Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 409
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κανείς δεν αξίζει το ξύλο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πρώτη φορά την άκουσα αυτή την μέθοδο. Καλά που εκπαιδεύτηκαν οι γονείς σας στην Στάζι;;
    Οχι ότι οι δικοί μου πήγαιναν πίσω αλλά το βρήκα αρκετά εξελιγμένο.
    Σείριε λες από αυτό να την πάθαμε την ψύχωση;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Και τη φταιει ενα παιδι εαν ειναι ζωηρο εαν κανει οτι κανει τελος παντων ετσι γεννηθηκε! Εχω δουλεψει σε παιδικο σταθμο η μονη δουλεια που με ευχαριστουσε, (ασχετο) και εκει σε ενα τμημα ειχε ενα παιδι που πλησιαζε αλλα παιδια τα βοηθουσε μαζευε τα παιχνιδια χωρις δευτερη κουβεντα και ενα αλλο που δεν μαζευε τα εριχνε επιτηδες απο το κουτι τους και τα ηθελε ολα για τον ιδιο και αντιμηλουσε εκει πιος φταει το παιδι η οι γονεις:: μιλαμε τωρα 3 χρονων που διαμορφωνεται ο χαρακτηρας του παιδιου!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εννοειται οτι δεν ειναι φυσιολογικο να σεχουν δειρει οι γονεις σου , ουτε κανεις αλλος , ουτε και ο ιδιος να σηκωνεις χερι σε αλλους , ιδιως σε γυναικα , απαπαπα................. τετοιου ειδους ψυχικα τραυματα τα κουβαλαμε ισοβιως .........
    Μακ σε ευχαριστώ για την απάντηση, έχεις απόλυτο δίκιο, με έκανες και ένιωσα καλύτερα, να είσαι καλά!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Και τη φταιει ενα παιδι εαν ειναι ζωηρο εαν κανει οτι κανει τελος παντων ετσι γεννηθηκε! Εχω δουλεψει σε παιδικο σταθμο η μονη δουλεια που με ευχαριστουσε, (ασχετο) και εκει σε ενα τμημα ειχε ενα παιδι που πλησιαζε αλλα παιδια τα βοηθουσε μαζευε τα παιχνιδια χωρις δευτερη κουβεντα και ενα αλλο που δεν μαζευε τα εριχνε επιτηδες απο το κουτι τους και τα ηθελε ολα για τον ιδιο και αντιμηλουσε εκει πιος φταει το παιδι η οι γονεις:: μιλαμε τωρα 3 χρονων που διαμορφωνεται ο χαρακτηρας του παιδιου!
    Μα εγώ δεν έκανα και τίποτα!!!!!!! Ήμουν ζωηρό στην αρχή αλλά μετά ήμουν πολύ σοβαρή γιατί πέρναγα πολλά!!!!!!! Από αυτά ίσως και τα ψυχολογικά, πρώτη φορά τα λέω δημόσια ακριβώς όπως έγιναν! Δηλαδή επειδή βγήκα έξω να ψάξω να βρω τη μάνα μου που έλειπε και φοβήθηκα 6 χρονών παιδί έπρεπε να φάω το ξύλο της χρονιάς μου;;;;;; Σε ευχαριστώ κι εσένα πολύ για την απάντησή σου!!!! Κι εσύ με έκανες καλύτερα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Φυσιολογικα λειτουργησες! ασχετα που ηταν επικινδυνο!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ από ένα σημείο και μετά φαινόταν ότι δεν την γλύτωνα την ψύχωση. Είχε μια μεγάλη περίοδο πρόδρομης φάσης από τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού.
    Τα συστατικά σε μένα ήταν ότι ήμουν πολύ ντροπαλός και δεν έμαθα να κοινωνικοποιούμε και να εκφράζω τον εαυτό μου και σε αυτό έφταιγε το ξύλο που σου μαθαίνει πως είσαι κακός και σε γεμίζει ενοχές καθώς και η απομόνωση. Ετσι λόγω της σύγκρουσης είχα αγχος, το άγχος έφερε καταθλιπτική διάθεση και πάει λέγοντας...
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Φυσιολογικα λειτουργησες! ασχετα που ηταν επικινδυνο!
    Ναι το ξέρω. Δεν έκανα τίποτα κακό.

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εγώ από ένα σημείο και μετά φαινόταν ότι δεν την γλύτωνα την ψύχωση. Είχε μια μεγάλη περίοδο πρόδρομης φάσης από τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού.
    Τα συστατικά σε μένα ήταν ότι ήμουν πολύ ντροπαλός και δεν έμαθα να κοινωνικοποιούμε και να εκφράζω τον εαυτό μου και σε αυτό έφταιγε το ξύλο που σου μαθαίνει πως είσαι κακός και σε γεμίζει ενοχές καθώς και η απομόνωση. Ετσι λόγω της σύγκρουσης είχα αγχος, το άγχος έφερε καταθλιπτική διάθεση και πάει λέγοντας...
    Γι' αυτό πιστεύω συνεχώς ότι είμαι κακιά ενώ δεν έχω βλάψει κανέναν; Γι' αυτό κι εγώ ήμουν εσωστρεφής και νόμιζα ότι ήμουνα κακιά και προκαλούσα τους άλλους να μου φέρονται άσχημα; Επειδή νόμιζα ότι δεν αξίζω από το ξύλο; Γι' αυτό έπαθα την ψύχωση; Μιλάμε ξύλο από μικρό παιδί έτσι, και πολύ ξύλο, έβγαζε το άχτι της η άλλη πάνω μου. Μετά με βάραγε με την παντόφλα με όλη της τη δύναμη αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ το ξύλο που έφαγα όταν ήμουν 6 χρονών, μεγάλο τραύμα. Πες τα κι εσύ να ελαφρύνεις, εγώ ήδη αισθάνομαι καλύτερα. Δεν ήμασταν εμείς κακοί, Σείριε, αλλά αυτοί που μας τα κάνανε.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eεε τι να βγάλω ok θα πω τις μαλακίες που έγιναν κ τι θα καταλάβω;; Το παρελθόν δεν διορθώνεται, οι γονείς μυαλά δεν αλλάζουν κ δύσκολο να παραδεχτούν το λάθος τους γιατί προστατεύουν και αυτοί την συνοχή του εαυτού τους από τις ενοχές. Το κακό το έπαθα, τον σταυρό μου προσπαθώ να κουβαλήσω μπας και ζήσω κάπως την ζωή μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Τωρα υπαρχει το χαμογελο του παιδιου εδω και 20-21 χρονια και πολλα παιδια υπαρχουν εκει ειτε εχουν υπεστη κακοποιηση οποιας δοιποτε μορφης ειτε τα εχουν εγκαταληψει!! Οπως και η κιβωτος του κοσμου! κ.α! Ενα παιδι δηλαδη εχει ενα διεξοδο καπου να απευθυνθει, παλαιοτερα τι γινοταν! Δυσκολα!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Eεε τι να βγάλω ok θα πω τις μαλακίες που έγιναν κ τι θα καταλάβω;; Το παρελθόν δεν διορθώνεται, οι γονείς μυαλά δεν αλλάζουν κ δύσκολο να παραδεχτούν το λάθος τους γιατί προστατεύουν και αυτοί την συνοχή του εαυτού τους από τις ενοχές. Το κακό το έπαθα, τον σταυρό μου προσπαθώ να κουβαλήσω μπας και ζήσω κάπως την ζωή μου.
    Απλά άμα τα έβγαζες από μέσα σου ίσως ξαλάφρωνες λίγο. Τεσπα, κάνε όπως νιώθεις αρκεί να νιώθεις εσύ καλά και μακριά από τους γονείς σου!!!!!! Αν μπορούσες να παίρνεις το επίδομα και να δούλευες σε ΚΟΙΣΠΕ ή να έπιανες δουλειά ακόμα καλύτερα και να 'φευγες από το σπίτι θα σου έκανες πολύ καλό!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τωρα υπαρχει το χαμογελο του παιδιου εδω και 20-21 χρονια και πολλα παιδια υπαρχουν εκει ειτε εχουν υπεστη κακοποιηση οποιας δοιποτε μορφης ειτε τα εχουν εγκαταληψει!! Οπως και η κιβωτος του κοσμου! κ.α! Ενα παιδι δηλαδη εχει ενα διεξοδο καπου να απευθυνθει, παλαιοτερα τι γινοταν! Δυσκολα!!
    Αν είναι και οι συγγενείς συνένοχοι χέσε μέσα!!!!! Άσε που ένα παιδί αγαπάει τους γονείς του ότι και να του κάνουν γιατί είναι οι μόνοι που έχει και δύσκολα να τα βγάλει προς τα έξω!!!! Βλέπω Αννέ και ταυτίζομαι!!! Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν αλλάζει το παρελθόν!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    serios λολ ευτυχώς όχι...είναι διαδεδομένη τιμωρία για τη πειθάρχηση παιδιών σε χώρες της Ασίας κυρίως, πολύ παλιά πατέντα...ευτυχώς συνέβη μια φορά. Γενικώς δεν μπορώ να πω οτι αμάν τις έτρωγα με την καθαυτό έννοια. Αντε να τις έφαγα δυο-τρείς φορές συνολικά στη ζωή μου. Γενικά δεν έχω κανα απωθημένο οτι αμαν τι ξύλο έφαγα. Απλά μοιράστηκα αυτο με το ρύζι επειδή όντως φαντάστηκα οτι δεν θα το γνώριζαν αρκετοί...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κρυφάκουγε τα τηλεφωνήματά μου και ο λόγος που δεν καπνίζω είναι γιατί έκανα παρέα με μια κοπέλα και μου είπε μια μέρα στο τηλέφωνο να καπνίσω και το άκουσε η μάνα μου και μου απαγόρεψε να έχω παρτίδες μ' αυτήν και ήταν η μόνη φίλη που είχα με αποτέλεσμα να μένω μόνη μου στο σχολείο και επειδή πίστευα ότι δεν άξιζα έβγαζα στους άλλους πάντα τον κακό μου εαυτό και μου έκανε μπούλινγκ όλο το σχολείο από το δημοτικό μέχρι το τέλος του σχολείου και πάντα δεν είχα πολλές φίλες δεν εμπιστεύομαι τους ανθρώπους ούτε καν το αγόρι μου εμπιστεύομαι είμαι καχύποπτη και μου τη λένε κιόλας ότι είμαι καχύποπτη λες και έκανα κάτι κακό τον εαυτό μου προσπαθώ να προστατεύσω γιατί φοβάμαι........

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    serios λολ ευτυχώς όχι...είναι διαδεδομένη τιμωρία για τη πειθάρχηση παιδιών σε χώρες της Ασίας κυρίως, πολύ παλιά πατέντα...ευτυχώς συνέβη μια φορά. Γενικώς δεν μπορώ να πω οτι αμάν τις έτρωγα με την καθαυτό έννοια. Αντε να τις έφαγα δυο-τρείς φορές συνολικά στη ζωή μου. Γενικά δεν έχω κανα απωθημένο οτι αμαν τι ξύλο έφαγα. Απλά μοιράστηκα αυτο με το ρύζι επειδή όντως φαντάστηκα οτι δεν θα το γνώριζαν αρκετοί...
    Ασία μεριά εε;; Αυτό θα πει εκμετάλευση της πρώτης ύλης με τον καλύτερο τρόπο.
    Πες 3 χρήσεις του ρυζιού
    Τροφή
    Ζωοτροφές
    Βασανιστήρια
    Πολύτιμο είδος για τις ανάγκες του ανθρώπινου υποείδους.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 11:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 23:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 23:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 13:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •