσον αφορά στην επαφή, έχω πράγματι δισταγμό στο να με ακουμπούν, ακόμη κι αν πρόκειται για ελαφρές πλάκες με τις φίλες μου. Ούτε, ακόμη, μπορώ να ακουμπάω κάποιον, ούτε καν πάνω σε μία αστεία συζήτηση, για παράδειγμα να στηριχτω στον ώμο του ή να ακουμπήσω το χέρι του.

    Αναφορικά με την τωρινή μου κατάσταση, ούσα μαθήτρια 18 χρονών, δίνω Πανελλήνιες και ομολογώ πως το άγχος μου αυξάνεται ραγδαία κάθε μέρα, άλλοτε φανερά κι άλλοτε υποσυνείδητα.
    Αυτός είναι και ο λόγος που έχω υποτροπιασει. Ενώ, δηλαδή, για ενάμιση σχεδόν χρόνο ήμουν καθαρή από κάθε είδους νοσηρή συμπεριφορά μου, τώρα υπέκυψα ξανά στον αυτοραυματισμό, στη μείωση όρεξης και στη σταδιακή άρνηση πρόσληψης τροφής, καθώς και στα ταραχώδη όνειρα και στον ανήσυχο ύπνο. Το ψυχοσωματατικό σύμπτωμα των κοιλιακών πόνων ( αυτό είναι κάτι που ανέκαθεν είχα) έχει επίσης επιδεινωθεί.

    Ακόμη, υπερβολικά ανησυχητική συμπεριφορά μου (τόσο ανησυχητική που αυτήν κατέληξα, μην αντέχοντας, να την εκφράσω και στους γονείς μου) είναι το γεγονός ότι πολλές φορές, όταν βρίσκομαι μόνη μου, αισθάνομαι να παρακολουθούμαι από ''κατι" ή" κάποιον". Ελπίζω να μην ακούγεται αστείο και ανόητο. Εννοώ πως φτανω σε σημείο να βρίσκομαι στο δωμάτιό μου και, ενώ διψάω και θέλω να πάω στην κουζίνα ή έχω ανάγκη να πάω τουαλέτα, δεν πηγαίνω, γιατί "φοβάμαι".

    Αυτά συμβαίνουν σε βάθος χρόνου. Το μόνο μεμονωμένο, δηλαδή, είναι τα όνειρα από την εμπειρία αυτή, που βλέπω περίπου ένα μήνα.

    Ελπίζω να παρείχα τις απαραίτητες πληροφορίες. Και μόνο για το ενδιαφέρον σου, σε ευχαριστώ, και πάλι, πολύ!


    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by Pongping View Post
    Καλησπέρα, και σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.
    Ακόμη ένας άνθρωπος που μου απαντάει χωρίς να ακυρώνει εντελώς το αίσθημά μου, αποδίδοντάς το σε κάποιο είδους "παραφροσύνη". Το εκτιμώ απεριόριστα!

    Ακόμη, υπερβολικά ανησυχητική συμπεριφορά μου (τόσο ανησυχητική που αυτήν κατέληξα, μην αντέχοντας, να την εκφράσω και στους γονείς μου) είναι το γεγονός ότι πολλές φορές, όταν βρίσκομαι μόνη μου, αισθάνομαι να παρακολουθούμαι από ''κατι" ή" κάποιον". Ελπίζω να μην ακούγεται αστείο και ανόητο. Εννοώ πως φτανω σε σημείο να βρίσκομαι στο δωμάτιό μου και, ενώ διψάω και θέλω να πάω στην κουζίνα ή έχω ανάγκη να πάω τουαλέτα, δεν πηγαίνω, γιατί "φοβάμαι".



    Εστάλη από G3112 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τίποτε απο αυτά που αναφέρεις δε μου ακούγεται υπερβολικό ή και αστείο. Το ότι το μυαλό μας έχει την ικανότητα να "ξεχνάει" κάποια πράγματα και να τα επαναφέρει μετά απο χρόνια αν τύχει και συμβεί το κατάλληλο γεγονός που θυμίζει εκείνες τις μνήμες, πιστεύω ότι συμβαίνει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Oκ ησουν σαφεστατη. Βρισκεσαι λοιπον σε μια περιοδο πολυ εντονου αγχους και απο ο,τι καταλαβαινω σε ολους τους τομεις.
    Μηπως λοιπον το να προσπαθεις να ασχοληθεις με αυτο το ονειρο ειναι μια νεα εμμονη που δημιουργεις για να ξεσπασεις?
    Δε φαινεται να ειναι καθολου μεμονωμενο το κομματι με το ονειρο. Ειναι μερος του συνολου, ειναι μια αφορμη ισως.
    Θα ησουν ανοιχτη στο ενδεχομενο να ερθεις σε επικοινωνια με καποιον ειδικο? Μπορεις να το κανεις και χωρις να το ανακοινωσεις στους γονεις σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια!άμεση ανάγκη για αντιβίωση και φαρμακοφοβια
    By Μερμηγκας in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 13
    Last Post: 25-11-2016, 20:26
  2. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By George Pan. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 10-01-2016, 19:01
  3. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By George Pan. in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 04-01-2016, 00:37
  4. Βοήθεια!!! Ανάγκη!!
    By [email protected] in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2015, 09:55
  5. 10 συμβουλές 25ετούς ψυχωσικής εμπειρίας
    By daydreamer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-2010, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •