Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 28 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast
Results 121 to 135 of 414
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Να 'σαι καλά. Η αλήθεια για το πόσο κακοί είναι οι άλλοι από ότι κατάλαβα από ένα άλλο θέμα που διάβασα και με βοήθησε λίγο στο λαβύρινθο που λέγαμε, είναι ότι δεν τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και ζηλεύουν εμάς που τα έχουμε βρει.....πραγματικά αυτό με λυπεί αφάνταστα ενώ θα έπρεπε να με εξοργίζει γιατί εγώ έχω πληγωθεί και έχω κάνει πάρα πολλή δουλειά με τον εαυτό μου για να τα βρω μαζί του και δεν φταίω εγώ που οι άλλοι είναι ανισόρροποι και δεν μιλάω μόνο για γονείς αλλά για όλη την κοινωνία.......
    Δηλαδη αυτο που εχεις βρει με τον εαυτο σου ειναι πως εσυ εισαι ολοσωστη και ολοι οι αλλοι (η κοινωνια στην οποια αναφερεσαι) λαθος και ανισορροποι;
    Οκ...για το θεμα της ζηλειας στο οποιο αναφερεσαι δεν ξερω, αλλα σιγουρα τα περισσοτερα προβληματα οφειλονται στο οτι οι ανθρωποι γενικα δεν τα βρισκουν ευκολα με τον εαυτο τους...ψαξ'το κι αλλο παντως, αμφισβητησε λιγο περισσοτερο τα οσα εχεις δεδομενα, τα οσα πιστευεις...ειδικα σε οτι εχει να κανει με θεματα κοινωνικης συναναστροφης...θα σου κανει καλο αυτη η αμφισβητηση.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δηλαδη αυτο που εχεις βρει με τον εαυτο σου ειναι πως εσυ εισαι ολοσωστη και ολοι οι αλλοι (η κοινωνια στην οποια αναφερεσαι) λαθος και ανισορροποι;
    Οκ...για το θεμα της ζηλειας στο οποιο αναφερεσαι δεν ξερω, αλλα σιγουρα τα περισσοτερα προβληματα οφειλονται στο οτι οι ανθρωποι γενικα δεν τα βρισκουν ευκολα με τον εαυτο τους...ψαξ'το κι αλλο παντως, αμφισβητησε λιγο περισσοτερο τα οσα εχεις δεδομενα, τα οσα πιστευεις...ειδικα σε οτι εχει να κανει με θεματα κοινωνικης συναναστροφης...θα σου κανει καλο αυτη η αμφισβητηση.
    Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι εγώ δεν ενοχλώ κανέναν αν δεν με ενοχλούν εδώ και πάρα πολλά χρόνια συμβαίνει αυτό και οι άλλοι θέλουν να με κάνουν σαν τα μούτρα τους. Σόρρυ, δεν φταίω εγώ αν δεν υπάρχει κανένας καλός άνθρωπος.

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι εγώ δεν ενοχλώ κανέναν αν δεν με ενοχλούν εδώ και πάρα πολλά χρόνια συμβαίνει αυτό και οι άλλοι θέλουν να με κάνουν σαν τα μούτρα τους. Σόρρυ, δεν φταίω εγώ αν δεν υπάρχει κανένας καλός άνθρωπος.
    Αν υπαρχει πιστευεις θα το δεις; Θα το εκτιμησεις;
    Υπαρχει πιστευεις περιπτωση να μην το δεις και να μην το εκτιμησεις; Τι νομιζεις;
    Αν για παραδειγμα υποθεσουμε οτι δεν τα εχω βρει με τον εαυτο μου τελειως, μπορει να εστιαζω μονο στα αρνητικα πραγματα στη ζωη μου, να αποδιδω αυτα τα αρνητικα πραγματα στη ζωη μου στους αλλους τους κακους ανθρωπους, και ετσι η μονο να βλεπω κακους ανθρωπους γυρω μου η να βλεπω μονο τα ασχημα στους ανθρωπους γυρω μου.
    Θα μπορουσε πιστευεις να σου συμβαινει κατι τετοιο και για αυτο να μην βλεπεις τιποτα το καλο σε κανεναν και καμια καλοσυνη πουθενα;

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κοίταξε. Η αλήθεια είναι μία και είναι αντικειμενική. Όλα αυτά που λες εσύ είναι υποθέσεις εξωπραγματικές. Τι σχέση έχουν τα αρνητικά που περνάω στη ζωή μου με το χαρακτήρα των αλλωνών; Εγώ σου λέω ότι έχω μια επιτυχημένη ζωή στο βαθμό που την έχω και όλοι με ζηλεύουν. Από κει και πέρα όλα τα άλλα μου ακούγονται βερεσέ. Ξέρω ποιά είμαι απλά με είχαν κάνει οι άλλοι να πιστεύω εγώ ότι δεν τα είχα βρει με τον εαυτό μου ενώ τα έχω βρει μια χαρά μετά κόπων και βασάνων. Αλλά τα κάνουν από τη ζήλεια τους και γι'αυτό δεν τους παρεξηγώ. Δεν είναι εύκολο να πληγωθεί ο εγωισμούλης τους.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Κοίταξε. Η αλήθεια είναι μία και είναι αντικειμενική. Όλα αυτά που λες εσύ είναι υποθέσεις εξωπραγματικές. Τι σχέση έχουν τα αρνητικά που περνάω στη ζωή μου με το χαρακτήρα των αλλωνών; Εγώ σου λέω ότι έχω μια επιτυχημένη ζωή στο βαθμό που την έχω και όλοι με ζηλεύουν. Από κει και πέρα όλα τα άλλα μου ακούγονται βερεσέ. Ξέρω ποιά είμαι απλά με είχαν κάνει οι άλλοι να πιστεύω εγώ ότι δεν τα είχα βρει με τον εαυτό μου ενώ τα έχω βρει μια χαρά μετά κόπων και βασάνων. Αλλά τα κάνουν από τη ζήλεια τους και γι'αυτό δεν τους παρεξηγώ. Δεν είναι εύκολο να πληγωθεί ο εγωισμούλης τους.
    Δηλαδη τι το ξεχωριστο εχεις και σε ζηλευουν τοσο ολοι οι αλλοι; Διερευνητικα το ρωταω για να καταλαβω...Το "Ολοι οι αλλοι" και το "η κοινωνια" οπως το θετεις περιλαμβανουν ανθρωπους που εργαζονται, καποιοι εχουν καριερες, μενουν χωριστα απο τους γονεις τους, ειναι ανεξαρτητοι, εχουν εναν κυκλο απο φιλους και ανθρωπους να περασουν ομορφα και δεν βλεπουν μονο κακια παντου, εχουν ομορφες σχεσεις με το αλλο φυλο, καποιοι εχουν οικογενειες, καποιοι εχουν ωραια ενδιαφεροντα χομπυ, καποιοι λενε οτι η ζωη ειναι ωραια και οτι εχουν μοιραστει πολυ ωραια πραγματα με αλλους ανθρωπους (που επισης ειναι στην ιδια "κοινωνια") κλπ....τι εχουν να ζηλεψουν; Ολος ο κοσμος σε ζηλευει δηλαδη; Ολος ο πλανητης;
    Δεν ειναι καθολου αντικειμενικα αυτα που λες, δεν σκεφτεσαι καθαρα. Αλλα δεν επιμενω καθοτι πιθανον αυτος ο τροπος σκεψης ειναι προϊον των οσων εχεις υποστει στο περιβαλλον σου που ναι, το στενο σου περιβαλλον πιθανοτατα ηταν και ειναι χαλια, και αν το παλευεις ποσο καιρο με καμποσους ψυχολογους οπως μας ειπες τοτε σιγουρα εγω δεν μπορω να πω κατι για να σου αλλαξω οπτικη...
    Να ξερεις παντως δεν εισαι αντικειμενικη. Επιμενω και σε προτρεπω να αμφισβητησεις αυτα που ξερεις.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Όταν γράφω ότι έκανα παρέα με άτομα που μου έλεγαν είμαι σαν τη σοράγια από τη μαρία της γειτονιάς ενώ η "φίλη μου" ήταν σταρ και μου πετάγανε νερό μέσα σε μια καφετέρια, με βρίζανε κωλόχοντρη και γενικά όλα τα άτομα που έχω γνωρίσει είναι τέτοια τότε τι έχεις να πεις; Και όσο για τους γάμους που λες εγώ ένα ακούω να λένε συνέχεια όλοι, ότι ο ένας απατάει τον άλλον. Συνεπώς, που είναι η ομορφιά σε αυτόν τον κόσμο; Αντιθέτως στην ψυχή μου βρίσκω καταφύγιο.....

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Όταν γράφω ότι έκανα παρέα με άτομα που μου έλεγαν είμαι σαν τη σοράγια από τη μαρία της γειτονιάς ενώ η "φίλη μου" ήταν σταρ και μου πετάγανε νερό μέσα σε μια καφετέρια, με βρίζανε κωλόχοντρη και γενικά όλα τα άτομα που έχω γνωρίσει είναι τέτοια τότε τι έχεις να πεις; Και όσο για τους γάμους που λες εγώ ένα ακούω να λένε συνέχεια όλοι, ότι ο ένας απατάει τον άλλον. Συνεπώς, που είναι η ομορφιά σε αυτόν τον κόσμο; Αντιθέτως στην ψυχή μου βρίσκω καταφύγιο.....
    Δεν αρνουμαι το οτι οι προσωπικες σου εμπειριες ειναι ασχημες...πραγματι εχεις ζησει παρα πολυ ασχημα πραγματα στον περιγυρο σου...αλλα δεν ειναι ο περιγυρος σου ο κοσμος ολος...ουτε εισαι μικρο ανυπερασπιστο παιδι πια. Εισαι μεγαλη γυναικα και μπορεις να απορριψεις οποιον πραγματι σου εχει φερθει η σου φαιρεται ακομα ασχημα. Οχι ολους ομως. Ετσι ειναι σαν να στερεισαι και τα καλα που μπορεις να βιωσεις με αλλους ανθρωπους επειδη καποιοι συγκεκριμενοι σου εκαναν κακο. Συνεχιζουν δηλαδη να σου κανουν κακο και το επιτρεπεις με το να απορριπτεις ολη την ανθρωποτητα ως κακη και σκατα...δεν θα σε εκανε χαρουμενη να βιωσεις μια ομορφη παρεα; Καλοσυνη; Καλα πραγματα; Αλλα αμα κουμπωνεσαι και λες "εγωω εγω μονο εγω στο κοσμο μου, ολοι οι αλλοι ειναι κακοι", τοτε πως θα μπορουσες να εχεις την ευκαιρια να χαρεις τετοια ωραια πραγματα; Και να ειχες την ευκαιρια θα την αφηνες να περασει μπροστα απο τη μυτη σου. Μπορεις να επιδιωξεις να διαμορφωσεις εσυ τις εμπειριες σου πλεον, δεν εισαι αβοηθητο παιδι...τον εαυτο σου αδικεις που απομονωνεις τον εαυτο σου με τη σκεψη πως ολος ο κοσμος ειναι κακος, οι ανθρωποι που ζουνε ομορφες εμπειριες δεν χανουν κατι χωρις εσενα (ουτε χωρις εμενα, αυτο ισχυει για οποιονδηποτε κλεινεται στο καβουκι του)...

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλά άμα βρω καλούς ανθρώπους μη φοβάσαι δεν πρόκειται να τους αφήσω να φύγουν.........δεν χάνω τέτοιες ευκαιρίες!!!!!

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    http://www.flust.gr/σωματικές-τιμωρί...�λληνικ/ Αμα κανανε παλια τετοια οι δασκαλοι φανταστειτε τι θεωρουνταν οκ να κανουν οι γονεις...


    Ευτυχως που υπηρχε ' κρυφο σχολειό ' , και δεν μπορουσαν ουτε οι μαθητες να το βρουνε ........

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Παιδιά μη λαμβάνετε και πολύ υπόψιν σας την συμπεριφορά μου προς τη μάνα μου!!!!! Όντως μου έριχνε ξύλο αλλά είναι και καλή πολλές φορές απλά έχει περάσει πολλά απλά εγώ τώρα είμαι σε υποτροπή και δεν μπορώ να το καταλάβω και μου φταίνε όλα!!!! Απλά την είδα εχτές και μου είπε κάτι και πυροδότησε κι άλλο την ψύχωση μετά νόμιζα ότι αυτή φταίει άνοιξα θέμα και μου είπατε κι εσείς ότι το ξύλο είναι κακό και όλο την κατηγορούσα, δεν είναι και ο διάβολος όμως απλώς εγώ την δαιμονοποίησα έχει και τις καλές τις στιγμές. Φυσικά, ούτε "τρελή" είμαι απλώς άργησα να κάνω την ένεση και γι' αυτό υποτροπίασα ούτε κακιά γιατί ο χαρακτήρας του ανθρώπου δεν φαίνεται όταν είναι άρρωστος ψυχικά αλλά όταν παίρνει τα φάρμακά του και είναι καλά και έχει πλήρη συνείδηση. Το λέω αυτό γιατί είχα μία "φίλη" η οποία μάλιστα αποδείχθηκε πολύ σκύλα στο τέλος που έλεγε ότι στην ψύχωση φαίνεται ο πραγματικός χαρακτήρας, με τίποτα δεν ισχύει αυτό, σας το εγγυώμαι, το λένε όλοι οι γιατροί αυτό που λέω εγώ. Αυτά, μην με παρεξηγείτε, όσο για το κακός ο κόσμος εκτός από το αγόρι μου και ίσως κάποιους δικούς μου ανθρώπους μετρημένους στα δάχτυλα κανένας άλλος δεν με έχει βοηθήσει, υπάρχει πολύς ρατσισμός, με αντιμετωπίζουν άλλοι σαν να είμαι κάτι το ιδιαίτερο αλλά μετά με ξεχνάνε και άλλοι σαν σκουπίδι. Αυτό είναι αλήθεια.

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    λουλουδι δεν ηταν προσωπικη επιθεση συγνωμη αν το πηρες ετσι...δε το παιζω σοφος ουτε μειωνω τα προβληματα των αλλων,ειχα ιδια προβληματα με το θεμα που εβαλες(ξυλο) και εγραψα πως βοηθηθηκα εγω.

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Απο πατερα ποτε αλλα χωρις να ειναι ο αθωος το θυμα. Ηταν αυτο που λεμε πατερας του τοτε τον σεβομασταν ισως και φοβομασταν λιγο.
    Απο τη μανα τρωγαμε κατι μπατσες που και που αλλα παντα οταν καναμε καλη μαλακια. Δηλαδη ποτε δε μου εκατσε πικρα, καμια σχεση με την αισθηση της κακοποιησης. Ποτέ ομως οταν ημουν μονος.
    Μια φορα ομως εφαγα 2-3 οταν ειμασταν χωριο αλλα χωρις να φταιω. Ηταν η μονη φορα που απο το αισθημα της αδικιας αντεδρασα σε φαση ξεσπασματος και αρπαξα μια ντομάτα που βρηκα μπροστα μου και την πεταξα στον τοιχο. Ακομα το θυμαμαι.
    Λοιπον οσο θυμαμαι πως ημουν παιδι, κατι μου λεει οτι αν δεν περνουσαμε ωρες ατελειωτες μαζι με τον παππου μου θα ημουν κολοπαιδο μετα την εφηβεια. Ο μοναδικος ανθρωπος που πηγαινες κοντα του και αγαλιαζε η ψυχη σου, αγαπουσες τα παντα γυρω σου. Να σκεφτειτε στην κηδεια του ειχαν ερθει ποσα μικρα παιδια που τον ξερανε και κλαιγανε.

  13. #133
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το πιστευω αυτο που λες οτι σε ζηλευουν επειδη εχεις δυναμη μεσα σου.

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το πιστευω αυτο που λες οτι σε ζηλευουν επειδη εχεις δυναμη μεσα σου.
    Να 'σαι καλά, Αλέξανδρε!! Επίσης μία θεία μου μου είπε πως έχω πολλά να δώσω και αυτό τους πονάει!!!!
    Όσο για το ξύλο, έτρωγα πολύ και χωρίς λόγο.......αλλά όπως είπα έχει και καλές στιγμές η μάνα μου απλά σε μια υποτροπή κατηγορώ δυστυχώς αυτή πρώτη.....

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν αρνουμαι το οτι οι προσωπικες σου εμπειριες ειναι ασχημες...πραγματι εχεις ζησει παρα πολυ ασχημα πραγματα στον περιγυρο σου...αλλα δεν ειναι ο περιγυρος σου ο κοσμος ολος...ουτε εισαι μικρο ανυπερασπιστο παιδι πια. Εισαι μεγαλη γυναικα και μπορεις να απορριψεις οποιον πραγματι σου εχει φερθει η σου φαιρεται ακομα ασχημα. Οχι ολους ομως. Ετσι ειναι σαν να στερεισαι και τα καλα που μπορεις να βιωσεις με αλλους ανθρωπους επειδη καποιοι συγκεκριμενοι σου εκαναν κακο. Συνεχιζουν δηλαδη να σου κανουν κακο και το επιτρεπεις με το να απορριπτεις ολη την ανθρωποτητα ως κακη και σκατα...δεν θα σε εκανε χαρουμενη να βιωσεις μια ομορφη παρεα; Καλοσυνη; Καλα πραγματα; Αλλα αμα κουμπωνεσαι και λες "εγωω εγω μονο εγω στο κοσμο μου, ολοι οι αλλοι ειναι κακοι", τοτε πως θα μπορουσες να εχεις την ευκαιρια να χαρεις τετοια ωραια πραγματα; Και να ειχες την ευκαιρια θα την αφηνες να περασει μπροστα απο τη μυτη σου. Μπορεις να επιδιωξεις να διαμορφωσεις εσυ τις εμπειριες σου πλεον, δεν εισαι αβοηθητο παιδι...τον εαυτο σου αδικεις που απομονωνεις τον εαυτο σου με τη σκεψη πως ολος ο κοσμος ειναι κακος, οι ανθρωποι που ζουνε ομορφες εμπειριες δεν χανουν κατι χωρις εσενα (ουτε χωρις εμενα, αυτο ισχυει για οποιονδηποτε κλεινεται στο καβουκι του)...
    Ναταλία σε ευχαριστώ με έκανες να δω τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Θέλει δουλειά αυτή η οπτική γωνία αλλά είναι καλύτερη από την άλλη.........είχα κάνει "κοιλιά" σε ότι και να αφορούσε τον εαυτό μου από σωματικά μέχρι ψυχικά χαρίσματα και με έπαιρνε από κάτω. Όμως τώρα θα τα διορθώσω αυτά και θα δω τον κόσμο με άλλο μάτι, ίσως είχα κόμπλεξ τελικά........Θέλει αγώνα όμως συνεχώς να μην κάνεις αυτή την κοιλιά κοινωνικά........αλλά αξίζει!!!!!! Νιώθω πολύ καλύτερα!!! Πριν δεν αγαπούσα τον εαυτό μου γι' αυτό αντί να του δίνω δώρο κοινωνικές συναναστροφές του έδινα όλο πίκρα και μιζέρια!!!!!!!! Δεν το αξίζω αυτό.......

Page 9 of 28 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 10:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 22:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 22:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •