Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 28 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 409
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ρε συ περισσότερο για αδιάφορος μου κάνει αυτό. Πώς είναι το σκηνικό δηλαδή; Οτι το μεγάλωμα των παιδιών είναι δουλειά της μάνας όποτε το αφήνω όλο πάνω της... Αυτό είναι το σκεπτικό;
    Κοίτα όταν οι σχέσεις είναι αλληλοεξαρτώμενες και όχι με βάση την ελευθερία και την ανεξαρτησία των ατόμων σαν οντότητες υπάρχουν κ σε αυτόν τον τομέα παιχνίδια εξουσίας με οτι αυτό σημαίνει όπως εκφοβισμό, ενοχές, απειλές και αν είσαι αδύναμος και δεν φοράς το καπελάκι στον-ην συντροφο-ισα όπως στην ελληνική ταινία που δεν θυμάμαι τον τίτλο τότε δημιουργείς ένα τοξικό περιβάλλον δυστυχίας που το συνηθίζεις και το ονομάζεις ''αγάπη'' μέχρι τον θάνατο σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ή μπορεί και να συμφωνούν με την πρακτική του ξύλου!

    Δεν ξέρω, γίνομαι έξαλλη όταν είναι θέμα με ξύλο σε μικρά παιδιά, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική, θυμώνω τόσο πολύ που δεν μπορώ να τους βρω καμιά δικαιολογία.
    Μα είναι σαν να σε σκοτώνουν!!!! Καλύτερα να μην είχα γεννηθεί ποτέ παρά τα βασανιστήρια που έζησα. Είναι θάνατος εν ζωή. Και όπως είπε ο Μακ τα κουβαλάς μια ζωή. Έγραψα και κάτι άλλο πιο πάνω δες. Εσύ τι πιστεύεις ότι οι μανάδες εμένα και του Σείριου είχαν σοβαρό ψυχιατρικό πρόβλημα; Προσπαθώ να βρω μια άκρη.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Έχεις δίκιο με αυτά που λες. Αλλά το θέμα είναι, ΕΧΟΥΝ σχιζοφρένεια οι μανάδες μας και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα αυτό θέλω να μάθω. Να ξέρω πως να της συμπεριφέρομαι.
    Δεν ξέρω ποια είναι η θεμιτή συμπεριφορά πέρα από τοποθέτηση ορίων που και αυτά αν έμαθες να στα παραβιάζουν συνεχώς είναι δύσκολο να το μάθεις μεγαλύτερος αν κ όχι ακατόρθωτο.
    Δεν είναι σχιζοφρενείς απαραίτητα αλλά έτσι γαλουχήθηκαν και διαμορφώθηκε η προσωπικότητα τους.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν ξέρω ποια είναι η θεμιτή συμπεριφορά πέρα από τοποθέτηση ορίων που και αυτά αν έμαθες να στα παραβιάζουν συνεχώς είναι δύσκολο να το μάθεις μεγαλύτερος αν κ όχι ακατόρθωτο.
    Δεν είναι σχιζοφρενείς απαραίτητα αλλά έτσι γαλουχήθηκαν και διαμορφώθηκε η προσωπικότητα τους.
    Αν δεν είναι σχιζοφρενείς τους εύχομαι τα χειροτερα! Σόρρυ Σείριος.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Μα είναι σαν να σε σκοτώνουν!!!! Καλύτερα να μην είχα γεννηθεί ποτέ παρά τα βασανιστήρια που έζησα. Είναι θάνατος εν ζωή. Και όπως είπε ο Μακ τα κουβαλάς μια ζωή. Έγραψα και κάτι άλλο πιο πάνω δες. Εσύ τι πιστεύεις ότι οι μανάδες εμένα και του Σείριου είχαν σοβαρό ψυχιατρικό πρόβλημα; Προσπαθώ να βρω μια άκρη.
    Το είδα λουλούδι, δεν απάντησα γιατί ειλικρινά δεν ξέρω. Φαντάζομαι οτι για να δρα ένας άνθρωπος με τέτοια βία, σίγουρα θα κουβαλά δικά του προβλήματα κι απωθημένα, αλλά από την άλλη συμφωνώ και με τον σεριο που λέει ότι αυτό ειδικά όσο πάμε πιο πίσω ήταν ένα είδος νόρμας. Απλά έτσι είχαν μάθει. Οτι τα παιδιά πρέπει να πειθαρχούν με όποιον τρόπο. ¨Εχω δει ανθρώπους να το επικροτούν ακόμα και σήμερα, να θεωρούν πως το ξύλο είναι μέθοδος διαπαιδαγώγησης, θεωρούν πως κάνουν καλό στα παιδιά τους με αυτόν τον τρόπο.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Το είδα λουλούδι, δεν απάντησα γιατί ειλικρινά δεν ξέρω. Φαντάζομαι οτι για να δρα ένας άνθρωπος με τέτοια βία, σίγουρα θα κουβαλά δικά του προβλήματα κι απωθημένα, αλλά από την άλλη συμφωνώ και με τον σεριο που λέει ότι αυτό ειδικά όσο πάμε πιο πίσω ήταν ένα είδος νόρμας. Απλά έτσι είχαν μάθει. Οτι τα παιδιά πρέπει να πειθαρχούν με όποιον τρόπο. ¨Εχω δει ανθρώπους να το επικροτούν ακόμα και σήμερα, να θεωρούν πως το ξύλο είναι μέθοδος διαπαιδαγώγησης, θεωρούν πως κάνουν καλό στα παιδιά τους με αυτόν τον τρόπο.
    Κι εγώ αυτό πίστευα μέχρι σήμερα που ανοίχτηκα και είδα ότι δεν είναι φυσιολογικό. Ότι προβλήματα και απωθημένα να κουβαλά δεν είναι σωστό να βαράει έτσι ένα παιδί και να το ταλαιπωρεί μία ζωή!! Ας μην το 'κανε!! Εγώ τώρα ο μόνος λόγος που ζω είναι για να πάρω μια ικανοποίηση από τη ζωή που έχω πάρει μόνο πίκρα και στεναχώριες!!!!!!!!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Κι εγώ αυτό πίστευα μέχρι σήμερα που ανοίχτηκα και είδα ότι δεν είναι φυσιολογικό. Ότι προβλήματα και απωθημένα να κουβαλά δεν είναι σωστό να βαράει έτσι ένα παιδί και να το ταλαιπωρεί μία ζωή!! Ας μην το 'κανε!! Εγώ τώρα ο μόνος λόγος που ζω είναι για να πάρω μια ικανοποίηση από τη ζωή που έχω πάρει μόνο πίκρα και στεναχώριες!!!!!!!!
    Φυσικά και δεν πρέπει να συμβαίνει λουλούδι. Κανένα παιδί δεν αξίζει κάτι τέτοιο όσο "κακό" παιδί κι αν είναι.
    Δυστυχώς είναι πολλοί οι γονείς που δεν θα έπρεπε να είχαν γίνει γονείς ποτέ.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Φυσικά και δεν πρέπει να συμβαίνει λουλούδι. Κανένα παιδί δεν αξίζει κάτι τέτοιο όσο "κακό" παιδί κι αν είναι.
    Δυστυχώς είναι πολλοί οι γονείς που δεν θα έπρεπε να είχαν γίνει γονείς ποτέ.
    Έχεις δίκιο ελισάβετ.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Αλλοι γονεις φτανουν στο φονο απο ξυλοδαρμο, κυριος στο εξωτερικο, 2,3 χρονων παιδια και εδω προσφατο γεγονος η μικρη Αννυ 4 χρονων!

  10. #70

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Αξιζει διαβαστετο!!

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Οπως εγραψα κι αλλου ειχα προβλημα με τη μανα μου η οποια ναι μεν δεν ειχε παιδεια,αλλα το ξυλο δεν ηταν τοσο θεμα χαρακτηρα,ηταν εξαιτιας δικαιολογημενης ψυχικης βλαβης που της συνεβη την περιοδο που πηγαινα δημοτικο-γυμνασιο.Το λαθος το εκανε ο πατερας μου που δε πηρε αμεσα μετρα(εγκλεισμο σε ιδρυμα για καποιο διαστημα) περιμενοντας απλα να περασει,αλλα οκ δεν ηξερε πως να χειριστει την κατασταση.Μεχρι τα 19 μου της το ελεγα συνεχεια με μισος οτι με εδερνε κτλ.Μετα δεν ξανασχοληθηκα γιατι καταλαβα οτι ειχε προβλημα η γυναικα και τη λυπηθηκα.Εννοω καταλαβα ποσο δυσκολο ηταν να αντιμετωπισει αυτο που της συνεβη,αλλοι ξεπερνανε τα σοκ αλλοι οχι.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Οπως εγραψα κι αλλου ειχα προβλημα με τη μανα μου η οποια ναι μεν δεν ειχε παιδεια,αλλα το ξυλο δεν ηταν τοσο θεμα χαρακτηρα,ηταν εξαιτιας δικαιολογημενης ψυχικης βλαβης που της συνεβη την περιοδο που πηγαινα δημοτικο-γυμνασιο.Το λαθος το εκανε ο πατερας μου που δε πηρε αμεσα μετρα(εγκλεισμο σε ιδρυμα για καποιο διαστημα) περιμενοντας απλα να περασει,αλλα οκ δεν ηξερε πως να χειριστει την κατασταση.Μεχρι τα 19 μου της το ελεγα συνεχεια με μισος οτι με εδερνε κτλ.Μετα δεν ξανασχοληθηκα γιατι καταλαβα οτι ειχε προβλημα η γυναικα και τη λυπηθηκα.Εννοω καταλαβα ποσο δυσκολο ηταν να αντιμετωπισει αυτο που της συνεβη,αλλοι ξεπερνανε τα σοκ αλλοι οχι.
    Μα αυτό λέω και εγώ αν έχει πρόβλημα η μητέρα μου μπορώ να τη συγχωρέσω γιατί σίγουρα πέρναγε πολλά και από τους δικούς της τους γονείς και από το ίδιο το πρόβλημα.......αλλά εμένα δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής, έχω όμως μερικά δείγματα από αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Και δικαιολογείται που είναι και κληρονομικό και το έπαθα (κι) εγώ. Δεν ξέρω. Αν όμως δεν είχε πρόβλημα σε καμμία περίπτωση δεν τη δικαιολογώ και τη μισώ πολύ.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αντρέα, δεν την παλεύουν μερικές μανάδες. Εμένα οι φωνές ήταν το χειρότερό μου, έλεγα ότι μου κάνει ψυχολογικό πόλεμο. Όχι ότι το ξύλο ήταν καλύτερο αλλά οι φωνές ήταν σε καθημερινή βάση.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Μα αυτό λέω και εγώ αν έχει πρόβλημα η μητέρα μου μπορώ να τη συγχωρέσω γιατί σίγουρα πέρναγε πολλά και από τους δικούς της τους γονείς και από το ίδιο το πρόβλημα.......αλλά εμένα δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής, έχω όμως μερικά δείγματα από αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Και δικαιολογείται που είναι και κληρονομικό και το έπαθα (κι) εγώ. Δεν ξέρω. Αν όμως δεν είχε πρόβλημα σε καμμία περίπτωση δεν τη δικαιολογώ και τη μισώ πολύ.
    Παντως το σημαντικο ειναι περα απο την αναζητηση που κανουμε για να εξηγησουμε καποιες συμπεριφορες δικες μας,ειναι να μη βρισκουμε δικαιολογιες.Να τα καταδικαζουμε ναι,αλλα να ριχνουμε εκει τις ευθυνες οχι γιατι πεφτουμε στην παγιδα να λεμε ''α με κατεστρεψαν οταν ημουν μικρος,δε φταιω εγω''.Ετσι δεν υπαρχει εξελιξη και στεναχωριομαστε τζαμπα,δε γινομαστε καλυτεροι και δεν διορθωνουμε τα ελαττωματα μας.Εγω δηλαδη μαλλον για τη δικη μου γαληνη την συγχωρεσα νωρις νωρις παρα γιατι το εννοουσα πραγματικα ή επειδη δε θελω να νιωθει τυψεις και στεναχωριεται.Αν σκεφτομαι συνεχεια το παρελθον θα μεινω στασιμος.

Page 5 of 28 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 10:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 22:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 22:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •