Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 28
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 28 of 28 FirstFirst ... 18262728
Results 406 to 409 of 409
  1. #406
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Είναι πραγματικά αυτό που το δικό μου μικρο μυαλό αδυνατεί να κατανοήσει ...
    Πως ένα παιδί που έχει βιωση την βια και γνωρίζει πολύ καλά τι εστι, να συνεχίζει αυτή την συμπεριφορά στην δική του οικογένεια. Ξέρει τι προσφέρει σε αυτή την περίπτωση και όμως το συνεχίζει.

    Πίστευα οτι τέτοιοι άνθρωποι ή δεν θέλουν να κάνουν οικογένεια ή πραγματικά αν αποφασισουν ,θα είναι καλύτεροι από όλους μας !

    Μάλλον δεν ισχύει....
    Last edited by Marilou; 27-08-2020 at 16:58.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #407
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ηταν ενα παιδι. Οταν εκλεψε ενα αυγο δεν το τιμωρησε η μανα του. Οταν εκλεψε μια κοτα δεν το τιμωρησε η μανα του. Οταν εκλεψε ενα βοδι δεν το τιμωρησε η μανα του. Οταν μεγαλωσε εκλεψε μια τραπεζα και τον καταδικασαν σε θανατο. Στο εκτελεστικο αποσπασμα οπως ηταν δεμενος φωναξε τη μανα του να της πει κατι στο αυτι. Οταν πλησιαε της εφαγε το αυτι και της ειπε μανα αν με ειχες δειρει οταν εκλεψα το αυγο τωρα δε θα ημουν στο αποσπασμα.

  3. #408
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ηταν ενα παιδι. Οταν εκλεψε ενα αυγο δεν το τιμωρησε η μανα του. Οταν εκλεψε μια κοτα δεν το τιμωρησε η μανα του. Οταν εκλεψε ενα βοδι δεν το τιμωρησε η μανα του. Οταν μεγαλωσε εκλεψε μια τραπεζα και τον καταδικασαν σε θανατο. Στο εκτελεστικο αποσπασμα οπως ηταν δεμενος φωναξε τη μανα του να της πει κατι στο αυτι. Οταν πλησιαε της εφαγε το αυτι και της ειπε μανα αν με ειχες δειρει οταν εκλεψα το αυγο τωρα δε θα ημουν στο αποσπασμα.
    Κρύβει μια αλήθεια η ιστορία αυτή. 'Ομως έρχεται μια στιγμή που ο άνθρωπος θα πει "ναι, φταίνε οι γονείς μου που είμαι έτσι, αλλά εγώ θα το αλλάξω αυτό" και τότε θα ενηλικιωθεί...

  4. #409
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κλισέ τραγικό η παραπάνω ιστορία όλη. Η μάνα και το αβγό. Πάρ' τ'αβγό και κούρεφτο.
    Οι γονείς, τόσο ήξεραν, τόσο έκαναν. Υπάρχουν όρια στο τι μπορεί να φτάσει να σκεφτεί ο κάθε άνθρωπος, κάποιοι δεν εξελίχθηκαν ποτέ για να γίνουν ικανοί γονείς. Ωστόσο, αν το παιδί εξελιχθεί, τότε οι θεοί που ήταν οι γονείς του, θα εκπέσουν του βάθρου και η δύναμη που είχαν πάνω του θα μετουσιωθεί σε εμπειρία, που μπορεί να τη χρησιμοποιήσει προς όφελός του. Αν υπάρχουν περιπτώσεις που τα τραύματα είναι πολύ βαριά; Σαφώς. Και ακόμη κι εκεί όμως υπάρχουν περιπτώσεις που δείχνουν ότι η δυνατότητα να γιατρευτούν υπάρχει. Η μνήμη κι αυτή χάνει το λούστρο της τραγικότητας με τον καιρό, με την προσπάθεια, με την αλλαγή, με την τύχη κάποτε κάποτε.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Page 28 of 28 FirstFirst ... 18262728

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 11:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 23:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 23:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 13:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •