Περιοδος και απωλεια βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Περιοδος και απωλεια βαρους

    Καλημερα, ανοιγω ενα γυναικειο θεμα...αυτη την περιοδο ειμαι σε διατροφη και εδω και 1μιση μηνα τα παω αρκετα καλα.Ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος ,πριν μερικα χρονια δεν μου ερχοταν καθολου περιοδος για μηνες και ειχα παει σε εναν γυναικολογο ο οποιος μου ειχε πει οτι εχω πολυκυστικες και μου προτεινε να παιρνω αντισυλληπτικα,γιατι συμφωνα με τα λογια του δεν υπηρχε αλλος τροπος...Επαιρνα για 2 χρονια περιπου,καποια στιγμη πηγα σε αλλο γυναικολογο ,ο οποιος συμφωνα με τις εξετασεις που ειχα απο τον προηγουμενο,μου ειπε οτι δεν εχω πολυκυστικες(βγαλε ακρη)...και ενιωσα οτι τζαμπα επαιρνα αντισυλληπτικα που ειχα και διαφορα συμπτωματα απο αυτα τα οποια δεν ηταν και οτι πιο ευχαριστο...Τοτε ημουν 55 κιλα με υψος 1,73 και για αυτο προφανως δεν ειχα περιοδο.Εχω και θεμα με τον θυρεοειδη αλλα τελοσπαντων.

    Για να καταληξω,τωρα μου ερχεται περιοδος,δεν εχω σταθερο κυκλο αλλα ερχεται κανονικα.Εχω πολλα συμπτωματα προεμμηνορρυσιακόυ σύνδρομου πριν μου ερθει και κατα την διαρκεια...εχω διαβασει μερικα πραγματα.Η ερωτηση μου ειναι , πως αντιμετωπιζετε τις λιγουρες και γενικα αυτες τις μερες?Εγω κανω υπομονη και μου τελειωνει σε λιγες μερες,ομως ειμαι πολυ ευσυγκινητη ειδικα αυτες τις μερες(μη δω καμια ταινια δραμα,θα κλαψω και για την ταινια και για τα δικα μου χαχα)...πολλες λιγουρες σκεφτομαι γλυκα γενικα,νιωθω κουρασμενη,πρήζονται τα ποδια μου πολυ,νευρα κτλ κτλ...Παιρνω μαγνησιο και νομιζω οτι βοηθαει καπως,αλλα καπου διαβασα και για ασβεστιο γνωριζει καμια?Αφηστε που και το οικονομικο δεν βοηθαει στο να υπαρχουν και πολλες επιλογες (υγιεινες) για την διαφορα ξερω 'γω...
    Την περασμενη εβδομαδα ,προσπαθησα τις λιγουρες για γλυκα,να τις καλυψω με κακαο ροφημα (αγλυκο βαζοντας στεβια και βανιλινη) και καπως βοηθησε..και γενικα εφαγα μερικα φρουτα παραπανω αλλα ας πουμε η ικανοποιηση δεν ηρθε...Τι κανετε εσεις?

    Και ενα αλλο θεμα σε σχεση με την απωλεια κιλων που διαβασα αυτες τις μερες,ειναι χρησιμο να γνωριζουν οσοι προσπαθουν να χασουν βαρος...Να το εχετε στο μυαλο σας : http://www.aftodioikisi.gr/koinonia/...-chamena-kila/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπέρα.......πόσα κιλά είσαι;

  3. #3
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλησπέρα.......πόσα κιλά είσαι;
    λουλουδι ξερεις χαχα απο το αλλο θεμα,82

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ωχ ούτε καν είδα ψευδώνυμο!!!!!!!!!! Να με συγχωράς :P Χαχαχαχα αν και καλά έκανες και μου είπες γιατί δεν θυμόμουν!! Εντάξει, ρώτησα γιατί νόμιζα ότι θα 'σουν 60 κιλά οπότε θα σου έλεγα είσαι μια χαρά αλλά αφού είσαι 82 καλο είναι να πας μέχρι τα 70 αν και είσαι ψηλή εσύ!!

  5. #5
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ωχ ούτε καν είδα ψευδώνυμο!!!!!!!!!! Να με συγχωράς :P Χαχαχαχα αν και καλά έκανες και μου είπες γιατί δεν θυμόμουν!! Εντάξει, ρώτησα γιατί νόμιζα ότι θα 'σουν 60 κιλά οπότε θα σου έλεγα είσαι μια χαρά αλλά αφού είσαι 82 καλο είναι να πας μέχρι τα 70 αν και είσαι ψηλή εσύ!!
    χαχαχα σε καλο δρομο ειμαι! προσπαθω και 'γω τι να κανω!! χαχα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Σοκολάτα για διαβητικούς.
    [url=http://lilyslim.com][img]http://swlf.lilyslim.com/RJSnp3.png[/img][/url]
    _________________________

    All that is gold does not glitter... Not all those who wander are lost...

  7. #7
    Quote Originally Posted by afratoulini90 View Post
    Σοκολάτα για διαβητικούς.
    Καλημερα afratoulini,γενικα παιρνω που και που υγειας με στεβια της ιον...ποτε δεν ετρωγα ιδιαιτερα σοκολατες με ζαχαρη γιατι χρονια την αποφευγω.Κυριως,η απορια μου ειναι αν καποια εχει εντονα συμπτωματα pms και εχει χρησιμοποιει κατι ή καποια ασκηση γενικα και το διαχειριζεται καλυτερα...χθες εψαξα και στο youtube και ελεγε για σιδηρο,καλιο,ασβεστιο οτι χρειαζεται μεγαλυτερη καταναλωση και για την ασκηση βρηκα καποια πραγματα...Νομιζω οτι φταιει και που δεν τρωω καθολου κρεας γενικα ετσι ισως το αλλαξω αυτο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by takecareofyourself View Post
    Καλημερα afratoulini,γενικα παιρνω που και που υγειας με στεβια της ιον...ποτε δεν ετρωγα ιδιαιτερα σοκολατες με ζαχαρη γιατι χρονια την αποφευγω.Κυριως,η απορια μου ειναι αν καποια εχει εντονα συμπτωματα pms και εχει χρησιμοποιει κατι ή καποια ασκηση γενικα και το διαχειριζεται καλυτερα...χθες εψαξα και στο youtube και ελεγε για σιδηρο,καλιο,ασβεστιο οτι χρειαζεται μεγαλυτερη καταναλωση και για την ασκηση βρηκα καποια πραγματα...Νομιζω οτι φταιει και που δεν τρωω καθολου κρεας γενικα ετσι ισως το αλλαξω αυτο.
    πολυ εντονα, και με πολυ σταθερο κυκλο.
    μονο υπομονη κανω. τπτ αλλο... καμια φορα παιρνω και κανενα ντεπον. ξερω οτι αν τα νευρα μου ειναι πανω απ το κεφαλι μου, φταιει το πμς και λεω "αυτο το θεμα θα το ξανασκεφτω μετα απο λιγες μερες" και το βαζω στο κουτακι.
    και ΠΟΤΕ μην ζυγιζεσαι με πμς, εννοειται. τα κιλα που θα δεις ειναι κατακρατηση νερου, οχι λιπος.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πολυ εντονα, και με πολυ σταθερο κυκλο.
    μονο υπομονη κανω. τπτ αλλο... καμια φορα παιρνω και κανενα ντεπον. ξερω οτι αν τα νευρα μου ειναι πανω απ το κεφαλι μου, φταιει το πμς και λεω "αυτο το θεμα θα το ξανασκεφτω μετα απο λιγες μερες? και το βαζω στο κουτακι.
    και ΠΟΤΕ μην ζυγιζεσαι με πμς, εννοειται. τα κιλα που θα δεις ειναι κατακρατηση νερου, οχι λιπος.
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...αυτο σκεφτηκα και 'γω για το ζυγισμα αυτης της εβδομαδας...οτι και να ζυγιστω μπορει να επηρεαστω αρνητικα ετσι θα το αφησω για τωρα.Και 'γω αυτο θα κανω ,και οσο καιρο δεν εχω εντονους πονους με βοηθαει καπως και η γυμναστικη,στην αρχη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by takecareofyourself View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...αυτο σκεφτηκα και 'γω για το ζυγισμα αυτης της εβδομαδας...οτι και να ζυγιστω μπορει να επηρεαστω αρνητικα ετσι θα το αφησω για τωρα.Και 'γω αυτο θα κανω ,και οσο καιρο δεν εχω εντονους πονους με βοηθαει καπως και η γυμναστικη,στην αρχη.
    ναι, η γυμναστικη ΠΡΙΝ το πμς, βοηθαει να μην γινει μεγαλη κατακρατηση, οπως και η μειωση του ΑΛΑΤΙΟΥ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Για την κατακράτηση ξέρω βοηθάνε τα υγρά πολύ, κυρίως νερό, άντε και τσάι, όσο παράδοξο και αν "ακούγεται" όσο πιο πολλά νερά πίνεις τόσο λιγότερη κατακράτηση κάνεις γιατί πηγαίνεις τουαλέτα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Για την κατακράτηση ξέρω βοηθάνε τα υγρά πολύ, κυρίως νερό, άντε και τσάι, όσο παράδοξο και αν "ακούγεται" όσο πιο πολλά νερά πίνεις τόσο λιγότερη κατακράτηση κάνεις γιατί πηγαίνεις τουαλέτα.
    Πινω παρα πολυ νερο γενικα ,γιατι μ'αρεσει οχι για καποιο λογο...ομως επειδη ειναι και ο θυροειδης το οιδημα στα ποδια παντα υπαρχει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by takecareofyourself View Post
    Πινω παρα πολυ νερο γενικα ,γιατι μ'αρεσει οχι για καποιο λογο...ομως επειδη ειναι και ο θυροειδης το οιδημα στα ποδια παντα υπαρχει
    Μην απογοητεύεσαι γλυκιά μου......δεν είναι κάτι σοβαρό!!!!!!

Similar Threads

  1. Απωλεια βαρους.
    By Νικος Κ. in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-01-2014, 23:42
  2. απωλεια βαρους
    By kardoula in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 30-06-2011, 12:33
  3. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 01:19
  4. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 21:57
  5. Για την απώλεια βάρους
    By eatdis-admin in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 02-08-2003, 17:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •